H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » pon 07 lis, 2022 8:20 am

OK, ten tvoj návod som videl až potom, čo som to "namlátil" ručne MultiMausom. A následne som to podľa Tvojho návodu už neskúšal. Ale vyskúšam - zas sa poučím. Nikdo učený z neba nespadol. Písal som, že JMRI je pre mňa dvojdňová novinka len kvôli mSD3. Doteraz som nemal potrebu to používať. Ja viem, že je potrebné na zápis a čítanie jednotlivých CV používať aj tzv. "INDEXOVÉ" CV31=17 a CV32=0 (v tomto prípade). Keď na to nezabudneš, tak to ide normálne aj s MultiMausom. Proste musíš vedieť čo robíš. :mrgreen:

Prečo som nepoužil Train Programmer? Odpoveď je jednoduchá - nikde som nenašiel šablónu pre tento typ dekodéra. A vytvárať ju nehodlám - je to beh na dlhú trať. Viem koľko to zaberie času - mám urobených viac vývojových verzií šablón na ZIMO a toto má ďalšiu perspektívu. Marklin je jeden jediný exot - nemá u mňa perspektívu.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Aleson » pon 07 lis, 2022 9:59 am

To Horak : Promiň, možná dělám něco blbě, ale ten tvůj seznam nastavených CV se mi nedaří zobrazit v čitelné formě. I když kliknu na "lupu" po zvětšení obrázku jsou údaje v tabulce stále nečitelné. Nepomohlo ani stažení zvětšeného obrázku a otevření v Zoneru ....

Ještě k nastavování původního projektu Trix :
Co se týče přenastavování přiřazení funkcí k jednotlivým talčítkům, v tom asi není žádný problém, já používám jiné schéma nastavení ( F0 světla, F1 Zvuky, F2 hlavní píšťala, F3 krátká píšťala .....), ale to si každý může přizpůsobit podle svých zvyklostí. Jen bych ale taky doporučoval dělat změny v nějakém SW+HW, který umožňuje hodnoty v CV nejen zapisovat, ale i číst ( pro možnost kontroly).

Při nastavování hlasitosti celého projektu jsem narazil na určitou zvláštnost (nevím,jestli se to tak chová jen u mě ?), kterou jsem původně mylně vyhodnotil tak, že nastavení hlasitosti "zvuků jízdy" v CV300 nelze snížit pod hodnotu 230, protože při nižší hodnotě zvuky utichly ( Ne zvuky na funkčních tlačítkách, ty fungovaly dál). V té době byla celková hlasitost (všech zvuků) v CV63 nastavena na 255 (tedy na Max). Později mi to nedalo a ještě jsem zkoušel hlasitost měnit a zjistil jsem, že při určitých kombinacích nastavení CV300 a CV63 někdy "zvuky jízdy" utichly a při jiné kombinaci opět fungují normálně. Jak je to na sobě závislé jsem nezkoumal.

V CV95 jsem ještě nastavil Reverse Trim pro jízdu "uhlím napřed" ca na 50km/h

Na co jsem zatím nepřišel ( a to by mě docela zajímalo), jestli a jak by šlo přenastavit "náhodné zvuky", protože bych rád nahradil to přikládní uhlí lopatou přikladačem. Když jsem zkusil zaměnit tyto 2 zvuky na F11 ( Házení uhlí + Firebox)
pův. Value 185 nahradit Value 193, tak v náhodných zvucích se stále ozývá házení lopatou. Bude to tedy uloženo někde jinde ...
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » pon 07 lis, 2022 10:18 am

Aleson píše:To Horak : Promiň, možná dělám něco blbě, ale ten tvůj seznam nastavených CV se mi nedaří zobrazit v čitelné formě. I když kliknu na "lupu" po zvětšení obrázku jsou údaje v tabulce stále nečitelné. Nepomohlo ani stažení zvětšeného obrázku a otevření v Zoneru ....

OK, Orežem obrázok a vložím začiatok a koniec - to medzi tým je len "balast" ktorý je v číselnom poradí...
EDIT: Teraz to neurobím, lebo nie som ON-LINE DR5000 s JMRI. Musím to urobiť neskôr doma. V OFF-LINE verzii tam nie je vidno tie podstatné časti... Ten pôvodný vložený obrázok má naozaj mizerné rozlíšenie - SORRY, neuvedomil som si to.
EDIT 2: Doplnil som tam dva detailnejšie obrázky.
Aleson píše:Ještě k nastavování původního projektu Trix :
Co se týče přenastavování přiřazení funkcí k jednotlivým talčítkům, v tom asi není žádný problém, já používám jiné schéma nastavení ( F0 světla, F1 Zvuky, F2 hlavní píšťala, F3 krátká píšťala .....), ale to si každý může přizpůsobit podle svých zvyklostí. Jen bych ale taky doporučoval dělat změny v nějakém SW+HW, který umožňuje hodnoty v CV nejen zapisovat, ale i číst ( pro možnost kontroly).

Jasné, každý užívatel preferuje nejaké iné rozmiestnenie ovládacích tlačidiel. Ja som si zvykol na "DEFAULT JACEK". Ty máš niečo iné...
Samozrejme s tým načítaním a zapisovaním je to tak ako píšeš - vhodný je SW/HW (napr. JMRI + DR5000 + MM - môj prípad) aby sa človek "nestratil".
Aleson píše:Při nastavování hlasitosti celého projektu jsem narazil na určitou zvláštnost (nevím,jestli se to tak chová jen u mě ?), kterou jsem původně mylně vyhodnotil tak, že nastavení hlasitosti "zvuků jízdy" v CV300 nelze snížit pod hodnotu 230, protože při nižší hodnotě zvuky utichly ( Ne zvuky na funkčních tlačítkách, ty fungovaly dál). V té době byla celková hlasitost (všech zvuků) v CV63 nastavena na 255 (tedy na Max). Později mi to nedalo a ještě jsem zkoušel hlasitost měnit a zjistil jsem, že při určitých kombinacích nastavení CV300 a CV63 někdy "zvuky jízdy" utichly a při jiné kombinaci opět fungují normálně. Jak je to na sobě závislé jsem nezkoumal.

Zatiaľ som hlasitosť zvukov neriešil. To bude ďalší krok ladenia.
Aleson píše:V CV95 jsem ještě nastavil Reverse Trim pro jízdu "uhlím napřed" ca na 50km/h

Vďaka za nápad - je výborný. Albatros nie je ako napr. 555.0/555.1, že max rýchlosť je rovnaká v oboch smeroch.
Aleson píše:Na co jsem zatím nepřišel ( a to by mě docela zajímalo), jestli a jak by šlo přenastavit "náhodné zvuky", protože bych rád nahradil to přikládní uhlí lopatou přikladačem. Když jsem zkusil zaměnit tyto 2 zvuky na F11 ( Házení uhlí + Firebox)
pův. Value 185 nahradit Value 193, tak v náhodných zvucích se stále ozývá házení lopatou. Bude to tedy uloženo někde jinde ...

Áno, bude to inde uložené, ale ešte neviem kde. Budem pátrať. EDIT 2: Vyzerá to tak, že náhodné zvuky sú skryté v zvukovom projekte. Medzi CV som nič nenašiel. Ak sa teda nenájde iný spôsob ako odkonfigurovať "lopatu s uhlím", tak sa dá stiahnuť hlasitosť tohoto zvuku na nulu. Snáď to stíchne na dobro...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Aleson » úte 08 lis, 2022 4:30 pm

To Horak:
Díky moc za shrnutí všech poznatků do přehledných tabulek a za velký kus odvedené práce nejen pro sebe ale hlavně pro ostatní ! :)
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » ned 13 lis, 2022 6:24 pm

Už někdo měnil dekodér za ZIMO a provozuje zastavování na úsecích ABC?

Já jo, ale nejsem se zastavováním úplně spokojený. Není spolehlivé, a někdy je zastavení ignorované. Podobné jsem to měl kdysi na Čmeláku PIKO. Podle zdejších doporučení jsem u něj odstranil kondenzátor a indukce před motorkem, a pomohlo to.
Nevim jestli Albík má C a L před motorkem, ale cívky jsou v tendru před vstupem do dekodéru od kolejí. To nebývá obvyklé.

Názor nějakého odborníka? Mám indukce zkusit vyřadit? Jsou taky před motorkem? Mašinu jsem ještě nezkoumal.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod orkan » pon 14 lis, 2022 5:18 pm

Mám ZIMO v lokomotivě a ABC jsem nastavil a vyzkoušel asi 20x při nastavování CV134 a CV141 a vždy zastavila spolehlivě. Zatím při samostatné jízdě bez vozů.
H0, III, DCC, ECoS, TrainController
Praha 5
orkan
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 18 kvě, 2007 4:34 pm
Bydliště: Praha 5

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pon 14 lis, 2022 6:11 pm

Díky, budu zkoumat dál. Kolik si nastavil CV134? A rychlosti? CV5, 6, 57? Já mám nastaveno podle Jacka http://www.jacek-modely.cz/soubory/mode ... 0_Trix.pdf , ale jeho zvukový projekt zatím nemám. Samotný zvuk by to ale neměl ovlivnit.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod orkan » pon 14 lis, 2022 6:51 pm

Nastavil jsem nakonec CV134 - 203, ale byl jsem překvapen, že zastavuje poměrně dobře i na standardních 106. Mám tam poslední verzi softwaru 4.225 a projekt od Jacka. Základní jeho nastavení jsem neměnil.
H0, III, DCC, ECoS, TrainController
Praha 5
orkan
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 18 kvě, 2007 4:34 pm
Bydliště: Praha 5

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Marcel Doliňák » sob 19 lis, 2022 4:54 pm

... a je to tu. Dymový generátor urobil to čo mal. Zadymil...naposledy :D . Topné teliesko je poškodené a vykazuje odpor 4,6 ohm. Značka na pl.spoji je 25.
Predpokladám že odpor má byť 25 ohm. V návode sa píše že dym.generátor sa automaticky vypne po piatich minútach. Môj sa asi nevypol. Loko bola odstavená v skryťáku.
Po nejakej dobe začala tlačiť dym zo spodnej časti kotla a smrdieť za spálenou elektronikou. Loko začala skratovať (test na SPAX a ROCO MM).
Po demontáži dym.generátora loko znova jazdí. V dym.generátore došlo k roztaveniu imitácie komína ( a upchatiu),zuhoľnateniu pl.spoja pod topným
telieskom a deštrukcii-zníženiu odporu topného telieska. Súčiastka vedľa topného telieska je nejaký snímač teploty. Môžete prosím niekto zmerať odpor topného telieska ? Sú to krajné piny na konektore. Máte niekto nápad ako to opraviť? Zdá sa že topné teliesko by mohlo mať asi 6W a možno by sa dal použiť drátový odpor alebo urobiť len cievku bez jadra z odporového drátu. Pôvodné topné teliesko sa mi neskôr v rukách rozpadlo (nebolo z keramiky, vyzerá to na sklolaminát). Vraj takýchto prípadov už bolo viac.
Přílohy
zhorený generator dymu Albtros.jpg
Marcel Doliňák
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 07 lis, 2018 7:44 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jirie123 » ned 20 lis, 2022 8:12 am

No, tak to je teda nadělení.
Já uvažuji, že by bylo pro mne nejlepší úplně kouřový generátor vypnout.
Snad to půjde na novém dekodéru ZIMO nastavit nebo nějak přemostit jeho funkci :?
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » ned 20 lis, 2022 10:39 am

CIT......Já uvažuji, že by bylo pro mne nejlepší úplně kouřový generátor vypnout.
Snad to půjde na novém dekodéru ZIMO nastavit nebo nějak přemostit jeho funkci ....

Zde ve vláknu je popsáno jak to je s kouřovým generátorem u ZIMA MS440D. Tedy škrábání tištěného spoje a předrátování zatím dle sdělení kolegů nemá smysl, protože z výstupu použitelného pro generátor jdou i jiné pulsy.
Došel mi MS440D. Tak si ho konečně namontuji a i orientačně také proměřím.

Samozřejmě musím poděkovat Petrovi za jeho zvukový projekt Alba který je opět perfffffffektní.
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » ned 20 lis, 2022 12:11 pm

Se zasahy do plosneho spoje vydrzte... nejake vhodne reseni se treba objevi :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » pon 21 lis, 2022 1:34 pm

HO Dušan píše:CIT......Já uvažuji, že by bylo pro mne nejlepší úplně kouřový generátor vypnout.
Snad to půjde na novém dekodéru ZIMO nastavit nebo nějak přemostit jeho funkci ....

Zde ve vláknu je popsáno jak to je s kouřovým generátorem u ZIMA MS440D. Tedy škrábání tištěného spoje a předrátování zatím dle sdělení kolegů nemá smysl, protože z výstupu použitelného pro generátor jdou i jiné pulsy.
Došel mi MS440D. Tak si ho konečně namontuji a i orientačně také proměřím.

Samozřejmě musím poděkovat Petrovi za jeho zvukový projekt Alba který je opět perfffffffektní.


Tak řešení pro dekodér ZIMO se již na světě ... Nebude třeba nic na modelu upravovat a nebude třeba ani úprava firmware od ZIMO, je to nakonec redukční destička, která přijde místo dekodéru (má cca stejnou velikost jako dekodér) a na ni pak přijde nasunout dekodér ZIMO (MS440D(C) ). Pod původní uhlí se to krásně vejde. Na destičce je realizováno prohození výstupů FA3<>FA4 a úprava impulzů přesně tak jak je očekává procesor v lokomotivě.
Potřebnou úpravu v CV již defacto zveřejnil Jacek u svého projektu, mám za to, že to sedí. Co se nastaví do CV#137 až 139 je úplně šumafuk, hodnoty se nepoužijí, ale alespoň jedna hodnota musí být > 0, abychom dekodér ZIMO "přinutili" generovat impulzy rázů páry na FA4. Pro funkční výstup FA1 musí být v CV#127 nastaven efekt "72" a pak ještě zapnout bit 0 v CV#133. Funkce F1 musí zůstat přiřazena k výstupu FA1 (aby šel generátor vypínat a zapínat).

Řízení výkonu kouř.generátoru je věcí procesoru v lokomotivě (je to tak i u původního dekédru Trix), z dekodéru dostává po SUSI informace o zatížení motoru, jízdním stupni a povely z DCC a z toho si výkon odvozuje. Pokud by někdo nechtěl generátor používat, tak mě napadlo, jestli by nestačilo jen "odmapovat" funkci F1 v CV#35 (nezkoušel jsem to, jen nápad). Také nevím, zda-li vypnutí generátoru po pěti minutách dělá procesor v mašině, nebo hlavní dekodér, to ještě vyzkouším. On totiž může být problém v tom, že když se vymění dekodér za ZIMO a nechodí z něj (zatím) správně impulzy pro ventilátorek, tak generátor prakticky nekouří ani za jízdy a tipnul bych si, že se může topné tělísko poškodit, protože do něj nefouká vzduch. Pak ale nevím, na co je tam to teplotní čidlo ...
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pon 21 lis, 2022 2:06 pm

A ta redukční destička je něčí výrobek a dá se koupit? Nebo se musí vyrobit?

Edit: nebo je to tohle? https://www.happymodel.cz/zimo-adamkl50 ... stupu-5-v/
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » pon 21 lis, 2022 7:27 pm

jipol57 píše:A ta redukční destička je něčí výrobek a dá se koupit? Nebo se musí vyrobit?

Edit: nebo je to tohle? https://www.happymodel.cz/zimo-adamkl50 ... stupu-5-v/


Ne, to je něco jiného ....

Ano, destičky (tj. holé PCB) je teď nutno nechat vyrobit - jsou připraveny Gerber soubory a bude se to vyrábět v Číně . Je to SMD montáž a destička je hodně malá, i když toho na ní až tak moc není. Součástky mám tady na několik kusů, ty vyrobím, když už jsem se do toho takhle uvrtal, ale pokud by byl větší zájem o hotové destičky, musel by se osazování někdo ujmout, na výrobu a distribuci nějakého většího množství nejsem zařízený. Pište mi na SZ, kdo byste měl o takovou destičku zájem (holou či osazenou, zatím nezávazně), ať si udělám nějakou představu, kolik těch destiček teď nechat vyrobit. Od toho se pak bude odvíjet i jejich cena za kus.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků