Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » pon 22 čer, 2020 12:06 pm

czcharlie píše:A kolik takových zásuvek máš doma?

Žádnou. Já je doma nepotřebuju.
czcharlie píše:Ale to je úplně hloupá diskuze i do té zásuvky s dětskou pojistkou se dá něčím kovovým dostat...

Tak proč se do té hloupé diskuze pouštíte?
Zkusil jste se do té zásuvky něčím kovovým dostat? Jak dlouho vám to trvalo?

Proč už staré FZ1, F2 a podobné neměly konektor s přívodní šňůrou?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod czcharlie » pon 22 čer, 2020 12:29 pm

To stačí jen chvilku zapojit tu kouli na krku. V době, kdy se ty zdroje vyráběly takové konektory vůbec nebyly běžné. A jen trochu zvídavé děcko se do zásuvky s klapkami dostane za pár vteřin, nejde jeden hřebík, vezme dva a je tam.
A mějte se hezky, nehodlám tu rozvíjet hledání čím dál pitomějších "argumentů", na to jsou tu jiní (mezi ostatními i vy jak to známe i z dalších diskuzí)...
Prostě ať si tazatel použije to co se mu bude zdát lepší.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod Pavel-HP » pon 22 čer, 2020 12:34 pm

Proč pitomé argumenty. Elektro normy a předpisy jsou stále platné.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod czcharlie » pon 22 čer, 2020 12:46 pm

Ale tady přece vůbec nešlo o normy a předpisy (a já jsem se vůbec normami a předpisy neoháněl i když na té dřevěné skříňce by se toho určitě dost našlo), vytahovat jako argument zařízení vyráběné před 50 lety je opravdu jen pokus o vyvování hádky.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » pon 22 čer, 2020 1:05 pm

Před 50 lety byly normálně dostupné 2.5A bakelitové (3 pólové) přístrojové zásuvky-zástrčky, použitelné pro tento účel.
Stejně tak byly dostupné 2 pólové zástrčky a zásuvky běžně používané v holících strojcích a různých přenosných přístrojích.

Já tady dávám pitomé a pitomější argumenty přestože žádné argumenty nedávám, jen opakuji normy a elektrotechnické zákony, což jak vidno mnozí nesou těžce, když jim to rozkope "bábovičky" a znalosti se nedostavují, jen jejich pevné přesvědčení.

Prostě hračky napájené ze sítě nemají mít přívod přerušovaný dalším konektorem na vstupu do krabice "transformace" napětí. Což dané trafo použité Ivanem splňuje. TEČKA.!
Na té dřevěné skříňce by se toho dost nenašlo, právě z důvodu použitého typu trafa.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod Ivan » pon 22 čer, 2020 4:54 pm

czcharlie píše:No, připojit u takovéhoto zařízení síťový přívod jinak než přes patřičný konektor je hodně mírně řečeno nezodpovědné. (https://www.gme.cz/sitove-napajeci-euro-konektory)


Copak tam mám 230 nezodpovědně rozvedené? Do zasuvky jde jen origo zástrčka z trafa TR150, chápu ale že obrazek není valné kvality.
Konektory jsou jen na rozvod DCC J, K, P, Q. Mám i přípravu pro oddělené napájení příslušenství, jelikož je to ale jen mini kolejiště, nechám přestavníky MP1 napájené z J,K.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod Ivan » pon 22 čer, 2020 5:08 pm

MiG píše:Pokud jsou trafo, centrála a další věci v té dřevěné krabici pevně uchyceny tak, že se nemohou pohybovat, tak mě její provedení skoro neuráží.
Použité trafo umožňuje v krabici vytvořit libovolné seskupení větracích otvorů, jak co do velikosti, tak co do prostorového uspořádání.

Proč skoro. Pokud je víko zaklapávací, něměl by jít žádny vodič přes "klapací" hranu, ale nějakou "dírou" nebo zářezem, aby nebyl tlak na izolaci.
Vždy je vhodné (a u vodičů přes svorkovnici skoro nezbytné), aby z krabice vycházející kabely měly uvnitř zachycení takové, že je není možno vytrhnout ze svorkovnice přímo (leda že by povolilo to zachycení při extrémně velkém tahu).
U kabelů síťového napájení je to nezbytné. Není nic horšího, než když si neopatrností vytrhnete přívodní kabel a na zemi na vás "čučí" holý drát připojený na 230V připravený kontaktovat někoho v jeho blízkosti.


Ano, vše v krabici je pevně přichyceno a propojeno licnou 1.5mm2. Trafo mi moc nehřeje a jezdím s otevřeným víkem, ale jak jsem psal, beru to spíše jako dočasné řešení. Uvnitř je to trochu stíněné, tak spíše uvažuji o vhodnější krabici, ale zatím nebyl čas něco hledat. Díky za postřeh s upevněním kabelů, to bych měl upravit. Zářez asi přidám taky, aspoň budu moct jezdit se zavřeným víkem.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod workous » pon 22 čer, 2020 5:18 pm

Ahoj Ivane, když už jsem to, tak blbě nakop, tak jsem myslel, že by bylo vhodné třeba něco takového... Doufám, že se nebude Petr zlobit, že to tu prezentují. Nejsem odborník nemám ani vyhlášku jen si myslím, že dřevěné krabičky už k elektřině nepatří. Jinak držím palce ať to jde...
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... edirects=0
Naposledy upravil workous dne pon 22 čer, 2020 6:00 pm, celkově upraveno 1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod Ivan » pon 22 čer, 2020 5:30 pm

workous píše:Ahoj Ivane, když už jsem to tak blbě nakop, tak jsem myslel, že by bylo vhodné třeba něco takového... Doufám, že se nebude Petr zlobit, že to tu prezentují. Nejsem odborník nemám ani vyhlášku jen si myslím, že dřevěné krabičky už k elektřině nepatří. Jinak držím palce ať to jde...
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... edirects=0


Ahoj, diky za inspiraci, pěkná škatule. Zkusím najít a asi to předám dříve, než bylo v plánu :wink:

Díky kluci!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod sidlo » pon 22 čer, 2020 5:48 pm

Ty škatule jsou koupené na ebay. Měl jsem ty větrací díry udělat blíže chladičům.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod hopeter » úte 23 čer, 2020 4:30 am

Myslím , že s elektrikou by se mělo zacházet zodpovědně tak nevím proč někomu vadí připomínky jak by to mělo správně vypadat.
Šikovná krabice se nechá koupit třeba v Hornbachu ( ale i kdekoliv jinde ). Já používám tento typ https://www.hornbach.cz/shop/Instalacni-krabice-S-BOX-516-IP65-240x190x90-mm/6302402/artikl.html . Mám takto udělaný ovládací pult na zahradní železnici. Přívod 230 V je kabelem se zatavenou vidlicí průchodkou a uvnitř přes rozbočku dvě originál trafa. Rozvod do přepínačů a konektorů 22 V je už amatérsky, protože se taky elektrikou neživím. Jak pult vypadá je možné nahlédnout do mého vlákna v sekci modely větších měřítek str.8 a str.15 :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » úte 23 čer, 2020 10:02 am

Pro takovéto použití dřevo "zastaralé" není.
Je to pro mě pohledově i dotekově příjemný kus. A když k tomu náleží ještě nádherné řemeslné zpracování, tak je to proti uniformnímu výlisku balzám na duši...
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod ohruska » čtv 09 črc, 2020 1:07 pm

Jen pro informaci.
Pro pokusy na kolejišti používám toto.
Pro rozvody JK : https://www.aliexpress.com/item/32796294101.html a : https://www.aliexpress.com/item/4000626753963.html
Pro připojení výhybek a senzorů: https://www.aliexpress.com/item/33025552073.html
Pro semafory: https://www.aliexpress.com/item/4000626785575.html
Connectors..jpg

Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod belgarat » čtv 09 črc, 2020 8:21 pm

Pekne konekturky ... diky za tip.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » čtv 09 črc, 2020 9:02 pm

Jen u toho prvního odkazu (niceLux) je sice max 0.5mm2 do odbočky vyhovující, ale max 0.75mm2 na páteř se mi zdá dost málo.

A taky bych upozornil, že to není moc na opakované rozebírání. Max 3 krát.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků