Problém točna Fleischmann

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Problém točna Fleischmann

Příspěvekod knoll » sob 14 lis, 2020 12:55 pm

Mám na kolejišti instalovanou již 6 let točnu Fleischmann 6152C a ovládám digitálně přes jejich ovladač 6915. Zpočátku to docela šlo, zaseknutí bylo jen občas, někdy také nebyla kolej přesně na výjezdu a došlo k vykolejení. V poslední době se ale zasekávala stále častěji. Myslel jsem, že je nějaký problém s motorem, tak jsem zakoupil nový díl včetně převodovky. Bohužel to ale dopadlo stejně. Po několika sepnutích zůstane na pozici a dál se nehýbe, jen hučí elektromagnet, ale nesepne se spínač a tím pádem se motor nerozjede. Po sepnutí manuálně šedou páčkou se pohne, ale za chvíli totéž. Prostě jakoby nedokázala cívka pohnout tím hejblátkem a odaretovat a sepnout motor. Dělá to s instalovaným mostem, ale méně často i naprázdno s pohonem na vytaženém výjezdovém dílu. Testování provádím tím jejich manuálním ovladačem, protože digitál to nedává. Točna není křivě, ani žádný jiný viditelný problém tam není, mostem lze manuálně otáčet bez drhnutí (při zasunutém pohonu dovnitř). Fakt je, že neduhem této točny je to, že dílce jsou nacvaknuté a mají určitou tendenci se vychylovat. Celý převodovkový díl s motorem je na pružině, takže by měl případné minimální nerovnosti v dílcích eliminovat (žádné ale nevidím ani při doteku rukou necítím).
A ještě jsem při dlouhém testování zjisti jednu divnou věc - motor se sepnutým elektromagnetem běží citelně pomaleji, než ve fázi, kdy je elmagnet vypnutý, tzn. jak se po vybuzení po nájezdu na pozici elmagnet vypne, motor ožije a zrychlí. Cívka ubírá napětí, to je jasné, ale je to tak citelnéi u ostatních? Zdroj je 16V AC/50VA (Roco 10725), ten má síly dost, kabeláž originál.
Chtěl bych poprosit někoho, kdo podobný problém zaznamenal, resp. zjistil příčinu, o radu, protože s tím zápasím již rok a vypadá to, že nakonec budu muset otáčet manuálně a moc mě to mrzí.
Děkuji.
Naposledy upravil knoll dne sob 28 lis, 2020 4:29 pm, celkově upraveno 1
knoll
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 24 zář, 2012 10:10 pm

Re: Problém točna Fleischmann

Příspěvekod mpinta » sob 14 lis, 2020 1:08 pm

1. Kondenzátor, který neukazuje nekonečný odpor, je vadný.
2. Pokles otáček motoru při sepnutém elektromagnetu je snížením napětí.
2a. Přívody, malý průřez, nedoteky, přechodové odpory.
2b. Slabý zdroj.
Ověřit změřením napětí u točny při sepnutém i nesepnutém elektromagnetu.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků