Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Ondřej » stř 11 bře, 2020 5:58 pm

S použitím menších součástek se zkrátila na polovinu vzdálenost mezi snímači a tím se i zkrátily časy jednotlivých fází snímačů. Trocha optimalizace kódu to ale uspokojivě vyřešila, takže parametr max. rychlosti snímání 2m/s (7,2km/h což asi stejně žádná souprava nedokáže) je nezměněn.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Ondřej » sob 14 bře, 2020 11:14 am

Pater píše:
Ondřej píše:Každý názor dobrý, ať už to využijete či nikoli. Co se měřítka týká, s těmi menšími součástkami by to pravděpodobně nebyl problém ani na TT. Pro N-ko by se mohlo snímat přes celou kolej.

Mám měřítko N. To snímání přes celou kolej bych uvažoval použít do tunelů nebo do skrytého nádraží. Myslíš, že by nebyl problém s paprskovými koly? Jak je zapojení náchylné na správné nastavení (zapíchnutí) bran?

Tak jsem vyzkoušel snímání přes celou kolej (H0) s těmi subminiaturními součástkami. Musel jsem zvednout proud do IR diod z 9mA na 15mA, protože už je to dost daleko. Ale fungovalo to uspokojivě, takže na N-ku to bude v pohodě. Co se týče přesnosti umístění bran, je to dost citlivé. Zakrývá se totiž současně snímač i IR dioda. Takže na těch 20mm bylo už znát odchýlení 1mm od optické osy. Jak to bude vypadat na kratší vzdálenost, bude nutné vyzkoušet.

Už jsem dopsal kompletní program pro arduino se všemi funkcemi, tak už jen trochu otestovat a udělat dokumentaci :? :x
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Pater » sob 14 bře, 2020 5:32 pm

Ondřej píše:Tak jsem vyzkoušel snímání přes celou kolej (H0) s těmi subminiaturními součástkami. Musel jsem zvednout proud do IR diod z 9mA na 15mA, protože už je to dost daleko. Ale fungovalo to uspokojivě, takže na N-ku to bude v pohodě. Co se týče přesnosti umístění bran, je to dost citlivé. Zakrývá se totiž současně snímač i IR dioda. Takže na těch 20mm bylo už znát odchýlení 1mm od optické osy. Jak to bude vypadat na kratší vzdálenost, bude nutné vyzkoušet.

Děkuji za vyzkoušení. S takovým výsledkem jsem víceméně počítal. Když vidím tvou preciznost výroby i nastavení, zůstanu u svého "počítání magnetů". Na to bych asi neměl nervy. :roll:
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod mizl » sob 14 bře, 2020 6:47 pm

ahoj. jen na zamyšlaní ...

v průmyslu existují optické snímače které pracují na odrazu světelného parsku od mataryálu. Například i od marných plastů. Dokonce se dá nastavit i snímací vzdálenost. Hojně se tyto snímače využívají k založení dílu do lůžka stroje. Pokud by se ti povedlo něco podobného vytvořit pak by si nemusel řešit snímání optozávorou a snímač by se dal líp schovat.

například tento snímač to umí. Komunikace je přes počítač

https://www.sick.com/cz/cs/optoelektron ... 1pPTk5LjA=

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod prcek » sob 14 bře, 2020 7:28 pm

No jo, ale v takovem pripade fototranzistor ceka na odrazeny paprsek, takze slunce vadi - proste ho zahlti. V pripade optozavory ceka na tmu a kolo odstini i slunce. Navic, pokud ma neco pocitat, musi byt pocet vybaveni na vstupu a vystupu useku stejny. Tezko dosahnout toho, aby se paprsek odrazel jen a pouze od kola, ale postelovat zavoru tak, aby to bylo prave kolo (okolek), kdo paprsek prerusi neni snadne, ale zjevne to jde.
Detekce odrazem mi prijde super pro zjisteni, zda je/neni dane misto volne, ale pro usek by musela byt tato cidla rozprostrena po cele delce v rozestupech mensich, nez delka nejkratsiho vozidla.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod mizl » sob 14 bře, 2020 8:10 pm

nevím jak mají vyřešený optické čidla sick ale funguje to i na vzdálenost a denní světlo jim nevadil. funguje to tak že při založení dílu do lůžka stroje se nastaví snímací vzdálenost triegrem nebo po připojení k počítači. Čidlo se naučí snímat vzdálenost dílu. Potom stačí malinko pohnout dílem a čidlo díl už nevidí. Ten samí princip by poté šlo využít i pro snímání dvojkolí. Po umístění čidla by se najelo dvojkolím na snímač, poté by se naučilo v jaké vzdálenosti má snímat. Po nastavení vzdálenosti už by poté kolejnici nevidělo. Vidělo by pouze dvojkolí.

Ale jak říkám - podrobnosti vnitřního zapojení či použití součástek mi není známo. Uvedl jsem reálný příklad pro zamyšlení jak by takový snímač mohl vypadat popřípadě jej vyrobit v domácích podmínkách. Možná by mohlo něco napovědět datashead.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Ondřej » ned 15 bře, 2020 6:24 am

Díky za nápady. Řešit snímání pomocí odrazu jsem zkoušel před časem http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=12486
Je to nespolehlivější, složitější a dražší než počítání náprav. Proto jsem to taky utnul, ikdyž už to fungovalo a chyběly jen drobné dodělávky.
Řešit snímání odrazem od kola jsem taky zkoušel, ale nenašel jsem funkční řešení, které by bylo menší a jednodušší než přímá optická brána.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Ondřej » ned 15 bře, 2020 6:30 am

Pater píše:
Ondřej píše:Tak jsem vyzkoušel snímání přes celou kolej (H0) s těmi subminiaturními součástkami. Musel jsem zvednout proud do IR diod z 9mA na 15mA, protože už je to dost daleko. Ale fungovalo to uspokojivě, takže na N-ku to bude v pohodě. Co se týče přesnosti umístění bran, je to dost citlivé. Zakrývá se totiž současně snímač i IR dioda. Takže na těch 20mm bylo už znát odchýlení 1mm od optické osy. Jak to bude vypadat na kratší vzdálenost, bude nutné vyzkoušet.

Děkuji za vyzkoušení. S takovým výsledkem jsem víceméně počítal. Když vidím tvou preciznost výroby i nastavení, zůstanu u svého "počítání magnetů". Na to bych asi neměl nervy. :roll:

Ono to není nic složitého. Bránu dělám tak, že si na něco nalepím kus oboustranné lepící pásky, SMD součástky na ní lípnu k sobě a spájím, pak jen připájím drátky a odtrhnu od pásky. Drátky se dají použít i jako montážní prvek, takže když se všechny v jednom místě ohnou o 90 stupňů a přichytí k podkladu, drží i bránu. Symetrii snímačů po stranách lze nejlépe chytit podle pražce. Myslím, že to zvládne průměrně šikovný člověk, což železniční modelář jistě je :P
Ale chápu, že když máš už zavedený nějaký systém, který funguje a vyhovuje, tak není moc důvodů ho měnit.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Pater » ned 15 bře, 2020 9:36 am

Ondřej píše: Ono to není nic složitého. Bránu dělám tak, že si na něco nalepím kus oboustranné lepící pásky, SMD součástky na ní lípnu k sobě a spájím, pak jen připájím drátky a odtrhnu od pásky. Myslím, že to zvládne průměrně šikovný člověk, což železniční modelář jistě je :P

Pokud na to používáš velikost součástek 0603 tak by to asi šlo. Do návěstidel jsem používal LEDky velikost 0402 (1x0,5mm), část jsem poztrácel a část zničil páječkou a to zatím dobře vidím a považuji se za zručného. Navíc, dodělávat ty drážky do kolejnic na hotovém kolejišti, v tom přesném rozestupu, bych taky asi nedal. Z toho mi vyplývá, že průměrně šikovný asi nebudu. :)
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Detekce obsazení s počítači náprav (H0)

Příspěvekod Ondřej » ned 15 bře, 2020 5:54 pm

Pater píše:Pokud na to používáš velikost součástek 0603 tak by to asi šlo. Do návěstidel jsem používal LEDky velikost 0402 (1x0,5mm), část jsem poztrácel a část zničil páječkou a to zatím dobře vidím a považuji se za zručného. Navíc, dodělávat ty drážky do kolejnic na hotovém kolejišti, v tom přesném rozestupu, bych taky asi nedal. Z toho mi vyplývá, že průměrně šikovný asi nebudu. :)


Velikost je 1,6x0,8mm. Manipulace je celkem bez problémů, používám náhlavní lupu. Drážky bys dělat nemusel, ověřoval jsem tu metodu přes temeno kolejnice, tedy snímače nad úrovní kolejnic a fungovalo to i na tu hroznou H0 vzdálenost a to jsem ještě dal +2mm odstup od kolejnice, aby o to nemohlo chytit kolo. U N by to mělo být daleko lepší.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků