Napájení kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » ned 07 úno, 2021 3:59 pm

Zdravím,
prvně se omlouvám, že jsem pár dní nereagoval.
Na stránky jsem koukl a během toho, co jsem to pročítal mi docvaklo, kde je chyba. V moment, kdy je zapojeno kolejiště dle Obrázku B, tak se v angličáku schází kolej, na kterou je připojen červený drát a druhá, na kterou je připojen drát černý a díky tomu, že se jedná o angličáka bez napájené srdcovky, tak zde chybí izolační průřez kolejí a dochází ke zkratu (ten se mimochodem na ovladači nijak neznačí, červená kontrolka skutečně slouží k zobrazení průchodu proudu), tím, že klasické dvoustranné výměny jsou ve verzi s vodivou srdcovkou a je zde izolační průřez, tak zde ke zkratu nedochází. Řešení je, že si pořídím izolované spojky, kterými spojím místo, jenž je vyznačeno na obrázku zeleně.
Přílohy
Ukázka.png
Ukázka.png (5.63 KiB) Zobrazeno 1558 krát
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod D » pon 08 úno, 2021 8:59 am

HavJa
> Řešení je, že si pořídím izolované spojky, kterými spojím místo, jenž je vyznačeno na obrázku zeleně.
Není. Řešením je izolovat (nejen) pravou srdcovku na obou kolejnicích a této pak přepínat polaritu podle levého přestavníku na křížení. Ne izolovat oboustrnně jednu z kolejí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod PeZ » úte 09 úno, 2021 8:55 am

Pokud je u angličana srdcovka vodivě spojena alespoň s jednou z přilehlých koleji, nastává zkrat. Nejlepším řešením je zkontrolovat kontakty sousedních kolejí se srdcovkou. Stačí mezi srdcovku a kolej strčit nehet. Měla by tam být mezera. Tak se mi povedlo již víckrát odstranit problém u angličana Pilz. Pokud to nejde a stále se dotýkají koleje srdcovky, je důvodem k výměně křižovatky. Pro názornost přikládám obrázek. Všeobecně bývá sdcovka izolovaná, nechá se ale ji napojit na přepínač napájení podle polohy vzdálenějšího jazyku.
Přílohy
Angličan Peco.jpg
Angličan Peco.jpg (31.18 KiB) Zobrazeno 1210 krát
PeZ
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 14 úno, 2011 10:13 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků