Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod vemori » úte 23 bře, 2021 1:38 pm

MP5.pdf
(143.9 KiB) 249 krát
Přeji dobrý den
Stavím kolejiště a mám problém jak zamezit vykolejení vlaku na výhybce která je v tunelu.
Napadlo mne použít motorický přestavník MP5
Jeden AUX použít na ovládaní srdcovky a druhý AUX použít na přerušení repektivě puštění proudu do koleje těsně před výhybkou.

MP5.pdf
(143.9 KiB) 249 krát
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod sidlo » úte 23 bře, 2021 5:53 pm

Digitálnímu puristovi by se to asi nelíbilo, ale já s takovým zapojením nemám problém. Dám přednost bezpečnému zastavení lokomotivy před nechtěným říznutím výhybky a s tím souvisejícím zkratem někde v tunelu. Jenom se musí dát pozor na to, že až lokomotiva zastaví, tak se musí vytočit ovladač na 0. Jinak hrozí, že po přepnutí výhybky se lokomotiva znovu nechtěně rozjede.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod vemori » čtv 25 bře, 2021 6:41 am

Děkuji za Váš názor. Bude to více méně pouze pojistka a tak znovurozjetí vlaku bude určitě menší zlo.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod look23 » čtv 25 bře, 2021 7:37 am

Budeš provozovat vlaky s více hnacími vozidly na vlaku?
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod vemori » čtv 25 bře, 2021 8:24 am

Určitě ne, vždy jen jedna lokomotiva ve předu soupravy.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod zdeno » čtv 25 bře, 2021 9:18 am

asi bych to resil tak, ze by detekce obsazeni prehodila vymenu do spravneho smeru.
Vsak prestavnik ma pevnu adresu aj smer, na rozdil od loko.
Jizda v protismeru nevadi, vsak detekce by prestavovala vymenu do stejneho smeru.
Ale to je specialitka a musela by se spravne napasovat.
---
Problem je analog nastavovani vymeny, pak je to nerealizovatelne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod vemori » čtv 25 bře, 2021 12:00 pm

Pokud by detekce přehodila výhybku do správného směru, tak nevím jestli by nevykolejila vlaky na hlavní trati. Celá situace je v tunelu a nebude tam vidět. I když to budu řídit přes trans controller v režimu "manual" to znamená nestavět cesty pouze přehazovat svazky výhybek tak vlaky na hlavní trati jezdí i v protisměru mohou situaci podle mně zkomplikovat. Bylo mně řečeno že vlak nevykolejí pouze tehdy když v programu postavím vlakovou cestu a ta zprůchodní a zamkne všechny dotčené výhybky. Mám ale představu že vlaky budu řídit přes tablety a multimausy abych mněl takový dobrý pocit strojvůdce co rozhoduje o parametrech vlakové soupravy. Proto potřebuji vymyslet řešení jak nenajet na špatně přehozenou výhybku.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 25 bře, 2021 12:29 pm

Jako strojvůdce přeci musíš mít nejprve zajištěnou volnou cestu, takže můžeš vyrazit až v okamžiku, kdy je cesta postavená a zamknutá.
V programu pro ovladani kolejiště můžeš využít poloautomatického režimu, kdy si postavíš cestu s pomocí softwaru a pak ovládáš lokomotivu manuálně.
Jinak, ale pokud budeš mít napájenou srdcovku tak ti centrála vyhodnotí zkrat a odpojí napájení ještě před tím, než lokomotiva najede na špatně postavenou výhybku.
Problém může nastat jen v případě sunutých vlaků.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod zdeno » čtv 25 bře, 2021 12:45 pm

vemori píše:Pokud by detekce přehodila výhybku do správného směru, tak nevím jestli by nevykolejila vlaky na hlavní trati.

nejak mi tu chybi kauzalita,
teda pokud hrozi najeti do vlaku na hlavni trati, tak riznuti vyhybky je prkotina.
---
Nejde vytvorit blbuvzdorne veci, protoze deti a blbci su genialni v nachazeni toho, jak by se to delat nemelo !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod vemori » čtv 25 bře, 2021 2:22 pm

Já jsem to myslel tak že například
Vlak číslo 1 přijíždí k výhybce která je součástí hlavní trati. Automat ji přehodí tak, aby přijíždějící vlak číslo 1 projel a nevykolejil.
Ale co když ještě na té výhybce projíždí vlak číslo 2 a přehozením dotyčné výhybky mu vlak číslo jedna vykolejí třeba půlku soupravy.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod zdeno » čtv 25 bře, 2021 2:38 pm

teda, pokud ma byt neprehozena vyhybka soucasti rizeni provozu, tak by bylo asi vhodne ten prichazejici vlak zablokovat pred neprehozenou vyhybkou.
A prehozenim vyhybky mu povolit jizdu.
---
Kdysi davno, predavno (2000), jsem neco podobne testoval pro autoblok,
tam to nebylo zavisle na vyhybke, ale na navestidle. Coz je hodne podobne,
ale zhodil jsem to ze stolu, protoze jsem presel na modulovku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zamezení vykolejení vlaku na výhybce

Příspěvekod belgarat » čtv 25 bře, 2021 3:04 pm

zdeno píše:teda, pokud ma byt neprehozena vyhybka soucasti rizeni provozu, tak by bylo asi vhodne ten prichazejici vlak zablokovat pred neprehozenou vyhybkou.

... a neni to treba prave to co psal pred nekolika prispevky @vemori ? V nespravnem smeru shodit v useku pred vyhybkou napajeni ....
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků