Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analog

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analog

Příspěvekod hank » úte 20 říj, 2020 4:45 pm

Že jsem na náročnější elektriku beznadějná lama, to už asi zdejší štamgasti vědí, tak snad bude vyslyšena tato moje prosba. :oops:

Jaké byste mi poradili řešení napájení/přepínání polarity celokovových srdcovek výhybek Tillig EW1? Chci v každém případě zůstat u analogového ovládání s pulzním napájením trakce a výhybky chci i nadále stavět ručně pomocí mechanických táhel (systém "šprtec"). Jde mi o to, aby se napájení srdcovky přepínalo samo v závislosti na postavení výhybky. Dalo by se pro tento účel využít klasické relé Tillig 8410 nebo některá z jeho novějších náhrad, třeba ES Pečky 19758? Nebo existují i jednodušší řešení?

Děkuji předem za rady.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod jafobe » úte 20 říj, 2020 5:27 pm

Tak mělo by to jít i čistě mechanicky kdy by se u každé krajní polohy sepnul nějaký mikrospínač dorazem spojeným s táhlem přehazování. Nebo jedním přepínačem ale musel by mít mezi přepnutím z jedné polohy do druhé na nějaký čas odepnuté oba kontakty. Mikrospínače mají přepínání pomoci napružrné planžety, takže přepnou rychle, takže s jedním by se to dost dobře nedalo seřídit, se dvěmi proti sobě či za sebou už ano.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod D » úte 20 říj, 2020 5:32 pm

Hanku, minule jsme ti radili na táhlo přidat posuvný dvoupolohový přepínač, který bude sloužit k přepínání srdcovky, jako mechanický doraz a případně i držák struny. Podobně jak to má Mirek na konci bowdenů. Do bočních kontaktů přepínače připojíš napájení z kolejnic (levá a pravá), z prostředního vyvedeš drát k srdcovce. Když to bude přepínat obráceně, prohodíš boční dráty. Je to osvědčené, máme takto zapojeny už čtyři stanice s mechanickým ovládáním (varianty bowden, pevný drát, přiznaný přepínač).

Zapojení, místo přestavníku je tvoje táhlo spojené s výhybkou i přepínačem:
Obrázek
Naposledy upravil D dne úte 20 říj, 2020 5:33 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod jipol57 » úte 20 říj, 2020 5:33 pm

Někde jsem to tady už viděl. Ruční táhlo k výhybce spojené s tahovým přepínačem.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hopeter » úte 20 říj, 2020 5:33 pm

Velice šikovné řešení má Zlámalík https://tt120.webnode.cz/products/cast-prvni-zaciname/. V různých podobách se tady objevilo vícekrát. Hledej u hank61 nebo boy.rough.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hank » úte 20 říj, 2020 7:22 pm

Děkuji za připomenutí. Já jsem za těch 6 let na svůj dotaz úplně zapomněl. :oops: U výhybek Kühn jsem to nepotřeboval řešit, mám ty kvalitnější z první výrobní várky a nejsou s nimi problémy. S Tilligem nemám zkušenost. Každopádně to řešení s posuvným přepínačem vypadá jako použitelné i pro mé obě ruce levé... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hank61 » stř 21 říj, 2020 7:30 am

hopeter píše:Velice šikovné řešení má Zlámalík https://tt120.webnode.cz/products/cast-prvni-zaciname/. V různých podobách se tady objevilo vícekrát. Hledej u hank61 nebo boy.rough.



Hanku. U mě to nenajdeš. Realizoval jsem sice ruční ovládání výhybek a rozpojovačů pomocí táhel, nebo bowdenů, ale srdcovky jsem ručně nepřepínal. Někde jsem tu ale viděl jednoduché a vtipné řešení, kdy ruční táhlo procházelo elektrikářskou svorkou "čokoládou" a v její plastové objímce byla uchycena páčka klasického přepínače. Tohle řešení při vhodném nastavení umožňuje nejen přepínat polaritu srdcovky, nýbrž i aretovat jazyky výhybky v koncových polohách. Jestli to najdu, pošlu ti odkaz. :wink:

V rychlosti jsem našel sice jiné, ale asi nejjednodušší řešení :wink:

přepínač.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod MrBlackbird » stř 21 říj, 2020 8:53 am

hank61 píše:Hanku. U mě to nenajdeš. Realizoval jsem sice ruční ovládání výhybek a rozpojovačů pomocí táhel, nebo bowdenů, ale srdcovky jsem ručně nepřepínal. Někde jsem tu ale viděl jednoduché a vtipné řešení, kdy ruční táhlo procházelo elektrikářskou svorkou "čokoládou" a v její plastové objímce byla uchycena páčka klasického přepínače. Tohle řešení při vhodném nastavení umožňuje nejen přepínat polaritu srdcovky, nýbrž i aretovat jazyky výhybky v koncových polohách. Jestli to najdu, pošlu ti odkaz. :wink:

V rychlosti jsem našel sice jiné, ale asi nejjednodušší řešení :wink:


Možná jsi měl na mysli Gerdovo řešení: https://youtu.be/9rLkSOauduw
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hank61 » stř 21 říj, 2020 9:33 am

MrBlackbird píše:
hank61 píše:

Možná jsi měl na mysli Gerdovo řešení: https://youtu.be/9rLkSOauduw


Jo, to je přesně ono. Jen jsem to viděl na nějakém českém webu. Dík. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hank » stř 21 říj, 2020 12:40 pm

Ještě jeden dotaz: Jak spolehlivě jsou ty kovové srdcovky izolované? Můžu to nechat tak, jak je to z výroby, nebo je potřeba do těch mezer ještě nacpat nějakou izolaci? Pořád je řeč o výhybkách Tillig 83323/83324.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod jafobe » stř 21 říj, 2020 7:07 pm

Z obou stran srdcovky je kolem paty kolejnice necelého půl milimetru tlustý výstupek a minimálně tak vysoký, který by měl vcelku spolehlivě zabránit aby se kolejnice dostala až k srdcovce, takže tam není potřeba nic dalšího cpát.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Napájení srdcovek Tillig - ruční ovládání výhybek, analo

Příspěvekod hank » stř 21 říj, 2020 8:01 pm

jafobe: Děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků