Pulsní regulátory

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Jiří Kubík » pon 23 bře, 2015 3:39 pm

Zdravím,

v Tvém dotazu je několik nejasností. Jak funguje zvukový dekodér v analogu, mám dojem, že se dávají na digitál.
Jestliže jede mašina na stejnosměrný proud dobře, pak jediný rozdíl pulzní je, že je toto napětí přerušováno.
Vyzkoušej, jak jede bez připojeného Esu, a hned poznáš v čem je problém. Pokud zpomaluje někde na úsecích, pak to
vypadá , že proud teče přes nějaký odpor a snižuje napětí do motoru.
Já používám pulzní regulátory léta, a vyzkoušel jsem snad všechny zapojení , které byly k mání.
Mám v mašinách 3pol. i 5pol. motory a taky corelesy a Faulhabera. Všechno jezdí bez problémů.
Jirka
Jiří Kubík
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 14 bře, 2013 6:40 pm

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod verculin » čtv 26 bře, 2015 3:26 pm

Ahoj JIrko,
Díky za postřeh, problém jsem odsunul, na netu u jednoho z příbalových informací zvuk.dekoderu jsem se dopídil informace o tom, že zvuk.dekoder se při vedení pulzní regulací nemusí chovat standardně. Když ho demontuju, mašina jezdí dobře. Když ho napojím na klas.analog, funguje taky dobře. Jediné co ještě zbývá , je vyzkoušet pulz.regulator jineho vyrobce. Každopádně díky za odpověď, přeji mnoho modelářské trpělivosti a dobrý zrak!
verculin
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 14 bře, 2015 10:53 am

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Miloš_P » pát 27 bře, 2015 6:54 pm

Myslím, že to jiný výrobce asi nevyřeší. Problém bude zřejmě pulzní napájení jako takové. Zkusil bych zvukový modul připojit přes diodový můstek a filtrační kondenzátor, což by "zlikvidovalo" ty napěťové pulzy v přívodu k zv. modulu, ale neovlivnilo by to napájení motoru.
Ber to jako radu selským rozumem od stolu :) , nemám možnost to nikde vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Jiří Kubík » pát 27 bře, 2015 7:03 pm

Rada od Miloše je dobrá, pokud je mašina vpořádku.
Impulzy vnášejí prudké proudové nárazy do motoru , i dál, a ještě vznikají zákmity na různých frekvencích.
Jedině napětí dobře vyhladit a filtrovat. Přidal bych ještě k elytu nějaký kondenzátor, třeba M1.
Jirka
Jiří Kubík
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 14 bře, 2013 6:40 pm

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Mike » pát 08 kvě, 2015 9:06 pm

Stavím analogové kolejiště a k napájení mám tento pulsní regulátor: http://mujweb.cz/masinky2003/prodej-regulator.html
Do ovládacího panelu jsem chtěl zabudovat voltmetr k indikaci výstupního napětí z regulátoru. Je nějaký způsob, myslím elektronický, jak zapojit voltmetr tohoto typu?
http://www.dx.com/cs/p/v20d-t1-0-36-led ... U0kz7kcQ5h
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod fulda » sob 09 kvě, 2015 11:38 am

Mno zapojit dva dráty většinou nebývá těžká úloha, ale je třeba si odpovědět, co ten voltmetr bude ukazovat. Já bych se dost vsadil, že to bude konstanta a to prosím maximální hodnota.
A nebo pokud nemá dostatečně kvalitní snap&hold, tak bude pro měnu poletovat mezi maximální hodnotou a nulou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Mike » sob 09 kvě, 2015 12:05 pm

Zapojit to samozřejmě umím, ale ukazovat to bude to, co píšeš. Jde mi o to, jestli existuje nějaký elektronický obvod, který by umožnil správnou funkci tohoto voltmetru zapojeného na pulsní regulátor.
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod fulda » sob 09 kvě, 2015 12:29 pm

obecně se bude jednat o nějaký integrační článek, ale s dost pomalou integrací.
Já bych to pojal tak, že bych si udělal nějakej velkej dělič a na něm se pokoušel integrovat na kondenzátoru.
A ještě bych se zabejval tím, jestli si oprav chci koupit dvoudrátovej měřák, kterej bude zanášet do té integrace velkou nepřesnost a při napětí pod 3V zhasne a nebo třídrátovej, kterej se bude napájet mimo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Miloš_P » sob 09 kvě, 2015 2:16 pm

Mike píše:Zapojit to samozřejmě umím, ale ukazovat to bude to, co píšeš. Jde mi o to, jestli existuje nějaký elektronický obvod, který by umožnil správnou funkci tohoto voltmetru zapojeného na pulsní regulátor.

Proč vlastně chceš to napětí měřit, když se jedná o pulzní regulátor, tedy jsou na výstupu 12ti voltové napěťové pulzy s proměnnou střídou (časový poměr mezi 0 a 12V)? Když už něco měřit, tak odebíraný proud, to může být i k něčemu užitečné.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Mike » sob 09 kvě, 2015 4:16 pm

Chtěl jsem mít na ovládacím panelu indikaci napětí v koleji a když jsem to navrhoval nedošlo mi, že to vlastně nepůjde tak jednoduše. Proto jsem se ptal na přizpůsobení. Když to ale nejde, tak to zruším, nic se neděje. Díky za pomoc.
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod michal.kubista » sob 09 kvě, 2015 4:34 pm

Ty asi chceš měřit, jak rychle by měla lokomotiva jet. Tak měř procentně poměr střídy. Stačí na to jeden jedočip, tedy pokud ten pulsní regulátor nemáš na extrémně vysoké frekvenci.
A na netu je několik převodníků střída na napětí - zkus strejdu googla.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Mike » sob 09 kvě, 2015 4:45 pm

Přesně tak, měřák jsem chtěl víceméně jen jako doplněk na panel. Stavěl jsem si malý stabilizovaný zdroj na oživování různých zapojení a k němu si objednal takovýto voltmetr pro indikaci výstupního napětí. Vzal jsem těch měřáků pár navíc, že jeden použiji i na panel kolejiště, které buduji. V té chvíli jsem nad tím více neuvažoval. Až teď při instalaci mi došlo, že měřák nebude fungovat, jak má.
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod belgarat » úte 10 říj, 2017 10:22 am

Panove, prosim, mohl by mi nekdo par vetami osvetlit, co na schematu http://mujweb.cz/masinky2003/pulzni_regulator.html provadeji tranzistory T1, T2 ? Zde: http://www.schematics.wz.cz/schemata-PWM_regulator.html se bez teto casti obvodu uplne obesli ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod Miloš_P » stř 11 říj, 2017 7:52 pm

belgarat píše:Panove, prosim, mohl by mi nekdo par vetami osvetlit, co na schematu http://mujweb.cz/masinky2003/pulzni_regulator.html provadeji tranzistory T1, T2 ? Zde: http://www.schematics.wz.cz/schemata-PWM_regulator.html se bez teto casti obvodu uplne obesli ...

Těch variant zapojení PWM regulátoru s 555 je více. To zapojení bez tranzistorů jsem taky zkoušel, je to katalogová klasika, ale jeho zásadním nedostatkem je, že při nastavení otáček motoru na 0 motorek dost hlasitě vrčí. U zapojení s tranzistory se to dá úpravou popisovanou na webu odtranit, takže používám tuto variantu.
Obvod jsem nenavrhoval, je to jedna z běžně prodávaných stavebnic, takže přesnou funkci by asi dokázal popsat někdo, kdo se zabývá přímo návrhy el. obvodů.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Pulsní regulátory

Příspěvekod navratil02 » stř 11 říj, 2017 9:19 pm

ujasni si, zda si za každou cenu chceš něco postavit a nebo si pořídit něco hotového, na podstatně vyšší technické úrovni než je 555....
Když projdeš diskuzi, najdeš tady několik odkazů. Dají se sehnat třeba rovnou na burze v Opletalce. Když si spočítáš, kolik času a energie do toho dáš, tak má význam jedině fakt, že si to dokázal.
555 byla svého času naprosto geniální obvod a moc se nikdo nezabýval jeho nectnostmi.
Například, že v základním zapojení se se změnou střídy měnila i frekvence. Sice ne moc, ale měnila. Pak vznikalo mnoho úprav, ale dneska už se 555 moc nepoužívá. Teplotně na tom byl obvod sám o sobě dobře, ale frekvence trochu courala v závislosti na externích součástkách. Budeš potřebovat frekvenci kolem 50 Hz, takže tam se nějaká drobná změna neprojeví.
takže hodně zdaru
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků