LISSY a MARCo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

LISSY a MARCo

Příspěvekod HonzaM » sob 21 zář, 2019 9:10 am

Zaujala mne Zdenova zmínka o LISSY firmy Uhlenbrock a pokusil jsem se získat nějaké informace. Ukázalo se že Uhlenbrock má systémy dva poskyktující informaci o adrese lokomotivy, LISSY a MARCo. LISSY funguje nezávisle na kolejovém napájení a funguje na principu infračerevného přenosu. Podstatou je, že lokomotiva nebo vůz má namontován infračervený vysílač, který v sobě má zároveň naprogramovánu adresu a typ lokomotivy (rychlíková, osobní, nákladní, posunová). Adresa nijak nesouvisí s DCC adresou a není nijak závislá na typu centrály (může se klidně jednat o analogový provoz), ovšem vyhodnocení z přijímače připojeného k infradiodám v kolejišti probíhá přes LocoNet a je tedy nutné mít centrálu s tímto protokolem. Chtěl jsem alespoň orientačně zjistit cenu vysílače, ale buď jsem ho neobjevil vůbec, nebo jako vyprodaný (cena neuvedena). Zdá se tedy že jde o slepou cestu. Druhým produktem z produkce Uhlenbrock, nabízejícím možnost přenosu adresy, je MARCo. Ten funguje na principu detekce lokomotivy na izolovaném úseku, tedy klasická detekce obsazení, s využitím RailCom. Překvapilo mne, že Uhlenbrock uvádí nutnost použití dekodérů z jejich produkce, nebo doplnění běžného lokomotivního DCC dekodéru dalším elektronickým prvkem, pokud vím, detekce adresy lokomotivy dekodérem Digikejis DR5088RC funguje s jakýmkoli lokomotivním DCC dekodérem. Informaci o LISSY a MARCo jsem sem dal jen pro informaci, navazující na Zdenovu zmínku ve vláknu "s88 nebo LocoNet", považuji za velmi málo pravděpodobné že by tyto systémy zaujaly účastníky této diskuze. Má-li ale někdo osobní zkušenost, může ji sem dát.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků