Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod Lukas130 » sob 08 úno, 2020 1:52 pm

Ahoj,

máte někdo prosím dobrou zkušenost s vhodným voltmetrem a ampérmetrem pro DCC kolejiště? Zatím používám multimetr při stavbě, ale třeba ampérmetr mi tam ukazuje celkem nesmysly (např., jedna mašina v TT při jízdě na bere 70 mA, při stání a svícení nic)

Ideálně hledám panelové analogové měřidla, voltmetr pro 0 - 30 V AC a ampérmetr pro 0 - 3 A (nebo 0 - 5 A). Na netu je vše na DC, na AC jenom buď vysoké veličiny nebo žádné. Když nebude zbytí, tak i digitální. Později je plánuji zabudovat do ovládacího panelu.

Předem děkuji za radu.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod zdeno » sob 08 úno, 2020 2:53 pm

asi te zklamem, ale nejlepsi na odhalovani chyb na DCC je obycejna zarovka 24V/2W na dvou dratech.
ktera ti nejlepe ukaze prechodove odpory a pokud ji spojis se zdrojem 12V , tak se s ni daji indikovat zkraty.
Na merici pristroje se moc nespolehej, protoze maji vysoky vstupni odpor a teda neukazuji spravne ubytky napeti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod BohousP » sob 08 úno, 2020 3:37 pm

Rozhodně nelze použít panelová analogová měřidla pro střídavý proud (AC). Měří totiž střední hodnoty ale cejchovány jsou v efektivních. Přepočet platí jen pro sinusové napětí. DCC napětí (i proud) jsou obdélníkové a měřák ukazuje nesmysly.
Dají se použít stejnosměrná měřidla doplněná o usměrňovač, ale z rychlých diod ( nebo tranzistorů).
Naposledy upravil BohousP dne sob 08 úno, 2020 3:44 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod BohousP » sob 08 úno, 2020 3:39 pm

zdeno píše:...
Na merici pristroje se moc nespolehej, protoze maji vysoky vstupni odpor a teda neukazuji spravne ubytky napeti.

??? To bych prosil vysvětlit.
Voltmetr má mít co nejvyšší odpor, ampérmetr co nejnižší. Jaký měřící přístroj máš na mysli?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod zdeno » sob 08 úno, 2020 5:20 pm

BohousP píše:To bych prosil vysvětlit.
Voltmetr má mít co nejvyšší odpor, ampérmetr co nejnižší. Jaký měřící přístroj máš na mysli?

ani jeden, oba jsou pro mereni DCC nevhodne !!
Ja se DCC venujem asi 20 roku a nikdy jsem na mereni nepouzival meraky, protoze vetsinou ukazuji hovadiny a ne to, co potrebujem zjistit.
Nikomu nevnucujem, vyzkousejte :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod BohousP » sob 08 úno, 2020 7:57 pm

zdeno píše:
BohousP píše:To bych prosil vysvětlit.
Voltmetr má mít co nejvyšší odpor, ampérmetr co nejnižší. Jaký měřící přístroj máš na mysli?

ani jeden, oba jsou pro mereni DCC nevhodne !!
Ja se DCC venujem asi 20 roku a nikdy jsem na mereni nepouzival meraky, protoze vetsinou ukazuji hovadiny a ne to, co potrebujem zjistit.
Nikomu nevnucujem, vyzkousejte :D

Žárovka jako zkoušečka je ok, ale co jsi používal na měřeni, když ne měřáky?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod Lukas130 » sob 08 úno, 2020 9:15 pm

Díky za zajímavou debatu. V první fázi multimetrem zjišťuji kolik je napětí v kolejích i když to není úplně přesné (ukazuje mi to 18,2V) a pomáhá určit když mám špatně zapojenou srdcovku nebo když špatně funguje ABC modul. V druhé fázi jsem chtěl přidělat měřáky trakce na ovládací panel. Protože, Z21 utáhne 3A a já vlastně ani nevím, kolik z toho mám spotřebováno, když tam jedou 2 mašiny z toho jedna zvuková a vedle stojí a svítí rychlík se 4 Ypsilony, rovněž osvětlenými. Moje otázka je, kolik A teče do kolejiště? Je to pořád pod 3A? Dám do depa další mašinu a začnu s ní posunovat, je to pořád pod 3A? Teď nemám tušení.

S voltmetrem asi nebude problém, udělám odbočku, v té napětí usměrním a připojím na DC panelový měřák (pro okrasu, jinak tam bude k ničemu), jestli chápu, že to funguje celkem dobře takto. Je mi asi jedno jestli mi to ukazuje 16,9 V když je tam 16,7 V, to je propustná chyba. No jo, ale co s těmi ampéry? A ano, sice mám zatím velmi malou zkušenost s DCC, ale už jsem sám poznal, že AC ampérmetr ukazuje nesmysly. Opět, nevadí, když místo 2,2 A mi bude ukazovat 2,1 A. Vadí ale, když mi při dvou jedoucích lokomotivách ukazoval 110 mA, to je vážně blbost.

Jinak, žárovka na chyby a zkraty je dobrý tip, to odzkouším. 12V zdroj se taky pod kolejema někde vždycky najde.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod navratil02 » sob 08 úno, 2020 9:26 pm

pokud se budeme bavit o měřákách pro DCC, tak všechny běžně dostupné měřáky (analog i digitál) jsou nepoužitelné. A platí to jak pro voltmetr tak i pro ampérmetr. Jak tu už bylo zmíněno, všechny měřáky jsou pro střídavé rozsahy vyráběny pro sinus 50 Hz a s tím nic nenaděláš. Když použiješ uvedené měřáky na DCC, tak ti budou ukazovat různé hodnoty i při klidovém stavu na kolejišti, všechno bude stát, odběry ze zdroje se nebudou měnit. A bude stačit, když z ústředny pošleš nějaký jiný příkaz než který se vysílal (v klidu se vysílá prázdná instrukce), tak hodnota na měřáku bude jiná.
Totéž platí, pokud se pokusíš DCC usměrnit. Také ti to nepomůže. Jediná rozumně použitelná metoda je měřit úbytek napětí na seriovém odporu osciloskopem. Nic jiného neporadím.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod prcek » sob 08 úno, 2020 9:32 pm

navratil02 píše:pokud se budeme bavit o měřákách pro DCC, tak všechny běžně dostupné měřáky (analog i digitál) jsou nepoužitelné. A platí to jak pro voltmetr tak i pro ampérmetr. Jak tu už bylo zmíněno, všechny měřáky jsou pro střídavé rozsahy vyráběny pro sinus 50 Hz a s tím nic nenaděláš. Když použiješ uvedené měřáky na DCC, tak ti budou ukazovat různé hodnoty i při klidovém stavu na kolejišti, všechno bude stát, odběry ze zdroje se nebudou měnit. A bude stačit, když z ústředny pošleš nějaký jiný příkaz než který se vysílal (v klidu se vysílá se prázdná instrukce), tak hodnota na měřáku bude jiná.
Totéž platí, pokud se pokusíš DCC usměrnit. Také ti to nepomůže. Jediná rozumně použitelná metoda je měřit úbytek napětí na seriovém odporu osciloskopem. Nic jiného neporadím.


Proč? Ptám se, na tu vytučněnou část, zbytek jsem nechal kvůli kontextu. Měl jsem za to, že DCC má obdélníkový symetrický (pokud nepoužívám provoz jedné analog lokomotivy na DCC kolejišti) průběh. Pokud ho usměrním dostanu (téměř) vyhlazený stejnosměrný. Nebo se pletu?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 509
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod knavi » sob 08 úno, 2020 9:33 pm

Momentální (možná ulítlý) nápad: a co takhle dát ampérmetr do ss napájení centrály - tudy musí vtékat proud do kolejí :shock: ...
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod navratil02 » sob 08 úno, 2020 9:40 pm

zkusím to objasnit. DCC signál je sice symetrický podle osy, ale v průběhu času se mění činitel plnění. Takže například (nyní si budu trochu vymýšlet, nechce se mi hledat přesné průběhy...) prázdná instrukce pro vyplnění neaktivního času má střídu signálu 1:1 (50 procent plné napětí, 50 procent nulové napětí). Během této doby některé ústředny některé povely automaticky opakuji bez zadání povelu obsluhou. Takže ve výsledku výsledek nebude 50 na 50, ale jiný. A to se ti po usměrnění projeví jiným výsledkem. Můžu se mýlit, přesnou odpověď by ti dal Jindra.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod prcek » sob 08 úno, 2020 9:48 pm

navratil02 píše:zkusím to objasnit. DCC signál je sice symetrický podle osy, ale v průběhu času se mění činitel plnění. Takže například (nyní si budu trochu vymýšlet, nechce se mi hledat přesné průběhy...) prázdná instrukce pro vyplnění neaktivního času má střídu signálu 1:1 (50 procent plné napětí, 50 procent nulové napětí). Během této doby některé ústředny některé povely automaticky opakuji bez zadání povelu obsluhou. Takže ve výsledku výsledek nebude 50 na 50, ale jiný. A to se ti po usměrnění projeví jiným výsledkem. Můžu se mýlit, přesnou odpověď by ti dal Jindra.


Možná si nerozumíme, resp. jsem se špatně vymáčknul.
Použiju obrázek https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_C ... DCCsig.png
To, co píšeš bude samozřejmě pravda pro jednocestné usměrnění. To jen odřízne jednu polovinu signálu podle čárkované čáry. Ale při dvoucestném usměrnění bych měl dostat téměř hladký průběh, protože využiji i tu původně odříznutou polovinu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 509
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod Ondřej » ned 09 úno, 2020 6:47 am

knavi píše:Momentální (možná ulítlý) nápad: a co takhle dát ampérmetr do ss napájení centrály - tudy musí vtékat proud do kolejí :shock: ...

To nebude fungovat. Pokud bude centrála generovat třeba pulsy 1:1 s proudem 1A, měřák na napájení ústředny ti ukáže 0,5A+vlastní spotřebu centrály. Jediný způsob, jak to opravdu zjistit, je měření osciloskopem na malém rezistoru, třeba 0,1ohm. Jeden ampér bude opovídat napětí 0,1V.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod prcek » ned 09 úno, 2020 7:38 am

Ondřej píše:Pokud bude centrála generovat třeba pulsy 1:1 s proudem 1A, měřák na napájení ústředny ti ukáže 0,5A+vlastní spotřebu centrály.


Pokud je to myšleno tak, že centrála generuje stejnosměrné pulsy, tzn. že v 1/2 doby tudy neteče žádný proud, tak je to přece správně.
Navíc centrála generuje střídavé napětí s obdélníkovým průběhem, takže proud poteče v obou půlvlnách.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 509
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Voltmetry a Ampérmetry pro DCC

Příspěvekod zdeno » ned 09 úno, 2020 8:20 am

BohousP píše:Žárovka jako zkoušečka je ok, ale co jsi používal na měřeni, když ne měřáky?

opakujem, na mereni DCC na kolejisti. Treba citat text s porozumenim.
Jinak moje pristrojove vybaveni je excelentni, vcetne osciloskopu, logickeho analyzatoru a asi 20 ruznych meraku na cokoliv.
Kazde ma svuj okruh mereni a pouzitelnost.
---
Okruh chyb DCC je celkem jednoduchy,
1/ nejede to
2/ kolisa to
3/ nevypinaji ochrany
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků