Zdroj střídavého napětí 16 V

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Sandy » pát 06 lis, 2020 3:03 pm

hank píše:
Sandy píše:Omlouvám se za OT, ale nedalo mi to...... :roll:
Všichni si tento okamžik dobře pamatujte, přistihli jsme hanka v nedbalkách. Dost se mi ulevilo, myslel jsem, že ten chlap zná úplně vše. :P


Ale no tak... Vždyť já už jsem se tu víckrát přiznal, že přes elektriku přesahující Ohmův a Kirchhoffovy zákony jsem úplná lama... :lol:

Ale i tak se dá leccos naučit, aspoň teoreticky. Tři sezóny jsem už jako důchodce dělal průvodce turistů na PVE Dlouhé stráně. K dispozici jsem měl skripta o rozsahu 86 stran, každý rok školení BOZP, možnost elektrárnu si prolézt a zástupce vedoucího provozu ochotného zodpovídat moje všetečné dotazy. Málokdy mě někdo z návštěvníků vychytal nějakým všetečným dotazem. (Dost se jich ptalo, jestli jsem elektrárnu taky stavěl nebo tam pracoval, že toho o ní tolik vím...) Brzo jsem zjistil, že nejlepší prevence trapasů je dopředu přiznat, že nejsem z branže a že samozřejmě zdaleka všechno nevím. A občas přišel Infocentru ČEZu i děkovný dopis; nejvíc si vážím toho od posluchačů University 3. věku ČVUT Praha. 8)


Zase OT...., ach jo!
"Hanku", je něco, co jsi v životě nedělal?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod hank » pát 06 lis, 2020 4:38 pm

Sandy píše:...je něco, co jsi v životě nedělal?


No pochopitelně. Sice je to OT, ale zeptal ses na to, tak je slušné odpovědět...

Například vrcholový sport. :mrgreen: Nebo balet. :lol: Nebo hraní podle not - s prostřední dcerou, která zvládla všechny dřevěné dechové nástroje, klavír a operní zpěv, jsem držel krok na sopránovou zobcovou flétnu jen od jejích 5 do 7 let, zhruba do tří křížků a tří béček :lol: ; pak mi beznadějně utekla. :mrgreen: (Naposledy jsme si spolu zahráli v prosinci 1989 vánoční koledy při společném adventním muzicírování dětí z hudebky a jejich rodičů na kůru tomášského kostela v Brně.) Dnes je jí 40 a stejně se tím neživí; vystudovala psychologii, pracuje jako terapeutka alkoholově a drogově závislých a cizí dětičky učí na flétničky, jen když si potřebuje přivydělat.

Co jsem ale moc chtěl dělat a ze zdravotních důvodů nemohl a dodnes mě to mrzí, to je lítání. Táta, absolvent leteckého oboru na vojenské akademii, měl plachtařské stříbrné C a pilotní průkaz na malá dvoumotorová letadla a já jsem dřív než číst a psát uměl rozeznat všechna letadla, která se tehdy vyskytovala na letišti v Kunovicích. Už v 18 letech jsem měl složenou teoretickou zkoušku ve Slováckém aeroklubu, ale dál mě nepustili, protože mi v Ústavu leteckého zdravotnictví sdělili, že prý mám voči z Kašparovy krávy a že mě do vzduchu nepustí, protože bych mohl způsobit nějakou katastrofu. Důvod: Porušený barvocit, rozlišuju barvy jen když jde o plochy, barvy bodových zdrojů v dálce rozeznávám jen nespolehlivě a Išiharovy nebo Stillingovy tabulky čtu jenom některé. Ze stejného důvodu můžu celý život mít řidičák nanejvýš B a při vyšetření u dráhy mi napsali smyslovou skupinu 3 (vstup do kolejiště jen s doprovodem), což mi ovšem nezabránilo (a drážním školařům to kupodivu nevadilo) složit zkoušku jako správce vlečky na úrovni vedoucí posunu/vlakvedoucí nákladních vlaků/tranzitér-přípravář. Ale i při studiu chemie mi to občas dělalo potíže - například barevný přechod při acidobazické titraci na metyloranž ze žluté do červené byl pro mě noční můra a z kvantitativní analytické chemie jsem kvůli bídným laboratorním výsledkům prolezl s odřenýma ušima.

Tož tak, nikdo není dokonalý... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Polabský » sob 07 lis, 2020 12:11 pm

Hanku, Hanku, Ty se nepotopíš :D
Hluboce se skláním před Vaší osobní presentací a jejím provedením.
Oceňuji Vaše znalosti a nadhled.
Přeji Vám jen to dobré.
Polabský.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Bedlisch » ned 08 lis, 2020 9:10 pm

jipol57 píše:ohruska: Určitě to máš v nějaké instalační krabici, a tím splníš dvojitou izolaci. Mám to taky tak podobně a myslím, že splňuji bezpečnost. Za tím mám ještě několik spínaných měničů DC/DC, na různé obvody s požadovaným napětím, každý se svým jištěním.

Sorry, ale to je ptákovina měsíce. Pokud ten zdroj nesplňuje podmínky dvojité izolace (což ten v odkazu nesplňuje), tak ani 15 krabic mu nepomůže, pokud je třeba, aby z těch krabic ty dráty malého napětí vylezly ven. Přesně jak říkál můj učitel na elektrické přístoje - krásný návod na zabití manželky či dítěte. Opravdu má cenu ušetřit 200-300Kč za kvalitní zdroj?
Pro hanka: tady najdeš kvalitní zdroje, pro LED výkonově v pohodě, např:
https://www.tme.eu/cz/details/gs15e-4p1 ... mean-well/
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod jipol57 » pon 09 lis, 2020 9:29 am

Bedlisch píše:Pokud ten zdroj nesplňuje podmínky dvojité izolace (což ten v odkazu nesplňuje), tak ani 15 krabic mu nepomůže, pokud je třeba, aby z těch krabic ty dráty malého napětí vylezly ven.

Jo máš pravdu, nemám tam namalované ty čtverečky? Tak já je teda domaluju. :lol: Kromě nemožnosti spojení vstupu s výstupem mi stačí, že je galvanicky oddělený s pevností několika kV.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Pavel 152 » pon 09 lis, 2020 10:00 am

Při praxi instalace EZS se naše firma striktně držela norem a to platilo i pro zařízení v telekomunikaci. Vždy dva čtverečky. Telefon je přece z plastu, ale šňůru překouše pes nebo dítě. Po jiných firmách jsme nalézali alespoň trafa s vinutím vedle sebe bez označení, alespoň měli tu intuici.
A ten zdroj od notebooku? Doživotní mrzák po úrazu elektřinou, na terase u bazénu stačilo mít neodborně zapojenou zásuvku laikem, na kolíku fáze. Pozn. ten třívodičový zdroj. Známý to řešil jako soudní znalec.
Pokaždé nás praktiky rozčilují ty hloupé kecy, namaluji. A co například když Vám do něj spadne kousek drátku pak jsou vám kilovolty k hovnu. Soudní znalec Vám to spočítá. A můj známý to vždy konzultoval s revizáky, dal na víc názorů. Pak ještě ty malé pulsní zdroje se čtverečky, vezměte pilku na železo a podívejte se jak to v nich vypadá a bude Vám z toho špatně. To jestli má trafo z Elektrokovu Znojmo přívod flexou nebo svorkovnicí je proti tomu banalita. Tam se hraje o to, že nesmí být vidět svorkovnice.A Vám nevadí otevřená klec.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod lajblt » pon 09 lis, 2020 10:50 am

2 bedlisch: Tak zrovna ten spínaný zdroj, uváděný v odkazu, nedoporučuju. Životnost je sotva nízké stovky provozních hodin, protože první, co odejde, je doslova upečený elektrolytický kondenzátor na nízkonapěťové straně (samozřejmě ten nejlevnější na 1000h/85oC). A jak psal Pavel152, vnitřní konstrukce je taková, že člověku znalému věci se ježí chlupy na těle.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod JendaTT » pon 09 lis, 2020 10:57 am

@ lajblt a Pavel 152: Ok, pak prosím tedy odkaz na vhodné zdroje, které splňují požadavky.

Protože chápu rozčilení odborníka, že když fiknu čínský spínaný zdroj, tak se nestačím divit. A také rozumím tomu, že tam Číňan natiskne třeba fotku britské královny, když to bude vyžadovat zákazník. Ale jak je tedy možné, že se takové zdroje prodávají v rámci EU? Kdo je sem pustil a jak je možné, že se tu prodávají? Mě jako lajka zajímá jen to, jestli splňují potřebné požadavky. A pokud je požadavek na dva čtverečky, proč bych měl já zjišťovat, jestli to zdroj prodaný v EU splňuje, když je to na něm natištěno a někdo to schválil do prodeje? Ale to je jen takové OT...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod BohousP » pon 09 lis, 2020 11:03 am

JendaTT píše:... A pokud je požadavek na dva čtverečky, proč bych měl já zjišťovat, jestli to zdroj prodaný v EU splňuje, když je to na něm natištěno a někdo to schválil do prodeje? Ale to je jen takové OT...

Zjišťovat to nemusíš. Odpovědný je prodejce. Ale jeho dítě to nezabije.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod sidlo » pon 09 lis, 2020 11:10 am

Tak ty zdroje z Číny pro napájení LED dva čtverečky nemají. Jsou určeny do míst, kde se nemůže běžný uživatel dostat - k zabudování do nábytku. A potvrzuji jejich krátkou životnost. Já měl ty zdroje dva v kuchyňské lince. Asi po třech letech provozu oba krátce po sobě odešly.

Do zesilovače pro modulovku https://sites.google.com/site/sidloweb1/home/33-napajeci-stanice jsem použil výše zmíněnou značku Mean Well v provedení Medical https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-18v-3330ma-5-5-2-1mm-medical-mean-well. Radši přidám pár korun, než abych riskoval něčí vážný úraz.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3607
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Bedlisch » pon 09 lis, 2020 11:12 am

lajblt A to byl MeanWELL? My na něm máme naběháno tisíce hodin a běží v pohodě. I když pravda, nevím, jestli je to úplně přesně tenhle typ. Ale ono dost záleží i na celkovém odběru.
Já osobně raději motaná trafa :) Kromě 2 čtverečků je dobré hledat i tento znak: https://docplayer.cz/docs-images/91/105 ... s/33-1.jpg
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod lajblt » pon 09 lis, 2020 11:20 am

Ano. Měli jsme je jako zdroje k IT vybavení, asi 5 kusů. Do tří let odešly všechny.
Na vinutá trafa také nedám dopustit. Klidně se mi smějte, pánové, ale na domácí segmentovce používám pro příslušenství dvě upravené FZ1. Ta úprava spočívala v náhradě selenu křemíkovým můstkem a vymontování aretačního mechanismu. 2x12 V/1,2 A + 1x 22 V/1,2 A. Pro LED a drobnou bižuterii kolem je to až dost.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod JendaTT » pon 09 lis, 2020 11:56 am

@sidlo: Díky, takhle se mi líbí odpověď. A díky, za odkaz, tomuto zdroji bych i věřil...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Pavel 152 » pon 09 lis, 2020 12:46 pm

Už bych to nechtěl dál vířit, zrovna tenhle použil ten poraněný, to byla ale chyba na zásuvce ve zdi.
Nemělo by být u těch se čtverci odděleno i od ochranného kolíku? Ty společné země (ochranny) dělaj peklo. Proto se taky většinou používaj dvojvodičové přívody flexo.
Šídlo zkus ohmetrem proměřit zda není propojen mínus s ochranným kolíkem, je li, je to špatně.
A podívejte se zpět do diskuse už se to tady probíralo, Mig revizák to tady informoval.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Zdroj střídavého napětí 16 V

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 09 lis, 2020 12:49 pm

Už jsem to sem někde dával:
https://www.conrad.cz/p/bv03039-vysoce- ... 0-v-404289
Dvojitá izolace vhodný pro hračky.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků