přejezd

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

přejezd

Příspěvekod fabinek » ned 31 črc, 2022 10:08 am

Ahojte všem, mám prosím začátečnický dotaz.
Koupil jsem si závory Viessmann 5700, po zapojení se mi stalo, že jeden motorek závory se po chvilce strašně rozpálil a přestal fungovat. Zdroj jsem použil přesný dle návodu. Zapojeno je to úplně jednoduše - na pult k páčkovému přepínači on/on - nahoru, dolu. Nestalo se to někomu? Nebo je to vhodné zapojit jinak? Použít jiný přepínač?

Děkuji všem za radu.
fabinek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 10 čer, 2022 6:31 pm

Re: přejezd

Příspěvekod dudlifuk » ned 31 črc, 2022 10:43 am

fabinek píše:.... je to vhodné zapojit jinak? Použít jiný přepínač?

Děkuji všem za radu.

doporucujem pouzit prepinac on-off-on s aretaciou v jednej polohe v strede.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: přejezd

Příspěvekod fabinek » ned 31 črc, 2022 10:50 am

ještě zeptám, tak jak jsem to zapojil, zda se nemohl pohon spálit z důvodu, že nemají koncové vypínání? zároveň mně přijde divné, že odešel pouze jeden pohon.
fabinek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 10 čer, 2022 6:31 pm

Re: přejezd

Příspěvekod dudlifuk » ned 31 črc, 2022 12:52 pm

fabinek píše:ještě zeptám, tak jak jsem to zapojil, zda se nemohl pohon spálit z důvodu, že nemají koncové vypínání? zároveň mně přijde divné, že odešel pouze jeden pohon.

pravdepodobne sa prerusilo vinutie prave z dovodu ze pohon nema koncove vypinanie. s tymto prejazdom som pracoval pred dlhym casom a mam pocit ze mu staci k pohybu iba impulz, do koncovej polohy dobehne uz bez napetia. takze ako som pisal prepinac on-off-on.

nasiel som video kde som pouzil prejazd v spolupraci s elektronikou od PeLi
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: přejezd

Příspěvekod fabinek » ned 31 črc, 2022 1:40 pm

tak jsem to rozebral a zjistit, že jezdec na osce (která je v cívkách), se zadrhává. promazal jsem to a poradně ručně projezdil a zatím to vypadá dobře i s původním přepínačem. teď to zkusím používat a uvidím. Ve chvíli, kdy nebyl jezdec v mezních hodnotách, zahřívalo se to a nefungovalo to.
fabinek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 10 čer, 2022 6:31 pm

Re: přejezd

Příspěvekod sidlo » ned 31 črc, 2022 2:19 pm

Jak bývá častým, ale špatným, zvykem dodavatelů modelů, tak v manuálu poskytují minimum technických informací https://viessmann-modell.com/media/pdf/59/9d/c3/5700-pdfdZPGIOFJBLn4N.pdf.
Pouze hádám. Ten mechanizmus v sobě obsahuje kontakty pro přejezd do koncové polohy a odpojení napájení po jejím dosažení.
Pokud jedna závora funguje a druhá ne, tak je to důvod k reklamaci.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků