Přestavník Roco Geoline

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod HonzaM » čtv 05 led, 2023 10:43 am

Omlouvám se, asi se to na co se zeptám už tady řešilo, nepodařilo se mi ale najít odpověď, jak jsou řešeny/zapojeny přestavníky Roco Geoline. Jde konkrétně o N, ale to asi bude stejné i u jiných měřítek. Pokud jse pochopil, jde o elektromagnetické přestavníky. Známý mi říkal, že by rád přestavníky ovládal dekodérem, podle něj se ale výhybky spolehlivě přestavují jen přes kolejové napájení, on by ale chtěl nezávislé napájení. Jak jsou ty přestavníky zapojeny, jsou nějak propoleny s kolejemi a pokud ano, jak to lze zrušit? Možná se ptám hloupě, nemám zatím od něj nějaké bližší informace.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod fulda » čtv 05 led, 2023 1:07 pm

HonzaM píše:Omlouvám se, asi se to na co se zeptám už tady řešilo, nepodařilo se mi ale najít odpověď, jak jsou řešeny/zapojeny přestavníky Roco Geoline. Jde konkrétně o N, ale to asi bude stejné i u jiných měřítek.

Ono existovalo GeoLine pro jiná měřítka než H0?
Pochopitelně bych nečekal, že to bude stejné. Pro H0 se dekodér do podloží vejde pohodlně, pro TT (Tillig Bettungsgleis), se vejde jen rozměrově upravená verze a u eNka si to těžko dovedu představit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod chphoto » čtv 05 led, 2023 2:22 pm

No Roco Geoline jsem viděl jen v H0, co jsem viděl v TT, to byly Tillig s podložím a tam je pravda, že třeba kříž fungoval dobře jen při napájení z centrály. Nakonec jsem to "vyřešil" přepojením na ovládání jakotlačítky, zapojil jsem tam relátko a chodilo to jak ručně, tak na DCC, ale napájení si už nepamatuju, jestli bylo v tu chvíli odděleně, nebo ne (ale myslím si že ano, že to šlo), že jsem tam měl trafo 16V střídavých. Ale v Nku jsem tohle fakt neviděl a ani jsem po tom nekoukal, koleje s podložím mě nějak neuchvátilky.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod Sandy » čtv 05 led, 2023 3:09 pm

Přestavníky Roco GeoLine (v H0) lze přestavovat:

1./ Digitálně, nejjednodušeji s použitím dekoderů do podloží (viz Fulda) - zná každý, kdo GeoLine používá
2./ S využitím systému MGP - napájení 15V, délka impulsu cca 0,2 s (vyzkoušeno)
3./ Klasicky analogově - zdroj + tlačítka

Pokud existuje GeoLine v enku (N), tak to bude obdobné, s výjimkou dekoderů do podloží. Ty se tam asi nevejdou
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod HonzaM » čtv 05 led, 2023 3:12 pm

Šlo o nedorozumění, vím že je z Prahy a má kolejiště N a automaticky jsem předpokládal že i v tomto případně jde o N, jenže teď mi sdělil, že je to pro jeho druhé kolejiště na Moravě a to je H0, tak jsem mu předal informaci kterou tady uveřejnil Sandy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod Dandy » čtv 05 led, 2023 10:11 pm

Mel jsem predtim decoder s arduinem s odelenym napajenim. Ted chci zkusit DR4018. Taky jsem par vyhybek predelal na servo, abych usetril nejakou kacku. Preci jen prestavnik 600 a decoder do koleji 750,- Posilam fotku pro pobaveni :-)
Přílohy
IMG_20230105_230440_087.jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod workous » úte 10 led, 2023 6:04 pm

Dandy píše:Mel jsem predtim decoder s arduinem s odelenym napajenim. Ted chci zkusit DR4018. Taky jsem par vyhybek predelal na servo, abych usetril nejakou kacku. Preci jen prestavnik 600 a decoder do koleji 750,- Posilam fotku pro pobaveni :-)


Teda už jsem s geoline dělal psí kusy, ale tohle vypadá dobře :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod Dandy » stř 11 led, 2023 3:56 pm

Nejlepsi je to asi s MGB servo5 decoderem. Nastavil jsem presne servo, aby prehodilo vyhybku bez zbytecneho namahani. A cena - servo 25,- a decoder nejakych 850,-
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Přestavník Roco Geoline

Příspěvekod Sandy » čtv 12 led, 2023 8:34 am

Když se tady probírají nejrůznější bizarnosti při ovládání "systému GeoLine", tak se taky přidám.
Rozpojovač GeoLine ovládám MP1a dekoderem DIGI CZ (Fulda). Cena cca 650.-.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků