Ovládaní stanic

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Ovládaní stanic

Příspěvekod Sandy » ned 03 lis, 2019 10:06 am

Začínám.....:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_ovladani_stanic/
Jak jsem předeslal, adrenalinu bude "neúrekom"... :oops:
Kabely na LocoNet jsem se rozhodl, že si vyrobím sám. Zakoupil jsem konektory RJ12, příslušný plochý šestižilový kabel a předpokládal jsem, že vše půjde samo. Krimplovací kleště jsem již nějakou dobu vlastnil. No, ukázalo se, že to bude pěkný oříšek. Vyrobil jsem sedm kabelů, na které jsem spotřeboval 20 konektorů.
Dva z těch sedmi jsou stoprocentně funkční. Dalších pět je (ve spojení ROCO kostka nebo z21 a MM) funkčních jen jedním směrem. Když je obrátím, tak jsou mrtvé. Předesílám, že pořadí vodičů je u obou konektorů stejné ("zkroucená" verze). Protože mi další konektory došly, tak se další experimenty nekonají.
Potřebuji kabelů asi sedm, tak nakoupím další stovku konektorů a asi deset metrů kabelu. To by v tom byl čert, abych těch sedm nedal... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod Trixt » ned 03 lis, 2019 10:30 am

Sandy, já použil také ploché šestižilové vodiče a nebyl žádný problém. Veškeré kabely, které jsem vyrobil jsou funkční. Jediné na co si člověk musí dávat pozor je, aby konektory zrcadlově neobrátil. Jediné co mě napadá je, že tvé kleště nejsou v pořádku a že při stlačení se neprořízne izolace na vodičích. Překontroluj si ohmetrem zda jsou propojení odpovídajících pinů funkční a případně se ti nikde nic nezkratuje. Poté uvidíš, kde je problém a možná by stačilo konektory znovu zalisovat.

P.S: Na tento problém bys měl ale založit (nebo použít) jiné téma, zde se probírá MGP.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » ned 03 lis, 2019 4:49 pm

potom to presunte do toho jineho fora spolecne.
Problemy muzou byt dva, vadne kleste nebo vadne konektory.
Dobre kleste byvaji nastavovaci a teda je mozne je opravit.
A konektory RJ12 6/6 muzou byt dva druhy, na lanka a na draty. Uz se tady kdysi o tom debatilo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » ned 03 lis, 2019 9:00 pm

To Zdeno: Kdybych to uměl, tak bych to přesunul do mého vlákna Segmenty GeoLine....
Nicméně, je vymalováno! :x
Na testování jsem si vyrobil takovéto udělátko:
Obrázek

Zleva BlueTooth rozhraní, Napájecí stanice, Panelový dekoder, Rozhraní LocoNet a Výhybkový dekoder. Místo klasických tlačítek jsem na testy využil starou klávesnici PIKO. A v nadnormativní​ch zásobách jsem vyhrabal dva přestavníky GeoLine.
Zapo​jení na obrázku je úvodní test, kdy je využit jen Výhybkový dekoder. Ostatní komponenty (s výjimkou Napájecí stanice) jsou nefunkční. Trochu mě zaskočilo, že tlačítka 1 a 2 ovládají výstupy 4 a 5. Možná, že se to dá přenastavit, ale ani takhle to ničemu nevadí. Chvilku mi trvalo, než jsem na to přišel.
Začátek byl optimistický, oba přestavníky fungovaly bezvadně. Pak ale jeden z nich "zamrzl". Párkrát jsem ho přestavil ručně a pak jsem ho zkusil přestavit přes Výhybkový dekoder. A to byla evidentní chyba. Z jednoho "švába" se zakouřilo a bylo po všem.
Takže zkusím, zda by mi to výrobce neopravil. Bude to asi na delší dobu, ale alespoň budu mít čas seznámit se s aplikací MGP LocoNet... a budu si hrát s ovladači LED. :roll:
Naposledy upravil Sandy dne úte 05 lis, 2019 8:19 am, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » pon 04 lis, 2019 6:16 am

Sandy píše:Začátek byl optimistický, oba přestavníky fungovaly bezvadně. Pak ale jeden z nich "zamrzl". Párkrát jsem ho přestavil ručně a pak jsem ho zkusil přestavit přes Výhybkový dekoder. A to byla evidentní chyba. Z jednoho "švába" se zakouřilo a bylo po všem.

nemam rad, kdyz veci nemaji proudove ochrany, to je evidentne spatny navrh obvodu.
Pokud je to vsak uvedene v manualu, tak je nutne na takove bastleni (pokusy) pouzivat ochranne odpory.
Proste clovek neni neomylny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod HonzaM » pon 04 lis, 2019 6:32 am

Pokud mohu soudit na dálku, sandyho chyba zřejmě spočívala v tom, že ačkoli jsem na to upozorňoval (ale asi ne dost důrazně), jsou v nastavení od výrobce výstupy pro výhybky nastaveny na trvalé sepnutí (to vyhovuje pro želvy i pro přestavníky mající koncové vypínání, například MP1) a v případě impulsního přestavníku který možná ani nemá koncové vypínání je nutné prostřednictvím aplikace nastavit patřičně dlouhý impuls, který stačí k přestavení, ale potom se napětí na výstupu vypne. Je to popsáno v návodu, ale jak praví Murphy, návody čteme teprve až selžou veškeré pokusy zařízení přimět k činnosti.
Přestavník který použil sandy neznám, ale zřejmě poté co výhybku přestavil manuálně došlo k tomu, že byla cívka přestavníku trvale připojena k výstupu dekodéru.
Pokud jde o číslování výstupů a číslování tlačítek, jde opět o čtení návodu, tam je obrázek které tlačítko který výstup ovládá.
Podotýkám že jak návod, tak aplikace jsou v češtině.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod Sandy » pon 04 lis, 2019 7:39 am

No jo, no, moje blbost bratru za osm stovek.. Jak se říká: Žádný učený z nebe nespadl, ale blbce jakoby shazovali....
Na stará kolena navíc zjišťuji, že jsem na tom stejně jako někteří mlaďoši. Číst sice umím, ale psanému nerozumím. :roll:
Navíc, jak má návod více než jednu stránku, tak ztrácím přehled (a trpělivost číst ho pečlivě).
Na druhou stranu i slepá ulička budiž poučením pro příště.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod sidlo » pon 04 lis, 2019 7:56 am

MGP neznám, ale předpokládám, že většina desek je dělaná podobně.
Dekokér UNI16ARD https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard má na výstupu součástku ULN2803. Ta se může při nesprávné manipulaci zničit. Je osazena v patici a dá se rychle za 8 Kč vyměnit http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g104.ULN2803.html.

Předpokládám, že ta deska MGP půjde jednoduše opravit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod Ondřej » pon 04 lis, 2019 8:45 am

HonzaM píše:Pokud mohu soudit na dálku, sandyho chyba zřejmě spočívala v tom, že ačkoli jsem na to upozorňoval (ale asi ne dost důrazně), jsou v nastavení od výrobce výstupy pro výhybky nastaveny na trvalé sepnutí (to vyhovuje pro želvy i pro přestavníky mající koncové vypínání, například MP1) a v případě impulsního přestavníku který možná ani nemá koncové vypínání je nutné prostřednictvím aplikace nastavit patřičně dlouhý impuls, který stačí k přestavení, ale potom se napětí na výstupu vypne. Je to popsáno v návodu, ale jak praví Murphy, návody čteme teprve až selžou veškeré pokusy zařízení přimět k činnosti.
Přestavník který použil sandy neznám, ale zřejmě poté co výhybku přestavil manuálně došlo k tomu, že byla cívka přestavníku trvale připojena k výstupu dekodéru.
Pokud jde o číslování výstupů a číslování tlačítek, jde opět o čtení návodu, tam je obrázek které tlačítko který výstup ovládá.
Podotýkám že jak návod, tak aplikace jsou v češtině.

Ty Geoline přestavníky na fotce mají koncové vypínání. Moje zkušenost s nimi je ta, že při přepnutí generují neuvěřitelný napěťový impulz. Musel jsem na konec připojovacího kabelu dát dvě ochranné rychlé diody, pak to bylo OK. Další věc je ta, že správně fungují až při napětí od 18V DC výše. Při nižším napětí jsou nespolehlivé. Obvod asi shořel protože výstup IO byl trvale zapnutý a ručním přestavením se zapojila cívka, ale asi neměla dost šťávy na přepnutí, tak to ten spínač usmahlo. Jo, není nad switche s tepelnou a proudovou ochranou.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod HonzaM » úte 05 lis, 2019 5:15 am

Ono je u každého zařízení potřeba si ujasnit co chci ovládat a v první řadě zjistit jaké je tovární nastavení ovládací elektroniky, co chci připojit a jaké to ovládané zařízení má požadavky. V případě přestavníku například jaké potřebuje napětí a jak má vypadat to, co do nej přivedeme. I když vezmeme ten nejjednodušší impulsní převodník a budeme ho ovládat tlačítkem, je potřeba to tlačítko okamžik podržet. Vezmeme-li třeba takovou DR4018 a připojíme impulsní přestavník, třeba "klasický" přestavnít TT Bahnen, bude to fungovat hned, ovšem za předpokladu, že budeme znát nabo si nejprve nastavíme pčíslušnou adresu. Pokud ale použijeme MP1, zjistíme, že přestavení není vždy správně dokončeno. DR40188 má totiž od výrobce nastaveno že vyšle impuls určité délky. Aby MP1 fungovala bezvadně, musíme se podívat do návodu a buď nastavit delší impuls, nebo zvolit nastavení pro motorické přestavníky. U výhybkového přestavníku MGP je v továrním nastavení předpokládáno použití "želvy", pro ovládání MP1 není potřeba nic přenastavovat, je ale potřeba se podívat do návodu a podle toho MP1 přívody připojit. V návodu je připijení posáno. Pro ovládání impulsního přestavníku je nutné změnit režim a místo trvalého napětí nastavit impuls požadované délky. Je samozřejmě počitat i s napětím které přestavník potřebuje a podle toho přivést příslušné napájecí napětí. U DR4018 je potřeba nastavit adresu, případně délku pulzu, u MGP je potřeba programovací aplikací "přečíst" aktuální nastavení dekodéru a podle toho provést potřebné nastavení dříve, než přestavník y připojíme. Práce s programovací aplikací je velice jednoduchá a přehledná, vše je v češtině. Spojení přes BlueTooth je stejně jednoduché jako o jakéhokoli jiného zařízení které přes BT ovádáme. Jak u zmíněné DR4018, tak u přestavníku MGP (ale i jakéhokoli jiného zařízení) je potřeba z návodu zjistit alespoň to nejnutnější. Jak jsem psal výše, ani u DR4018 ve spojení s MP1 se bez návodu neobejdeme.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod zdeno » úte 05 lis, 2019 6:43 am

v posledni dobe testujem vykuchane serva na moznost bez koncoveho vypinani.
---
Teda jen poslat impuls nejake delky na motorek serva a to si dojede na mechanicky doraz a tam si chvili zavrci a vypne.
Podminkou funkce je tak male ovladaci napeti, ktere dokaze motorkem v servu pohnout a pritom je tak slabe, ze mechanicky doraz nicemu neublizi.
Zakladni problem je v tom, ze kazdy motorek a prevodovka maji jiny mechanicky odpor a rozdil mezi rozbehnutim a stanim je nekdy az 1V a to je dost.
Teda ovladaci napeti se pohybuje od 1,5V az do 2,5V .
Ty serva, ktere potrebuji vyssi napeti se musi vyradit.
---
Asi nejlepsi reseni, ale nejproblematictejsi, je zaradit predradny odpor.
Problem je v tom, ze na tom odporu vznika teplo a to muze delat problem.
Ale pokud to bezi 2-3 vteriny, da se to zvladnout umistenim odporu do vzduchu.
---
Toto reseni neni urcene lidem, kteri chteji hotove veci, protoze je nutne nad tim premyslet a laborovat.

Dodatek:
Nejvetsi problem tohoto reseni je startovaci proud, ktery bleskove snizi napeti a teda se motorek nerozbehne.
Idealni by bylo pouzit pozistor, ktery by dovolil motorku se rozbehnout a potom by podseknul napajeni.
Treba vratna pojistka Polyswitch.
Naposledy upravil zdeno dne ned 10 lis, 2019 8:45 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod Sandy » úte 05 lis, 2019 8:11 am

Zpět k mé kauze.
Poučení i pro druhé (a pro příště).
Měl jsem všechny předpoklady pro úspěšnou realizaci: sestavené testovací zařízení, vytištěné a pečlivě svázané české návody i staženou aplikaci do mobilu. Jen jsem byl líný ztratit kousek času na "samostudium" a myslel jsem si, že to dám z "volné ruky". Taky jsem naivně předpokládal, že koncové vypínání u přestavníku má 100% účinnost a nic se tedy nemůže stát.
Další chyba byla, že jsem přestavník po "zamrznutí" nezkusil přestavit "analogově".
Přestavníky jsem před zabudováním do sestavy pečlivě vyzkoušel. Spolehlivě přestavovaly i napětím 12V, já pak použil 18V.
To sídlo:
Výměna IO asi nebude jednoduchá. Je do desky připájen (asi SMD provedení). Navíc má jen osm nožiček. Tak zařízení posílám výrobci.

EDIT:
Krátká konzultace po telefonu s českým dodavatelem a zařízení putuje na rekondiční pobyt k výrobci.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod BohousP » stř 13 lis, 2019 6:35 am

Polyswitch má skutečně velmi dlouhé vybavovací doby. Hodí se jako ochrana vinutí transformátoru nebo jinému "nadproudu", který způsobuje destrukci teplem. Rozhodně není určen jako ochrana proti impulzům. Na to by výrobci už dávno skočili a nepoužívali složitou elektroniku.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovládaní stanic

Příspěvekod Sandy » pon 16 pro, 2019 7:55 am

Tak opravený Výhybkový dekoder je po necelých třech týdnech v opravě doma. Cena "za blbost" byla přijatelných 160 Kč. (Děkuji společnosti adigital)
Včera jsem vyšetřil trochu času a chvilku si hrál. Tentokrát jsem si nejprve přečetl návod a pak jsem využil celou sestavu (Chytrý telefon, BlueTooth rozhraní a další komponenty).
Stažení aplikace a propojení telefonu se sestavou je tak jednoduché, že to zvládnu i já. Chvilku mi sice trvalo, než jsem přišel na to, že do aplikace se dá stáhnout čeština, ale pak to bylo celkem snadné. Do Výhybkového dekoderu jsem zadal délku impulsu na ovládání přestavníků GeoLine na 0,2s
Během patnáctiminutového zkušebního "mačkání tlačítek" fungovaly všechny tři přestavníky na sto procent.
Teď si musím vytvořit tabulku Cest a postupně je do systému nakonfigurovat.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Releovka AŽD-71

Příspěvekod sidlo » čtv 23 led, 2020 9:13 am

Způsob ovládání stanice ve stylu releovka AŽD-71.
Použity běžné dekodéry a enkodéry. Ovládání z počítače, tabletu nebo telefonu. Pro příznivce mechanických tlačítek a prosvětlených reliéfů (pro ty co nelitují zvýšeného rozpočtu) možnost přidat fyzický ovládací pult.
Postaveno na platformě JMRI PanelPro. Naprogramovány závislosti stavění (kontrola volnosti cesty, u posunu vjezd na obsazenou kolej) a rušení jízdní cest (jízdou soupravy s rozlišením vlak nebo posun) jak vlakových tak posunových včetně přivolávačky dle pravidel releovky AŽD-71. Detekce obsazených kolejí a rychlostní návěstní soustava včetně změny návěsti (předvěstí, vjezdových a cestových návěstidel) podle stavu následujícího návěstidla v jízdní cestě.
https://www.youtube.com/watch?v=2yM_s5HZbE8
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků