Zpomalení jízdy v nádraží

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » pát 28 říj, 2022 3:58 am

Vážení, pro analogovou železnici TT s PWM regulátorem sháním řešení/modul pro zpomalení jízdy při průjezdu nádražím. Něco jednoduchého, pro důchodce, ale ne pouze odpor. Spíše něco jako modul zastavení/rozjezd, ale bez zastavení, pouze zpomalení. Děkuji Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod dudlifuk » pát 28 říj, 2022 12:39 pm

Havran píše:Vážení, pro analogovou železnici TT s PWM regulátorem sháním řešení/modul pro zpomalení jízdy při průjezdu nádražím. Něco jednoduchého, pro důchodce, ale ne pouze odpor. Spíše něco jako modul zastavení/rozjezd, ale bez zastavení, pouze zpomalení. Děkuji Havran

moznostou by bolo do izolovaneho useku v nadrazi vlozit dalsi pwm modul (napr.Aliexpress) a nastavit uroven spomalenia. Polarita by sa musela prepinat na oboch pwm regulatoroch sucasne. v cistom analogu by to bolo jednoduchsie, dokonca by bolo mozne plynule spomalenie. stupen spomalenia by sa dal nastavit poctom diod a plynulost spomalenia hodnotou kapacity. napr takto:
938E2BFD-720A-4A74-8CB2-2515330B059D.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod TomHrom » pát 28 říj, 2022 3:51 pm

Přiznám se bez mučení, že používám ty odpory. Pokud by se našlo nějaké hezké plynulé zpomalovací jednoduché zapojení, tak bych ho asi taky rád použil.
Je ale fakt, že ty odpory mi docela vyhovují. Jediná nevýhoda je, že každá mašina na nich zpomalí různě.
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » pát 28 říj, 2022 4:55 pm

Řešení s diodami a kondenzátorem se mi líbí, odzkouším ho.
Děkuji Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Zlámalík » pát 28 říj, 2022 5:00 pm

TomHrom píše:Přiznám se bez mučení, že používám ty odpory. Pokud by se našlo nějaké hezké plynulé zpomalovací jednoduché zapojení, tak bych ho asi taky rád použil.
Je ale fakt, že ty odpory mi docela vyhovují. Jediná nevýhoda je, že každá mašina na nich zpomalí různě.

Můžeš mít odporů víc a do obvodu zařazovat ten, kdy mašina zpomalí jak potřebuješ :D
S diodami to bude stejné, sice u nich nezáleží tolik na odběru, ale pořád záleží na charakteristice motoru.

dudlifuk píše:...Stupen spomalenia by sa dal nastavit poctom diod a plynulost spomalenia hodnotou kapacity.

Tohle si nechám s dovolením vysvětlit - jak to plynule zpomalí při kapacitě 1 - 4 uF? Tím se sotva vyhladí ty pulsy. Ale možná to nějak jde a já se dám na duchařinu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod dudlifuk » pát 28 říj, 2022 7:34 pm

Zlámalík píše:.....Tohle si nechám s dovolením vysvětlit - jak to plynule zpomalí při kapacitě 1 - 4 uF? Tím se sotva vyhladí ty pulsy. Ale možná to nějak jde a já se dám na duchařinu.

pisem ze je to mozne riesenie pre cisty analog bez pwm...
tu kapacitu som strelil od boku, samo ze zalezi od prudu, musi sa to vyskusat...moze to byt radovo vacsia kapacita
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Zlámalík » pát 28 říj, 2022 11:02 pm

Jako že by byl kondenzátor nabitý na plné napětí (v tom případě by tam musel být nabíjecí odpor od kolejnice s plným napětím) a jízdou mašiny ve stanici se postupně vybíjel, než se přejde na to snížené napětí diodami? No, tak to chce na konec připsat několik nul... Do DCC mašiny v TT nacpu jako zálohu tak 500 uF (mikrofaradů) a vydrží to na přejezd srdcovky, když dobře tak půl vteřiny. Takže něco jako plynulé zpomalení jízdy takto nehrozí, to by tam muselo být tak 10 000 mikrofaradů (pro cca 5 sekund zpomalování, taky odhad od oka) - v provedení elektrolyt bipolární je to 100 kousků a celá legrace vyjde skoro na 9000 Kč.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » sob 29 říj, 2022 5:53 am

Vážení, zkuste navrhnout řešení s Modulem tříznakového autobloku 19747 od firmy Zajic.cz ?!
Stojí asi 670,-Kč .
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Zlámalík » sob 29 říj, 2022 9:13 pm

Zapoj dva moduly , ten ve směru jízdy vpředu dej na červenou s(spínačem), stanici zapoj jako ten úsek, kde je žlutá a tedy zpomalená jízda. Jen ten úsek, kde by byla červená a zpomalovalo by to do zastavení prostě nezapojíš přes tyto moduly, ale na plné napětí. Viz návod, (před)poslední odstavec. Ale myslím, že se to jednoduchosti už dost vymyká a určitě to nepojede na PWM.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » ned 30 říj, 2022 10:36 am

TomHrom jaké hodnoty odporů používáš. Mám mašinky TT z roku cca 1970. Uvažoval jsem koupit drátový nastavitelný rezistor.
Nezkoušel někdo nějakou žárovku ?
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod BohousP » ned 30 říj, 2022 11:23 am

Havran píše:TomHrom jaké hodnoty odporů používáš. Mám mašinky TT z roku cca 1970. Uvažoval jsem koupit drátový nastavitelný rezistor.
Nezkoušel někdo nějakou žárovku ?

Ryze teoreticky může být žárovka lepší než odpory. Za studena má malý odpor, který postupně průtokem proudu a ohřáním stoupá, t.j. mašinka bude brzdit. Ale obávám se, že to nebude lehké vybrat vhodnou žárovku pro několik různých lokomitiv.
Elektronické řešení pro PWM by bylo dost složité. Pouhé snížení napětí odporem nebo žárovkou potlačí funkci PWM. Musel by být obvod, který by zmenšoval střídu původního PWM napětí.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » pon 31 říj, 2022 10:28 am

Použil jsem v sérii 5 diod 1N4001, zatím bez kondenzátoru, výsledek je slušný. Okruh provozuji jednosměrně.
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod TomHrom » úte 08 lis, 2022 2:08 am

Havran píše:TomHrom jaké hodnoty odporů používáš. Mám mašinky TT z roku cca 1970. Uvažoval jsem koupit drátový nastavitelný rezistor.
Nezkoušel někdo nějakou žárovku ?


Mám tam 4R7 2W, někde i 10R, např. v depu aby to jelo fakt pomalu. Ty staré mašiny na to reagují líp než nové, u nových není zpomalení tak patrné.
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Havran » čtv 01 pro, 2022 8:20 pm

Vážení, nejsem elektrikář, ale nelze na zpomalení upravit modul zastavení-rozjezd ?!
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Zpomalení jízdy v nádraží

Příspěvekod Vladimír_B » pát 02 pro, 2022 4:42 am

Dobrý den, dá se to snadno realizovat díky použitému modulu pwm. Stačí snížit napětí na potenciometru, když chci zpomalovat, napěťovým děličem spínaným tranzistorem třeba. Když k tranzistoru přidáme větší kondenzátor s větším odporem, bude se otevírat a zavírat "pomaleji", tedy vytvoří tu rampu. A na sepnutí potřebujeme ve stanici akorát indikaci obsazení. Na to stačí rozdělit napájení trakce tak, aby stanice měla vlastní přepínač polarity a o zbytek se postarají diody...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků