Začátečník zapojuje přejezd

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Začátečník zapojuje přejezd

Příspěvekod Petrv » pon 28 pro, 2020 6:39 am

Omlouvám se za opravdu začátečnický dotaz, ale nenapadá mě, jak rozlousknout. Máme cca rok úplně základní Märklin sadu s h0 kolejnicemi. Letos jsem přikoupil juniorovi přejezd (74924) a začala zábava - princip asi vy zkušení znáte, ale zkrátka přejezd a dvě kontaktní koleje z každé strany, když na ni vlak najede, přejezd začne svítit a spustí se závory. Jakmile druhou kontaktní kolej opustí, přejezd přestane svítit a závory se zvednou.

Jakkoli jednodušší to být nemůže, tak já mám něco špatně.

Zapojím dle návodu, zapojím do elektřiny- a přejezd začne svítit, jedna závora spadne a v přejezdu lehce bzučí. Do okruhu tím pádem jde nějak špatně proud, nebo je “něco” naopak. Buď špatně zapojuju či něco přehlížím, nebo existuje možnost, že je něco špatně se samotným přejezdem. Za jakýkoli nápad budu moc vděčný. Hezký konec roku.
Petrv
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 24 pro, 2020 9:53 pm

Re: Začátečník zapojuje přejezd

Příspěvekod Pater » úte 29 pro, 2020 11:54 am

Pokud myslíš tenhle, tak ten se prodává smontovaný a zapojit špatně snad asi ani nejde. Jediné, co je podle manuálu nutno dodržet, tak toto:
"! The identification markings on the contact tracks must all be on the same side when putting the tracks together for the cros-sing gates."
V překladu asi toto:
"! Při skládání kolejí pro přejezdové závory musí být identifikační značky na kontaktních kolejích všechny na stejné straně."
Upozorňuji, že daný přejezd ani systém Märklin nevlastním a nepoužívám. Zkus se zaměřit na napájení.
Podle označení se přejezd zapojuje na střídavé napájení. Pokud jej připojuješ na stejnosměrné, nemusí se chovat korektně.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Začátečník zapojuje přejezd

Příspěvekod Petrv » úte 29 pro, 2020 6:49 pm

Děkuju, je to přesně tenhle. Bohužel ano, má to být strašně jednoduché. Jenže když to zapojím dle návodu, tak se rozsvítí světla a spadnou závory, což je přesně naopak, než by to mělo fungovat. Ještě jsem zkoušel podle návodu přerušit kontakty na kontaktní koleji, což je taky v návodu, nicméně to taky nepomohlo. Asi to budu muset vzít k někomu, kdo se v tom vyzná a zkusí na to mrknout.
Petrv
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 24 pro, 2020 9:53 pm

Re: Začátečník zapojuje přejezd

Příspěvekod Petrv » úte 29 pro, 2020 8:15 pm

A děkuju Jardovi za přesun do téhle sekce, v soukr. zprávě nemůžu reagovat :)
Petrv
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 24 pro, 2020 9:53 pm

Re: Začátečník zapojuje přejezd

Příspěvekod Pater » stř 30 pro, 2020 5:22 am

Nevím, zda máš digitální nebo analogovou sadu. Podle této dokumentace je při analogovém systému řízení potřeba z transformátoru přivést k přejezdu ještě jeden drát. Pokud to nepomůže, tak bych to viděl na reklamaci.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků