Automatizovaný provoz s alternativou manuálního provozu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Automatizovaný provoz s alternativou manuálního provozu

Příspěvekod HonzaM » sob 31 pro, 2022 12:17 pm

Na domácím kolejišti chci mít možnost automatického provozu, kdy budu moci sedět a sledovat jak vlaky jezdí podle programu, alternativně si chci vybírat zvolené vlaky a ovládat je ručním ovladačem. K tomu je ovšem nutné mít možnost stavět cesty. Samozřejmě je to nutné třeba při posunu, protože stavět výhybky prstem na obrazovce nebo myší není moc pohodlné. Jako ideální se ukázalo mít k jednotlivým stanicím nebo vlečkovým areálům lokální tlačítkový ovládací panel. Kolejiště mám ovládané TrainControllerem a otravovalo mne pro každé přestavení výhybky nebo postavení cesty chodit k počítači. Proto jsem zkušebně postavil tlačítkový panel s kolejovým schematem stanice a možností postavení cesty dvěma tlačítky odkud-kam. To je jednoduché. Zatím jsem ale nevyřešil návěstidla, tak aby se postavila automaticky s nastavením cesty. Postaven návěstidla na stůj po projetí vlaku problém není. Občas ale přijdou děti a chtějí si “zajezdit”. Dát každému do ruky ovladač není problém, ale bylo by dobré, aby vlak při návěsti “stůj” automaticky zastavil. Nenapadá mne jiné řešení než použít ABC moduly vázané na návěstidlo. Teď to dopadá tak, že děti jezdí přes návěstidla na stůj, dát ale všechna staniční návěstidla na volno by bylo ještě horší.
Variantou by bylo kolejiště bez návěstidel, to by ale kolejiště posunulo o kategorii níž. Asi zvolím možnost návěstidla při takovémto provozu jednoduše vypnout.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Automatizovaný provoz s alternativou manuálního provozu

Příspěvekod jnh » pát 13 led, 2023 10:33 pm

Já jsem toho názoru, že máš vše správně. Učil bych děti, nejlépe pomocí pozitivní motivace (máš doma cukrátka?), že se na červenou nejezdí. Jezdím-li na ruku, jezdím podle návěstidel. Spíš bych se zamyslel, zda by nebylo možné realizovat zvukový a optický signál, že děti projely na červenou. Neumím Train Controller, ale tuto úlohu by snad mohl zvládnout - dát pokyn k přehrání wav, je-li na návěstidle červená a je detekován vlak v úseku za návěstidlem.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Automatizovaný provoz s alternativou manuálního provozu

Příspěvekod HonzaM » sob 14 led, 2023 10:01 am

jnh píše:Já jsem toho názoru, že máš vše správně. Učil bych děti, nejlépe pomocí pozitivní motivace (máš doma cukrátka?), že se na červenou nejezdí. Jezdím-li na ruku, jezdím podle návěstidel. Spíš bych se zamyslel, zda by nebylo možné realizovat zvukový a optický signál, že děti projely na červenou. Neumím Train Controller, ale tuto úlohu by snad mohl zvládnout - dát pokyn k přehrání wav, je-li na návěstidle červená a je detekován vlak v úseku za návěstidlem.

Máš pravdu, je rozumné děti od začátku učit, že je návěstidla nutné respektovat. Budu ale muset doplnit možnost ovládání obou nádraží lokálním panelem. Ten sice u jednoho nádraží už mám (a velmi to zjednodušilo obsluhu), ale u té stanice mám staré výhybkové a návěstní dekodéry, mohu sice zatím lokálním panelem stavět cesty, ale bez možnosti stavět současně i návěstidla. Vzhledem k prostorové dispozici kolejiště je navíc nutné i ke druhé stanici postavit lokální ovládací panel, je velmi nepraktické muset u takto prostorově řešeného kolejiště které bude obíhat celou místnost stavět cesty z jednoho místa (z PC).
Nová stanice samozřejmě mít jak lokální panel, tak možnost řízení z PC (TrainController).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků