Jednoduché připojení srdcovky

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 pro, 2021 12:14 pm

Určitě se najdou tací, kteří mne obviní z marketingu. Je těžké takové lidi přesvědčit, že mi nejde o vlastní prospěch, ostatně každý může tohle zařízení koupit třeba přímo u výrobce, myslím ale, že by bylo škodao užitečných technických řešeních neinformovat. Servodekodér MGP obsahuje pět relé (tedy pro každou jednotlivou výhybku), tato relé slouží k napájení srdcovek. K desce dekodéru se připojí přívody kolejového napájení J K a softwarově se určí jaká polarita má být na srdcovce v závislosti na poloze výhybky. Pro připojení srdcovky tedy stačí jediný vodič.
Dekodér lze ovládat prostřednictvím LocoNetu, nebo přímo připojenými tlačítky nebo přepínači, tedy i bez centrály.
Pokud tady takové informace nechcete, dávat je sem nebudu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod chphoto » čtv 30 pro, 2021 3:34 pm

Tohle propojení má (asi) jednu jedinou nevýhodu, na kterou jsem přišel, ale není to nic neřešitelného. Jelikož je do desky zavedeno J K, tak nelze použít detekci obsazení, to by vyžadovalo mít trochu jiné zapojení. Takhle se člověk musí smířit s tím, že do napájení musí dát 2 antiparalelní diody a srdcovky nebudou detekovány. Asi to v reálu nebude žádný problém, ale nesmí člověk na ty 2 diody zapomenout. Samozřejmě pokud někdo nebude používat žádné detekce obsazení, tak ani diody nemusí řešit.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 pro, 2021 9:03 pm

Obsazení srdcovky je možné řešit indukční detekcí, protože ta není závislá na polaritě. Jeden konec detekční cívky se připojí na srdcovku, druhý konec na výstup pro srdcovku na dekodéru. Protékající proud je detekován bez ohledu na polaritu. Z téhož důvodu je tato detekce použitelná pro detekci obsazení vratné smyčky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod chphoto » pát 31 pro, 2021 4:11 pm

Jasně, indukčním jo, klasickým to nejde jednoduše. Jedině by to šlo přes další relátko, kde by se připínala srdcovka k vlastní koleji (která je detekovaná). Ale to je další složitost a to řešit nebudu, zapojím to klasicky přes diody a bude to.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod belgarat » pát 31 pro, 2021 6:19 pm

Pokud jsou vsechny vyhybky soucasti stejneho zhlavi, a detekcni usek je zhlavi jako celek (coz je treba muj pripad), tak by to mohlo v zasade fungovat ? Zapojeni DCC => Proudovy detektor (K) => MGP dekoder > srdcovky
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Jednoduché připojení srdcovky

Příspěvekod chphoto » pát 31 pro, 2021 8:10 pm

Ano, pokud to bude vše na jeden detekšní úsek, tak to půjde. Ale já to mám detekovaný trochu jinak, ale už jsem to taky pořešil, budou to ty diody a ty srdcovkový úseky jsou tak krátký, že to nebude vadit.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků