Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 6:49 pm

Post vznikl jako reakce na odboceni diskuse zde: viewtopic.php?f=7&t=12198&p=259100#p259094 od nosneho tematu "osvetleni". Protoze v Ondrejove prispevku zaznela nektera omilana (a IMHO nespravna) klise, agentura pro uvadeni modelarskych pribehu na pravou miru (vivat Saturnin) vypracovala tento text.

Brat jako ilustrativni, pri odpovedich si vsimejte PODSTATY a ne detailu (jako ze soucastky dekoderu nestoji 80, ale 84 koruny, protoze kdyz je koupite u Cinanu, tak jste i s tretinou odpadu na 40,-).

Ondrej píše:Tak v tomhle se asi neshodneme. Idea centrálního ovládání všeho přes jednu ústřednu má smysl pro kolejiště kompletně řízené přes komp. Někoho to láká, mne rozhodně ne. Další věc


Uz po nekolikate Ti pisu, ze "digital" NENI "centralni ovladani pocitacem". Uz nejmene ponekolikate opakujes stejnou (chybnou) mantru. Vezmi ten mentalni blok, zastrc ho nekam na stranu, a precti si PORADNE co DCC umoznuje a jak funguje; ne ode mne samozrejme, zdroju na Netu je dost.

Je spousta modelaru, kteri maji "digitalni" jen trakci - chteji ridit vozidla aniz by byli omezeni odpojenymi useky. Stejne tak modelari kteri maji "digitalni" jen prislusenstvi. A spousta modelaru co maji "plne digitalni" kolejiste se nedotknou PC ani metrovou tyci s chlorovanym hadrem na konci - presto jim "to jezdi".

Ano - digital ma "centralu". Ale tu potrebujes "jen" jako generator / opakovac datovych ramcu a "master" na sbernici. A v pripade LocoNetu ani tu centralu nepotrebujes, protoze je distribuovana takze kazde zarizeni muze vysilat. Ale protoze LocoNet nemam rad (je IMHO mizerne dokumentovany, a Zdeno co jej tady propaguje je pako), nebudu o nem dal psat. Rozhodne se NEMUSI pouzivat PC. Muzes stale pouzivat rucni ovladac, a to i na konfiguraci DCC zarizeni. A take muzes pouzit uplne stejne vypadajici pult jako sis navrhl pro svoje "analogove" kolejiste, jenom v nem vymenis "koncovy clen" a prislusnou cast SW, dokonce i logika sberu vstupu z tlacitek, a vypocet cest je mimo zajem DCC, jde opravdu jenom o to komunikacni rozhrani.

To "centralni ovladani", master na sbernici je totiz ve Tvem projektu Tvuj vlastni "modul tlacitek" + "ridici modul". Tyto maji centralni a jedinecnou funkci v celem systemu. Potrebujes k ovladani kolejiste s toutou "centralou" nejake PC ? Leda ke konfiguraci "modulu tlacitek" nebo "ridiciho modulu" (viz Tve navody).

Neni snad tak slozite priznat si, ze "komunikacni sbernice" kterou mas mezi "modulem ovladani vyhybek" a "modulem pro tlacitka" je uz vymyslena - definovana, a siroce podporovana ? LocoNet, DCC + XpressNet ... ty sis v podstate "vlastni" DCC vcetne centraly udelal sam. Jinymi slovy DCC/LocoNet Ti umozni naprosto shodne ovladani jako mas ted. Zadne "centralni ovladani" PC neni (nutnou) podminkou, kdyz jej nechces. Takze citovany argument je nesmysl, prosim uz jej neopakuj - jen tim mates diskusi, skutecnych problemu DCC je dost i tak.

že ta idea standardu je tak trochu iluzorní. Jak se tak dozvídám tady na fóru a od lidí, tak tohle musí mít tuhle ústřednu, tohle s jinou ústřednou nechodí a nebo blbne, moc se o tom nemluví, ale z diskuzí to tak vyplývá.

Se vsi uctou, i ta nejblbejsi DCC/LocoNet centrala je daleko kompatibilnejsi s modelove-elektronickym svetem nez Tvoje "samodomo" sbernice. Nebo moje - viz jine tema, kde jsem vymyslel "hranate kolo" podobne jako Ty ;)

Další věc je, že hodně lidí dělá kolejiště hlavně pro děti a s nimi pak na nich "blbne". Děti na každé akci, kterou jsem kdy navštívil, nejvíc zajímá interaktivita, něco zmáčknu a něco se stane. Ostatní je jim celkem šumák, zatímco dospělí se zaměřují hlavně na kvalitu zpracování a modelovou věrnost.

Tomu nerozumim; i zde na foru je vetsina "digitalnich modelaru", co ridi sve modely "na ruku". Staveji si "analogove vypadajici pulty" (a nejsou ani o trochu slozitejsi nez ten Tvuj, dokonce smerem ven komunikuji take po Tx/Rx, i kdyz jimym protokolem). Ze by zopakovani vyse vyvraceneho "argumentu" o PC jako jedinem moznem zpusobu ovladani ?

ale neoplývají penězi a pokud nějaké mají, raději si koupí vagón nebo lokomotivu a to v analogu, protože jsou podstatně levnější.

Dovol abych ti (skoro) vyvratil i tuhle blbost. Jako prvni - ANO, digital JE drazsi. Ale neni drazsi "podstatne", dokonce ani "o polovinu". A rozhodne neni slozitejsi nez Arduino - bastlena udelatka na proprietarni sbernici.

Muzes si vybrat zda si dekoder koupis, nebo postavis na PICu (DCC Koleje, Canada) nebo Arduinu (Sidlo). Edit: to sem nepatri, zbylo po nedbale kontrole: Chudaci ti, co naleteli a ted maji "vendor lock-in" na DIGI-CZ, ktere skoncilo. Nebudeme se tedy zabyvat temi "co kupuji", protoze ti maji evidentne "penez dost" a preferuji zcela jina reseni.

Specialne na Arduino je (zadarmo) knihovna jak pro dekodovani DCC packetu, nebo XPressNet komunikaci, takze "to hnusne a slozite" - spoustu variant packetu a tak, iz za nas nekdo udelal. Slovy klasika, dosahneme nebeskych vysin nebot stojime na ramenou titanu.

Jako prvni zapocteme RocoMys (rucni ovladac) proti napriklad pulznimu regulatoru ES Pecky (p. Zajic). Rocomys (sic) 1800,-, pulzni regulator 960. Takze rekneme digital je +900 za regulator. Muzeme se dohadovat, zda neni lepsi jezdit pomoci stare FZ1 (naklad 0), ale jizdni vlastnosti i BTTB modelu jsou zcela jine pri PWM. Kdybys kupoval startset, stejne bys v nem ten pulzak mel.

Pak je NUTNA soucast digitalniho kolejiste centrala - LocoNetiste prominou a / pripadne doplni. Ta v analogu zcela chybi. Tvuj uzivatel ma hluboko do kapsy, takze nebude kupovat Z21. Mozna koupi DR5000 za cca 3500 (?). A jestli je to uzivatel ktery dokaze ubastlit desku s Arduinem, tak zajiste dokaze ubastlit NanoX. I ja to dokazal :) Cena soucastek je asi 900Kc.

Vyhybkovy dekoder - je stejny jako Tvuj, akorat prijima jiny signal - take parem vodicu. Rozdil v nakladech (optoclen, odpor, kdyz jsme grandi tak dalsi optoclen na odpovedi) je asi tak 40Kc. Zapojeni (napriklad) viz Sidlo - take na Arduinu.

Ovladaci pult nepotrebujeme - mame rocomys. Hele, digital muze neco i usetrit. A kdyz pult chceme - je STEJNY jako Tvuj. Opet se vymeni akorat koncovy clen a pripichne na XPressNet sbernici (tu dodava centrala). Tak rekneme dalsich 50 korun.

Dale pak (pro plnou digitalni kalbu) potrebujes dekoder do kazde masiny. Kdyz chces setrit, tak 400 za cinsky LaisDCC, kdyz nechces tak 800 za ZIMO. Lokomotiva stoji kolem 3000, takze rekneme 30% narust.

Sviceni vagonku: usmernovac (6 Kc) + jazyckove rele (10 Kc?) na spinani. Kdyz chces setrit. Funkcni dekoder a la Paco Canada by mohl stat 80 korun ? Pri cene rychlikace 1000,-

A TO JE VSE.

Fixni naklady:
- Rocomys = +900
- centrala = +900
- +30% k lokomotivam (mas jich 50 ?)
- +10-20% k vagonkum

Za cenu vyssiho fixniho nakladu muzes mit analogovou trakci A digitalni prislusenstvi. Usetris na loko-dekoderech.

Takze digital neni PODSTATNE drazsi. Kolejivo, vyhybky, doplnky - zadna zmena. A krajina stoji vetsinou nakladove vice nez modely. Ovladace prislusenstvi apod zdrazi v radu desetikorun. Na druhou stranu:
- neresis velikansky konektor pro odpojovani useku
- muze se detekovat pritomnost vlaku v useku, a take neni treba veeelikansky konektor do panelu, staci UTP.
- rozvody k usekum jsou obecne kratsi

v urcitych smerech ti "digital" elektrickou cast naopak zjednodusi a nasledne zlevni. Ale samozrejme to nevyrovna vyssi fixni naklady a ceny dekoderu do vozidel. Takze jsme dosli k tomu, ze to PODSTATNE zdrazeni je vlastne ... v cene jedne neporizene lokomotivy.

no ... ve chvili kdy uvazis "pridanou hodnotu" digitalu, tak uz neni vubec o cem hovorit. Lepsi ovladani vozidel, kompenzace zateze v lokodekoderech, spolehlivejsi detekce obsazeni, moznost nezavisle jizdy mnoha vozidel (bez zesloziteni zapojeni), MOZNOST (ne povinnost) si postavit arduino-automat pro rizeni kolejiste... SPOUSTA novych hracek.

----
P.S.: samozrejme :) cilem je si hrat. A jakekoliv hrani je PLUS i kdyz je to slepa ulicka.
Naposledy upravil belgarat dne sob 10 srp, 2019 8:41 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod vvitty » sob 10 srp, 2019 8:07 pm

Kdyz uz tedy existuje vlakno pro uvadeni pribehu na pravou miru tak nerozumim tomu v cem je u komponent digi-cz vendor lock in a proc by uzivatele techto komponent meli naletet.
Ven to komunikuje po standardizovanych a verejne zdokumentovanych protokolech a i pres docasne pozastaveni eshopu funguje bezna podpora zakazniku i vyroba nejzadanejsich komponent.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 8:29 pm

vvitty píše:Kdyz uz tedy existuje vlakno pro uvadeni pribehu na pravou miru tak nerozumim tomu v cem je u komponent digi-cz vendor lock in a proc by uzivatele techto komponent meli naletet.
Ven to komunikuje po standardizovanych a verejne zdokumentovanych protokolech a i pres docasne pozastaveni eshopu funguje bezna podpora zakazniku i vyroba nejzadanejsich komponent.


Docela bych tohle vlakno omezil jen na jeden mytus, pokud mohu prosit.

Edit: Jak jsem psal 2 prispevky najednou, tak jsem do tohoto tematu omylem naplival neco co patrilo jinam.. Puvodne jsem psal jeden prispevek, a pak jsem ho rozdelil ... aby se prskalo jinde. Vyplati se po sobe si precist. Takze ocituji toho jineho prispevku, ktery to rozebira vic.
belgarat píše:... Klasicky vendor lock-in. Lehky, samozrejme, protoze muzes poridit DCC-kompatibilni odjinud. Ale v nekterych pripadech tezky: cizi tlacitkovy dekoder se holt bude chovat jinak - a tak se Ti zmena rozsiri (vynucene) dal, nez na vymenovanou soucastku. To uz je "drazsi" sranda.

S DCC, jak rikas, problem neni; ale co kdyz treba ... "jiny" dekoder serva (treba DCCDoma) nema nastaveni pozic "A" a "B", ale jen vychylku ? Nova kalibrace, uprava mechaniky tak, aby jiny zpusob ovladani fungoval. Jasne ze to JE resitelne, ale je to "opruz navic". U skutecne "otevrenych reseni" muzu identicky vyrobek ziskat znovu. Ten drobny rozdil nebyl vubec vyznamny - dokud DIGI-CZ fungovalo.

Ale treba budes dal prodavat byvale DIGI-CZ dekodery Ty :)

Dalsi "lock in" odpovedi prosim sem: viewtopic.php?f=26&t=12199
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod vvitty » sob 10 srp, 2019 8:48 pm

Chapu, nektere myty vysvetlovat neni vhodne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 8:55 pm

vvitty píše:Chapu, nektere myty vysvetlovat neni vhodne.


Proc by nebylo. Viz editovany prispevek vyse. Jenom bych se rad drzel nazvu vlakna a troubu ze sebe (kdyz uz jsem sem zavlekl neco co jsem nechtel) delal ve vlakne k tomu urcenem. Diky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod sidlo » sob 10 srp, 2019 9:24 pm

vvitty -- netrefil jsi vlákno, těsně vedle :lol: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=12199

A teď k tématu. Jsem zastáncem PC s nezastáncem udělátek. A ne proto že bych chtěl aby vlaky sami jezdily. Ale proto že řízení přes PC umožňuje mnohem vyšší stupeň modelovosti než různé krabičky. Je to stejný rozdíl jako řídit kolejiště analogově nebo digitálně.

A i cena řízení s pomocí PC není nijak vyšší než řízení přes krabičky. Tak např. jeden zhlavík stojí asi 2.000 Kč https://www.navestidla.cz/ceniky/. Nevím kolik uřídí komponent a jak moc je to věrné provozu, nezkoumal jsem to. Oproti tomu počítač dnes stojí asi 1.079 Kč https://www.alza.cz/raspberry-pi-3-model-b-d5284636.htm?o=3 (možná potřebuje nějakou paměť, nezkoumal jsem to) a počet komponent je omezený jen schopnostmi centrály. Jinak běžně používáme počítače, které byly doma už vyřazeny z provozu a my je zapomněli odvézt na sběrný dvůr, takže pořizovací náklady 00 nic. A co se týká modelovosti, tak na počítači si můžu vymodelovat jakýkoliv zabezpečovací systém se všemi závislostmi.

Rád uvádím příklad z našeho modelářského kroužku. Při veřejném ježdění máme 4 malé stanice (spíše výhybny) a asi 8 lokomotiv na modulišti. V analogu řízení lokomotiv neřešitelné. A analogu řízení stanic řešitelné, viz modulová setkání dospěláků, ale finančně to značně překračuje možnosti mé peněženky. Tak to řídíme přes počítač (skoro 20 let starý barebone PC s procesorem Atom). A kluci a holky si donesou tablety a telefony a jezdíme.

Můj názor: kdo má hodně peněz, tak si kupuje různá udělátka na řízení stanic. Kdo má hluboko do kapsy, jako já, a zároveň chce dosáhnout nějakou úroveň modelovosti řízení železničního provozu, tak použije starý počítač.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod vvitty » sob 10 srp, 2019 9:37 pm

sidlo píše:vvitty -- netrefil jsi vlákno, těsně vedle :lol: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=12199


Ja vlakno celkem trefil, rejpave poznamky ze nekdo naletel kdyz si koupil plne funkcni vyrobek splnujici verejne standardy pro DCC protokol jsem do tohoto vyvraceni mytu nezatahnul ja.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 9:39 pm

Lehce off topic: z nejake predVanocni vyplaty asi zastavim pod kolejiste tohle: https://www.aliexpress.com/item/32803048527.html a muzu k nemu pripojit i monitor a casem "promitat" tabule nadraznich hlaseni :-D ve 2GB proste JMRI rozbehnout musim...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod BohousP » ned 11 srp, 2019 6:25 am

belgarat píše:Lehce off topic: z nejake predVanocni vyplaty asi zastavim pod kolejiste tohle: https://www.aliexpress.com/item/32803048527.html a muzu k nemu pripojit i monitor a casem "promitat" tabule nadraznich hlaseni :-D ve 2GB proste JMRI rozbehnout musim...

Raspberry kupuji raději v ČR, cena je stejná, záruka 2 roky a doručení 2-3 dny. Hledej http://rpishop.cz.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod Ondřej » pon 12 srp, 2019 6:19 pm

Koukám, že jsem tady vyprovokoval celé nové téma :oops:
Tak k věci. Pokud řídím kolejiště přes komp, tak digitál (asi?) mít musím. Tam se vše cpe do ústředny a zase z ní čte a je to natrvrdo v tom programu. Pokud to tak není, tak mě opravte.
Pokud chci použít panel, mám více svobody.
1. Můžu udělat paralelní rozvod a ke každému funkčnímu modulu vést 4 dráty (u vyhýbkových 6).
2.Nebo výstup z panýlku připojím na nějaký bazmek, který mi to nacpe do ústředny, pak budu mít u každého modulu zase bazmek pro převod z kolejí do modulu. Pokud bude chtít modul něco oznámit, třeba chybu nebo nepřestavení výhybky, musím mít další bazmek pro zpětné hlášení který to nacpe do ůstředny. Navíc budu asi muset dát za ústřednu booster, protože se dost zvýší spotřeba.
3.A nebo se vybodnu na svoje moduly, panel přes bazmek připojím k ústředně a koupím ke každé vyhýbce a návěstidlu dekodér. v mojem případě 16 vyhýbek a 18 návěstidel. Nevím kolik takové nejlevnější moduly přijdou, ale já jsem utratil za celé řešení cca 2500Kč včetně materiálu na panel.
Možná jsem nějak divný, ale prostě nemohu najít žádnou výhodu druhého a třetího řešení, tedy kromě absence drátů k modulu, když nepotřebuji nic zpětně hlásit.Připadá mi to spíš jako drbání na nose za použití nohy.
Abych byl správně pochopen, proti digitálu nic nemám, skoro všechny lokomotivy mám digi se zvukem a je to super. Ale nějak jsem se nedokázal nadchnout pro myšlenku, ovládání všeho přes digitál, když mám možnost jiné volby, obvzláště když je levnější a jednodušší.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod sidlo » pon 12 srp, 2019 7:23 pm

Ondřej píše:Možná jsem nějak divný, ale prostě nemohu najít žádnou výhodu druhého a třetího řešení, tedy kromě absence drátů k modulu, když nepotřebuji nic zpětně hlásit.Připadá mi to spíš jako drbání na nose za použití nohy.

Jak shodíš návěstidlo za vlakem, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jak zabráníš podhození výhybky, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jak zabráníš postavení cesty na obsazenou kolej, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jsi si jistý že jsi přehodil výhybku, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
...
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » pon 12 srp, 2019 8:06 pm

ad (1) - nemusis. Muzes si svoje moduly povelovat pres USB terminal ;-D Ale tradicni analog to fakt neni.

ad Sidlo: humpolacky tvrdim, nestavim atomovou elektrarnu, tudiz verim tomu ze servo vykona svuj urceny pohyb, struna nevyleti z unasece ... a zbytek jsou resitelne poruchy. Pro domaci kolejiste dostatecne, modulovku jsem nemel tu cest.

ad (2): moc nechapu pointu. Pokud nechces "dalkove ovladat" vozidla, je prenos po kolejich slusne receno kravina :) protoze bys musel signal "namixovat" do napajeni nebo modulovat podobne jako DCC = patricne zesilit. Zbytecne sloite. Pri riznuti vyhybky budes vypinat vyzkratovane koleje a vypnes si s tim i moznost riznutou vyhybku prehodit zpet... Aspon u mne se vetsinou loko zastavi jeste na srdcovce a pohybliva cast jazyka se presunout da. Navic ... nejak jsem nepobral proc vymyslis znova podmnozinu DCCl -- to je syndrom "Not Invented Here, We Know It All Better" ? Nebo se jedna o popis jak si predstavujes "digitalni zapojeni" ? Chtelo by to aspon nejakou funkci, ktera ve standardu jednoznacne chybi, aby to melo smysl.

ad (3): cetl jsi muj prispevek vyse ? Ty sis "cele DCC" (pro prislusenstvi) vymyslel a postavil - dokonce i princip fungovani a architektura je stejna. Po svem, umi to zanedbatelnou podcast, neni to kompatibilni s nicim ... jasne, je to uzasna hracka, ale ...Netvrdim, ze to NEMAS delat, nebo ze to je hloupost. Neni - je to hracka. Za sebe se snazim dobrat toho jestli "tve" reseni ma neco unikatniho - a nebo jsi proste jen mlady duchem a idealy :)

Ja jen rozporuji tvrzeni "digital je drazsi", protoze je STEJNE drahy jako tve reseni + fixni naklady na centralu (kdyz uz mas ty digitalni masiny). Ovsem moznosti jsou neporovnatelne (nemusis je vyuzit) a usetreny cas se da venovat hrani s necim co jeste opravdu neexistuje.


Mimochodem:
skoro všechny lokomotivy mám digi se zvukem a je to super.

Jak ty zvukove lokomotivy ovladas a treba jim zapiskas na pistalu ?

ovládání všeho přes digitál, když mám možnost jiné volby


Otazka za 20 bodu pro Ondreje: Analog, nebo digital ? http://www.honzikovyvlacky.cz/wp-conten ... -I_1k1.jpg nebo http://hankovystranky.cz/wp-content/upl ... 113700.jpg
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod HonzaM » úte 13 srp, 2019 4:53 am

Ondřej píše:Ale nějak jsem se nedokázal nadchnout pro myšlenku, ovládání všeho přes digitál, když mám možnost jiné volby, obvzláště když je levnější a jednodušší.

Když to přeženu, nejjednodušší a nejlevnější by bylo přestavování výhybek prstem. Pokud jde o to řešení s “bazmeky”, ty by určitě nebyly zadarmo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod Ondřej » úte 13 srp, 2019 6:05 am

sidlo píše:
Ondřej píše:Možná jsem nějak divný, ale prostě nemohu najít žádnou výhodu druhého a třetího řešení, tedy kromě absence drátů k modulu, když nepotřebuji nic zpětně hlásit.Připadá mi to spíš jako drbání na nose za použití nohy.

Jak shodíš návěstidlo za vlakem, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jak zabráníš podhození výhybky, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jak zabráníš postavení cesty na obsazenou kolej, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
Jsi si jistý že jsi přehodil výhybku, když nepotřebuješ nic zpětně hlásit?
...

To je nedorozumění, myslel jsem to tak, že když nebudu na digitálu nic hlásit, tak tam nebudou dráty pro zpětné hlášení, jinak tam samozřejmě budou, ale jen dva místo čtyř.
Jinak, při způsobu jakým jezdíme, kdy má každá loko svého vůdce a jeden obsluhuje panel stanice a občas posunuje, je hlídání obsazenosti zbytečné, když každý vidí, kde co jede.

Další debata asi nemá smysl. Argumenty padly, emoce necháme chtrápat, a ať si každý vyrábí to, co mu vyhovuje. Howg :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Mytus: Digital je o HODNE drazsi a MUSI mit PC

Příspěvekod belgarat » úte 13 srp, 2019 6:23 am

Ondřej píše:To je nedorozumění, myslel jsem to tak, že když nebudu na digitálu nic hlásit, tak tam nebudou dráty pro zpětné hlášení, jinak tam samozřejmě budou, ale jen dva místo čtyř.

Poznamka, ze si mas "o digitalu" neco precist byla dobre minena - a bez urazky. Jen jedna ze 3 sbernic (pro feedback) o kterych vim pouziva "dva draty misto ctyr". Ty dalsi dve pouzivaji UTP kabely, takze myslim ze tech dratu bude i vice nez 4. Znat nepritele se hodi zejmena kdyz designujes to same, aby to bylo i nove, i lepsi :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků