Přepínače pro výhybky Fleischmann

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přepínače pro výhybky Fleischmann

Příspěvekod JJ » pon 21 dub, 2008 2:40 pm

Jsem začínající modelář a teď stojím před problémem jak zapojit výhybky Fleischmann s koncovým vypínáním. Mám tři možnosti:
1. Použít originální přepínače firmy Fleischmann
2. použít jednostavová tlačítka pro přepínání
3. použít přepínače tzn. výhybka bude trvale pod napětím

Rád bych znal vaše názory, jak to nejlépe vyřešit. Děkuji
JJ
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21 dub, 2008 1:34 pm

Příspěvekod kvasha » pon 21 dub, 2008 7:14 pm

používám kolejivo Fleischmann Profi. Moje rada je tedy jasná. Používat originál přestavníky Fleischmann. Spolehlivé, přesné, a poslední dobou i docela cenově přijatelné ....
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod JJ » úte 22 dub, 2008 7:37 am

Díky za odpoveď. Zdá se mi však, že jste mě úplně nepochopil nebo jsem se nepřesně vyjádřil. Přestavníky (tedy to co je přiděláno k výhybce) používám originál fleischmann. Šlo mi o to pomocí čeho ovládat ty přestavníky. Fleischmann vyrábí originál příslušenství (např. schalterpult 6920).
Rád bych věděl, jestli se vyplatí investovat do těchto přepínačů nebo jestli stačí si za pár korun pořídit mikrotlačítka z obchodu z elektronikou a výhybky přepínat pomocí nich.
JJ
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21 dub, 2008 1:34 pm

Příspěvekod kvasha » úte 22 dub, 2008 1:57 pm

JJ píše:Díky za odpoveď. Zdá se mi však, že jste mě úplně nepochopil nebo jsem se nepřesně vyjádřil. Přestavníky (tedy to co je přiděláno k výhybce) používám originál fleischmann. Šlo mi o to pomocí čeho ovládat ty přestavníky. Fleischmann vyrábí originál příslušenství (např. schalterpult 6920).
Rád bych věděl, jestli se vyplatí investovat do těchto přepínačů nebo jestli stačí si za pár korun pořídit mikrotlačítka z obchodu z elektronikou a výhybky přepínat pomocí nich.


a-ha tak to se omlouvám, :oops: ..., já funguji na DCC tedy ovládání v tomto významu přenechávám dekodéru příslušenství (LENZ LS100). Myslím, že tady bych se klidně od originálu odklonil a využil bych "obyčejné" tlačítkové spínače. Pro správné nastavení polohy přestavníku (přehození výhybky) stačí pouze 0,1 sec. Tedy mít to trvale pod napětím je zbytečná věc. Ale např. kolébkový přepínač je přesto na zváženou, jelikož nejjednodušší formou okamžitě "zobrazí" i polohu. Je to o prioritě.
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Miloš_P » úte 22 dub, 2008 2:29 pm

Tlačítka nebo přepínače např. z GME budou určitě stačit.

Určitou výhodou přepínače je, že podle jeho polohy je na panelu vidět kam je přehozeno, ale pokud selže koncové vypínání, přestavník se zničí :( . Pokud má přepínač více přepínacích kontaktů, lze je využít pro další obvody.
Při použití tlačítek je potřeba zase zajistit zpětnou informaci o poloze výhybky (hlavně v místech, kam nevidíme).
S tlačítky lze s výhodou snadno realizovat stavění vlakových cest http://www.volny.cz/masinky2003/staveni ... cesty.html

Na kolejišti používám oba způsoby a za 8 let mi shořel pouze jeden starý přestavník PIKO ovládaný přepínačem.
Dobrou a jednoduchou ochranou je žárovka zapojená do série s přestavníkem. Při zaseknutí tlačítka nebo koncového vypínání se rozsvítí, tím omezí proud procházející přestavníkem, ten se nezničí a světlo zároveň upozorní na problém.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod kvasha » úte 22 dub, 2008 4:13 pm

Miloš_P píše:Dobrou a jednoduchou ochranou je žárovka zapojená do série s přestavníkem. Při zaseknutí tlačítka nebo koncového vypínání se rozsvítí, tím omezí proud procházející přestavníkem, ten se nezničí a světlo zároveň upozorní na problém.


Opravdu hodně dobré a jednoduché řešení. Doporučuji.
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod richard0404 » úte 22 dub, 2008 5:38 pm

Dobrou a jednoduchou ochranou je žárovka zapojená do série s přestavníkem. Při zaseknutí tlačítka nebo koncového vypínání se rozsvítí, tím omezí proud procházející přestavníkem, ten se nezničí a světlo zároveň upozorní na problém.[/quote]

Miloš_P Miloš_P žárovka je v sérii na oba dva směry? Můžeš mi poslat třeba sz podrobnější info díky moc.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Miloš_P » úte 22 dub, 2008 7:57 pm

Stačí přerušit jeden přívod od trafa (~16V) a zařadit tam žárovku. Jedna stačí pro všechny přestavníky. Funguje to vlastně jako pojistka.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod JJ » stř 23 dub, 2008 9:17 am

To s tou žárovkou je dobrý trik. Díky za radu.
Předpokládám, že stejné rady i zapojené platí i pro semafory. Je to tak?
JJ
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21 dub, 2008 1:34 pm

Příspěvekod richard0404 » stř 23 dub, 2008 4:16 pm

Miloš_P také já děkuji za radu díky. :lol:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků