PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 3:38 pm

vvitty píše:Ja bych rovnou zakazal i osvetlovani prostoru pro cestujici v motorovych vozech. A vlastne i specialni navesteni posunu atd., jen to zere funkcni vystupy a koliduje to se zvukama! :D
Norma jasne rika
Konfigurační proměnné umožňují přizpůsobení dekodéru pro každou lokomotivu, mobilní a nebo stacionární zařízení.

Ale dekodery prislusenstvi maji svoje CV !! A dekodery loko maji zase svoje. Myslim, ze nejsou zamenitelne. Viz normy NMRA !!
Ale mozna to je novy trend, vyuzivat vsechno bez ohledu na nejake normy NMRA.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod vvitty » úte 24 říj, 2023 3:43 pm

Vagon je prislusenstvi? Neco jako prestavnik nebo navestidlo?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 3:48 pm

vvitty píše:Vagon je prislusenstvi? Neco jako prestavnik nebo navestidlo?

ja bych to tak zaradil, nema to vlastni pohon. Je to pasivni kus materialu.
Jak pisal Fulda, muze byt v koprivach nebo na kolejich.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod vvitty » úte 24 říj, 2023 3:56 pm

zdeno píše:ja bych to tak zaradil, nema to vlastni pohon. Je to pasivni kus materialu.


Prima. Pro vetsinu ostatnich je to mobilni jednotka pohybujici se po kolejich, byt ne vlastni silou.
Funkcni dekodery jsou urceny pro ty kdo vagon provozuji mobilne.

PS: Dost lidi pouziva na postrk modely s vykuchanym motorem a prevodovkou. Ty by pri Tvoji definici taky mely fungovat jako prislusenstvi a nejlepe nehoukat a nesvitit koncovymi svetly....
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 4:01 pm

vvitty píše: Dost lidi pouziva na postrk modely s vykuchanym motorem a prevodovkou. Ty by pri Tvoji definici taky mely fungovat jako prislusenstvi a nejlepe nehoukat a nesvitit koncovymi svetly....
nebud papezstejsi ako papez !!
Ale mas pravdu, tyto vykuchane modely by nemaly zaberat adresni prostor pro loko.
Ale pokud jsou trvale zaveseny na jinou loko s motorem, tak je to souprava a ta ma zas jine pravidla.
Normy NMRA to zohladnuji.

EDIT:
jinak nic nebrani conssist provozu pro tyto vykuchane loko. Teda mohou mit stejnou adresu a funguji souhlasne s matersku loko.
Asi pro toto jsou vyrabeny funkcni dekodery.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 24 říj, 2023 4:40 pm

zdeno píše:
vvitty píše: Dost lidi pouziva na postrk modely s vykuchanym motorem a prevodovkou. Ty by pri Tvoji definici taky mely fungovat jako prislusenstvi a nejlepe nehoukat a nesvitit koncovymi svetly....
nebud papezstejsi ako papez !!
Ale mas pravdu, tyto vykuchane modely by nemaly zaberat adresni prostor pro loko.
Ale pokud jsou trvale zaveseny na jinou loko s motorem, tak je to souprava a ta ma zas jine pravidla.
Normy NMRA to zohladnuji.

EDIT:
jinak nic nebrani conssist provozu pro tyto vykuchane loko. Teda mohou mit stejnou adresu a funguji souhlasne s matersku loko.
Asi pro toto jsou vyrabeny funkcni dekodery.

Takže souprava vozů s lokomotivou takovou sestavou není?
Na druhou starnu norma NMRA říká, že mám k dispozici o něco více než cca 9000 adres, takže jakou adresu použiji je ve většině případů na uživateli.
Řekněte přátelé kdo využije všechny tyto adresy na svém domácím kolejišti?
Samozřejmě toto množství nenasytí ani moduláři, ti ale musí jen být obezřetní aby nedošlo ke kolizi adres jejich vozidel.
Já to prostě nechápu proč tu zdeno oháníš normou NMRA a říkáš, že je to mimo ni a přitom jí ani nejsi schopen citovat, repektive nodkazuješ se na tu pasáž, ke ketré se Tvé tvrzení vztahuje.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 4:57 pm

ono by bylo idealne pouzit funkce nad F28 do F68 na rizeni osvetleni vagonu. Nicemu by to nevadilo a neni problem vyrobit na to ovladace.
Problem je, ze je strasne malo central, ktore to podporuji. Je iba par central Xpressnet, ktere umi funkce do F32 a jinak nic.
Na Loconetu nepoznam ani jedinou, ktora by to umela. Umi to vlastne jen jedna a to muj Centrbox, ale ta se uz nevyrabi a vyrabet nebude.
Pokud se mylim, napiste, ktere centraly umi funkce nad F28 ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Ivan » úte 24 říj, 2023 5:03 pm

zdeno píše:
Ivan píše:uživatel chce používat osvětlení v režimu loko, co na tom nechápeš? Kde vidíš jediný odkaz na lokonet?
Pochopil jsi, že jde o desku do vagónu? Tazatelovi jsem odpověděl, funguje mu to a je to tedy vyřešené.

Mne to funguje, co ma po ostatnich?? Normy su kravina, treba je zrusit !!
Pochopil si vubec, ze je to kolizni pro zvuky a osvetleni ??


No jistě, ale dívám se na to jinak. Pro mne je nesmysl mít vagon jako příslušenství. Jistě, že to jde nastavit i tak.

Raději mám ucelenou sadu vagónu samostatně pod jinou adresou než loko, pak je jedno, že je to v kolizi se zvuky. Já loko u souprav střídám, takže je to pro mne přímo nežádoucí mít stejnou adresu loko a vozů.
V zásadě mi je jedno, pod jakým funkčním číslem je co přiřazeno, stejně si to v ovladači nastavím podle grafických ikonek a nemusím si nic pamatovat. To je můj přístup, možnosti je samo více.

Proto jsem se ptal, jak máš ty nastavené dekodéry osvětlení vagónů, když je to podle Peliho přes adresu loko špatně?
A normy jsou obecně doporučení!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 5:34 pm

Ivan píše:No jistě, ale dívám se na to jinak. Pro mne je nesmysl mít vagon jako příslušenství. Jistě, že to jde nastavit i tak.
Raději mám ucelenou sadu vagónu samostatně pod jinou adresou než loko, pak je jedno, že je to v kolizi se zvuky. Já loko u souprav střídám, takže je to pro mne přímo nežádoucí mít stejnou adresu loko a vozů.
V zásadě mi je jedno, pod jakým funkčním číslem je co přiřazeno, stejně si to v ovladači nastavím podle grafických ikonek a nemusím si nic pamatovat. To je můj přístup, možnosti je samo více.

Problem je v tom, ze Xpressnet je asi jiny a dokaze obslouzit funkce naprimo. Teda sama funkce v sebe obsahuje adresu. To nevim, to odhadujem.
To Loconet neumi, funkce F0-F12 potrebuje sloty, aby se funkce mohly vysilat. Taky funkce Uhlenbrock na opcode D4 potrebuji slot, jinak neumi vypocitat adresu.
Pakety IMM maji v sebe adresu, teda se mohou posilat bez pomoci slotu. Ale to jen F13 - F68. Aj toto by se dalo pouzivat na vagony, ale musel by byt jiny druhy ovladac.
Teda dekoder PeLI nedokaze pracovat pod Loconetem. Ci je to schvalne, nemam pravo posuzovat. Ale melo by se to vseobecne vedet.

dodatek:
da se pouzit aktualni adresa loko na osvetleni vagonu, ale musela by se upravit zvukova schema a vyhodit nepotrebne a zbytecne zvuky a ty funkce pouzit na osvetleni vagonu.
Coz ale asi nebude jednoduche a snadne. Anebo se na to vykaslat a nech si vagony sviti ako chteji, podle zapnute funkce. :shock:
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Rudolf » úte 24 říj, 2023 6:05 pm

Ahoj,

pár poznámek:

Pokud chci u funkčního dekodéru ve vozu použít stejnou adresu jako má lokomotiva, tak samozřejmě musím u lokomotivy to funkční tlačítko na tuto věc uvolnit (a musím to umět :-) ..

Zimo funkční dekodéry mají dokonce možnost nastavit dvě adresy - jednu individuální pro každý vůz a druhou shodnou s hnacím vozidlem právě pro společné ovládání. Mají tam na to spoustu CV včetně švýcarského mapování, které umí reagovat buď na první hlavní nebo na druhou adresu. Takže použití shodné adresy je korektní a implementovaná funkce.

Netýká se to samozřejmě pevných dekodérů příslušenství jak zde již bylo zmíněno výše.

A nakonec ještě jako Admin fóra:

Pokud bude diskuze probíhat i zítra stejným způsobem, budu muset některé jedince uklidnit BANem.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Trainmaniak » úte 24 říj, 2023 6:11 pm

Já tedy žasnu, co se z jednoho naprosto srozumitelně položeného a jednoduchého dotazu Deathosophera vyvinulo. Odpověď dostal, funguje mu to, je spokojen. Víc nikdo nechtěl. Subjektivní názory kolegy Zdena jsou už myslím off-topic, s dotazem nesouvisí a ano, díky nim v tom může mít méně zasvěcený čtenář guláš. Nechce se mi věřit, že by ta naprostá většina oponentů dělala chybu a jen jeden jediný vzteklý Napoleon měl pravdu. Kupříkladu já mám motorák s lokomotivním dekodérem. K němu mám připojený řídicí vůz s funkčním dekodérem. Ten by tedy asi neměl být v rozsahu určeném pro vozidla. To je blbý, to budu muset změnit. A přitom mi to tak vyhovuje, když mají oba stejnou adresu a osvětlení se u obou mění zároveň při změně směru... :D No, já už bych se k tomu nevracel. Dotaz byl zodpovězen ku spokojenosti tazatele a cokoli dalšího zde přemílaného jest asi bezpředmětné. A k tomu mazání adminem – navrhzuji smazat vše, co tazateli nic nepřináší.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků