Osvětlení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Osvětlení

Příspěvekod Travis » úte 18 říj, 2022 7:43 am

Ahoj pánové!

Potřeboval bych pomoci. Jsem sice plastikový modelář - letadýlkář, ale to, co sháním (technicky i velikostně) jsem viděl nejčastěji právě u železničních modelářů. V současnosti mne pálí dvě věci. Jedna jednorázová, druhá by byla opakovaně. Hledám někoho, kdo by mi na zakázku udělal:

1) “Knight Rider” efekt. Cca 8 ledek a svetýlko jezdící tam a zpátky.

2) svá letadla bych chtěl oživit svítícíma pozičkama, tj červená a zelená svítící nebo blikací ledky. Protože dělám měřítko 1/72, musely by být poměrně malé a také opracovatelné - jsou to většinou “kapičky” na trupu letadla nebo výřezy v koncích křídel. Pro některé větší dopraváků nebo heliny pak i zelené ledky - vnitřní osvětlení kabiny. Muselo by to ale na napájení mít poměrně malou baterku, řekněme cr2032. Tužkovk většinou nepřipadají v úvahu.

Pomůže mi někdo za rozumné peníze?
Travis
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 17 říj, 2022 5:11 am

Re: Osvětlení

Příspěvekod vvitty » úte 18 říj, 2022 8:11 am

ad 2 - hledej soucastku zvanou supercap. Tu lze dat dovnitr a opakovane nabijet. Staci vyvest dve plosky pro privod napajeni pro nabiti.
dale hledej LED SMD 0402 s dratky, ty jsou tak male ze se vejdou pod kryt svetla.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Osvětlení

Příspěvekod fulda » úte 18 říj, 2022 9:01 am

Ahoj,
Projdi si můj youtube, je jich tam dost. Některé jsou opravdu malé, jiné jsou modulární.
Většinu jsem jich zdokumentoval časopise Praktická elektronika.
Některé jsem publikoval třeba na nějakém jiném fóru, nebo tak něco.

Různé malé LED ve velikosti 0402 jsou celkem běžné, spíš je podstatné si vyhledat, jestli jsi schopen s nimi pracovat (například připájet vodiče) nebo ne.
Obrázek
Také se podívej, jak se normálně dělá vnitřní osvětlení. Podle velikosti stroje se provádí různé metody.

Co se týká baterek, zamysli se nad tím, jak je budeš měnit. Určitě stojí za pozornost kdejaké "foťákové" články, které se vyskytují pod označením jako 1/3AAA a podobně. Například LR11 je dost bezva, ale asi nebudeš schopen jí nakonektorovat a vyměnit. Třeba varianta LS14250 se dodává s drátkama a je nabíjecí, takže jí teoreticky nemusíš dolovat z letadla, ale uděláš si nějaký konektor, nebo jen plošky, kudy jí budeš nabíjet. Pochopitelně ty supercapy pro tebe mohou udělat spoustu práce.

Také se podívej, jak budeš to tvé osvětlení zapínat.

Jenom poznámka - dělám měřítko 1:160, takže pro mne slovo "malé" je něco úplně jiného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Osvětlení

Příspěvekod BohousP » úte 18 říj, 2022 9:20 am

Pokud se obáváš letování malých smd LED, na Aliexpressu je koupíš i s 20cm vodiči. Jen jeden příklad: € 1,54 70%OFF | 0.08mm 3V 0201 0402 0603 0805 1206 SMD Train HO N OO Scale Pre-Soldered Wires 20cm In Diy Diorama Model
https://a.aliexpress.com/_EJQsNTT
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Osvětlení

Příspěvekod Pater » úte 18 říj, 2022 11:46 am

Travis píše:1) “Knight Rider” efekt. Cca 8 ledek a svetýlko jezdící tam a zpátky.

Se 32 LEDkami se dá koupit na Alíkovi, ale to jsi asi na mysli neměl.
Celkem jednoduché na výrobu s 5 LEDkami jsem viděl u Petera Gilinga
Otázkou je, jak by to mělo být velké (malé) a na jaké napětí.

Edit: pokud by jsi si chtěl obvod pro 6 LEDek vyrobit sám stačí si zakoupit tuto stavebnici a upravit zapojení podle následujícího schématu
Edit 2: předchozí schéma mělo závažné chyby, uvádím opravené
Knight_kitt.jpg
Knight_kitt.jpg (31.86 KiB) Zobrazeno 1945 krát
Naposledy upravil Pater dne stř 19 říj, 2022 10:21 pm, celkově upraveno 2
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Osvětlení

Příspěvekod dudlifuk » úte 18 říj, 2022 4:02 pm

Travis píše:Ahoj pánové!

Potřeboval bych pomoci. Jsem sice plastikový modelář - letadýlkář....

2) svá letadla bych chtěl oživit svítícíma pozičkama....


ak si modelar, tak to urcite zvladnes sam, v prvom rade s tym musis pocitat uz pri zostavovani modelu. Dodatocne zadratovane to bude vypadat blbo. Ja som nieco podobne robil so synom pred x rokmi. Je to MIG23ML. (spomienky na zvs v ces.budejoviciach) :roll:
dratky su vedene vo vnutri modelu, nabijacia bateria je v priestore motora pod vyberatelnou vystupnou tryskou. A perlicka,akumulator je tam uz min.15 rokov bez nabitia a to sa mlady nieco nalietal nocnych letov :lol:
obvod sa spina jumprom medzi podvozkovymi nohami
5A554CCD-B721-4751-AD8A-42CE578D1A77.jpeg

B8172B06-FFBA-40FE-B403-0022E6665D9B.jpeg

5CFDFB86-2EC1-4394-90A4-22FE29C0DDAE.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Osvětlení

Příspěvekod Travis » pát 21 říj, 2022 7:37 am

Díky všem za rady. Obecně: baterku jsem schopen narvat do modelu přes nějaký odnímatelný panel, ale tužkovku fakt ne. Proto jsem chtěl něco na úrovni cr2032. To, že se musí drátovat při stavbě je jasný, venkem by mne to nenapadlo vést, to je blbost. Za plánky a tipy na komponenty díky, zkusím se tím nějak probrat a něco zkusit, i když bych uvítal spíš placenou spolupráci někoho, kdo v tomto oboru ví co dělá :) :) :) (to já nikdy nebudu)
Travis
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 17 říj, 2022 5:11 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků