Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod Ondřej » sob 10 srp, 2019 9:04 am

Vím, že existují mraky různých řešení, ale protože mě začalo bavit dělat takovéhle pitominky, tak to udělám s arduinem. Výhoda je v tom, že se to dá zastavět přímo do budovy a pak jen připojit k napájení.
Co by měl takový modul umět? Pokusím se shrnout, co mě zatím napadlo.
1. Není budova jako budova, tak by měl umět různá světelná schémata, jako obytný dům, administr. budova, drážní budova, tovární hala, osvětlení perónu, pouliční osvětlení ....
2. Každé světelné schéma musí mít, v určité míře, náhodné prvky, aby to vypadalo přirozeně.
3. Modul by měl mít čidlo osvětlení, podle kterého by se měnil jas uvniř budov (více světla-jasnější osvětlení, tma-nižší jas) pro kompenzaci vnímání lidského oka.
4. Možná by bylo fajn, kdyby měl modul i IR snímač pro dálnové ovládání a tím se dalo něco změnit. Zatím teda vůbec nevím co, ale je to lákavé :P

Pokud byste měl někdo nějaký nápad, sem s ním. Zatím to nechávám jenom v hlavě, dozrát, než se do toho pustím :idea:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 11:25 am

Na snimac osvetleni se IMHO vybodni.
+ bezici modelove "hodiny", rezim denni doby: obchody svetlo od rana do vecera, pak slus nebo tlumene; domacnosti svetlo od vecera do (rekneme) pulnoci, verejne osvetleni od vecera do rana. Nastaveni "typu" nebo rozsahu "casu" a zap/vyp, nejlepe pomoci samostatneho vodice -- pak budes moct prevest kolejiste do "autosviticiho" rezimu. Od "zap" se rozbehnou hodiny.

P.S.:
Vybodni se konecne na IR,seriovou linku, RS485, postav si z dilu NanoX a pouzivej pro ovladani prislusenstvi standardizovany protokol ... nebo si analogicky zbastli pripojitelne LocoNet. Tyhle "ja postavim cely svet" jsou slepe ulicky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod Trixt » sob 10 srp, 2019 1:02 pm

belgarat: Ale nevzal jsi v potaz základní větu Ondřejova příspěvku: "protože mě začalo bavit dělat takovéhle pitominky". ;) :D Takže proč ne. A ten senzor osvětlení chápu. Když provozuji kolejiště ve dne v místnosti kde je denní světlo, je vhodnější, aby osvětlení svítilo intenzivněji, než když to stejné kolejiště provozuji v noci nebo v zatemněné místnosti. To má dle mě logiku.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 1:07 pm

Trixt píše:belgarat: Ale nevzal jsi v potaz základní větu Ondřejova příspěvku: "protože mě začalo bavit dělat takovéhle pitominky". ;) :D Takže proč ne. místnosti

Ja tomu rozumim, akorat pouceni z podobneho vlastniho ("analogoveho") nadseni je - sice to funguje, ale komukoliv dalsimu je to (ted mluvim o vlastni tvorbe) tak akorat naprd :) A mne v podstate take - vysledek je kockopes. Analog to neni, "digital" take ne :)

Trixt píše:kde je denní světlo, je vhodnější, aby osvětlení svítilo intenzivněji, než když to stejné kolejiště provozuji v noci nebo v zatemněné místnosti. To má dle mě logiku.


Jo, logiku to urcite ma. Bude si muset urcit priority ;)

Ondrej:
+ svetelne schema "ohen"; asi nejlepsi ohnicek je "svitici-blikaci" kombinaci zlute a cervene. Taborak, ohen v kamnech, ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod Ondřej » sob 10 srp, 2019 2:10 pm

belgarat píše:Na snimac osvetleni se IMHO vybodni.
+ bezici modelove "hodiny", rezim denni doby: obchody svetlo od rana do vecera, pak slus nebo tlumene; domacnosti svetlo od vecera do (rekneme) pulnoci, verejne osvetleni od vecera do rana. Nastaveni "typu" nebo rozsahu "casu" a zap/vyp, nejlepe pomoci samostatneho vodice -- pak budes moct prevest kolejiste do "autosviticiho" rezimu. Od "zap" se rozbehnou hodiny.


Snímač osvětlení právě považuji za dobrou vychytávku, jak výše píše Trix, osvětlení za světla, přítmí a nebo ve tmě je z hlediska vnímání osvětlených budov a ploch hodně odlišný. To, co za světla nevidíš, že svítí, to je ve tmě pak nepříjemně jasné.
Ten režim hodin mne nenapadl a za úvahu to rozhodně stojí. Hodiny by se spustily zapnutím a drobné rozjetí u jednotlivých modulů by nemuselo být na škodu. Čas v měřítku tak 1h:1min ?
Táboráček taky dobrý nápad. Ještě plánuji televizi a výbojky a zářivky na konci životnosti. Možná ještě svářečku do dílen :mrgreen:

belgarat píše:Vybodni se konecne na IR,seriovou linku, RS485, postav si z dilu NanoX a pouzivej pro ovladani prislusenstvi standardizovany protokol ... nebo si analogicky zbastli pripojitelne LocoNet. Tyhle "ja postavim cely svet" jsou slepe ulicky.


Tak v tomhle se asi neshodneme. Idea centrálního ovládání všeho přes jednu ústřednu má smysl pro kolejiště kompletně řízené přes komp. Někoho to láká, mne rozhodně ne. Další věc je, že ta idea standardu je tak trochu iluzorní. Jak se tak dozvídám tady na fóru a od lidí, tak tohle musí mít tuhle ústřednu, tohle s jinou ústřednou nechodí a nebo blbne, moc se o tom nemluví, ale z diskuzí to tak vyplývá.
Další věc je, že hodně lidí dělá kolejiště hlavně pro děti a s nimi pak na nich "blbne". Děti na každé akci, kterou jsem kdy navštívil, nejvíc zajímá interaktivita, něco zmáčknu a něco se stane. Ostatní je jim celkem šumák, zatímco dospělí se zaměřují hlavně na kvalitu zpracování a modelovou věrnost.
No a poslední věc je to, že dost lidí si nějak šmudlá svoje kolejišťátko, dělají to rádi ale neoplývají penězi a pokud nějaké mají, raději si koupí vagón nebo lokomotivu a to v analogu, protože jsou podstatně levnější. Pro tyhle lidi je toho na trhu hodně málo a rádi věnují trochu času, udělat si něco, co není složité nebo drahé, připojí se to na dva dráty a funguje to. Což se o digitálu říct zrovna nedá :?
Pro lidi co jedou na digitálu je toho na trhu hromada a nějak necítím nutnost něco přidávat.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod belgarat » sob 10 srp, 2019 2:40 pm

Ondřej píše:Hodiny by se spustily zapnutím a drobné rozjetí u jednotlivých modulů by nemuselo být na škodu. Čas v měřítku tak 1h:1min ?


Radeji nastavitelne, pokud tam budes mit nejakou moznost nastaveni "pri hrani" - kazdy jezdi jinak a i si myslim ze je nekdy ruzna "nalada" - nekdy husty provoz, nekdy leharo ... zalezi na "grafikonu" sikovnosti obsluhy.


Zbytek dam do jineho vlakna; netyka se osvetleni.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod Pater » úte 13 srp, 2019 10:08 am

Ondřej píše:Táboráček taky dobrý nápad. Ještě plánuji televizi a výbojky a zářivky na konci životnosti. Možná ještě svářečku do dílen :mrgreen:

No a poslední věc je to, že dost lidí si nějak šmudlá svoje kolejišťátko, dělají to rádi ale neoplývají penězi a pokud nějaké mají, raději si koupí vagón nebo lokomotivu a to v analogu, protože jsou podstatně levnější. Pro tyhle lidi je toho na trhu hodně málo a rádi věnují trochu času, udělat si něco, co není složité nebo drahé, připojí se to na dva dráty a funguje to.

Pokud ti to pomůže, tak imitaci ohně, obloukového svařování a výbojek použitelné i pro vyznavače "analogového" ježdění jsem tvořil na Digisparku (Arduino s ATTiny85).
https://sites.google.com/view/pater/analog/light_efect
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Modul pro osvětlení kolejiště s arduinem

Příspěvekod Ondřej » úte 13 srp, 2019 10:52 am

Díky, už jsem se díval na algoritmy různých řešení na webu a mrknu i na to Tvoje. Nebudu používat PWM poskytovane hardwarem, ale budu to řešit Sw pro 10výstupů najednou, ale to je pro samotný efekt nepodstatné.
Ještě mě napadl režim semafor, někam na křižovatku.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků