Dvoubarevne leddiody

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Dvoubarevne leddiody

Příspěvekod cipisekmp » ned 08 čer, 2008 11:21 am

Ahoj. Chtel jsem se zeptat na problem u starsi masiny(nejsem zeleznicar tak typ neznam) ktera pouziva jeste zarovky k osvetleni. Mam maly pro me neresitelny problem. Jestli to reknu dobre tak masine kdyz jede sviti ve predu bile svetla a v zadu cervene. Jak docilit toho aby kdyz se masina odpoji od vagonu a prejede na druhou stranu tak aby se svetla prehodila. Tj aby zas na druhe strane svitila bila a na prvni cervena. Nemyslim tim ani tak elektronicky ale spis me jde o to ze nedostanu vedle sebe dve ledky bilou a cervenou do kastle tak abych nemusel delat nejake vetsi otvory pro svetla. Napadli me dvoubarevne ledky ale nikde sem nenasel kombinaci bila/cervena a jeste k tomu v malem rozmeru. Mozna vymyslim ale me by se to libilo. Jen pro doplneni velikost TT. Doufam ze je to vse.
Ahoj cipisek
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Příspěvekod richard0404 » ned 08 čer, 2008 1:04 pm

Tady máš odkaz na osvětlení vozidel
http://www.zababov.cz/wiki/index.php/Os ... AD_vozidel
jsou tam jak žárovky tak diody.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod cipisekmp » ned 08 čer, 2008 1:58 pm

Psal sem ze me nejde o elektronicke zapojeni. De spis o to ze kdyz budu met na obou koncich v podstate 5 leddiod (hlavni svetlomet, 2* bila, 2*cervena) tak budu muset pro ty spodni vrtat nekde dalsi diry do plastu ktery na to neni uspusoben. Proto sem to chtel resit dvoubarevnyma ledkama, ktere sem nikde v provedeni bila/cervena nenasel.
Ahoj cipisek
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Příspěvekod marek » ned 08 čer, 2008 2:38 pm

Červenobílou LED jsem také ještě neviděl, zřejmě nejsou. S červenožlutou by problém nebyl.

Pokud by vyhovoval průměr 5mm, doporučil bych porozhlédnout se po plnobarevných LED (R,G,B), dneska už by snad neměly být tak drahé jako kdysi.
marek
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned 07 led, 2007 10:01 pm

Příspěvekod Jarda H. » ned 08 čer, 2008 2:45 pm

marek píše: ..... Pokud by vyhovoval průměr 5mm, ....


Těch 5 mm pro TT není reálných (= ve skutečnosti je to 0,6 m - a to jako průměr světlometu je OUT :? :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Radek Mende » ned 08 čer, 2008 3:21 pm

Jardo,tu diodu nemusíš mít prostrčenou skrz karoserii,ale může se zarovnat čelo ledky a přilepit zevnitř za reflektor o průměru třeba 1mm.
Ale přesto 5mm ledka je pro TT dost velká.
Mám také dojem,že červenobílé neexistují,dá se to ale řešit světlovodem a přilepením dvou smd ledek 0603 nebo 0805,jako to použil Romino http://www.rominov-svet.eu/index.php?cislo=26
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Re: Dvoubarevne leddiody

Příspěvekod Martin Srb » ned 08 čer, 2008 4:14 pm

cipisekmp píše:Ahoj. Chtel jsem se zeptat na problem u starsi masiny(nejsem zeleznicar tak typ neznam) ktera pouziva jeste zarovky k osvetleni. (....) nedostanu vedle sebe dve ledky bilou a cervenou do kastle tak abych nemusel delat nejake vetsi otvory pro svetla.
To je právě dost zásadní věc, co je to za typ. Nebo aspoň doplňující údaje - jak velké má žárovky, jak vedou světlovody, kolik je místa v kastli...?
Napadá mě využít původní světlovody, tj. LEDky dát přesně tam, kde byly žárovky (snad se tam vejdou i s odporem).
H0, analog, epocha IV./V.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod vlastimil vašíček » ned 08 čer, 2008 4:15 pm

kluci už se na tom pracuje. je z vedlejší dědiny :)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod cipisekmp » ned 08 čer, 2008 4:24 pm

No ja mam asi 8masinek ruznych typu a ruzneho stari. Jak sem rek nejsem zeleznicar takze vam ani nereknu co je to zac. Me spis de o to ze bych treba casem chtel postavit neco lepsiho nez co jsem mel a asi uz v digitalu se vsema jeho kouzlama tak proc si nepohrat se svetli. Celi ten topic nebyl spis myslen na jednu konkretni masinu ale spis vseobecne jak tohle resit. Jinak konkretne by to asi chtelo fotky.Ale nasel sem kolegu od vedle tak to poresim asi snim.
Ahoj cipisek
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 08 čer, 2008 7:05 pm

cipisekmp píše:No ja mam asi 8masinek ruznych typu a ruzneho stari. Jak sem rek nejsem zeleznicar takze vam ani nereknu co je to zac. Me spis de o to ze bych treba casem chtel postavit neco lepsiho nez co jsem mel a asi uz v digitalu se vsema jeho kouzlama tak proc si nepohrat se svetli. Celi ten topic nebyl spis myslen na jednu konkretni masinu ale spis vseobecne jak tohle resit. Jinak konkretne by to asi chtelo fotky.Ale nasel sem kolegu od vedle tak to poresim asi snim.
Ahoj cipisek


No právě - různé mašinky různá řešení světel. Vlasta Ti poradí.
A když si nebude vědet rady tak to dá sem. :wink:
Nad konkrétní loko se to pak dá řešit. Obecně je to jenom povídání :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod vlastimil vašíček » ned 08 čer, 2008 7:12 pm

Zdenek Valter píše:
No právě - různé mašinky různá řešení světel. Vlasta Ti poradí.


no Zdendo dííky :oops:

Zdenek Valter píše:A když si nebude vědet rady tak to dá sem. :wink:


No Zdendo....fujky :evil:

Zdenek Valter píše:Nad konkrétní loko se to pak dá řešit. Obecně je to jenom povídání :wink:


asi tak nějak 8)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod richard0404 » ned 08 čer, 2008 7:46 pm

Nevím jestli je to to pravé na německém webu byla lokomotiva osvětlena pomocí 2 smd diod slepených k sobě bílá a červená. Diody byly o velikosti 0,5 mm ale nevím jestli je mněl z něčeho vyletované nebo je koupil ?
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod vlastimil vašíček » ned 08 čer, 2008 7:48 pm

mělo by se to dát koupit. a nebo mě napadá. někde v bazaru koupit panel autorádia. tam jich je. zjistit jaké to má podsvícení a je to :)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod richard0404 » ned 08 čer, 2008 7:53 pm

vlastimil vašíček píše:mělo by se to dát koupit. a nebo mě napadá. někde v bazaru koupit panel autorádia. tam jich je. zjistit jaké to má podsvícení a je to :)


Díval jsem se na desku PC jsem je také našel velikost má cca 0,5 mm a celkem slušná svítivost.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod vlastimil vašíček » ned 08 čer, 2008 7:58 pm

jsou takové možnosti a m tu řešíme velikosti 5 a 3 mm :) :)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků