Zkrat po zašterkování

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Zkrat po zašterkování

Příspěvekod jafobe » pát 13 led, 2023 7:13 pm

prcek píše:Já se třeba bojím, že tazatel zkoušečkou měřil, když byla lokomotiva na kolejích. To se pak zkrat naměří snadno...

Ano meřil... Nechci se ale hádat, ale pokud dobře soudím z toho co píše tazatel, tak se i tato možnost dá vyloučit... říkám že jsem to musel číst vídkrát i já, abych pochopil všechny zmíněné souvislosti co a čím asi měřil..
Honzaziky píše:Odpojim jeden pól trafa od kolejiště, chytnu si na něj krokodýlka, druhej konec zkoušečky na kolej a žárovka svítí,ale svítí jak na levé i pravé koleji. Z toho jsem usoudil že se jedná o zkrat. Mašinou to nebylo,soudě dle zjištěného zkratu a taky jsem ji měl na odděleném úseku a při zkoušení kolejí,kdy jeden pól z trafa byl já krokodýlu a druhým koncem jsem zkoušel koleje, tak se mi při kontaktu se správnou kolejí skrze zkoušečku mašina rozjela.

Pokud by byl zkrat lokomotivou, tak by se na odděleném úseku (předpokládám jednostranně odizolovanou kolej v analogu... s tím že napájení na druhou kolej se dostalo buď přímo nebo zkratem z jednoho drátu od trafa) po kontaktu té odizolované koleje žárovkovou zkoušečkou (napojenou přímo na druhý pöl trafa který nebyl ani připojen ke kolejím) ani nerozjela (přes žárovku proteče napětí i proud který motor roztočí aniž by se musela rosvítit, protože v daný moment funguje jen jako malý odpor)... ale v momentě kdy by se odizolovaný úsek připojil, by se i ten mohl dostat do zkratu, takže ani na něm by se lokomotiva nerozjela... ale pokud by lokomotibva které by měla ve zkratu motor atp. stála na takto odizolovaném úselu a ten byl odpojen, tak se zkrat neprojeví okolo tohoto úseku.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků