smyčka jako součást SN

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

smyčka jako součást SN

Příspěvekod ondřej001 » úte 29 čer, 2021 5:30 am

Zdravím, mám dotaz, zda by někoho nenapadl jednoduchý nápad na zapojení 4 kolejného SN, které je koncipované ve smyčce. Např., když použiji DR 5013.Šla by ovládat vjezdová(výjezdová) vyhýbka v tomto příkladu?
Přílohy
Příchovice skrytá DF 01.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod radula63 » úte 29 čer, 2021 9:26 am

ondřej001 píše:Zdravím, mám dotaz, zda by někoho nenapadl jednoduchý nápad na zapojení 4 kolejného SN, které je koncipované ve smyčce. Např., když použiji DR 5013.Šla by ovládat vjezdová(výjezdová) vyhýbka v tomto příkladu?

Řešil jsem principielně stejné skryté nádraží, jen tříkolejné (plán Odbočná od Milana Ferdiána).
Osobně jsem polaritu smyčky řešil podle polohy vjezdové výhybky a vjezdovou výhybku možno ovládat třeba optočidly (daleko levnější varianta, cena realizace cca 3 stovky za optočidla, nebo i míň a stovku za bistabilní relátko). Tím si smyčku řeší projíždějící vlak sám. Předpokládám jednosměrně projížděnou smyčku.
Tímto však nemíním polemizovat, že by výrobky Digikejs byly špatný, nikoliv. Sám do budoucna uvažuju o centrále Digikejs. Jen jsem nastíníl možnou cestu.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod ondřej001 » úte 29 čer, 2021 10:48 am

Dík za nápovědu. Já měl právě představu pro možnost obousměrný provoz. Jedna kolej (krajní r602 ) by zůstala jenom pro průjezd, bez zastavení.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod HonzaM » stř 30 čer, 2021 8:07 am

V uvedeném řešení jde v podstatě o čtyři samostatně fungující smyčky. Nemám zkušenost s funkcí kterou mají některé boostery, nebo také PM42, u nichž se polarita úseku automaticky přizpůsobí. Nezdá se mi to totéž jako systém na principu detekce zkratu, rychlost reakce například u PM42 je velmi vysoká a vůbec nezatíží výstup centrály, předpokladem ovšem je centrála s LocoNetem, třeba DR5000.
Předpokládal bych na výjezdu před každou výhybkou detekci obsazení nebo optické čidlo pro automatické přestavení, aby nemohlo dojít ke zkratu říznutím výhybky. Při výjezdu ze smyčky by se automaticky změnila polarita smyčky. Kdybych to měl řešit pro sebe, určitě bych řešení s PM42 vyzkoušel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod ondřej001 » stř 30 čer, 2021 9:13 am

Centrála je DR5000. Digitrax má zastoupení u nás?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod michal.kubista » stř 30 čer, 2021 9:18 am

Já jsem řešil, ale nakonec nerealizoval něco podobného. Ale funkčně mi to chodilo.
Smyčku bych řešil jen jednu, a to přepínat polaritu v celé stanici naráz, jedním relé. Já mám radši bistabilní, ale není to podmínkou.
Relé bych ovládal podle stavu výhybky do/ze smyčky. A jen bych řešil přestavování té výhybky. Při vjezdu bych ovládal ručně a na výjezdu nějakým spolehlivým senzorem (optickým, případně v kombinaci s proudovým).
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod hopeter » stř 30 čer, 2021 9:48 am

http://masinky2003.wz.cz/vratna_smycka_DCC_ANALOG.html
a spousta dalších vychytávek na tomto webu. Děkuji tímto autorovi za předané zkušenosti.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Miloš_P » stř 30 čer, 2021 10:31 am

ondřej001 píše:Dík za nápovědu. Já měl právě představu pro možnost obousměrný provoz. Jedna kolej (krajní r602 ) by zůstala jenom pro průjezd, bez zastavení.

Má obousměrný provoz nějaký důvod? Pokud ne, tak je to jen zbytečná komplikace. Není tam vidět, tak je jedno, kudy se pojede.
Doporučuji udělat smyčku jednosměrně průjezdnou, na koncích všech čtyřech kolejí udělat dostatečně dlouhé zastavovací úseky na kterých lokomotiva po vjezdu na příslušnou kolej zastaví. Zastavení může být řešeno např. přes ABC nebo úseky natvrdo odpojovat jako v analogu (nevhodné pro řízení přes PC, kde je potřeba detekce obsazení).
Polaritu ve smyčce řídit podle postavení vjezdové výhybky jedním relé (řešení za pár korun).
Ovládání výhybky může být automatizováno. Před vjezdovou výhybkou (ve vzdálenosti nejdelšího vlaku) umístit snímač, který přestavuje výhybku do polohy pro vjezd a na výjezdu, za zhlavím, před vjezdovou výhybkou snímač, který přestavuje výhybku do odjezdové polohy (to umožňuje průjezd bez zastavení) nebo přestavení výhybky svázat s povolením vjezdu do smyčky a odjezdu z příslušné koleje (nebudou potřeba snímače, ale je potřeba povolovat vjezd i odjezd ručně.
Na odjezdu mohou být výhybky bez přestavníků, vlak si je přestaví říznutím sám (používám tento způsob řadu let bez problémů).
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod HonzaM » stř 30 čer, 2021 11:16 am

ondřej001 píše:Centrála je DR5000. Digitrax má zastoupení u nás?

Bohužel ne, PM42 jsem kupoval z USA, ale nebyl to problém, objednání přes e-shop, zásilka mi přišla až domů, žádná celnice.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod HonzaM » stř 30 čer, 2021 11:23 am

Miloš_P píše:Na odjezdu mohou být výhybky bez přestavníků, vlak si je přestaví říznutím sám (používám tento způsob řadu let bez problémů).

Ke zkratu tam nedochází?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Miloš_P » stř 30 čer, 2021 12:35 pm

Správné upozornění. Ne všechny typy výhybek to umožňují. Používám výhybky ROCO s nevodivou srdcovkou. Jazyky jsou na stejné polaritě jako přiléhající kolejnice, takže žádný zkrat při říznutí nenastává.
Jak jsem psal, je to jedno z možných řešení, které ušetří výdaje za přestavníky.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod ondřej001 » stř 30 čer, 2021 6:11 pm

Pořád mám pocit, že se jedná o obousměrný provoz. Vlak přijede z HN na vyhybku smyčky a přes r 425. Projede SN a vyhýbka se přestaví na přímo. Vlak přijede na HN.
Vlak č. 2 vyjede Z HN do SN. Na vyhýbce pojede teď rovně do SN. Jede tedy z druhé strany smyčky.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Miloš_P » stř 30 čer, 2021 7:32 pm

Pokud vjezdová výhybka do smyčky není vidět, tak je přece jedno, v jakém směru vlak ve smyčce otočíš. Pokud mluvíme o plánku SN Příchovice.
Edit: Podstatné je, kterým výjezdem z tunelu pošleš vlak do viditelné části a na to má vliv až ta druhá výhybka vpravo.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Fox » pát 17 zář, 2021 6:03 am

Ahojte, je přeci jedno, jestli je ve smyčce jedna, nebo x kolejí. Pořád mi to přijde jako jedna jednoduchá smyčka. Pro informaci moje řešení se čtyřmi optosenzory je tady:
Reverse_2.pdf
(31.49 KiB) 199 krát
V podstatě jsem nahradil známé řešení s bistabilním relé (které jsem neměl, zato NE555 jsem v šupleti měl). Vždy dvojici optosnímačů bych dal hned za vjezdovou výhybku do smyčky, s odstupem třeba 10cm, aby relátko v klidu přepnulo i při vysoké rychlosti jízdy. Funguje již roky bez problému.
Pokud budeš koleje v SN napájet přes proudové snímače obsazení, musíš je napájet z DCC až za relé, které přepíná polaritu. To znamená použít samostatný modul, nebo jeho část, izolovanou od ostatních.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod belgarat » pát 17 zář, 2021 6:43 am

Fox píše:Pokud budeš koleje v SN napájet přes proudové snímače obsazení, musíš je napájet z DCC až za relé, které přepíná polaritu. To znamená použít samostatný modul, nebo jeho část, izolovanou od ostatních.


Takhle jsem to mel zapojene, a neni to uplne dobre. Na prechodu (prepinana)smycka - volna trat se mi z S88 "ztracela" lokomotiva. Jak ktera, a jak kdy :) Duvod je asi (kredit za nakopnuti: Fulda):

Kód: Vybrat vše
Rele v klidu:
            |----------------|
            | reverzni modul |                                 trat pred        smycka       trat za
J   --------|----------------|-------[ detektor ]--->      J ===[detek]===|| J ========= J ||============= K
            |                |                       KOLEJE
K   --------|----------------|---------------------->      K =============|| K ========= K ||===[detek]=== J
            |                |
            |----------------|

Rele sepntue:
            |----------------|
            | reverzni modul |                                 trat pred        smycka       trat za
J   --------|------\ /-------|-------[ detektor ]--->      J ===[detek]===|| K ========= K ||============= K
            |       X        |                       KOLEJE
K   --------|------/ \-------|---------------------->      K =============|| J ========= J ||===[detek]=== J
            |                |
            |----------------|


se vam pri zapnuti rele a prejezdu masiny propoji detekovane "K" (smycka) s nedetekovanym "K" z volne trati (a naopak pro "J"). A proudovy detektor muze fungovat nespolehlive -- proud se odebira z obou "K", pricemz na tom nedetekovanem je vyssi napeti.
Naposledy upravil belgarat dne pát 17 zář, 2021 7:17 am, celkově upraveno 3
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků