Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod belgarat » úte 18 úno, 2020 6:55 pm

Ondřej píše:U RF komunikace nelze počítat s tím, že je komunikace stabilní.
Na pásmu 2,4GHz může při intenzivním provozu WiFi sítě docházet k soustavnému rušení a s tím se vyrovnává daleko hůř.

(edit, zpresneny smysl)

No, kdyz myslis ... tohle resi protokoly vyssich sitovych vrstev, vcetne potvrzovani, uz pres 30 let; ale zda se ze jsi rozhodnuty to stuj co stuj udelat sam, cele :) a distirbuovane po mikromodulech, sw slozitosti jsou pak zbytecna prekazka.

P.S.: neuc prase chrochtat, 2.4/5Ghz site spolu-provozuju od roku 2004 ;)
Naposledy upravil belgarat dne úte 18 úno, 2020 7:13 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod workous » úte 18 úno, 2020 7:01 pm

Ondřej píše:
workous píše:https://arduinorailwaycontrol.com/ tady mu to funguje dobře ..jasně jde o analog, ale pro Vás to nebude problém upravit si to pro DCC pokud se pletu, tak jako bych nic nepsal :)

Mě jde o řízení provozu kolejiště, tedy stavění cest, návěštění, detekce obsazení atd, ne o trakci. Ta je zcela mimo a může být libovolná.

Autor s tím ovládá vše jak trakci tak příslušenství..., ale je pravda, že jsou tam omezení...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » úte 18 úno, 2020 7:21 pm

belgarat píše:
Ondřej píše:U RF komunikace nelze počítat s tím, že je komunikace stabilní.
Na pásmu 2,4GHz může při intenzivním provozu WiFi sítě docházet k soustavnému rušení a s tím se vyrovnává daleko hůř.

(edit, zpresneny smysl)

No, kdyz myslis ... tohle resi protokoly vyssich sitovych vrstev, vcetne potvrzovani, uz pres 30 let; ale zda se ze jsi rozhodnuty to stuj co stuj udelat sam, cele :) a distirbuovane po mikromodulech, sw slozitosti jsou pak zbytecna prekazka.

P.S.: neuc prase chrochtat, 2.4/5Ghz site spolu-provozuju od roku 2004 ;)

Už mám tu transportní vrstvu hotovou, je to 80 radku, lehce otestováno a zatím bez problémů. Sežere to cca 80byte RAM, když počítám i buffer pro uložení zpráv. Takže žádná SW složitost to není.

Evidentně se ti nelíbí myšlenka distribuce po mikromodulech. Ale, napadá tě nějaký jiný způsob, jak minimalizovat kabeláž? Jestli jo, tak sem s ním :idea:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod belgarat » úte 18 úno, 2020 7:28 pm

Ondřej píše:Evidentně se ti nelíbí myšlenka distribuce po mikromodulech. Ale, napadá tě nějaký jiný způsob, jak minimalizovat kabeláž? Jestli jo, tak sem s ním :idea:


No, nelibi se mi myslenka zesloziteni kazdeho modulu, osobne nemam nic (moc) proti sbernicovemu rozvodu :) protoze se da jednoduse mechanicky ovladat... (rozpojovat jednotlive kousky), akorat mne hodne stve na rozhrani "segmentu" nebo ovladac - kolejiste.
Ale Tve zamery vedou jinym smerem :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod RELAx » pát 21 úno, 2020 7:41 am

Ondřej píše:Ten displej je Nextion, nebo něco jiného? O nextionu přemýšlým, jako a o takovém multifunkčním (ovládacím, konfiguračním, testovacím, diagnostickém) udělátku na panelu. O modulech NRF jsem taky přemýšlel, ale zaberou moc pinů arduina.


Můj displej je čínský 5" s ovladačem SSD1963. Připojit se dá pouze k Arduinu Mega. Ale zase je levný.

Líbí se mi tvoje myšlenka "mikromodul s Arduinem a přenos s HC-12". (jaké Arduino bys v mikromodulu chtěl mít ?) A myslíš, že Arduino v ovládacím panelu zvládne přenosy do všech mikromodulů a ještě veškerou logiku řízení? Protože jak už jsem napsal mám pro ovládání výhybek něco jako tvůj mikromodul, ale mám to pro celý panel (14 výhybek). I když je panel relativně malý je to spousta drátů v délce 0,5 - 1,5m takže 3-4 mikromoduly by to mohly zlepšit. I tak zůstane plno drátů pro napájení každého prvku. A tady mám dilema jaké propojovací konektory jsou nejvhodnější - aby byly malé, spolehlivé, rychle a opakovaně rozpojitelné.
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

Re: Projekt "Bezdrátového" kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » pát 21 úno, 2020 5:42 pm

Už jsem jedno kolejiště s modulama navrhoval (ale ne s RF) http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=11943
Podle propočtů by 10 modulů nemělo dělat problém. Jak jsem psal, je HC12 natolik spolehlivý, že je komunikace s minimem chyb, tedy nutnosti opakování komunikace. Navíc není nutné se všemi moduly komunikovat soustavně. Vyhýbkové a návěstní moduly dostanou příkazy jenom při nastavování cesty. Největší frekvence komunikace bude s moduly pro kontrolu obsazení úseků, pokud je tam budeš chtít. Ale co se stave, pokud se komunikací zpozdí odezva přenosu na panel o 1sec? Vůbec nic.
Na modulech plánuji použití arduino pro mini, kde to půjde tak s procesorem 168P. Ten má jen poloviční RAM i flash oproti 328P, ale i tak je to dostatečné. V panelu bude MEGA2560.
Jak se ti na 5" displej vešlo schema kolejiště s ovládacími prvky? Musí to být strašně titěrné. Já už jsem prostě stará konzerva a nedám dopustit na panel. Navíc mi jeho výroba trvá asi kratší dobu, než to dostat na displej :oops:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků