Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod belgarat » čtv 23 led, 2020 6:54 am

Další problém je u dlouhých osobních vozů při použití krátkých spřáhel. Tam je mezera tak malá, že se detekuje nespolehlivě

Kdyby to byla velka 'hystereze' -- je to ve snimaci, nebo ve zpracovani v Arduinu ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod Ondřej » čtv 23 led, 2020 4:50 pm

Je to ve snímači. Aby to spolehlivě bralo obrys vozu, musí být dost vysoký výkon IR LED. U těch osobáků je tak malá mezera, že ji překryje odraz od sousedních vozů. Když se sníží výkon, tak to mezeru registruje, ale zase vypadává signál během průjezdu vozů. Když jsem nad tím přemýšlel, nenašel jsem žádné rozumné řešení, tady kromě toho, že by se povinně použily očková spřáhla, ale to je k ničemu. Možná ještě počítání náprav, ale tam by bylo optické řešení dost nemodelové.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod prcek » čtv 23 led, 2020 5:18 pm

Ondřej píše:. Možná ještě počítání náprav, ale tam by bylo optické řešení dost nemodelové.


No, zase tak zle to nevypada, ale jake maji vysledky netusim, vypada to, ze projekt tak trochu chcipnul.
http://www.mw-modellbau.de/04_Achszaehler/Achszaehler.htm
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod Ondřej » čtv 23 led, 2020 7:38 pm

To je teda dobrý :mrgreen:
Vymyslel jsem to téměř identicky, akorát s vlákny z optických kabelů a klopným obvodem pro detekci směru přímo u snímače. No, ono zase tolik možností není. Ale tohle dělat fakt nebudu, spokojim se s prostou detekcí obsazení.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod Ondřej » sob 01 úno, 2020 12:27 pm

Tady jsou dvě ideje, jak ošetřit snímané úseky.
Na obrázku 1 je způsob vhodný pro krátké úseky, jako zhlaví atd. Celý úsek je pokryt paralelně zapojenými snímači. Aktivace každého, nebo více, zůsobí detekci obsazení celého úseku. Jejich rozteč musí být taková, aby ani to nejkratší vozidlo nezůstalo nedetekované. Jedno arduino by mělo takových úseků pokrýt 16, s tím, že snímačú může být libovolný počet. Navrhovaný budič LED diod by měl mít schopnost budit 60LED, tedy celkem 30snímačů (2xLED na jeden detektor).

Na obrázku 2 je úsekové snímání. Na bránách jsou vždy dva detektory, vnější a vnitřní. Ty jsou na všech vjezdech/výjezdech z úseku paralelně propojené. Toto zapojení je schopné detekovat vjezd jednoho vozidla (soupravy) do úseku a držet obsazený úsek až do jeho výjezdu. Tento stav jsem nazval na obrázku "Obsazeno virtuálně". Vozidlo může vjet libovolnou branou a libovolnou branou zase vyjet. Pro ty případy, kdy vjede souprava do úseku, odpojí se některé vozy a zbytek vyjede, je nutné instalovat vnitřní snímače na té části úseku, kde bude zbytek soupravy stát, jinak by se úsek po odjezdu první části soupravy uvolnil.
Jedno arduino by mělo umět takových 8 úsekú. Počty buzených LED by měly být shodné s předcházejícím snímačem.
Pod obrázkem jsou podmínky detekce volno, obsazeno a obsazeno virtuálně. Poslední dva stavy se budou z vnějšku jevit jako obsazeno. Kdyby někoho napadla situace, kdy to bude haprovat, dejte mi, prosím, vědět.
Poslední možnost je kombinovat detekci optickými snímači a proudovým snímačem, který by detekoval trakční vozidlo na úseku. Tam by byly optické snímače na hranách každého úseku, pro detekci vozů bez odběru a proudový detektor by k nim byl zapojen paralelně.
Přílohy
useky snimani.jpg
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod RELAx » pon 17 úno, 2020 5:58 pm

Čínské IR moduly používám na detekci čísla lokomotivy. Zespodu lokomotivy mám staniolové proužky (šířka a mezera po 2mm - něco jako čarový kód). Arduinem zpracuji a mám identifikaci projížděné lokomotivy. Snímač je ale mezi pražci a je potřeba ho přesně nastavit. Pak to funguje dobře. Ještě musím nějak dodělat logiku, abych dostal obsazení okruhů. Mám jen malé domácí kolejiště, v podstatě 3 okruhy propojené v nádraží. Navedli jste mě na myšlenku, že vagony mohou mít třeba jeden proužek a tím budu mít i detekci počtu vagonů. No ale to bude potřeba ještě domyslet.
Zároveň používám IR čidla na detekci lokomotivy při přepínání polarity ve vratné smyčce.
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

Re: Vysoce spolehlivá detekce obsazení s Arduinem

Příspěvekod Ondřej » sob 07 bře, 2020 4:11 pm

Tak jsem tento projekt zrušil a přešel na detekci s počítačem náprav :mrgreen: Prostě, nikdy neříkej nikdy :oops:
Kdyby měl někdo zájem, tak je tento projekt dotažen do stádia plně funkčního prototypu, schemata a výkresy jako skeny, program pro arduino v testovací formě s kompletní detekcí obsazenosti ale bez nějakého výstupu (jen na detekční LED). Napište a dokumentaci poskytnu.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků