Falešná detekce

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Úprava citlivosti proudového detektoru

Příspěvekod sidlo » úte 31 pro, 2019 10:28 am

Tady jsem psal http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=12207&p=259413&hilit=detekce+obsazen%C3%AD#p259402, že jsem upravoval citlivost detektoru z odporu 15R na 1K5. Provoz ukázal, že to byla příliš radikální změna. Některé mašinky (2 z 20) se začaly v kolejišti ztrácet při zastavení.

Proto jsem provedl druhou výměnu odporů na hodnotu 1K0. Po této změně jsme nezaznamenali žádnou falešnou detekci ani "ztrátu" lokomotivy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Falešná detekce

Příspěvekod belgarat » ned 26 led, 2020 7:35 pm

Vracim se k tematu:

sidlo píše:Zvýšený svod se nám objevil na několika traťových modulech. Běžným multimetrem je to neměřitelné. Zaznamenal jsem, že někomu se to stalo i na pevném kolejišti.
Začal jsem montovat snímače S88 se sníženou citlivostí typ 1K5 (moje pracovní označení). Odpory R1 - R8 (dle schéma dccdoma) s hodnotou 15R jsem nahradil odpory s hodnotou 1K5 (1,5 kΩ).


Sidlo - muzu se zeptat, provozovali jste na dekoderech s odpory 1k, pripadne 1k5 i osvetlene vozy, pripadne vozy s odporovym lakem a/nebo odporem na naprave ?

Sterkove loze nemam ;) pouze jsem koleje zakapal/prilepil k podkladu (SDK paska) a jak si tak jezdim s Brejlovcem + 4x Y tak vidim, ze v JMRI snimace zakmitavaji, a docela dost: nekdy zustane snimac aktivni i 400ms, a moc se mi nechce natahovat prodlevu pri zmene stavu snimacu treba na 1sec.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Falešná detekce

Příspěvekod sidlo » ned 26 led, 2020 7:49 pm

Osvětlené vozy provozujeme. Odporový lak nepoužíváme, ale může se to v budoucnosti změnit. Zákmity jsou častý jev. Nesnažím se je eliminovat. Při mém způsobu použití to (zatím) ničemu nevadí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Falešná detekce

Příspěvekod belgarat » ned 26 led, 2020 7:51 pm

sidlo píše:Osvětlené vozy provozujeme. Odporový lak nepoužíváme, ale může se to v budoucnosti změnit. Zákmity jsou častý jev. Nesnažím se je eliminovat. Při mém způsobu použití to (zatím) ničemu nevadí.


Spatne jsem se vyjadril (pulku nenapsal) - omlouvam se: zakmity, ktere zminuji se tykaji useku, ktery uz opustila lokomotiva a vozy mam BEZ odberu proudu. Falesna detekce, vzdy jen na "chvilku".
Zakmity v useku, kde se realne odebira proud jsou jasne, tem rozumim.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Falešná detekce

Příspěvekod sidlo » ned 26 led, 2020 7:59 pm

Od té doby co provozujeme detekci se sníženou citlivostí, tak s neobsazenými úseky žádný problém nepozoruji.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Falešná detekce

Příspěvekod Ondřej » pon 27 led, 2020 6:33 am

Přes víkend jsem si hrál s detekcí obsazení DCC úseku s měřením napětí na diodách, jako je to ve schématu. Podle mého názoru, může být základ problému v používání běžného usměrňovacího můstku. Než se ty diody přepnou z jednoho směru do druhého, jakoby tam na chvíli nic nebylo (jen nějaky dost velký rezistor). Zkoušel jsem to s můstkem běžných usměrňovacích diod a detekce nastávala při spojení kolejí rezistorem 22k. Pak jsem dal čtyři rychlé diody a detekce nastává při 1k5. Rezistor k otočlenu mám 15R.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Falešná detekce

Příspěvekod BohousP » pon 27 led, 2020 8:00 am

Ondřej píše:Přes víkend jsem si hrál s detekcí obsazení DCC úseku s měřením napětí na diodách, jako je to ve schématu. Podle mého názoru, může být základ problému v používání běžného usměrňovacího můstku. Než se ty diody přepnou z jednoho směru do druhého, jakoby tam na chvíli nic nebylo (jen nějaky dost velký rezistor). Zkoušel jsem to s můstkem běžných usměrňovacích diod a detekce nastávala při spojení kolejí rezistorem 22k. Pak jsem dal čtyři rychlé diody a detekce nastává při 1k5. Rezistor k otočlenu mám 15R.

Použití běžných "pomalých" didod pro DCC může být cestou do hrobu ... Více na https://www.masinky.info/2019/03/diody-pro-dcc/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Falešná detekce

Příspěvekod belgarat » pon 27 led, 2020 8:09 am

Nez diskuse odboci uplne jinam, pripominam ze tema (i poznamky PRED prispevkem Ondreje) se tykaji *falesne* detekce - tzn. falesne pozitivum v useku, kde neni zadne vozidlo s odberem proudu.

Dotaz: muze takovou zdanlive falesnou detekci zpusobit kolecko vagonu PRAVE prejizdejici (propojujici) izolacni mezeru mezi usekem kde je lokomotiva (odber proudu) a usekem, kde jsou jen vagony bez elektrovybavy, bez sberacu, pouze s kovovymi dvojkolimi ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Falešná detekce

Příspěvekod Ondřej » pon 27 led, 2020 8:26 am

belgarat píše:Nez diskuse odboci uplne jinam, pripominam ze tema (i poznamky PRED prispevkem Ondreje) se tykaji *falesne* detekce - tzn. falesne pozitivum v useku, kde neni zadne vozidlo s odberem proudu.

Dotaz: muze takovou zdanlive falesnou detekci zpusobit kolecko vagonu PRAVE prejizdejici (propojujici) izolacni mezeru mezi usekem kde je lokomotiva (odber proudu) a usekem, kde jsou jen vagony bez elektrovybavy, bez sberacu, pouze s kovovymi dvojkolimi ?


Můj příspěvek není OT, protože se právě dotýká falešné detekce. Když jsou diody pomalé, tak se při změně polarity DCC signálu na malou chvíli začnou chovat tak, jako by tam nic nebylo. Pak stačí i malý svod a detekce je pozitivní, protože na vybuzení optospínače stačí i miliampéra.

Odpověď na tvojí druhou otázku je ano. Proto je dobré do mezery v kolejnici vložit kousek plastu, který kopíruje temeno kolejnice. Pak ke spojení nedojde.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Falešná detekce

Příspěvekod Fox » pon 27 led, 2020 8:32 am

Upozorňuji na zajímavý stav, kdy má vůz kovové šasi, které propojuje obě nápravy (např. u jednoho vozu mi to dělal plech použitý jakožto závaží v kastli). I když jsou dvojkolí jednostranně izolovaná a nedochází ke zkratu, může dojít při jízdě k propojení sousedních úseků. A když je v následujícím úseku odběr (= lokomotiva), bere si proud i z tohoto úseku. Tím dochází k aktivovaní předchozího úseku, i když je mašina dávno pryč. Než jsem přišel na pravou příčinu, osadil jsem vůz oboustranně izolovaným dvojkolím. Teď už vím, že stačí rozebrat a přelepit plech izolační páskou.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Falešná detekce

Příspěvekod sidlo » pon 27 led, 2020 9:21 am

Doporučuji nastudovat odkaz co poslal BohoušP.
Ondřej píše:Než se ty diody přepnou z jednoho směru do druhého, jakoby tam na chvíli nic nebylo (jen nějaky dost velký rezistor).

Než se ty pomalé diody přepnou tak tam je téměř nulový odpor. Jinými slovy na těch diodách poklesne úbytek napětí.
Ondřej píše:Zkoušel jsem to s můstkem běžných usměrňovacích diod a detekce nastávala při spojení kolejí rezistorem 22k. Pak jsem dal čtyři rychlé diody a detekce nastává při 1k5. Rezistor k otočlenu mám 15R.

To neříká nic o rychlosti diod. Ten pokus říká, že v druhém případě byl úbytek na diodách tak malý, že musel být pro vybavení obvodu použit asi 10× větší proud.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Falešná detekce

Příspěvekod Ondřej » pon 27 led, 2020 9:29 am

Diody, co jsem zkoušel, měly téměř shodnou DC charakteristiku v propustném směru s rozdíly do 100mV.
Nejlepší bude, se na to podívat osciloskopem. Možná se k tomu dnes dostanu. Taky bych tomu rád přišel na kobylku.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Falešná detekce

Příspěvekod look23 » pon 27 led, 2020 9:48 am

Fox píše:Upozorňuji na zajímavý stav, kdy má vůz kovové šasi, které propojuje obě nápravy (např. u jednoho vozu mi to dělal plech použitý jakožto závaží v kastli). I když jsou dvojkolí jednostranně izolovaná a nedochází ke zkratu, může dojít při jízdě k propojení sousedních úseků. A když je v následujícím úseku odběr (= lokomotiva), bere si proud i z tohoto úseku. Tím dochází k aktivovaní předchozího úseku, i když je mašina dávno pryč. Než jsem přišel na pravou příčinu, osadil jsem vůz oboustranně izolovaným dvojkolím. Teď už vím, že stačí rozebrat a přelepit plech izolační páskou.


To co popisuješ ukázkově dělali vozy Bai v H0 od Igra model/Šikulů. Vozy mají udělanou přípravu, takže sbírají proud z kolejí a přes dvě závaží se propojovaly oba podvozky. Známý mě na to upozorňoval, že používá zastavonání s ABC a tam to zlobilo také.

Jestli to platí i pro velikost TT už netuším.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1179
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Falešná detekce

Příspěvekod Ondřej » úte 28 led, 2020 7:30 pm

Tak jsem koupil v GM obyč. můstek B250C1500 (250V 1,5A) a překvapil mě. Spínací čas diod je okolo 10us, takže jako diodový snímač na DCC v pohodě.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Falešná detekce

Příspěvekod zdeno » úte 28 led, 2020 8:48 pm

Ondřej píše:Tak jsem koupil v GM obyč. můstek B250C1500 (250V 1,5A) a překvapil mě. Spínací čas diod je okolo 10us, takže jako diodový snímač na DCC v pohodě.

pokud si ale uvedomis, ze cas DCC je 58uS, tak zpomaleni asi o 17% je dostatecne, aby vzniklo jiskreni pri fazovem posunu, na prechodech, mezi useky s detekcemi a nedetekcemi.
Existuji graetz mustky se spinacim casem do 50nS, ty by byly asi lepsi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků