Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod belgarat » sob 19 pro, 2020 10:35 am

Panove, elektrolama se hlasi opet !

Mam 2 prosby o radu

1/ chci si koupit vetsi davku Pb pajky, protoze nejak uz v shopech dochazi (GME uz nema). Mozna mne casem zastreli jako ekofasistu, ale do te doby ...
Je z praktickeho hlediska lepsi Sn60Pb40 nebo Sn63Pb37 ... nebo je to jedno ?

2/ prepinani polarity DCC. Typicky odber je <2A, tudiz by slo pouzit napriklad https://www.tme.eu/cz/en/details/g5v2-h ... 2-h1-5vdc/ ... ale: ustoji to rele KRATKODOBE zasleh 4A pri zkratu, nez vypne centrala ?

Diky za cas/rady.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod look23 » sob 19 pro, 2020 12:15 pm

belgarat píše:2/ prepinani polarity DCC. Typicky odber je <2A, tudiz by slo pouzit napriklad https://www.tme.eu/cz/en/details/g5v2-h ... 2-h1-5vdc/ ... ale: ustoji to rele KRATKODOBE zasleh 4A pri zkratu, nez vypne centrala ?


Stejné dilema jsem řešil u tohoto odkaz kvůli přestavníkům do výhybek.
Krátkodobě to vydrží, otázkou je kolik těch krátkodobých zášlehů bude :mrgreen:
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod navratil02 » sob 19 pro, 2020 12:42 pm

cín s oloven 60/40 nebo 63/37 je zcela lhostejné
nevím co je pro tebe větší množství, ale je stále v prodeji a vyrábí se.
Jak zdroj můžeš skusit TME nebo rovnou výrobce Kovohutě Příbram
A když už budeš vybírat, vezmi průměr 0,8 a ne silnější. Pokud ovšem nechceš letovat velké kusy.
Na první pohled je tenčího větší spotřeba, ale je to jen dojem. Opak je pravdou a líp se s ním pracuje.
Dělají se s různými tavidly uvnitř, ale tím už se nezatěžuj.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod jipol57 » sob 19 pro, 2020 1:14 pm

belgarat píše:2/ prepinani polarity DCC. Typicky odber je <2A, tudiz by slo pouzit napriklad https://www.tme.eu/cz/en/details/g5v2-h ... 2-h1-5vdc/ ... ale: ustoji to rele KRATKODOBE zasleh 4A pri zkratu, nez vypne centrala ?

Už jednou jsem tady měl menší spor o dimenzi relátka. Nechce se mi hledat, tak jen zopakuju co jsem tehdy přibližně napsal.
Na rozdíl od polovodiče, který při překročení hranice dimenze, odejde okamžitě, relátko odchází pozvolna. Tak záleží, kolikrát k tomu překročení limitu dojde. A nejsme na orbitální stanici, že by porucha zamenala katastrofu. Jestli se mi relátko líbí svým tvarem a nenašel jsem za něj vhodnou náhradu, tak bych je použil a třeba si koupil hned náhradní, "kdyby náhodou".
A je to mechanická součástka, tak jestli se dá oddělat deklík, tak se dají kontakty vyčistit a zase by pracovalo dál.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod belgarat » sob 19 pro, 2020 1:15 pm

look23 píše:Stejné dilema jsem řešil u tohoto odkaz kvůli přestavníkům do výhybek.
Krátkodobě to vydrží, otázkou je kolik těch krátkodobých zášlehů bude :mrgreen:


Detsky klub: pri jezdeni predpokladam desitky za den. Pri modelareni o hodne mene ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod belgarat » sob 19 pro, 2020 1:18 pm

navratil02 píše:cín s oloven 60/40 nebo 63/37 je zcela lhostejné
nevím co je pro tebe větší množství, ale je stále v prodeji a vyrábí se.

Ano, vyrabi, ale na Heurece uz mi nekteri umozni nakup pouze na ICO (tomu se chci vyhnout, pokud je zbyti). Vetsi mnozstvi = vetsi pro individualni spotrebu ;) takze 2-3 spulky ... zadne valecne zasoby. TME mi nedovoli olovnaty cin dat do kosiku, bezolovnaty vsak ano :) Uznavam, panikarim: ale tlustsi cin mi doma dochazi tak bych stejne kupoval (nekde).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 19 pro, 2020 1:49 pm

No já bych to relé dimenzoval tak aby jeho spínací proud byl větší než je omezovací proud boosteru - tedy pokud je například booster s limitem 2,5 A pak nejbližší vyšší.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod Luděk » sob 19 pro, 2020 3:52 pm

Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod JenikPluto » sob 19 pro, 2020 3:56 pm

Ad pajka:

Trochu rozdil mezi nima je, Sn60 se pri chladnuti malinko patla a po vychladnuti je matna. Sn63 tuhne ostre a je po vychladuti leskla (Sn63Pb37 je slozeni eutekticke smesi). Nasly by se i dalsi rozdily, ale pro domaci kuteni nejsou podstatne. Urcite je v obou pripadech lepsi je pouzivat ve forme tenciho dratu, ja pouzivam 0,5 mm. Pro SMD pak pastu. Jako zdroj od doby spraseni legislativy kvuli tezkym kovum pouzivam eBay a cinske dodavatele, nez to zmasti i tam...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod look23 » sob 19 pro, 2020 5:38 pm

belgarat píše:Detsky klub: pri jezdeni predpokladam desitky za den. Pri modelareni o hodne mene ;)


Co použít tyto:
odkaz nebo odkaz
5V DC ovládání
spínání 5A, dvojité relé

nebo použít arduiňácké dvojrelé s plošňákem odkaz
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod jipol57 » sob 19 pro, 2020 5:44 pm

Ještě ke kontaktům, v relátkách, nebo mikrospínačích. Z vlastní zkušenosti.
Krátkodobé nebo mžikové překročení proudu přežívají v pohodě. Vadí dlouhodobé, při kterém se může vyhřát a vytvoří se nevodivá vrstva. Víc vadí překročení stejnosměrného napětí. Při rozepínání se natahuje oblouk, a po něm se navyšují náškvarky, které taky způsobí nevodivý kontakt.
A paradoxně vadí malé proudy. Když je kontakt relátka, nebo nějakého čidla s mikrospínačem, využitý pro signalizaci pro nějaké digitální zařízení s malým proudovým zatížením, v řádu mikroA, tak se na kontaktech časem vytvoří nevodivá oxidace. A zařízení je nespolehlivé.
Správně fungující kontakt potřebuje aspoň nějaký minimální proud, při kterém dojde k samočistění. Z mých zkušeností je lepší mírné překročení proudu, než spínání bez proudu.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod czcharlie » sob 19 pro, 2020 5:57 pm

JenikPluto píše:Ad pajka:

Jako zdroj od doby spraseni legislativy kvuli tezkym kovum pouzivam eBay a cinske dodavatele, nez to zmasti i tam...


No už to začalo, i v Číně je pořeba pečlivě při objednávání hlídat jestli pájka nebo pasta jsou s olovem či ne. A těch s olovem kvapem ubývá i v té Číně...
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 19 pro, 2020 8:51 pm

belgarat píše:Panove, elektrolama se hlasi opet !

2/ prepinani polarity DCC. Typicky odber je <2A, tudiz by slo pouzit napriklad https://www.tme.eu/cz/en/details/g5v2-h ... 2-h1-5vdc/ ... ale: ustoji to rele KRATKODOBE zasleh 4A pri zkratu, nez vypne centrala ?

Diky za cas/rady.


to relé máš do modulu zpětné smyčky?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod belgarat » sob 19 pro, 2020 9:14 pm

look23 píše:nebo použít arduiňácké dvojrelé s plošňákem odkaz


Aby to cinske dvojrele nebylo nakladove efektivnejsi :( nez to normalni z TME.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Lama dotazy: Pb Pajka, rele

Příspěvekod belgarat » sob 19 pro, 2020 9:18 pm

Zdenek Valter píše:
to relé máš do modulu zpětné smyčky?


Ano ... a ne. Kvuli vyhybne+kolejovemu rizeni musim stejne zprovoznit bezzkratovy modul chci ho napichnout na S88 sbernici a/nebo centralu, predpokladam arduino co bude komandovat relatka. Tak na nej. A kdyz uz jej budu mit, tak jim nahradim zkrarovy modul ve smycce. Zkraty uvazuju tedy jen chyby (detskeho) operatora, ne bezny provoz.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků