Arduino - napájení dvou desek NANO

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod JenikPluto » pát 12 úno, 2021 8:43 am

hopeter píše:Protože nestačí piny jednoho arduina na oba krokové motory , tlačítka a koncové spínače.


Pokud tech tlacitek nebude nejak extra moc, tak co treba zkusit na jeden z analogovych vstupu propojit rezistorovou kaskadu? Ja jsem v extremnim pripade pripojil na jedno ARD asi 50 tlacitek pres nekolik A-pinu (coz uz nebylo moc spolehlive a chtelo to jeste softwarove osetrit analogovy "debouncing"), ale slo to...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod zdeno » pát 12 úno, 2021 9:12 am

JenikPluto píše:
hopeter píše:Protože nestačí piny jednoho arduina na oba krokové motory , tlačítka a koncové spínače.

Pokud tech tlacitek nebude nejak extra moc, tak co treba zkusit na jeden z analogovych vstupu propojit

celkem nedoporucuji, protoze je tam spoustu casovani a debounce (cekani na uklidneni) je opravdu dlouha. Cas 200-300mS je obvykly.
Zkousel jsem analogovou klavesnici asi 3x a vzdycky jsem to opustil a udelal maticovou klavesnici, 3x4 nebo 4x4.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod belgarat » pát 12 úno, 2021 9:26 am

Ono je otazka, zda to reseni pres maticovou klavesnici, nebo nejake I/O extendery (shift registry, (de)multiplexery) nebude drazsi/pracnejsi nez 2 cinska arduina :) Taky se mi nelibi ta "spotreba" napul vyuzitych procesoru ... ale pocita se straveny cas a jednoduchost, myslim. Podle naznaku zapojeni jsou ta arduina ve funkci zcela nezavisla -- o "ucesanejsim" reseni by asi bylo dobre uvazovat ve chvili, kdy by se mely "nejak" vzajemne domlouvat.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod BohousP » pát 12 úno, 2021 10:22 am

Souhlasím. Dnes je celkem módní (ale i logické), že místo jedné velké CPU se volí konfigurace více menších a jednodušších jednoúčelových procesorů. Př současných cenách i levnější.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 16 úno, 2021 8:33 am

hopeter píše:
IMG_20210211_174734.jpg

Protože mě to není úplně jasné tak se zeptám ještě jednou. Na neumělém náčrtku mám dvě arduina A1 a A2 , dva drivery D1 a D2 , dva krokové motory M1 a M2 a k tomu dva zdroje 5V na napájení arduin a driverů a 12 V na napájení motorů. C1 a C2 jsou 100uF kondenzátory dle obrázků výše.

Otázka zní : Může to být takto zapojené nebo je třeba něco rozdělit nebo přidat ochranu ?

Díky za odpovědi.

Zeptám se úplně hloupě - to jsou dva zdroje - jeden na 5V a jeden 12V?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2688
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod zdeno » úte 16 úno, 2021 9:51 am

BohousP píše:Souhlasím. Dnes je celkem módní (ale i logické), že místo jedné velké CPU se volí konfigurace více menších a jednodušších jednoúčelových procesorů. Př současných cenách i levnější.

naprosto souhlasim, treba obsluha serva je mnohem jednodussi, kdyz je ovladano jednim procesorem.
Ja sice pouzivam prednostne vykuchane servo, ale to je jedno, proste decentralizace omezi hodne veci, napriklad casovani, preslechy, vicenasobne prikazy, dlhe kabely, apod.
---
Jinak s tim napajenim delate zbytecnou vedu. Treba tahat 12V a kazde Arduino ma svoji stabilizaci na +5V a tim je vymalovane.
Proto tahat +5V samostatne je zbytecne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod Pater » úte 16 úno, 2021 11:19 am

zdeno píše:Jinak s tim napajenim delate zbytecnou vedu. Treba tahat 12V a kazde Arduino ma svoji stabilizaci na +5V a tim je vymalovane.
Proto tahat +5V samostatne je zbytecne.

V originálním Arduino Pro Mini je jako stabilizátor osazen MIC5205, a jeho maximální proud 150mA na většinu aplikací stačí (pochybuji však, že si kupujete originální). Do klonů Arduin však výrobci osazují stabilizátory neznámého původu a už několikrát jsem jej musel měnit po pouhém připojení vstupu RAW na napětí 12V. Možná za to mohly i šmejdy kondenzátory. Proto já zase radši připojuji +5V externí. Na klonu Nano je situace lepší a tam už lze interní stabilizátor AMS1117 použít.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod zdeno » úte 16 úno, 2021 11:32 am

pouzivam vsude Arduino, co ma CH340 a zatim jsem se nesetkal s tim, ze by stabilizator exnul.
Ale zase vsude davam diodu mezi IN a +5V, bez ohledu na to, jak je to napajene !
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod Pater » úte 16 úno, 2021 12:33 pm

Omlouvám se, ale asi jsem to nenapsal dost jednoznačně. Psal jsem o Arduinu Pro Mini, to žádný převodník CH340 nemá. U Arduina Nano lze samozřejmě využít interní stabilizátor.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Arduino - napájení dvou desek NANO

Příspěvekod BohousP » úte 16 úno, 2021 1:20 pm

Bohužel, pravdou je, že některé klony mají stabilizátory 5V dost odfláknuté. Rozhodně nestačí na napájení vnějších obvodů, jak se někdy uvádí. A těch 12V je maximum, raději tak max. 8-10V, aby nebyla velká výkonová ztráta na stabilizátoru.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: sidlo a 23 návštevníků