Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » stř 10 čer, 2020 1:48 pm

O tom, že ve III. a IV. epoše nemají při posunu svítit všechny bílé pozičky se snad všeobecně ví, a já to tak chci mít. U ROCO mašin se k tomu musí překopat celé elektrické vedení k ledkám, a u ROCOSergeje jsem dokonce rozřízl světlovod, abych oddělil levou a pravou bílou, a ke každé dal samostatnou ledku. K reflektoru taky.

MTB mašiny jsou k tomu nejlépe přizpůsobené, že každá bílá má svůj vlastní předřadný odpor. Doplnil jsem jen logickým obvodem CMOS 4001, 4xNOR. Logicky vyhodnotí, že svítí současně přední i zadní bílé, a při tom zhasne ty nepotřebné ledky. IO má na výstupech dostatečný výkon na vyzkratování ledek, které nemají svítit. Jen je potřeba doplnit ještě diody, bez nich by se v neaktivním stavu dostalo plné napětí na ledky, a to by nepřežily.
Doplnil jsem taky že při posunu není možné zapnout reflektor, protože v původním zapojení od MTB se při posunu můžou zapnout oba současně. Velice nemodelové!!! Šlo by taky zhasnou zapomenuté červené konce, jen doplněním dvou diod. Ale to už není takový prohřešek a stane se, že i v provozu strojvedoucí je zapomene zhasnou a svítí mu to potom jak na vánočním stromečku. Ale současné rozsvícení reflektorů se nevidí.

Schéma dodávané s modely od MTB jsou trochu mimo, tak sem dávám skutečné zapojení (bez záruky, že je přesné), s mým doplňkem.

MTBposun1.jpg

DPS s osazením. Rozměr 12x15mm.
MTBPosun2.jpg
MTBPosun2.jpg (28.93 KiB) Zobrazeno 6906 krát

Ještě pochválím TechImage a jejich Laminátku. Jediná, kterou znám, že posunovací pozičky svítí správně už z výroby.

Edit: Postupem času, a upozonění od chytřejších, nepoužívám výstup pro zhasnutí reflektorů. Dá se to nahradit Švýcarským svícením. Tak konečné zapojení je bez jedné diody a jedno hradlo zůstane nevyužité. To se dá využít pro invertování výstupům nepatrnou změnou v zapojení, když v MTB udělají změnu. Například na Pielstiku přehodili odpory s ledkama, tak je potřeba výstupy invetovat. A taky otočit diody.
Naposledy upravil jipol57 dne pát 04 bře, 2022 6:35 pm, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » stř 10 čer, 2020 1:55 pm

Při těch úpravách jsem přišel na to, že by jednoduše, přidáním jednoho odporu, šlo nastavit pro V. a VI. epochu, trojbodové svícení. Tj. spodní bílé + tlumený reflektor. Přepínání podle směru jízdy. F2kou by se rozsvítil naplno.
Odpor by se měl přidat mezi +5Voltů a anody obou reflektorů. Ty už spojeny jsou. Hodnotu bych odhadl tak na 47K, nebo míň. Nevím nezkoušel jsem. Tuto epochu nedělám.
Ale zase při posunu by ty reflektory svítily taky, tak to by bylo taky špatně. Potom by to chtělo zase ještě doplnit tím logickým obvodem. A taky by nešlo zapnout současně oba reflektory při posunu.

Přidám teoretické schéma.

MTBposun3.jpg
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » stř 10 čer, 2020 8:21 pm

Co se týká nemožnosti rozsvícení obou reflektoru, tak není jednoduší to nastavit v dekoderu?
A co se týká posunu, no asi bych raději to řešil natažením 2 drátů z čel k dekoderu, tedy u H0. Takhle mi to přijde tak trochu složitější na výrobu, ale uznávám, každý má své cesty k výsledku :wink:
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » čtv 11 čer, 2020 11:51 am

Bedlisch:
Nevím jestli máš nějaké mašiny od MTB, ale nepřišel jsem na tu možnost blokovat zapnutí reflektoru při posunu. To snad nejde. Když se reflektor zapne, nebo zůstane zapnutý z předešlé jízdy, tak svítí na obě strany, při zapnutí posunu. Tak to je u všech MTB, jestli nějakou máš, tak si to vyzkoušej. Ale ty seš asi TT. A nevím jak je to tam s Next18. Ale v H0 to tak je.

A pro zhasnutí nepotřebných ledek při posunu, taky musím vést drátky k čelům. Připojuji je mezi předřadný odpor a ledku. Ty myslíš asi připojit každou ledku na samostatný vývod z dekoderu. Využít všech 10 výstupů. Ale to by potom myslím nefungovalo osvětlení v režmu CV61,97 a přinášelo by to jiné problémy.
Je dost různých návodů, složitějších i měně složitějších, např. z Lokopin http://lokopin.wz.cz/download/Tillig_T4 ... okoPin.pdf
Ale já to řeším jen jedním IO s oddělujicími diodami a samozřejmě drátováním.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » čtv 11 čer, 2020 5:52 pm

1) Mašiny od Matlala moc nevedu, ale kupodivu toto funguje u TT i v H0 naprosto stejně. Pravda, není to úplně jednoduché, ale rozhodně to jde.
2) Já LEDky nezhasínám, ale rozsvěcím. A CV61 v tom nehraje žádnou roli, není problém rozsvítit na jedno tlačítko např. F0r společně F9 nebo F1 s F7. Takže ano, připájím levé poziční LEDky např výstupům FA6 a FA7, které jsou u H0 zcela nevyužité a pak už jen nastavím dekoder.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » čtv 11 čer, 2020 6:30 pm

Omlouvám se určitou dezinformaci, zapomněl jsem uvést, že to platí pro dekodery ZIMO. U ostatních těžko říct, zda-li by to šlo. Naopak tam by přišlo vhod tvoje řešení s CMOS 4xxx
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » čtv 11 čer, 2020 7:20 pm

Používám ZIMO.
Tak popiš nastavení detailněji. Podle mých dosavadních znalostí, dokážu slučovat kombinace, jen na osmi výstupech. F0f, F0r,F1... F6
Když chci využít další, tak už se musí změnit CV61.
Studuju manuál a nic mě nenapadá. Nejvyšší bit, s váhou 128, je na F6. Dál už se jít nedá.

Popiš trochu konkrétněji. Máš to s CV61,97?
To jak mě popisuješ by znamenalo pro konbinaci F0r+F9 že máš CV33,1026 (2+1024). Podle posloupnosti F0f-1, F0r-2, ....... F6-128, F7-256, F8-512, F9-1024. Ještě mě řekni, že to dekoder vezme.

Popiš to detailněji. Třeba se naučím víc. Díky.

Jo a třeba u singrovky a Hydry, je zapojených všech, pro mě dostupných 8 výstupů. Se stanovišti a interierem.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » čtv 11 čer, 2020 7:42 pm

Pokud máš třeba projekt o Jacka na 751, 181, apod kde je nastaveno na F1 konce (výstupy FA1,FA2), na F2 dálkáč (výstup FA3), na F3 posun (výstupy FOf a FOr), tj
CV33=1, CV34=2, CV35=12, CV36=16, CV37=3
..
CV61=97
..
CV127=1, CV128=2, CV129=0, CV130=1, CV131=1

tak stačí přidat:
CV430=3
CV431=0
CV432=195
CV433=0
CV434=195
CV435=0
a při stiknutí F3 se vypne výstup FA3.

Pokud chci např tlačítkem F0 zapínat F0f a F0r dle směru a k tomu i FA9 v obou směrech:
CV436=29
CV437=0
CV438=14
CV439=9
CV440=15
CV441=9

ještě bych k tomu mohl nastavit asi z 5 úrovní jasu, ale to jsem vynechal. Ale dá se to použít třeba právě na VI. epochu a svícení do trojúhelníku. Kdybys něco takového potřeboval, tak se ozvi. :wink:
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » čtv 11 čer, 2020 8:01 pm

Díky moc, nastuduji to.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » čtv 11 čer, 2020 9:04 pm

Používám přesně tento Jackův projekt. Je to taky tak u MTB.
Vypnutí reflektoru F3 při posunu by ušetřilo z mého projektu jednu diodu a drátek. Ale to jsem stejně doplnil jen proto, že jedno hradlo z IO zbylo.

Používám 10ti vývodový dekoder (MX645 nebo podobné nezvukové), to znamená pro ty levé pozičky zbývá F7 a F8 tak akorát, jenže ta F8 je na vycviknutém pinu. Musel bych ho napájet natvrdo a celý dekodér by po vystrčení z konektoru visel na drátu. Leda vyvrtat dírku a připájet nový pin.
A potom by to chtělo aby se společně zapínaly na tlačítko F0, F0f + F7 dopředu, a F0r + F8 dozadu. A na zmáčknutí tlačítka F3 aby se sepnuly F7 + F8 a současně blokoval výstup F3. A když už jsme v tom tak taky zablokovat červené konce, F1 s F2.
A poton by to nemělo chybu.
No to jsem to pěkně naplánoval, ale asi bych to nedokázal nastavit. Do toho švýcarského osvětlení jsem se díval, ale moc moudrý z toho nejsem.

Edit: když o tom tak přemýšlím, tak při tom posunu by se měly zablokovat taky F0f s F0r. Protože když přijedu s vlakem s rozsvícenými světly, a budu chtit odjet do depa. Zmáčknu tl F3 pro posun. Ale když nevypnu tl. F0 tak pořád na jedné straně budou svítit obě bílé. Sice se to přiblíží realitě, strojvedoucí taky musí světla vypnat a zapínat, ale má deštička to udělá automaticky jen s tl.F3.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod look23 » pát 12 čer, 2020 5:48 am

jipol57 píše:Edit: když o tom tak přemýšlím, tak při tom posunu by se měly zablokovat taky F0f s F0r. Protože když přijedu s vlakem s rozsvícenými světly, a budu chtit odjet do depa. Zmáčknu tl F3 pro posun. Ale když nevypnu tl. F0 tak pořád na jedné straně budou svítit obě bílé. Sice se to přiblíží realitě, strojvedoucí taky musí světla vypnat a zapínat, ale má deštička to udělá automaticky jen s tl.F3.


Strojvedoucí ovládá každé světlo samostatně, teda to platilo u řad lokomotiv ČKD. Dnes třeba řada 742.7 to má tak, že se navolí režim a mašina už sama volí osvětlení sama, aby s tím mohli jezdit i třeba pekaři.
Když to dříve navolil strojvedoucí blbě, tak jsem viděl svítit na mašině červená koncová světla a do toho dálkový reflektor. Vypadalo to zajímavě.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » pát 12 čer, 2020 11:00 am

Jojo, dneska jsou takové vymoženosti.
Ale já preferuji 4.epochu, ke každé žárovce samostatný vypínač. Takže rozsvítit šlo cokoliv. Jen nešlo, tak jak to umožňuje zapojení v MTB, že se současně rozsvítí reflektory na obou stranách. Reflektor se dal zapnout jen ze stanoviště, u kterého byl. Vzpomínám si, že jsme doplňovali vypínač zadního reflektoru na Čmeláky. Stojvedoucí většinou jezdili oběma směry z prvního, širokého stanoviště. Tak aby si mohl posvítit taky dozadu a nemusel přebíhat ke duhému pultu.
Ale stejně nejde na původních ČKD rozvítit červené a bílé současně. Teda z jednoho stanoviště, protože spínací jenotky jsou řešeny jako přepínací. červená - vypnuto - bílá. Muselo by se kombinovat z obou stanovišť. To ale není nic nemožného, protože když strojvedoucí dojede jedním směrem, a při přecházení to tam zapomene vypnout, tak může rozsvítit všechno.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » pát 12 čer, 2020 4:02 pm

U lokomotiv H0 tě může zachránit to, že deska MTB je přesně v duchu MTB tj. Máš To Blbě. Autorovi poněkud utekl fakt, že spřáhlo na výstupech FA9, FA10 nejde nastavit, tím pádem, pak zbývají výstupy FA6 a FA7 volné a nevyužité. U motorů nevím, dle návodu by měl zůstat ještě volný FA7, salon pro cestující by se musel předělat na FA9 nebo FA10, ale netuším, jestli je tam tranzistor na spínání, jinak by se musel dodělat i ten a přesunout osvětlení salonu na jeden z těchto "SUSI" výstupů. Pak ti zbydou dva volný výstupy a můžeš realizovat onen vysněný posun.
Ostatní nastavení dekdoru si myslím, že by mělo jít nastavit, ostatně už jsem něco podobného dělal, že když zapneš posun, vypnou se pozičky. Pokud by byl pak o to zájem, asi jsem schopen to kompletní nastavení dekoderu připravit.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod jipol57 » pát 12 čer, 2020 5:22 pm

Na MTB si nestěžuju. Na ježdění plně vyhovuje. A připojování dekodéru na Plux22, s možnostmi ovládání různého osvětlení, stanovišť, interieru, reflektorů a konců, už z výroby je bezkonkurenční. Na rozdíl od ROCA, které zná jen vepředu všechno bílé a vzadu červené. Jako v 60tých letech minulého století. Jen s rozdílem že to svítí i když to stojí.

Díky za zamyšlení, ale jak to tak čtu, tak z tvého návrhu použiju jen to potlačení reflektorů při posunu. Používám dekodéry MX645P22, nebo MX637P22. Oba mají jen 9 výstupů - 10. na vycviknutém pinu. A 8 už je obsazených. Tvé návrhy jsou zase hardwarové úpravy. Tak asi zůstanu u té miniaturní deštičky s jedním švábem a diodami. Vyzkoušeno.
Ale i tak děkuju, a budu muset si vyzkoušet to švýcarské svícení, které je pro mě zatím španělská vesnice.
8 výstupů je:
1- přední bílé
2- zadní bílé
3- přední červené
4- zadní červené
5- reflektory
6- 1. stanoviště
7- 2. stanoviště
8- interier
Zbývá jen jeden, tak ani nevím čím by ty obě spřáhla se daly ovládat. Na dekoderech je pro výstupy 5 dvojtranzistorů. Takové 6-ti nohové švábi.

Mám jednu ROCO Barču, s originál zvulem. A tam je ten dekodér polovykuchaný a ty dvojtranzistory má jen 2 tj 4 výstupy. Když jsem chtěl osvětlení upravit, aby toho bylo víc, tak jsem tam přidal funkční dekoder se čtyřmi dalšími výstupy. Zajímalo by mně jestli má ten dekoder stejný soft a stačilo by jen doplnit ty chybějící tranzistory. Ale funguje mě to, tak to asi nechám jak to je.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pozičky posunu v MTB ve III. a IV. epoše

Příspěvekod Bedlisch » pát 12 čer, 2020 6:11 pm

Ten výčet máš dobře, ale MX645P22 a MX637P22 mají celkem 11 výstupů a 1 na vycvaknutém pinu. Takže volné výstupy stále zbývají, jen 2 z nich jsou pouze logické a proti zemi, proto potřebujou ten tranzistor. Ideálně digitální a pak už nic k tomu není potřeba. Ale chápu u motorů (hydra, singrovka) to asi nemá cenu, neb je to složitější předělat. Ale u mašin není interiér, takže tam jsou 2 normální výstupy volné (FA6, FA7) + 2 ty logické. Tam stačí natáhnout 2 drátky a přerušit na čele jeden spoj. Což mi tedy přijde jednoduší, než tam rvát integráč. Ale jak říkám, proti gustu žádný dišputát.
No a do Roco se prostě musí dát nová deska.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků