samotná srdcovka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

samotná srdcovka

Příspěvekod Marthin » úte 13 dub, 2021 10:00 pm

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jak přepínat polaritu samotné kovové srdcovky, její umístění je mezi depem a točnou např. v Benešově. Kolejiště je v DCC provedení a nechce se mi kupovat servo s mikrospínačem, které by přepínalo srdcovku samo.
Napadá mně páčkový přepínač nebo tlačítko. Prosím o jiné a lepší nápady.
díky moc
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod dudlifuk » stř 14 dub, 2021 5:32 am

Marthin píše:Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jak přepínat polaritu samotné kovové srdcovky, její umístění je mezi depem a točnou např. v Benešově. Kolejiště je v DCC provedení a nechce se mi kupovat servo s mikrospínačem, které by přepínalo srdcovku samo.
Napadá mně páčkový přepínač nebo tlačítko. Prosím o jiné a lepší nápady.
díky moc
M.
neuviedol si akym sposobom budes prehadzovat samotnu vymenu, ak by si zvolil prestavnik mp1 alebo mp5 , ten ma na srdcovku priamo svorky
dudlifuk
 
Příspěvky: 493
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod Marthin » stř 14 dub, 2021 5:43 am

místo výhybky je točna, přikládám plánek.
Napadá mne pak jakési relé, co by mohlo být propojené s výjezdem točny či vjezdem na ni....
je to trošku složitější postavení kolejí, ale když to tak má být, musím na to přijít.
Přílohy
g2428 (1).jpg
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod dudlifuk » stř 14 dub, 2021 5:52 am

Marthin píše:místo výhybky je točna, přikládám plánek.
Napadá mne pak jakési relé, co by mohlo být propojené s výjezdem točny či vjezdem na ni....
je to trošku složitější postavení kolejí, ale když to tak má být, musím na to přijít.

ahaaa . ja som si k tocne dorobil pomocou hallovych sond indikaciu postavenia mosta tocny, to by slo vyuzit aj na prepinanie srdcovky , pomocou rele
dudlifuk
 
Příspěvky: 493
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod D » stř 14 dub, 2021 6:44 am

Marthin:
Jak budeš přepínat polaritu na mostě točny? Pokud to nebude modulem vratné smyčky, tak by ho šlo použít na srdcovku.

Podle délky srdcovky ji také můžeš nechat nenapájenou.

Pokud je každá poloha točny definována jako adresa výhybky v DCC, pak můžeš jednu adresu nastavit i na výstup dekodéru příslušenství a tímto spínat relé, které přehodí polaritu.

Protože jsem na trhu žádnou dostupnou točnu s křížením kolejnic před mostem nenašel, tak předpokládám, že si ji budeš stavět sám. Pak není problém pro jednu z těch dvou poloh zabudovat detekci (kontakt, optočidlo, Hallovu sondu) a na jejím základě přehodit polaritu srdcovky kontaktem relé.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod belgarat » stř 14 dub, 2021 7:55 am

a nejde proste k tocne nalepit mikrospinace, a na tocnu nejaky vystupek, ktery vzdycky zmackne ten spravny (pro dany vyjezd) a sepne prislusnou vec do srdcovky ? Ja vim, je to mechanicke, ale blbumvzdorne, bez slozite elektroniky.
A nebo jsem nepochopil problem :(
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod Marthin » stř 14 dub, 2021 8:32 am

belgarat píše:a nejde proste k tocne nalepit mikrospinace, a na tocnu nejaky vystupek, ktery vzdycky zmackne ten spravny (pro dany vyjezd) a sepne prislusnou vec do srdcovky ? Ja vim, je to mechanicke, ale blbumvzdorne, bez slozite elektroniky.
A nebo jsem nepochopil problem :(


dobře jsi to pochopil, spíš já tu elektroniku vypustil z hlavy a postupně, pomalu na to přicházím co a jak, i když není mou silnou stránkou.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: samotná srdcovka

Příspěvekod Marthin » stř 14 dub, 2021 8:36 am

D píše:Marthin:
Jak budeš přepínat polaritu na mostě točny? Pokud to nebude modulem vratné smyčky, tak by ho šlo použít na srdcovku.

Podle délky srdcovky ji také můžeš nechat nenapájenou.

Pokud je každá poloha točny definována jako adresa výhybky v DCC, pak můžeš jednu adresu nastavit i na výstup dekodéru příslušenství a tímto spínat relé, které přehodí polaritu.

Protože jsem na trhu žádnou dostupnou točnu s křížením kolejnic před mostem nenašel, tak předpokládám, že si ji budeš stavět sám. Pak není problém pro jednu z těch dvou poloh zabudovat detekci (kontakt, optočidlo, Hallovu sondu) a na jejím základě přehodit polaritu srdcovky kontaktem relé.



přepínání relé na mostovce je řešeno bistabilním relém. Jáma točny se HW+SW je vyrobená v Německu a srdcovka za jámou točny od KKKoleje. Jediný co je třeba udělat je mostovka a připojení bistabilného relé.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků