Arduinorailwaycontrol

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » pát 30 srp, 2019 2:20 pm

O této aplikaci už tady sice bylo psáno ale je to tak trochu zapadlé v tématu arduino jednoduché aplikace a i jinde.
Tady jsou k tomu vlastní stránky https://arduinorailwaycontrol.com/. Popsány jsou různé verze od juniorské až po zahradní železnici.
Zatím jsem si stáhnul tu nejlevnější Junior Lite za 89,90 Kč a střádám komponenty na vyzkoušení.
Ovládání je z mobilu s androidem přes bluetooth a postaveno z komponentů pro arduino.
Chtěl bych se tady podělit o poznatky a zkušenosti pokud se tím ještě taky někdo zabývá. Myslím ,že by to mohlo být šikovné ovládání malých projektů bez potřeby centrály a dalšího příslušenství DCC.
Prosím jen diskuzi k věci bez nevhodných komentářů a handrkování jako v jiných elektrotématech. Děkuji.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod amirinda » sob 31 srp, 2019 5:40 am

Už jsem na to taky koukal, ale to ovládá výhybky, osvětlení apod., ale lokomotivy ne, nebo?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » sob 31 srp, 2019 12:51 pm

Tady je přímý odkaz na verzi Junior Lite https://arduinorailwaycontrol.com/app_lite.html Když jsem tam dnes koukal přes výše napsaný link tak to nějak zlobilo...
Jinak to ovládání je komplet trať i příslušenství. Zatím co jsem z toho pochopil tak je to analog ovládaný bezdrátově... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod HonzaM » sob 31 srp, 2019 1:28 pm

Aplikace pro zahradní železnici předpokládá že v lokomotivě bude arduino BT modul, driver pro motor, dc/dc converter, baterie, případně zvukový modul. To by se ovšem do mašiny H0 ani TT nevešlo. U jednodušší aplikace se předpokládá napájení lokomotivy PWM driverem, na jedné koleji (jednom úseku) tedy může jet pouze jeden vlak. Pro komunikaci s mobilem slouží arduino bluetooth modul. Viz obrázek sestavy s šesti URB moduly.
Přílohy
URB arduino.jpg
arduino control.jpg
garden train.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne sob 31 srp, 2019 1:42 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » sob 31 srp, 2019 1:34 pm

Ano tak je to uděláno pro zahradní železnici.
Pro domácí železnici ( H0,TT,N ) nebo pro zahrádku s napájením kolejí je modul PWM připojený do kolejí. Jsou tedy nutné oddělené úseky jako u analogu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod HonzaM » sob 31 srp, 2019 8:48 pm

Výhohoda pro majitele zahradní železnice. To bude ten správný bonbonek na Tvůj zahradní projekt!
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » ned 01 zář, 2019 10:38 am

No sice buduju géčko ale tohle bych chtěl zkusit na minikolejišti Nudle TT. Zatím marně hledám kde pořídit desku URB nebo její stavebnici abych to nemusel drátovat na nepájivém poli. Bohužel neumím "po americky" tak jsem odkázaný jen na google překladač a s autorem se nedomluvím. :(
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod czcharlie » ned 01 zář, 2019 2:08 pm

Na webu https://arduinorailwaycontrol.com/ jsou ke stažení Gerber data desky podle kterých je možno nechat desku vyrobit buď levně v číně nebo o něco dráž, ale rychleji u nás. Výroba v Číně má krom ceny i několik dalších drobných výhod např. v perfektním potisku desky (nevím, zda a za kolik to "domácí" výrobci nabízejí). Já si PCB vyrábím sám, ale za rohem mám Plošňáky (http://www.plosnaky.cz). Výroba tam velmi rychlá ale bez potisku s povrchovou úpravou kalafunovým lakem nebo fluxem Kester 186. Nebo bez povrchové úpravy. A tuším, že na webu autora je i odkaz s návodem na výrobu PCB v číně (ovšem emericky :( ).
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod workous » pon 02 zář, 2019 11:23 am

Autor se odkazuje na tento web s výrobou desek

https://www.pcbway.com
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » pon 02 zář, 2019 4:57 pm

Kluci zatím díky za soukromé zprávy. Jak sehnat desku plošného spoje už vím. Než se ale do toho pustím tak si to vyzkouším na nepájivém poli jestli to bude to co od toho očekávám.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » pát 06 zář, 2019 8:04 pm

Tož první report:
Sestavil jsem první "zařízení". Program na androidu "Arduino Train Junior Lite" , deska Arduino UNO R3 (klon) , modul bluetooth HC-06 , PWM modul L298N , zdroj 12V= , kus koleje , motoráček M152 ( TT ). Jak zapojit je hezky vyobrazeno na jejich stránkách.
Do IDE jsem zkopíroval program z jejich stránek a nahrál do Arduina. Po spárování s telefonem ( zlý Huawei ) to vypadalo ,že to poslouchá ale mašina se ani nehla... Po shlédnutí videa jsem našel regulátor rychlosti , který je na mém telefonu skoro pod spodním okrajem. Naštěstí je schovaný jen napůl tak jde ovládat a už se to hnulo. Řídit se dá rychlost a směr pohybu. Dále je tam stopka na okamžité zastavení. Ještě je přítomno tlačítko houkačky. Po stisknutí krátce zahouká telefon. :)
První dojem zatím dobrý. Jak jsem už psal výše je to analog s bezdrátovým ovladačem. :wink:

IMG_20190906_215706.jpg

Pokračování až nastuduji ovládání výhybek , odpojitelných úseků a návěstidel...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » sob 07 zář, 2019 1:46 pm

Komu stačí ovládat jen jízdu tak může zkusit demo verzi, která je na googleplay zdarma. Poslouchá na stejný program jako verze Junior Lite.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod amirinda » sob 07 zář, 2019 7:21 pm

pěkná práce...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » ned 08 zář, 2019 5:27 pm

No moc pěkná práce to není... V podstatě jen skládám podle obrázků a kopíruju programy. :wink:
Teprve teď jsem začal něco ladit. Z druhého příkladu se snažím vykoumat jak se programují tlačítka příslušenství aby to poslouchalo aplikaci.
Mou snahou je tam dát místo elektromagnetů serva. Trošku jsem se do toho zamotal ,protože buď mě jezdí mašina nebo chodí servo.
Ono se to vyvrbí , jen musím z podmínek vyházet ty správné řádky a nadefinovat správné piny atd. Navíc jsem to začal skládat na desku Nano tak jsem si v pinech udělal ještě větší bramboračku. Jsem prostě lama tak je to na delší snažení. :oops:

IMG_20190908_191940.jpg

Zatím mě to ještě baví. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduinorailwaycontrol

Příspěvekod hopeter » úte 10 zář, 2019 5:15 pm

Tak bohužel jsem v koncích... :(
Pokud připíšu do programu cokoliv k ovládání serva tak přijdu o ovládání jízdy. Program začne znát jen nulu a 100% rychlost.
Asi začnu raději věnovat čas něčemu užitečnému. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků