Webové kamery na sledování kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Houmr » ned 18 kvě, 2008 3:16 pm

Docela by mě zajímalo jak použít více kamer na sledování kolejiště. Jde mi o to, umístit třeba čtyři kamery na jeden monitor. Jde to nějak? Nebo je na to potřeba nějaký software? Dík za rady.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod boy.rough » ned 18 kvě, 2008 4:31 pm

Ahoj,
myslím, že toto má dobře vyřešené Radek Wimmer.
Zkus se zeptat třeba jeho. Možná poradí :D .
http://www.kolejiste-zdar.ic.cz/web/videa/panel.html
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod sco_27 » ned 18 kvě, 2008 5:25 pm

Áno existuje rozdelovač obrazu. Ale je to asi trochu drahé.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 18 kvě, 2008 5:35 pm

No a co to třeba řešit funkcí picture in picture? To by nestačilo? Na LCD monitoru tuhle funkci mám.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda » ned 18 kvě, 2008 6:48 pm

Vážení,

k uvedenému potřebujete kamery které se připojují pomocí počítačové sítě (Ethernet a TCP/IP). To co bývá obvykle označováno webcamera se připojuje pomocí USB rozhraní. K jednomu počítači lze většinou připojit pouze jedno takové zařízení. Dále tyto kamery mají většinou dost mizernou optiku, citlivost a možnosti mechanické montáže.

Já mám k naplánováno řešit uvedené pomocí síťových kamer Axis (používám je v zabezpečovacích systémech) a softwarového kvadrátoru (program pro zobrazení více kamer na monitoru).

Jinak síťové kamery fungují i bez dalšího software, stačí se pomocí webového prohlížeče (MS Explorer, Mozila) připojit přes síťovou adresu nebo jméno (Hostname) ke kameře. Pokud je kamer více, tak stačí otevřít pro každou kameru zvláštní okno a okna uspořádat na obrazovce dle vlastního uvážení.


S kamerami Axis se dodává v ceně i jednoduchý manager oken, tzv. Camera explorer, které docela rozumně zvládá funkci jednoduchého kvadrátoru (pamatuje si polohu a velikost každého okna s obrazem)

Já jsem testoval a plánuji používat profesionální síťové kamery Axis 207. Cena této kamerky je cca 6.500,- kč bez DPH. Jsou citlivé a zvládají 30 snímků/sec a mají rozlišení 640x480 MPEG-4. Jsou docela malé a jdou mechanicky docela rozumně namontovat.

Pokud někoho tato problematika zajímá, tak se ozvěte

:lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod richard0404 » ned 18 kvě, 2008 7:36 pm

Jak píše Jarda kamery Axis jsou velmi kvalitní, ale ty používám k jiným účelům. Našel jsem pro moje kolejiště kamery z mé práce.
Já na svém kolejišti používám tyto kamery http://www.kcb.cz/www/prilohy/wj-500%20cz.pdf
možnost napojení na video nebo DVD recorder. Kamery jsou některé černo bílé ale počítám s jejich pozdější výměnou. Jako monitor používám jak malý tak mám i větší s kvadrátorem. Některé kamery mají manuální optiku. Do modelů mám bezdrátové kamery s nastavitelnou optikou a s přijímačem na 4 kamery. :lol: :lol:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Houmr » pon 19 kvě, 2008 4:56 am

No moc jste mě kolegové nepotěšili, já myslel, že půjde zapojit více web kamer na jeden PC. Ono nepotřebuju obraz extra kvalitní, jen pro občasnou kontrolu. Docela dobře vypadá řešení od richarda0404, ale i tak je to dost drahé. No ještě s řešením můžu počkat, uvidíme.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 19 kvě, 2008 6:23 am

No kolem začátku března jsem v Praze brouzdal po zastavárnách (nikdy nevíš na co narazíš... Sehnat dneska hezký lustr je fákt složitý :D) a v jedné jsem viděl černobílý kamerový systém i s monitory co kdysi za totáče bývali v metru a v obchodních domech... To by mohlo být řešení...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 19 kvě, 2008 9:32 am

No co si pamatuju, tak tyhle kamery byly dost velké a zřejmě i těžké (podle nosných konzolí). Nevím jestli bych ji třeba do skryťáku nacpal a jestli by se mi tam pak ještě vešly vlaky :lol: :lol:
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod PaMi » pon 19 kvě, 2008 9:57 am

Houmr píše:No moc jste mě kolegové nepotěšili, já myslel, že půjde zapojit více web kamer na jeden PC. Ono nepotřebuju obraz extra kvalitní, jen pro občasnou kontrolu. Docela dobře vypadá řešení od richarda0404, ale i tak je to dost drahé. No ještě s řešením můžu počkat, uvidíme.


Tady máš řešení: http://www.argussurveillance.com/ Dokonce si můžeš i záběry zaznamenávat.

Napiš potom zkušenosti, ale mělo by to být bez problémů.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod Houmr » pon 19 kvě, 2008 3:06 pm

No tak jsem to chtěl zkusit, ale zase mi nejde web kamera, takže snad později.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod richard0404 » pon 19 kvě, 2008 6:34 pm

Ta pevná kamera WJ 500 se dá sehnat i levněji já osobně jsem odběratelem od fi KCB tady odkaz
http://www.kcb.cz/katalog/zbozi/katalog ... =&trideni=

Bezdrátové kamery odebírám tady.
Bezdrátová kamera X811T http://bezdratove-kamery.deramax.cz/

Kdyby někdo chtěl kamery od KCB dejte vědět můžu se zeptat na cenu pro vás.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Houmr » úte 20 kvě, 2008 8:33 am

Jo díky za nabídku, uvidíme. Pokud je v PC TV tuner, existuje i možnost zapojení více kamer i k tomuto zařízení :?: Popřípadě jakých :?:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod richard0404 » úte 20 kvě, 2008 7:51 pm

Houmr ten bezdrátový systém mám tento X811G - Bezdrátová kamera+přijímač s USB jede přes USB a nebo pomocí cinčů do AV vstupu . Měl jsem doma speciální PC sestavu na HRY za 80 000,. Pro jednoho maníka a do této sestavy jsem připojil 8 modulů po 4 kamerách tedy 32 kamer a PC to stíhal ukládat . Pomocí speciálního programu šlo malá okna kamer které byly po 9 jako jeden obraz vyvolávat. Je to pouze o výkonu PC. Cena sestavy byla v akci 2300.- a bezdrátové kamery přídavné X811 - Bezdrátová kamera Cena s DPH: 949.00 Kč a byla v akci za 750,-. Důležité je že každá kamera má své číslo a to udává nastavení přenosu signálu
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod kvasha » stř 21 kvě, 2008 12:49 pm

richard0404 píše:Houmr ten bezdrátový systém mám tento X811G - Bezdrátová kamera+přijímač s USB jede přes USB a nebo pomocí cinčů do AV vstupu . Měl jsem doma speciální PC sestavu na HRY za 80 000,. Pro jednoho maníka a do této sestavy jsem připojil 8 modulů po 4 kamerách tedy 32 kamer a PC to stíhal ukládat . Pomocí speciálního programu šlo malá okna kamer které byly po 9 jako jeden obraz vyvolávat. Je to pouze o výkonu PC. Cena sestavy byla v akci 2300.- a bezdrátové kamery přídavné X811 - Bezdrátová kamera Cena s DPH: 949.00 Kč a byla v akci za 750,-. Důležité je že každá kamera má své číslo a to udává nastavení přenosu signálu


Mám dojem, že by to chtělo ještě doplnění. Pokud vím, tak tenhle systém pracuje s max.datový tokem. Tedy z tohoto pohledu, jseš vlastně omezen pouze počtem USB zařízení, které je schopno PC pojmout. Pokud má jedna datová kamera max. datový tok nekomprimovaného .avi, pak je tento systém schopen pojmout pouze 1 kameru. Pokud těch kamer připojíš 8, systém automaticky bude ukládat s poloviční kapacitou (vyšší komprimace odpovídající 1/8 DV .avi) a to opět pouze za předpokladu, že je systém schopen takto rychle komprimovat. (tady je tedy onen výkon HW sestavy). Píši to proto, že zkušenosti uživatelů např. s Win Vista jsou hodně negativní. Hodně je znát rozdíl ve výkonu podle použitého HW zařízení a SW ovladačů grafického zařízení. Ve Vistách byl někdy i problém stahovat do nekomprimovaného .avi bez ztráty obrazů z DV kamery a to přes iLink. Přes USB si to vůbec nedovedu představit. Rozlišení obrazu nebylo vůbec rozhodující. Stejné to bylo jak při 765x... i při 230x... obr.b. Přitom grafická karta byla pro toto použití silně předimenzovaná.
=1= Jakou máš zkušenost s tímto problémem ve Vistách?
=2= na obrazovce je vždy 9 polí zobrazení i v případě, že más připojené jen např. 4 kamery?! Nebo se počet polí automaticky mění na základě aktivity toho daného audio vstupu?!
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků