Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » úte 21 črc, 2020 9:53 pm

TomasM píše:PS: když už chceme slovíčkařit jestli je rudá nebo červená:
Kopírováno z dda.cz

Bojím se, že tabulka vznikla "pouhým" překladem DIN normy.

Je to stejné jako:
MV - VN
HV - VVN
Přičemž jsou snahy o sjednocení, takže VN má být střední napětí a VVN vysoké.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod mizl » stř 22 črc, 2020 3:53 pm

Co to je střední napětí?

Michal

PS: obávám se že se zde pár jedinců opět dokazují kdo má vetší ego. Při čtení posledních pár příspěvků opět nečekane s velkými rozpaky kroutím hlavou nad odbornými moudry. Tak a ted se puste do mě

PPS: cápu že bezpečnost provozu elektrických zařízení by měla být i v amatérských podmínkách na prvním místě. Nicméně se tu dlouhodobě hadrkuje mezi modeláři téma průřezy vodičů a jejich proudové zatížení a používané barvy a potom jdete a koupíte si prodlužovák s průřezem vnitřních vodičů 0,75m2 v hoby marketech :roll: . Mno nemám k tomu co dodat.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » stř 22 črc, 2020 7:52 pm

mizl píše:Co to je střední napětí?
Michal

To je to MV.
mizl píše:Nicméně se tu dlouhodobě hadrkuje mezi modeláři téma průřezy vodičů a jejich proudové zatížení a používané barvy a potom jdete a koupíte si prodlužovák s průřezem vnitřních vodičů 0,75m2 v hoby marketech :roll: . Mno nemám k tomu co dodat.

Nějak nepochápávám. Takže si koupíte 0.75, ač jste byl upozorněn, že by to mělo být víc, ale něco vás nutí v marketu koupit 0.75. A co my s tím máme dělat?????
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod HonzaM » stř 22 črc, 2020 9:34 pm

BohousP píše:HonzaM: Malé napětí je podle ČSN do 50V.

Nešlo mi o hodnotu, ale o určení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod mizl » čtv 23 črc, 2020 5:46 pm

MiG píše:To je to MV.


Ptal jsem se proto že žádné střední napětí neexistuje. Tak jsem očekával nějaké doplňující informace

MiG píše: Nějak nepochápávám. Takže si koupíte 0.75, ač jste byl upozorněn, že by to mělo být víc, ale něco vás nutí v marketu koupit 0.75. A co my s tím máme dělat?????


Teď nějak nepochápávám já. Pokud jste si příspěvek přenesl na sebe pak je to Váš problém. Proto mne nemusíte cpát své scestné pitomosti. Myslel jsem si že když část příspěvku napíši jako “PPS:” bude patrné že je myšlen všeobecně. Víc se tím nehodlám zabývat.

Dlouho jsem byl zde jako pozorovatel. Jak vidno tak se tu nic nezměnilo.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » čtv 23 črc, 2020 6:43 pm

mizl píše:
MiG píše:To je to MV.

Ptal jsem se proto že žádné střední napětí neexistuje. Tak jsem očekával nějaké doplňující informace
Michal

Jsou tací, co si to nemyslí...
https://www.labaracables.cz/cs/kabely-pro-stredni-a-vysoke-napeti/kabely-pro-stredni-a-vysoke-napeti/na2xsy

Něco jako Červená versus Rudá
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod mizl » čtv 23 črc, 2020 7:03 pm

MiG píše:
mizl píše:
MiG píše:To je to MV.

Ptal jsem se proto že žádné střední napětí neexistuje. Tak jsem očekával nějaké doplňující informace
Michal

Jsou tací, co si to nemyslí...
https://www.labaracables.cz/cs/kabely-pro-stredni-a-vysoke-napeti/kabely-pro-stredni-a-vysoke-napeti/na2xsy

Něco jako Červená versus Rudá


Děkuji za odpověď. V tom případě budu muset vrátit svůj diplom z elektrotechniky

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 23 črc, 2020 7:33 pm

To je smutnâ skutečnost. A rozdíl mezi teorií a praxí.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod MiG » čtv 23 črc, 2020 9:00 pm

No jo, ale zatímco pojmy červená versus rudá neznamenají možnost záměny a z mého pohledu současně uváděná červená je jen hloupost odborně neznalých překladatelů a nekorigujících korektorů.
Avšak posloupnost napětí (nízké-vysoké-velmi vysoké) versus (nízké-střední-vysoké) v sobě má nejednoznačnost pojmu "vysoké" a nejistotu o co vlastně jde (je nutno hledat kontext). Je to dané mnoha desetiletími odděleného vývoje elektrotechnického názvosloví.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod BohousP » pát 24 črc, 2020 6:17 am

Pavel-HP píše:To je smutnâ skutečnost. A rozdíl mezi teorií a praxí.

Elektrika kope pořád stejně bez ohledu na to, co si moudré hlavy vymyslí. Pokud nebyl svět globalizovaný, měl to každý stát jinak. Nyní se to sem-tam sjednocuje. Ale pokud to nebude v závazných EN-ČSN, je to stejně jen akademická otázka.
A mimochodem, sem to vůbec nepatří. Kolik z nás se pohybuje v oblasti napětí nad 1000V?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod hopeter » pát 24 črc, 2020 8:41 am

Kolik z nás se pohybuje v oblasti napětí nad 1000V?

Každý kdo používá statiku... :mrgreen:
Jsem jen prostý amatér ale i tací by měli respektovat žlutozelený vodič pouze jako ochranný. Tolik asi k barvám vodičů , jinak je to na výrobcích a dohodách skupin. Samozřejmě pokud možno respektovat platné normy.
V češtině se můžeme dohadovat o rudá nebo červená. Stačí ale napsat barvu celým slovem a je jasno , zkratky dělají jen zmatky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Elektrické propojení mezi moduly/segmenty

Příspěvekod jipol57 » pát 24 črc, 2020 12:13 pm

hopeter píše:V češtině se můžeme dohadovat o rudá nebo červená. Stačí ale napsat barvu celým slovem a je jasno , zkratky dělají jen zmatky. :wink:

Rudá ve mně vzbuzuje vzpomínky na propagaci socializmu. Rudá armáda, Rudé právo atd. Vůbec to ve svém slovníku nepoužívám. Mně stačí červená. Wiki o tom taky pojednává https://cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%A1
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků