Webové kamery na sledování kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 11 říj, 2011 12:35 pm

Existuje několik použitelnejch standardů - třeba ten kterej si říká CCTV nebo Composite TV nebo podobně, tak je normální TV signál modulovanej podle PAL (NTSC, SECAM, ...) s modulací 1V šš, tak tam můžeš použít ledaccos.
Většina drátovejch zařízení ho používá a není s tím žátnej problém (většinou se značí žlutým konektorem pro video)

Co se týká bezdrátu a digitálu, tak tam existuje hodně proprietálních norem a to je trochu problém.

Co se týká vzdálenosti na kterou dokážeš snímat - to je otázka optiky - ta chůvička žádnou optiku nemá, takže se to těžko hodnotí. Pro kamery s optikou platí, že čím větší clona, tím lepší hloubka ostrosti, ale zase tím menší citlivost na světlo. Předpokládám, že si chceš prohlížet nádraží o délce dva metry a zároveň chceš poznat co jede za lokomotivu 20cm od kamery. To bude v každém případě problém.

Koukni sem:
kamery http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=cct ... m270.l1313
monitory http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=cct ... m270.l1313
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod pavel47 » úte 11 říj, 2011 12:50 pm

Moc děkuji za informace. Snad se mi to podaří nějak vyřešit. Pokud ne, tak se opět ozvu s prosbou o radu.
pavel47
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » pát 30 pro, 2016 10:31 pm

Trochu jsem pátral po nějakém levném řešení pro sledování kolejiště kamerami.
Využil jsem k tomu starý netbook Eee PC 1000HE,
dokoupil 4 USB webkamery Hama AC-150 s LED přisvícením
a USB hub PremiumCord 7-portový s napájením. HUB s napájecím zdrojem je nutný vzhledem vyššímu odběru kamer s rozsvícenými LED.
A nainstaloval software pro sledování IP Camera Viewer, který je v základní verzi zdarma a umožňuje připojit až 4 USB kamery, pro daný účel asi to nejlepší co jsem našel.
http://www.deskshare.com/ip-camera-viewer.aspx
http://www.slunecnice.cz/sw/ip-camera-viewer/
V této konfiguraci se mi podařilo spustit maximálně 3 kamery v rozlišení 352x288 nebo 2 kamery v rozlišení 640x480.
Limitujícím faktorem je rychlost USB 2 portu. Pro připojení více kamer s vyšším rozlišením je potřeba použít 2 USB řadiče a na každý připojit pouze 2 kamery.
Nezkoušel jsem to na USB 3 portu, tam by to mohlo běžet bez problémů.
Další možností je použít IP kamery a vše propojit přes router po ethernetu, to je finančně trochu náročnější a nemám to odzkoušené, ale bylo by to řešení pro větší kolejiště, kde je potřeba přenos na větší vzdálenosti.
Celá legrace mě stála cca 1600,-Kč (kamery+USB hub), využití našel starý netbook a pro vizuální informaci o dění ve skrytých nádražích je to naprosto dostačující.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Mates » sob 31 pro, 2016 10:37 am

Já používám program iSpy a webové kamery.Měl jsem jich v provozu šest,problém byl že se po každém startu ne všechny vždy přihlásily.Přidával jsem rozbočovače USB s napaječi,ale moc to nepomohlo(o problému více kamer přes USB jsem četl),takže počet provozovaných kamer jsem snížil na čtyři a tato sestava mi už rok funguje.Program mi vyhovuje,že se jeho okno dá tvarovat a zmenšovat,používám jenom jeden monitor,takže se mi na něj musí vejít ovládací panel z TrainControleru a na boku mám ty kamery.Jsou malé,ale pro informaci mi stačí a v případě potřeby stačí kliknou na daný monitor z webkamery a on se zvětší nad ostatní.
Program ip-camera jsem kdysi zkoušel taky,ale vadilo mi to že to zabíralo hodně místa na monitoru.Teď po upozornění ho tam mám opět nainstalovaný a zkouším,jestli nenajdu nastavení dle mých potřeb,požadavky provozovatele se časem mění :) Takže ho nezatracuji,jenom dávám na vědomí možnosti jiného programu.
Uživatelský avatar
Mates
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 10 zář, 2009 3:24 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » sob 31 pro, 2016 2:29 pm

Miloš_P píše:Trochu jsem pátral po nějakém levném řešení pro sledování kolejiště kamerami.
Využil jsem k tomu starý netbook Eee PC 1000HE,
dokoupil 4 USB webkamery Hama AC-150 s LED přisvícením
a USB hub PremiumCord 7-portový s napájením. HUB s napájecím zdrojem je nutný vzhledem vyššímu odběru kamer s rozsvícenými LED.
A nainstaloval software pro sledování IP Camera Viewer, který je v základní verzi zdarma a umožňuje připojit až 4 USB kamery, pro daný účel asi to nejlepší co jsem našel.
http://www.deskshare.com/ip-camera-viewer.aspx
http://www.slunecnice.cz/sw/ip-camera-viewer/
V této konfiguraci se mi podařilo spustit maximálně 3 kamery v rozlišení 352x288 nebo 2 kamery v rozlišení 640x480.
Limitujícím faktorem je rychlost USB 2 portu. Pro připojení více kamer s vyšším rozlišením je potřeba použít 2 USB řadiče a na každý připojit pouze 2 kamery.
Nezkoušel jsem to na USB 3 portu, tam by to mohlo běžet bez problémů.
Další možností je použít IP kamery a vše propojit přes router po ethernetu, to je finančně trochu náročnější a nemám to odzkoušené, ale bylo by to řešení pro větší kolejiště, kde je potřeba přenos na větší vzdálenosti.
Celá legrace mě stála cca 1600,-Kč (kamery+USB hub), využití našel starý netbook a pro vizuální informaci o dění ve skrytých nádražích je to naprosto dostačující.

Tak jsem dnes měl možnost to vyzkoušet s jiným počítačem (Lenovo IdeaPad 310-15IKB, Win10) a na USB2 i USB3 portu jsem spustil pouze jednu kameru. Takže v tom nemám moc jasno...?
Má s tím někdo nějaké větší zkušenosti? Strýček Google nebyl moc sdílný :D . Díky

To Mates:
Těch 4-6 kamer ti chodí na jednom portu nebo je to zapojeno jinak? Díky.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Mates » sob 31 pro, 2016 6:09 pm

Dlouhodobě používané čtyři webkamery,dvě jdou přes napájený rozbočovač a jsou tam napojený i reprobedýnky,další dvě webkamery,každá jde zvlášť do PC,ta jedna je opět přes rozbočovač na který jsou napojený další,ale v současnosti nezprovozněný webkamery
Uživatelský avatar
Mates
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 10 zář, 2009 3:24 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod amirinda » úte 03 led, 2017 4:15 pm

určitě bych v dnešní době používal nějakou IP kameru, připojích jich kolik chceš, můžeš sledovat a to i třeba vzdáleně. I když já nějak postrádám smysl toho sledování kolejiště pomocí kamer, to jako v jedné místnosti koukám, jak mi to vedle jezdí? :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod boy.rough » úte 03 led, 2017 4:32 pm

amirinda píše:určitě bych v dnešní době používal nějakou IP kameru, připojích jich kolik chceš, můžeš sledovat a to i třeba vzdáleně. I když já nějak postrádám smysl toho sledování kolejiště pomocí kamer, to jako v jedné místnosti koukám, jak mi to vedle jezdí? :-)


No, já bych řekl, že kamery se používají do skrytých částí kolejiště. Prostě tam, kam normálně nedohlédneš.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Webové kamery na sledování kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 led, 2017 10:34 pm

amirinda píše:určitě bych v dnešní době používal nějakou IP kameru, připojích jich kolik chceš, můžeš sledovat a to i třeba vzdáleně. I když já nějak postrádám smysl toho sledování kolejiště pomocí kamer, to jako v jedné místnosti koukám, jak mi to vedle jezdí? :-)

IP kamery jsou fajn, ale cenově už to tak fajn není. 4 kamery + nějaký switch bych za těch 1600,- asi nepořídil.
Kamery mám ve dvou skrytých nádražích, abych viděl jestli tam nenastal nějaký problém např. odpojený vagón apod. a taky na které koleji co stojí. Na ovládacím panelu mám samozřejmě indikaci obsazené koleje, ale vizuální kontrola je plus. Vzdáleně nic sledovat nepotřebuju naopak to potřebuju vidět zblízka při obsluze kolejiště.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků