Pulsní regulátory

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod vojtas » sob 11 zář, 2010 9:01 am

takže mám ten přepínač zapojit až za něj,jo a jinak nepoškodí se tím ty pulsy :?:
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Martin HO » sob 11 zář, 2010 9:54 am

Ne.
Martin HO
 

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod yurax » pon 13 zář, 2010 8:53 am

vojtas píše:takže mám ten přepínač zapojit až za něj,jo a jinak nepoškodí se tím ty pulsy :?:


Ja si koupil z GES uz ten osazeny a zapajeny, tech 30kc navic, co to stalo mi za to stoji. A na tistaku u vstupu (a nasledne i vystupu) je jasne uvedeno +/-. Je tam tez i pojistna dioda, takze prepolovani by nemelo smyslu. A ackoli "vyssi" elektronice, tedy strevum regulatoru, nerozumim zbla, je mi jasne, ze mechanicky prepinac na vystupu nema jak poskodit pulsy, to je jako bys odpajel draty z koleji a napajel je naopak :)
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod grexx » pát 22 říj, 2010 8:04 pm

Dobrý den, mám jednum otázku když vytočím potenciometr jen kousek na pomalou jízdu kolik voltů má být na výstupu? Hned 12V nebo se tam z kraje taky nejprve zvyšuje napětí? Mám pulzní regulátor vis níže, při otáčení potenciometru se mi pomalu zvyšuje napětí, takže nevím zda řídím vlak přidáním napětí nebo impulsama. http://czechelektro.ic.cz/index.php?id= ... i-regulace , dík za odpovědi.
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Martin HO » sob 23 říj, 2010 5:20 am

Pulzní regulátory řídí jízdu lokomotivy šířkou pulzů při konstantním napětí.
Martin HO
 

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod grexx » sob 23 říj, 2010 7:06 am

Takže pokud se mi na výstupu mění napětí tak nepracuje správně? Teď ještě zjistit kde je chyba? elektronice moc nehovím.
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Pája » sob 23 říj, 2010 7:41 am

Tak se dohodni s tím maníkem na kterého odkazuješ,když se nabízí se stavbou,pak to za úplatu jistě i opraví.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Jirka1 » sob 23 říj, 2010 8:02 am

grexx píše:Dobrý den, mám jednum otázku když vytočím potenciometr jen kousek na pomalou jízdu kolik voltů má být na výstupu? Hned 12V nebo se tam z kraje taky nejprve zvyšuje napětí? Mám pulzní regulátor vis níže, při otáčení potenciometru se mi pomalu zvyšuje napětí, takže nevím zda řídím vlak přidáním napětí nebo impulsama. http://czechelektro.ic.cz/index.php?id= ... i-regulace , dík za odpovědi.

Pozor pozor, to je v principu správně, protože digitální voltmetr vzorkuje měřené napětí s určitou periodou (pouze v určitých okamžicích) a pak v podstatě vypočítává hodnotu a ta bude ovlivněna šířkou impulzů, takže čím kratší impulzy, tím nižší napětí se vlastně bude jevit. Podobně u klasického ručkového přístroje bude "výsledné" napětí se šířkou impulzů narůstat, protože reálně měří efektivní napětí, nikoli špičky.
Chyba je ve zvoleném způsobu měření, přesně by se to dalo zjistit např. pomocí osciloskopu.
Je to podobně, jako bys pomocí hrnce (se známým objemem) měřil hmotnost valníku brambor. Přitom bys sice znal vztah mezi objemem a hmotmostí (tzv. hustotu) brambory, ale vůbec nezohlednil ten prázný prostor ("vzduch") mezi bramborami. Podobně bys došel k hausnumeru. :shock:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod grexx » sob 23 říj, 2010 2:24 pm

Děkuji za reakce, tak to vypadá že pulsní regulátor funguje správně, měřil jsem ho digitálním voltmetrem. Ještě se nahodím přesný schéma, někde jsem četl ale už nevím kde že se to dá vylepšit náhradou, přidáním nějakých součástek, jediný co si pamatuju je vstupním kondíkem, má to snad mít vliv na kvalitnější pomalou jízdu. Předem děkuji za vaše rady a postřehy.
Snímek.jpg
Snímek.jpg (102.69 KiB) Zobrazeno 5901 krát
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod HonzaS » stř 27 říj, 2010 11:14 am

Ahoj,
máte někdo zkušenosti s novinkou od Tilligu "Napájecí zdroj s ovladačem TFI-2" ?

Díky
Honza
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod kroupahans » pát 29 říj, 2010 8:52 am

grexx píše:Děkuji za reakce, tak to vypadá že pulsní regulátor funguje správně, měřil jsem ho digitálním voltmetrem. Ještě se nahodím přesný schéma, někde jsem četl ale už nevím kde že se to dá vylepšit náhradou, přidáním nějakých součástek, jediný co si pamatuju je vstupním kondíkem, má to snad mít vliv na kvalitnější pomalou jízdu. Předem děkuji za vaše rady a postřehy.
Snímek.jpg

Zdravím zákazníka ;-) tyto obvody prodávám a vyrábím já, jsem rád, že to funguje tak jak má, nicméně mě mrzí že píšeš že "pochybuješ" o funkci, pokud jsou nějaké problémy vždy je rád vyřeším, a nebo pomohu objasnit otázky. Regulátorů sem vyrobil již asi přes 50ks, a vrátila se mi pouze jedna reklamace, a to ještě ne mojí vinou, ale vinou zákazníka, který zřejmě zkratoval výstup. Tento typ regulace funguje mnoho let na známém kolejišti R. Wimmera, a já jej na budoucím kolejišti budu používat také. Ale všechno mám popsané na stránách, kde jsem zrovna minulý týden u pulsní regulace provedl aktualizaci článku - kvalitnější návrh plošného spoje. Všechno je uvolněné ke stavbě avšak vím, že ne každý má tu možnost si regulátor postavit, proto jej prodávám a můžete je tak vidět i na aukru, většinou prodávám současně s elektronikou na modelové zastavení. Nebráním se ani výrobě stavebnic nebo i samostatných DPS. :P
Takže zdar modelařině Kroupahans :-D
www.czechelektro.ic.cz
kroupahans
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 29 říj, 2010 8:44 am

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod MiraKala » pon 08 lis, 2010 12:35 pm

Dobrý den,
mám na TT kolejišti tři různé úseky (napájené třemi trafy): elektrifikovaná dvojkolejka, odběr z horního vedení (2x trafo) + celé kolejiště pro provoz dieselových a parních lokomotiv. Všecka tři trafa + 16V trafo pro ovládání příslušenství mají společnou kostru (jeden vodič společný). Tento systém umožňuje nezávislý provoz elektrické a dieselové lokomotivy na jedné koleji (klidně i opačnými směry). Uvažuji o nainstalování pulsní regulace (zatím pouze pro dieselový provoz). Bude tomu vadit tento systém se společnou kostrou? Díky
MiraKala
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 08 lis, 2010 12:29 pm

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Jirka1 » pon 08 lis, 2010 4:47 pm

MiraKala píše:Dobrý den,
mám na TT kolejišti tři různé úseky (napájené třemi trafy): elektrifikovaná dvojkolejka, odběr z horního vedení (2x trafo) + celé kolejiště pro provoz dieselových a parních lokomotiv. Všecka tři trafa + 16V trafo pro ovládání příslušenství mají společnou kostru (jeden vodič společný). Tento systém umožňuje nezávislý provoz elektrické a dieselové lokomotivy na jedné koleji (klidně i opačnými směry). Uvažuji o nainstalování pulsní regulace (zatím pouze pro dieselový provoz). Bude tomu vadit tento systém se společnou kostrou? Díky

JJ, společná kostra bude problém. :-(
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod michal.kubista » pon 08 lis, 2010 9:50 pm

Jirka1 píše:
MiraKala píše:Dobrý den,
mám na TT kolejišti tři různé úseky (napájené třemi trafy): elektrifikovaná dvojkolejka, odběr z horního vedení (2x trafo) + celé kolejiště pro provoz dieselových a parních lokomotiv. Všecka tři trafa + 16V trafo pro ovládání příslušenství mají společnou kostru (jeden vodič společný). Tento systém umožňuje nezávislý provoz elektrické a dieselové lokomotivy na jedné koleji (klidně i opačnými směry). Uvažuji o nainstalování pulsní regulace (zatím pouze pro dieselový provoz). Bude tomu vadit tento systém se společnou kostrou? Díky

JJ, společná kostra bude problém. :-(


Pokud chystáš pulsní regulaci, a to ať jen pro jedno trafo a nebo třeba pro všechny a společný pól zapojíš až na výstupu pulsní regulace, tedy né někde před regulačními prvky případně před přepínáním směru jízdy, pak s tím problém určitě nebude. Je to jenom způsob regulace, tedy nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod D » pon 08 lis, 2010 10:31 pm

MiraKala
> Bude tomu vadit tento systém se společnou kostrou? Díky
Nebude.

Jednotlivé elektrické obvody musí být galvanicky odděleny – o to se postarají nezávislé transformátory. Spojení do společného vodiče provedeš až na úplném konci regulace, tedy za regulátorem a pokud obvod obsahuje samostatný přepínačem polarity, tak až za ním.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků