volba kabelů

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

volba kabelů

Příspěvekod Marthin » stř 10 čer, 2020 1:07 pm

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jaké kabely jsou vhodné na DCC - mám na mysli ohebné či pevné?

díky za rady.
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: volba kabelů

Příspěvekod prcek » stř 10 čer, 2020 2:20 pm

Marthin píše:Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jaké kabely jsou vhodné na DCC - mám na mysli ohebné či pevné?

díky za rady.
M.


Ehm, to je jako ptat se, jestli na vodu je lepsi trubka, nebo hadice. Jak kdy, jak kde - pohyblivy privod vzdy ohebny. S ohebnymi vodici se vetsinou lepe pracuje, ale pokud je chcete uchytit pod sroubovaci zdirky je dobry napad je zalisovat do dutinek.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: volba kabelů

Příspěvekod sidlo » stř 10 čer, 2020 4:23 pm

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: volba kabelů

Příspěvekod BohousP » stř 10 čer, 2020 4:45 pm

Z hlediska toku elektrického proudu je to jedno. Rozhoduje průřez.
Z hlediska montáž volbu asi nejvíc ovlivní zvolený způsob spojování vodičů. Pokud to budou šroubové spoje, nebo např. zasouvací kontakty typu Wago, mají smysl plné vodiče. Pro pájení jsou lepší (můj subjektivní názor) vodiče lankové.
Já osobně používám lankové všude, do šroubových spojů pak s nakrimpovanými dutinkami.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: volba kabelů

Příspěvekod belgarat » stř 10 čer, 2020 5:26 pm

https://modelwiki.klfree.net/w/index.ph ... 4%8D%C5%AF

... pridavejte vlastni obrazky a postupy :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: volba kabelů

Příspěvekod belgarat » čtv 11 čer, 2020 7:02 am

Jeste k vodicum: ja docela koketuji, v pripade vedeni od kolejnic k detektorum (pouzivam proudove, po 8icich) s barevnym odlisenim vodicu. Tedy z jedne kolejnice cerne do spolecne rozvodnice, z druhe kolejnice ruznobarevne "ne cervene, ne cerne, ne-barva-pro-napajeni-prislusenstvi" do proudoveho detektoru obsazeni. Stitky s popisem nebo visacky na dratech jsou sice fajn, ale barva je barva ...

Vase nazory ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: volba kabelů

Příspěvekod sidlo » čtv 11 čer, 2020 7:31 am

Je rozdíl kolejiště × moduly. U kolejiště je připojení pevné a (až na výjimky) nerozebírané. U moduliště se s každým ježděním spojuje / rozpojuje.
Každá cívka vodiče má vždy zbytky. Více barev - více zbytků.
Vývojem jsme došli do nějakého stavu. Na DCC používám pouze černá/červená. Na napájení příslušenství modrá/červená. Propojení mezi svorkovnicemi je provedeno pomocí konektorů se zámkem. Pro DCC od svorkovnice jde jeden vodič banánek + zdířka a opačná polarita zdířka + banánek. U detekce obsazení, kdy jde jeden pól ve více vodičích jsem dával napřed běžné papírové štítky. Ty mají nevýhodu velmi nízké životnosti. Potom jsem si koupil plastové štítky do štítkovačky. Šítky tisknu a lepím na praporek. Ty jsou v provozu velmi odolné a čitelné. Tak kromě vodičů DCC a detekce obsazení mám oštítkované napájení serva, návěstidla a zpětný ohlas. Štítky tisknu na zapůjčené Brother PT-H500.
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: volba kabelů

Příspěvekod BohousP » ned 14 čer, 2020 2:55 pm

Pokud jde o barvy vodičů, je dobré udržet si jistý systém. Žádná norma je neurčuje ( kromě vnitřní kabeláže lokomotiv). Zababovští si před lety určili, že pro rozvod DCC signálu (J a K) použijí červenou a černou. To časem převzala většina klubů i jednotlivců. Jinak je to na každém individuálně.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: volba kabelů

Příspěvekod MiG » ned 14 čer, 2020 4:39 pm

Pro připojení úseků proudových detekcí bývá používána modrá nebo žlutá.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: volba kabelů

Příspěvekod belgarat » ned 14 čer, 2020 6:03 pm

Hm na domacim kolejisti mam rudou-cernou a prave se mi v tom svazku ktery se sbiha k dekoderu docela pletou - ac je mam oznacene praporky (stitkovac z Lidlu). Tak zkusim barevne ... nafotim ;) a uvidime.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: volba kabelů

Příspěvekod chripkoj » pon 15 čer, 2020 1:56 pm

Zdravím.
Pokiaľ dobre viem tak DC prúd ide jádrom (lepšie plný vodič) a AC prúd povrchom vodiča (lepšie lícňa), no neviem ako je to pri pravouhlom signále. Toť teória. V celku je to asi jedno komu čo vyhovuje.
chripkoj
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 20 říj, 2015 1:18 pm
Bydliště: Poprad

Re: volba kabelů

Příspěvekod MiG » pon 15 čer, 2020 2:20 pm

Správně je to, že DC proud jde plným průřezem, takže volba licna / plný vodič je věc mechanické preference (třeba pohyblivost) a velikosti měrného odporu.
AC proud je vytlačován k povrchu v závislosti na frekvenci a materiálu jader. Takže licna by měla být výhodnější, pokud se nehodí použít trubku.
A pravoúhlý signál má mimo základní frekvence ještě řadu lichých, případně i sudých násobků podle poměru mezera-puls, které se zvyšujícím se násobkem mají zpravidla nižší amplitudu.
Pro pravoúhlý signál 1:1 jsou jen liché násobky s amplitudou 1/k, kde k je násobnost "vyšší harmonické".

Licna má proti plnému vodiči vyšší měrný odpor, protože jsou jednotlivé vodiče zkrouceny, takže jsou delší, než je přímý směr (tuším 10-20 procent, ale nekontroloval jsem to).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků