H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » pát 21 říj, 2022 6:43 pm

Vážení,
zatímco mnozí nadšení majitelé modelu prohání doma svoje novopečené rychlíky v podobě skládacího metru kolem pivního tácku :D a pějí ódy na zvukové projevy, které jsou podle mne naprosto příšerné (ale nikomu svůj názor nevnucuji), nelenil jsem a trochu jsem model rozebral a podrobil zkoumání jeho zapojení pro případnou možnost náhrady stávajícího dekodéru za dekodér ZIMO, mohlo by to posloužit Petrovi Smutkovi jako podklad pro správné nastavení dekodéru v jeho budoucím zvukovém projektu. Myslím, že si model lepší zvukový projekt zaslouží. Abychom neplevelili samotné vlákno o modelu, dovolil jsem si založit toto nové vlákno.

Ta náhrada nebude úplně snadná (můj názor), protože Märklin/Trix zvolil celkem sofistikované zapojení, které z jiných modelů moc neznáme. Během víkendu jsem dám nějaké první informace, co se mi podařilo zjistit. Také uvítám nějaké pokročilé znalce modelů Märklin/Trix, kteří by se mohli pokusit některé nejasnosti vysvětlit. Je vás tady zkušených "digitálistů" celkem hodně, tak doufám, že to dáme nějak dohromady (a nebo zjistíme, že to nejde).
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » pát 21 říj, 2022 7:40 pm

Cením si Vaší snahy, asi mi čtete myšlenky. I když to není moje TT, takový kultovní stroj si zaslouží odpovídající snahu i v tomto. Zvuky jako takové jsou hotové, díky klukům od 104 jsou autentické i napáječe, dynamo, kompresor a další. Tohle bychom měli, vyladí se jen počet výfuků, možná rychlost.
Ale bylo by třeba zjistit, které světlo je na jakém výstupu a zejména na jakém výstupu je ventilátor generátoru kouře. U Zimo je pro něj natvrdo FA4, dekodér vysílá impulzy dle nastavených výfuků.

Ve vláknu o modelu byly taky nějaké vášně kolem zvuku lopaty, může tedy někdo znalý napsat nějaký technologický postup jak se topilo? V projektu je slabé syčení přikladače jako náhodný zvuk při stání i jízdě v různých intervalech. Lopata tam není.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » sob 22 říj, 2022 6:14 am

Automatický podavač-šnek Štokr/Albatros. Když jsem jezdíval jako kluk s otcem na parách, tak jsem si nedovedl představit tu hromadu uhlí kterou během šichty musel z tendru naházet do kotle. Bylo to na něm ale vidět když přišel ze šichty, jak byl unavený. Na mašině jsem viděl jak přikládá a přitom mi vyprávěl, jak se správně zauhluje kotel. Přitom vyprávění lopata jen kmitala, zvonila a já mu otvíral půlená dvířka kotle s typickým rámusem a cvakáním. Když jsem poprvé vlezl na Štokra, tak mi otec řekl: Ode dneška si vozím jenom zadek a při těchto slovech pustil podavač-šneka s jeho typickým kraválem a syčením vzduchu..To bylo jiné kafe. Vzduchem pomocí trysek ovládal rozhazování uhlí na rošt v kotli. Jen podle záře ohně věděl jak to přifouknout. Šnek byl také poruchový a tak se i občas musela použít i ta opřená lopata v koutě. Zatápělo se ručně bez podavače. Vzpomínám si, jak otec jednou přišel ze šichty a řekl mi, že šnek se sekl. Při jeho rozdělání tam byl šprajcnutý šulek dynamitu. Asi neodstřelený zbytek z dolu!

Múj názor: Pánové když mašina jede a slyším během jízdy ty zvuky té lopaty tak se jenom usmívám. Žijeme přece v našem zmenšeném modelovém reálu a i zde je úplný nesmysl slyšet přikládání lopatou v páře během jízdy. Začíná to tím kraválem samotné mašiny která doslova přehluší okolí a samo že přehluší i zvuky té lopaty či podavače-šneka. Tyto zvuky budeme slyšet opravdu jenom při nějakém tom stání nebo při nějaké té opravdu pomalé jízdě.

Pozn: Myslím si, že Albatros je opravdu perfektně propracovaný model. Mohu ale také konstatovat, že mne Albatros pobavil namluveným staničním hlášením. Tóóó býýt perfékt tóó být tobréé.
Přílohy
průzor.jpg
Kontrolní otvory pro plošku rozfuku uhlí do kotle
motýlek.jpg
Otevřená dvířka kotle
lopata.jpg
Zákoutí s odloženou lopatou
Naposledy upravil HO Dušan dne ned 20 lis, 2022 11:27 am, celkově upraveno 2
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Sandy » sob 22 říj, 2022 8:39 am

Pokud jde o "hlášení", tak mi u projektu za desítky tisíc ("éček") fascinuje jedna věc. A to je to, co si o nás, buranech z východu, myslí ti nadlidi ze starých zemí... Stačilo zaskočit do prvního supermarketu nebo první nálevny a s pravděpodobností hraničící s jistotou by za pokladnou nebo za výčepním pultem nalezli Čecha, který by jim to namluvil za padesát "éček" a ještě by se klaněl až k zemi!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » sob 22 říj, 2022 1:17 pm

Jacek píše:Cením si Vaší snahy, asi mi čtete myšlenky ...


... aby ne, vždyť jsme spolu začínali, jestli si mohu dovolit to takto nazvat, jen připomenu váš první projekt na H0 M152 - pořídil jste si kvůli tomu Roco koleje pro H0. Od té doby už uteklo spoustu let a vy jste "vymáknul" vaše zvukové projekty, kam jen to možnosti dekodérů umožnily. Protože vaši práci dlouhodobě a pozorně sleduji a "používám", logicky mě došlo, že k ucelenému nastavení dekodéru ve zvuk.projektu (tak jak je u vás zvykem) budete potřebovat i zapojení funkčních výstupů. A protože jsem model získal o trochu dříve než ostatní, dal jsem se do výzkumu.

Takže co jsem zatím zjistil:

V modelu je v tendru rozhraní MTC21, dekodér je velmi snadno přístupný, stačí vycvaknout horní část - uhlák, jde to celkem lehce. Pak je v k vidění celá deska s dekodérem, místa všude dost.

Vše je k desce připojeno pomocí konektorů, na straně k loko je desetipinový konektor, z toho vede kolem kinematiky deset kablíků do loko, na desce je popis všech pinů, to mi hodně pomohlo, ten popis je prakticky shodný s názvy, jak je uvádí dokumentace k rozhraní MTC (vycházel jsem z dokumentace ZIMO). Na opačné straně desky jsou tři dvoupinové konektory, dle mého měření vedou na reproduktory a na zadní osvětlení (pro každé světlo zvlášť). Předpokládám, že na desce jsou pouze SMD součástky z vrchní strany.

A tady to začíná být zajímavé - jak známo, tak dekodéry MTC21 mají na všechny funkční výstupy málo pinů a tak jsou některé výstupy udělány jako logické, na MTC AUX3 až AUX8 a některé jako "klasické" spínače proti zemi - světla, AUX1, AUX2, případně mají jiný význam - slouží jako vstupy do dekodéru nebo jako komunikační sériové rozhraní SUSI (změna se provádí nastavením v příslušných CV).
ZIMO dělá dvě verze dekodérů - C -podle pův. standardu, tj. AUX3 až AUX6 jako logické a verze D, kde jsou jako spínače proti zemi, tj. jako výstupy AUX1, AUX2, světla. Logické výstupy jsou aktivní v log.1, tj na výstupu je úroveň 5V, tj.je to opačně, než "klasické" výstupy, spínané v aktivním stavu proti zemi, a navíc mají nízkou proudovou zatížitelnost, to se řeší jednoduše pomocí tranzistoru, který jednak obrátí stav zapnuto/vypnuto a proudově posílí výstup, za tímto tranzistorem už se pak chová výstup jako "klasický". U novějších dekodérů MS ZIMO umožňuje přepnout logické výstupy AUX3 až AUX6 na "klasické" a naopak a to pro každý výstup zvlášť (zápisem do CV 8 ).

Omlouvám se znalcům za podrobnější popis v předchozím odstavci , ale je to důležité pro to, co jsem zatím vyzkoumal.

Vypadá to, že Märklin/Trix dekodér využívá v tomto modelu jak logické, tak i "klasické" funkční výstupy, AUX3 je logický, AUX4 je "klasický", AUX1 a AUX2 není využit !!!, stejně tak AUX5 a AUX6. Fukční výstupy pro světla jsou sice využity, ale zvláštním způsobem. Pokud mám pravdu, znamená to, že jsou starší dekodéry ZIMO MX...C a D již předem pro naše účely vyloučeny - buď mají všechny výstupy jako logické nebo jako "klasické", do úvahy by tedy přicházely jen novější MS, které se dají individuálně nastavit.

Takže - do lokomotivy vedou z/do desky v tendtru - tyto signály:
Track-L,R - napětí z kolejí
MV,MR - napájení (ovládání) motoru
LV,LR - funkční výstupy na světla (přední, zadní) - přes diody.
GND - zem
AUX3 - logický výstup s pulzy parního stroje (jestli to má ZIMO napevno jen na AUX4 a nedá se to přesměrovat na AUX3, tak máme smolíka)
CLK,DAT - to je bomba !!! sériové rozhraní SUSI z dekodéru, viz dále.

ZAdní světla na tendru jsou zapojena na AUX4, který pracuje jako "klasický" - na desce jsou pro každé světlo rezistory, které jsou připojeny na výstup napájecího napětí z dekodéru. TJ. zadní světla nejsou ovládána přes klasický výstup LR !!!, ten ale vede do lokomotivy ....

Do lokomotivy nevede napájecí napětí z dekodéru, tzn. že si ho lokomotiva musí sama "vyrábět" z trakčního napětí. To není nic neobvyklého, některé nám důvěrně známé modely to tak také dělají, např. MTB.

Ale co je pikantní - do lokomotivy nevedou již žádné další funkční výstupy z dekodéru !!! Tzn. ovládání předního reflektoru, zapínání/vypínání kouř.gen., ovládání "ohně" v topeništi, osvětlení budky. Zato tam vede rozhraní SUSI, z toho usuzuji, že v lokomotivě je nějaký další "chytrý" procesor, se kterým dekodér komunikuje po SUSI (naměřil jsem tam nějakou komunikaci). A přes SUSI jsou ovládány všechny zbylé funkce na lokomotivě, které tento obvod řídí. Jiné vysvětlení mě nenapadá, ale mašinu jsem ještě nerozebral, abych to mohl potvrdit. Tohle řešení jsem ještě nikdy neviděl, modely od Märklinů neznám, tak nevím, jestli je to nějaká jejich sofistikovaná konstrukce. To by i vysvětlovalo, proč neexistuje čistě analogová verze modelu. Ale také se mohu mýlit .... Pokud byste o tom někdo věděl více ....

Proč vede do mašiny funkční výstup pro zadní světla ? Domnívám se, že kvůli ovládání předního reflektoru, který zhasne, když mašina jede dozadu.

Ještě jsou na desce dvě tlumivky na vstupech trakčního napětí z kolejnic, nic dalšího na desce není.
Tak to je asi zatím vše, co se mi podařilo zjistit, ještě dnes připojím nákres zapojení desky a nějaké fotky.

Ještě doplním - v popisu interface SUSI je napsáno, že umožňuje i rozšíření dalších funkčních výstupů a namapování funkcí na tyto výstupy. Takže je velmi pravděpodobné, že to tento model využívá. Otázka je, zda-li je ovládání SUSI součástí dokumentace k dekodéru a kde to nastavení z dekodéru vyčíst. S tím zatím zkušenosti nemám ....
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » sob 22 říj, 2022 2:35 pm

Když to zjednoduším, osvětlení tedy není na výstupech dekodéru, ale je ovládané pomocí nějaké elektroniky přes SUSI. Asi stejně jako v laminátce Piko TT. Pokud je to tak, je jedno jaký dekodér Zimo tam je. Světla nedokážeme namapovat, to je natvrdo určeno tou elektronikou. Ale mělo by to jít přesměrovat pomocí CV401 - 428
Dle zvyklostí nejlépe
F1 - generátor kouře
F2 - dálkové světlo
F5 - kabina
pak je tam topeniště, kam s tím, volná pozice je snad už jen F25

Horší bude ten ventilátor, je to CV133, viz manuál Zimo.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » sob 22 říj, 2022 4:43 pm

Jacek píše:Když to zjednoduším, osvětlení tedy není na výstupech dekodéru, ale je ovládané pomocí nějaké elektroniky přes SUSI. Asi stejně jako v laminátce Piko TT. Pokud je to tak, je jedno jaký dekodér Zimo tam je. Světla nedokážeme namapovat, to je natvrdo určeno tou elektronikou. Ale mělo by to jít přesměrovat pomocí CV401 - 428

Zadní světlo v tendru je ovládané jen přes AUX4 (nebo se také označuje jako FA4) - je tam pozvolné rozvěcování/stmívání - zřejmě pomocí PWM, u klasických výstupů F0f, F0r se dá tahle funkce nastavit, ale asi to jde i u jiných výstupů, tedy i na AUX4. A pochopitelně směrová závislost. Výhoda je, že by se připojení "zadku" na samostatný výstup dalo využít na samostatné vypnutí (např. když mašina sune soupravu před sebou).

Výstup F0f pro přední světla vede z dekodéru přímo do mašiny (přes diodu), co se s ním děje v mašině je nám celkem jedno, důležité je, že je přední světlo ovládané z dekodéru standardně tímto výstupem (tj. ne přes SUSI).

Vše ostatní (tj. to co je v mašině, tj. kouř, dálk.světlo, kabina, "oheň") se zapíná/vypíná již přes SUSI.

Jacek píše:Dle zvyklostí nejlépe
F1 - generátor kouře - ovládá se přes SUSI
F2 - dálkové světlo - Ovládá se přes SUSI, je tam závislost na předních/zadních světlech, ale jestli jí řeší už dekodér, nebo až ten SUSI-modul, to netuším, jelikož ale do mašiny vede i standardní výstup F0r, tak předpoládám, že to řeší ten modul v mašině, na co jiného by tam tento výstup šel ?
F5 - kabina - ovládá se přes SUSI
pak je tam topeniště, kam s tím, volná pozice je snad už jen F25

- V originále je to tak, že buď se nechá zapnout jen topeniště (F7), nebo se zapne současně se zvukem přikládání lopatou (F11). Zapíná se i při náhodném zvuku přikládání, zejména za jízdy je to hotová hrůza (je to silnější než výfuky páry, o píšťale ani nemluvím) . Topeniště se také ovládá přes SUSI.
Možná by stačilo zapnout jen se zvukem přikládání lopatou (pokud tam bude), tj. nevyžadovalo by to samostatnou Fn. Po pravdě je to vidět jen za tmy a ještě blbě.

Jacek píše:Horší bude ten ventilátor, je to CV133, viz manuál Zimo.

Já myslím, že tam není ventilátor (jako to mají např. některé modely Roco), až tak sofistikované nám to Märklin neudělal, prostě to jen pulzuje ten generátor.kouře, přes SUSI to generátor jen blokuje/zapíná (i v originále to je na F1), pulzování podle rytmu již obstarává dekodér pomocí výstupu AUX3 (FA3). To by se mělo nastavovat pomocí CV129 - ten je pro AUX3 (význam viz CV125). Je to věc dalšího výzkumu.

Zatím vidím největší problém v té komunikaci a nastavení SUSI, pokud to nepůjde vyčíst z CVček, tak je to pěkný black-box.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » sob 22 říj, 2022 5:52 pm

Ještě slíbené obrázky:

IMG_20221021_165145.jpg

IMG_20221021_165049.jpg

IMG_20221022_162124.jpg

Jak asi každého napadne, křížkem označené piny dekodéru nejsou v modelu použity.
na ty dva bílé konektory vpravo dole už jsou přímo zapojeny LEDky zadních světel, to jsem zjistil měřením.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » sob 22 říj, 2022 6:04 pm

Teď je tedy otázka co jde ovládat dekodérem Zimo, obávám se, že stejně to budu muset zkusit sám až bude možnost, protože z toho chytrý nejsem.
Stroj na zkoušení bude, dekodér zatím ne.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » sob 22 říj, 2022 6:33 pm

Jacek píše:Teď je tedy otázka co jde ovládat dekodérem Zimo, obávám se, že stejně to budu muset zkusit sám až bude možnost, protože z toho chytrý nejsem.
Stroj na zkoušení bude, dekodér zatím ne.

No já myslím, že půjde ovládat všechno, ale bude to chtít ještě nejaký výzkum. ZIMO má implementovaaný interface SUSI podle NMRA, také ho zhusta používá, např. na nahrávání zvuků, ke čtení celého dekodéru apod.,nemyslím si, že Märklin (což prý je defacto ESU), by vymýšlel něco jiného.
Samozřejmě, že nejlepší bude si to osahat sám, dekodér MS440C mohu zapůjčit, mám dva.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » sob 22 říj, 2022 6:47 pm

Osobne by som začal so skúšaním originál dekodéru mSD3 v testovacej doske ZIMO MSTAPK a sledoval podľa zverejneného TRIX návodu - priradenia funkcií, že fyzicky ktoré výstupy sa spínajú. A toto by som konfrontoval s vyššie spomenutým "rozborom" zapojenia a ďalšími úvahami ako by to mohlo byť zapojené. Viď to nešťastné SUSI. :oops:

Osobne nie som presvedčený, že ide prepnúť MS440 C / D každý výstup (Fo3-4-5-6) ľubovolne - ide to iba po skupinách Fo3/4 a Fo 5/6.

A ak má ZIMO vo FW pevne priradený ventilátor dynamického dymu na Fo4, tak sú dve možnosti ako s tým vykývať:
1. predrátovať mašinu z Fo3 na Fo4 a zrejme aj ďalšie následné zmeny (Relatívne jednoduché riešenie)
2. Požiadať ZIMO aby doplnilo vo FW nejaké CV s možnosťou mapovania ventilátora dymu na rôzne funkčné výstupy. (Časovo komplikované riešenie)

Každopádne mi to príde ako riadna výzva to prezbrojenie na ZIMO. Ťažko povedať, čo Marklin/Trix viedlo k takémuto krkolomnému riešeniu zapojenia... že by jedine cielená SW nekompatibilita naschvál na odstavenie dekodérovej konkurencie :?:
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » sob 22 říj, 2022 8:31 pm

Tak porad se da udelat nova DPS s "vhodnejsim" zapojenim.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » sob 22 říj, 2022 8:32 pm

horak:
Ano, v testeru se krom světel zjistí jak je to s tím ventilátorem. Zimo při zmíněném nastavení po zapnutí F1 bliká výstupem FA4 dle rytmu výfuků. Pokud originální dekodér ničím blikat nebude je to jasné.
Jinak výzva je každý model, tento je jen jeden z mnoha. Konečně všichni se stále snažíme o vylepšení každého modelu, ať už je to vzhled, osvětlení nebo zvuk. Do projektů dieslů a elektrik např. přidávám Váš nápad s tím zhasínáním dálkových a koncovek při F3, pořád je co zlepšovat.

V. Perlik: psal jsem Vám SZ, příští týden snad budeme chytřejší.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » sob 22 říj, 2022 9:15 pm

horak píše:Osobne by som začal so skúšaním originál dekodéru mSD3 v testovacej doske ZIMO MSTAPK a sledoval podľa zverejneného TRIX návodu - priradenia funkcií, že fyzicky ktoré výstupy sa spínajú. A toto by som konfrontoval s vyššie spomenutým "rozborom" zapojenia a ďalšími úvahami ako by to mohlo byť zapojené.

To bylo to první, co jsem udělal, tester MSTAPS pochopitelně mám (mám i programátor MXULFA). V mašině se všechno změřit nedalo. Problém je, že v MSTAPS výstupy FA3 a FA4 na testeru nesvítí ani v jednom režimu (OC/LL), přepíná se to jen jedním switchem a bůhví, jak tam jsou ty tranzistory zapojené (s dekodérem ZIMO to funguje bezvadně).
Výstup FA4 je jasný, ten vede přímo na obě zadní LEDky (jejich druhý vývod vede přes rezistory 180k na plus pól dekodéru (to je jediné místo, kde se toto napětí z dekodéru používá). Takže zde musí být spínání typu OC (proti GND). Na výstupu FA3, kde běhají impulzy pro výfuky parního stroje, se objevuje úroveň 0V-5V, v klidu bez jízdy je tam vždy 5V.

horak píše:Osobne nie som presvedčený, že ide prepnúť MS440 C / D každý výstup (Fo3-4-5-6) ľubovolne - ide to iba po skupinách Fo3/4 a Fo 5/6.

Tak v tom případě to musím ještě jednou změřit, pak by to vypadalo spíše na verzi dekodéru "D". FA5 a 6 se v modelu nevyužívá.

horak píše:A ak má ZIMO vo FW pevne priradený ventilátor dynamického dymu na Fo4, tak sú dve možnosti ako s tým vykývať:
1. predrátovať mašinu z Fo3 na Fo4 a zrejme aj ďalšie následné zmeny (Relatívne jednoduché riešenie)
2. Požiadať ZIMO aby doplnilo vo FW nejaké CV s možnosťou mapovania ventilátora dymu na rôzne funkčné výstupy. (Časovo komplikované riešenie)

Nemyslím si, že to bude nutné řešit, protože mám za to, že ventilátor dynamického kouře v modelu není. je to jen rázový vyvíječ kouře, do kterého se posílají impulzy. A tohle posílání impulzů v rytmu páry by mělo jít nastavit i pro výstup FA3.Vycházím ze seznamu náhradních dílů, kde v modelech Roco je ventilátor na kouř docela monstrum, také tam musí být zásobník, kam se kouř akumuluje. A v tomto modelu nic takového nevidím. Ale mohu se samozřejmě mýlit.

horak píše:Každopádne mi to príde ako riadna výzva to prezbrojenie na ZIMO. Ťažko povedať, čo Marklin/Trix viedlo k takémuto krkolomnému riešeniu zapojenia... že by jedine cielená SW nekompatibilita naschvál na odstavenie dekodérovej konkurencie :?:

Načetl jsem si mezitím nějaké info o použití SUSI na německých fórech a vypadá to, že tohle řešení Marklin využívá ve svých modelech celkem běžně, jednoduše mají málo funkčních výstupů na MTC21, tak si je přes SUSI funkční dekodéry rozšiřují. A tyto dekodéry dělá D&H, Dietz (ten to v ymyslel), takže záleží, co je v lokomotivě použito. SUSI bylo vymyšleno na komunikaci mezi dekodéry a funkčními nebo zvukovými extendery, tak to používají, nic nekompatibilního v tom ale není. Jen pro nás neznámé řešení, protože je to zastaralé a skoro nikdo už to nepoužívá, dokumentace zmizela. Programuje a nastavuje se to od CV897 výše. Možná bude potřeba v tom extenderu přenastavit mapování funkcí na jeho funkční výstupy.
Ale to fakt zatím jen hádám.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » sob 22 říj, 2022 10:40 pm

V zozname náhradných dielov je položka 3 - Rauchgenerator E363 506. Toto nebude klasický Seuthe - ani zrovna rozmer nie je malý. Viď obr.
Screenshot_20221023_001512.jpg

Preto si myslím, že to bude mať v sebe nejaký ventilátor. Ale hádať sa nebudem.

A čo sa týka tej SW nekompatibility, tak som nemal na mysli SUSI, ale to, že tu bolo povedané, že Fo3 je logický a Fo4 je "silový". A u ZIMO sa dá zmeniť typ len ako pár. Buď oba logické (typ C) alebo "silové" (typ D). V tomto vidím zámernú nekompatibilitu. Samozrejme ak je to tvdrenie správne, ze jeden je taký a druhý onaký...

A to že sa cez SUSI sa rozširujú počty výstupov, to viem. Niečo obdobné má riešené žeriav EDK750 ROCO.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků