Přestavníky - co zvolit

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod belgarat » čtv 26 srp, 2021 10:17 pm

navratil02 píše:- další poznámka o cukání serv po zapnutí - je to vlastnost skoro všech vyráběných serv a tvrzení, že u výhybek to nevadí je poněkud zcestné. Každé zapnutí napájení působí na výhybku silou minimálně 1.5 kp a na vlastní oči jsem u modulářů viděl, jak se jedna výhybka po zapnutí rozletěla na několik kusů. Zajímavý pohled...


Ano - cukani je realne, a je nutne s nim pocitat.

Ale musim se ohradit proti Tvemu naznaku ze kecam. Pokud pouzivas rozumne pruznou strunu, cuknuti by nemelo mit vyznam - za predpokladu, ze dekoder po zapnuti aktivne nastavi servo do posledni zname polohy. Tim bude sila pusobit na vyhybku velmi kratkou dobu - a pri rozumne pruzne strune se unaseci nic nestane. Kdyby dekoder polohu nekompenzoval, opakovanym zapnutim se muze servo dostat zcela mimo zadouci rozsah, a struna tak bude pusobit daleko vetsi silou - a dele. Pak mas na problem zadelano. Na kolejisti s 15 cukajicimi servy jsem neprisel ani o jednu vyhybku zpusobem, ktery uvadis.

U vyhybek cuknuti po zapnuti (navic kompenzovane dekoderem) vadi opticky mnohem mene, nez kdyby se to delo treba u dveri vytopny.

Zadruhe, domnivam se, ze servopohon z AL chladice rozhodne nema nejlepsi pomer cena / vykon. 300 Kc / servo (495 + DPH na 2 serva) je naopak jedno z nejdrazsich reseni - viz napriklad dekoder DR4024 od Digikeijs, ktery ma cenu/servo kolem 147Kc. A protoze umi i programovani POM, tak myslim co se tyce pohodlnosti strci AL Chladice do kapsy; nemá ale prepinaci kontakty rele. Kdyby se uvazovaly DIY dekodery, tak nejlepsi pomer (z mne znamych) ma dekoder od Sidla (cena soucastek tipuju kolem 300-400Kc, ovladani pro 15 servo). Ale bez rele.

(update: servopohon AL Chladice jsem pridal do tabulky plus to co jsem vycetl z manualu. Mysli se vazne, ze pro potlaceni cukani - odpojovani motoru serva je nutne servo rozebirat ?)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod sidlo » pát 27 srp, 2021 4:48 am

navratil02 píše:Každé zapnutí napájení působí na výhybku silou minimálně 1.5 kp a na vlastní oči jsem u modulářů viděl, jak se jedna výhybka po zapnutí rozletěla na několik kusů. Zajímavý pohled...

Tak tady bych to tipoval na nesprávnou montáž a příliš tuhé táhlo mezi servem a výhybkou. Struna mezi servem a výměnou by měla výt přiměřeně pružná, případně doplněná pružným zalomením, jak to bylo diskutováno už tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=10&t=4310.
Obrázek

V kroužku používáme výhradně levná serva a výhybky Kuehn. Kuehn má/měl problémy s kvalitou plastu a táhla výměn se mnohokrát rozpadla ještě před montáží. Ale po montáži a správném nastavení tuhosti struny se nám ještě žádná výhybka nerozpadla.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod jipol57 » pát 27 srp, 2021 10:52 am

Já mám ve svém kolejišti 69 výhybek, a přestavují je serva. Ty nejlevnější, asi 35Kč/ks přímo od Číňana. Kvalitu jsem nahradil kvantitou, ale těch nevyhovujících, co mě neprošly testem, moc nebylo. Koupil jsem jich víc než dvojnásobek, co potřebuji.
U každého serva mám odrušovací prvek z Pojezdy.eu http://pojezdy.eu/view.php?cisloclanku=2011070006
Drobné cuknutí při prvním připojení napájení mám. Ale vyřešil jsem to primitivně a spolehlivě. Napájení serv mám ze zdroje 5V, ale prvně přes odpor, a až následně relátko připojí plné napětí. Přes ten odpor serva ožijí, ale nemají sílu cuknout, nebo jen mírně. Až se zpožděním se připojí plné napájecí napětí 5V.
Odpor jsem vybíral zkusmo, podle cukání, a taky podle naměřené hodnoty. Kolem 3,5V serva už začnou žít, ale nemají sílu divočit. Ten odpor mám asi kolem 60ohm/5W https://www.gme.cz/dratove-rezistory záleží na počtu napájených serv.
Možná by byl lepší pomalý, plynulý náběh napětí, 0 > 5V. A nebylo by cuknutí vůbec žádné.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » pát 27 srp, 2021 2:13 pm

Já jsem zkusmo objednal pár nejlevnějších serv a tak uvidím, která projdou testem a která ne. Je mi jasné, že když vezmu servo za 500, tak asi cukat na úvod nebude, ale to zas nejsem ochoten dát finančně. To raději ten odpor na nájezd napětí a levná serva. Přecijenom při počtu cca 20 serv fakt 10 litrů za serva nedám.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod ohruska » pát 27 srp, 2021 8:12 pm

Jen dotaz.
Je někde k vidění video, jak sebou cukne servo při připojení napájení?
Děkuji za navigaci.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » sob 28 srp, 2021 1:52 pm

ohruska píše:Jen dotaz.
Je někde k vidění video, jak sebou cukne servo při připojení napájení?
Děkuji za navigaci.
Ota

Tady jsem to natočil : https://youtu.be/by_5Zb5kSdw
Cukne levné servo (Pelikán GO09) a drahé servo necukne (HiTec HS-56). Akorát rozdíl ceny serv je víc jak 3x.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín


Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod belgarat » sob 28 srp, 2021 3:25 pm

doaz - chphoto: hned na zacatku videa je patrne ze i cerne servo cukne. Je to nejaka anomalie nebo dojelo na doraz a dal necua, protoze je v pozici 0 a nema uz kam ?

sidlo - kdysi jsme se bavili, ze i se Tvym dekoderem servo (jednotlive) ponekud cuka kdyz zapne napajeni serva pred vlastnim pohybem (delo se mi to, kdyz jsem jej podle Tveho schmatu postavil, serva sg90-cinan). To uz jsi nejak vyresil ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod sidlo » sob 28 srp, 2021 3:32 pm

Jiná serva jsem nezkoušel. Mám v hlavě nový dekodér serv (stejně tak nové dekodéry návěstidel), ale není čas to realizovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod belgarat » sob 28 srp, 2021 4:03 pm

sidlo píše:Jiná serva jsem nezkoušel. Mám v hlavě nový dekodér serv (stejně tak nové dekodéry návěstidel), ale není čas to realizovat.


Jina serva ? Podle videa pouzivame stejna ... nebo aspon stejne vypadajici kopie SG90. U mne vsak pri narizeni pohybu melo servo na pocatku pohybu kratky prekmit smerem k pozici 0; pak se vrati zpet a pokracuje normalne. Kdyz tak bych dalsi diskusi na toto tema odbocil do SZ - netyka se uplne tematu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » sob 28 srp, 2021 4:05 pm

belgarat píše:doaz - chphoto: hned na zacatku videa je patrne ze i cerne servo cukne. Je to nejaka anomalie nebo dojelo na doraz a dal necua, protoze je v pozici 0 a nema uz kam ?


To černý si jednou cuklo, to nevím proč, ale ve většině případů se nehnulo, takže to asi je nějaká anomálit, to modrý servo takhle cuká pokaždý a někdy se pohne opravdu o dost velký kus. Teď jsem to ještě jednou zkoušel a to černý si z 20 pokusů cuklo jen 1, to modrý pokaždý. Ale vysvětlení pro to nemám, snad jen, jestli to není tak, že si tak kondenzátor podrží trochu napětí a pak už to necuká, cuklo to jen při prvním zapnutí.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod zdeno » úte 31 srp, 2021 10:48 am

ja svuj prestavnik nepropagujem, dal jsem vyrobu druhemu a uz mne to nezajima,
protoze to neni urcene pro modulovku, kde se DCC nesmi pouzivat na nic jine, nez do koleji.
Ani nedam adresu toho cloveka, ktery vyrabi asi 40 prestavniku mesicne (ma TPP) a je vytizeny na rok dopredu.
---
Ale se divim tomu, ze si to nekdo nepostavi sam, vsak je to tak jednoduche a perfektni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod HonzaM » úte 31 srp, 2021 3:00 pm

Hodně záleží na kvalitě serv, u MGP podle jejich vyjádření pečlivě testuji a vybirají než serva nakoupí a dají do prodeje s jejich firemním označením. K dekodéru MGP jsem připojil dvě výhybky se servy dodanými tímto dodavatelem (servo včetně držáku přijde na 160 Kč) a při zapnutí se ani nehnou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 1:09 pm

Dneska jsem si vytisknul držák na servo k přestavníku a doma to trochu otestoval. Použil jsem podobný systém jako má želva (průchod struny dírou) a sice to chce trochu cviku, ale nastavení se docela podařilo a na cvičné desce to funguje, ještě vychytat velikost (aby se vešly 2 vedle sebe pod nádraží) ale funkce je ucházející.
Přílohy
servodržák 1.jpg
servodržák 2.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 03 zář, 2021 10:43 pm

chphoto píše:Dneska jsem si vytisknul držák na servo k přestavníku a doma to trochu otestoval. Použil jsem podobný systém jako má želva (průchod struny dírou) a sice to chce trochu cviku, ale nastavení se docela podařilo a na cvičné desce to funguje, ještě vychytat velikost (aby se vešly 2 vedle sebe pod nádraží) ale funkce je ucházející.

Jak budeš řešit přepínání srdcovky, či detekci polohy?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků