S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » pon 10 čer, 2019 2:09 pm

ja pouzivam Loconet, teda DCC je pro mne mimo zaujmu,
ale pokud bych pouzil ovladani DCC na navestidla, tak bych tam dal aspon nejake trimry na ovladani jasu, nebo zabudoval CV na ovladani jasu pomoci PWM.
Podle mojich zkusenosti je dost velky rozdil ve svitivosti jednotlivych LED a vyladovani vymenou pevnych odporu je zbytecna prplacka.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 10 čer, 2019 7:52 pm

Jak tak sleduji diskuzi (díky všem diskutujícím), tak budu asi jediný uživatel. V tom případě se s tím asi nebudu zabývat a čas užiji na něco smysluplnějšího.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » pon 10 čer, 2019 8:13 pm

Ondřej píše:Jak tak sleduji diskuzi (díky všem diskutujícím), tak budu asi jediný uživatel. V tom případě se s tím asi nebudu zabývat a čas užiji na něco smysluplnějšího.

To si zle pochopil, to je proste jednoucelovka a jeho podpora skonci spolu s tim, kdo to vymyslel.
Aj mne oslovuji ruzni lide a chteji poradit a neco vyrobit a ja je odbyvam s tim, ze moje veci umrou spolu se mnou a nemaji zaruceny rozvoj.
Teda je nutne se zamerit na komunitu, a firmy, ktere hadam vydrzi dele nez jednotlivec.
Pokud si nepochopil, neni to muj problem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Petr S. » pon 10 čer, 2019 9:22 pm

Ahoj Zdeno ,
je to trochu mimo vlákno , ale zabudoval jsem do Hrabové Tvůj vynález s vibračním nakládáním . Němci z toho šli do kolen a nechali si to zase vymontovat , aby viděli , co se tam děje . Bylo to samé - geniální , jednoduché a velký smích , co to zase Češi vymysleli . Funguje to , je to báječné . Naložil jsem asi 50 vlaků , nakládám střední nebo hrubý černý Woodland . Zásobník mi vystačí asi na 10 Eas / Wap / Falls nebo 15 dvouosáků .
Ten první vlak v Sársku jsem nenaložil já , ale Ingo Grabow .
Ať se ti daří , zdraví Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod HonzaM » úte 11 čer, 2019 5:25 am

Zdeno to vyjádřil jasně. Ondřej vymyslel například moduly pro ovládání kolejiště a teď vymýšlí návěstní dekodéry. To je samozřejmě zajímavé, ovšem představa že si jednotliví modeláři na základě návrhu sami napíší program odpovídající kolejovému schěmatu jejich kolejiště a pak si vyrobí a zprovoznÍ jednotlivé moduly, to znamená navrhnout a vyrobit si plošnáky a osadit je, nebo to zbastlit na universálních deskách, nepovažuji za moc pravděpodobné. Aby se to uplatnilo, je potřeba zajistit výrobu a napsat potřebné jasné a podrobné návody. A samozřejmě mít zájemce a znát jejich požadavky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » úte 11 čer, 2019 7:59 am

Petr S. píše:Tvůj vynález s vibračním nakládáním

poprosim o samostatne vlakno a odkazy a fotky. Asi nebudem sam, koho to zajima.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » stř 12 čer, 2019 4:43 am

Ondřej píše:Jak tak sleduji diskuzi (díky všem diskutujícím), tak budu asi jediný uživatel. V tom případě se s tím asi nebudu zabývat a čas užiji na něco smysluplnějšího.

Každý ať si naloží se svým volným časem dle svého uvážení. Ta myšlenka asi není tak revoluční, aby okamžitě velká skupina modelářů začala freneticky jásat. Na druhou stranu, pokud se nějaký projekt podaří dotáhnout do funkčního vzorku a současně se k tomu zveřejní všechny podklady, tak se časem najdou modeláři kteří to použijí.

HonzaM píše:představa že si jednotliví modeláři na základě návrhu sami ... vyrobí a zprovoznÍ jednotlivé moduly ... nepovažuji za moc pravděpodobné

Sice to není pravděpodobné, ale stává se to. Je to i moje vlastní zkušenost. Prostě na trhu nabízené produkty mi nevyhovovaly, tak jsem si vyrobil vlastní.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 17 čer, 2019 7:00 pm

Tak mi to nakonec nedalo a pustil jsem se do toho. Je to jako droga :mrgreen:
Zatím jsem vyřešil kontinuální PWM generátor pro osm LED s plynulým náběhem při vyp-zap. Doba se bude dát nastavit v programu od 1-250ms. Dál počítám s možností trvalé adjustace jasu jednotlivých LED, jak v programu, tak přes SCOM, pokud bude přijímač již zabudován. Hodnoty adjustace budou v interní EEPROM. Teď se začínám vrtat v SCOM příjmu.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » úte 25 čer, 2019 5:05 am

Tak příjem S-COM je hotový. Ještě ho důkladně otestuji pro všechny možné signály a můžu začít obalovat kostru masem :mrgreen:
Protože by měl dekodér mít možnost nastavení jasu jednotlivých LED a také nastavení, jakou návěstní soustavu bude zobrazovat, přemýšlel jsem, jak ho vlastně konfigurovat. Cesty budou dvě. První bude možnost vše nastavit natvrdo ve zdrojáku před kompilací. Druhá možnost bude konfigurace přes S-COM linku. To bude vhodné pro zabudované moduly, kde je možnost reprogramování už dost omezená. Praktická realizace bude taková, že napíšu kód do dalšího arduina, které bude mít připojených pár tlačítek a bude generovat nastavovací povely v S-COM protokolu. Uvažuji i o možnosti připojeni dvouřádkového maticového displeje (2x20).
Rád bych znal váš názor, jestli raději úplně jednoduché nastavovátko, nebo něco komfortnějšího. Každopádně půjde o záležitost, kterou bude možné po použití rozpojit a použít dále a jinak.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » úte 25 čer, 2019 7:19 am

Jedine, co ti muzu doporucit, je vyvinout to same, rizene DCC. Prece jenom S-Com je jednoucelovka, ktera casem sama zapadne.
A DCC tu bude trvale. Je to vlastne jen otazka programu.
Pokud to delas pro vlastni poteseni a nebudes to nikomu vnucovat, tak omluva, to si muzes delat, co chces :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » úte 25 čer, 2019 6:22 pm

zdeno píše:Jedine, co ti muzu doporucit, je vyvinout to same, rizene DCC. Prece jenom S-Com je jednoucelovka, ktera casem sama zapadne.
A DCC tu bude trvale. Je to vlastne jen otazka programu.
Pokud to delas pro vlastni poteseni a nebudes to nikomu vnucovat, tak omluva, to si muzes delat, co chces :D


Bude to pro SCOM, protože nechci ovládat kolejiště z kompu a bez něj je mi návěstní DCC dekodér k ničemu. Nikomu to nenutím, po dokončení si to může stáhnout a udělat kdo bude chtít.

Už jsem vyzkoušel více tu SCOM komunikaci. Délka bitu 4ms-30ms. Mezipaketová mezera musí být min.10xTb. Takže v nejrychlejším módu trvá paket s mezerou cca 80ms, dva za sebou dají 160ms, což je slušná reakční doba. Synchronizace je zatím stoprocentní, vysílám vždy dva pakety s různou hodnotou a příjem je bez výpadku.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » úte 25 čer, 2019 7:41 pm

Ondřej píše:Bude to pro SCOM, protože nechci ovládat kolejiště z kompu a bez něj je mi návěstní DCC dekodér k ničemu. Nikomu to nenutím, po dokončení si to může stáhnout a udělat kdo bude chtít.

Aniz bych Te chtel zrazovat od nastoupene svate cesty, dopustil ses pomerne rozsireneho omylu. PC neni nutnou soucasti vybaveni, ktere potrebujes k DCC. Tou je _centrala_ a tu obvykle PC nedela. Pak potrebujes ovladac - klidne arduinovy, po XpressNet jej pripojis kde k cemu (UART ma) a nebo LocoNetem taky ke kde cemu.

Byt tebou, rozhodne bych "dekoder" nekomplikoval uzivatelskou konfiguraci - nastavovaci program bys stejne musel udelat ty. Zkratka a dobre, delas "analogovou" orezanou kopii neceho co je zname jako DCC - cim mene zbytnych funkci udelas, tim vic budes mit casu na hrani. A i to "analogovou" je v uvozovkach - mas komunikacni sbernici, komunikacni protokol, arduina v pultu i pod kolejistem a vsechno z toho (krome SCOM !) je dost nekompatibilni s cimkoliv jinym na svete ... co z toho si zasluhuje privlastek "analogoove" :) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » ned 07 črc, 2019 5:12 pm

Sada návěstí do dekodéru. Pokud někoho napadne ještě něco, dejte vědět. Všechny návěsti však půjdou v kódu doplňovat (proto psou tam ty číselné díry) i měnit. Kód 127 bude vyhrazen pro zapnutí konfiguračního módu.
Arduino bude mít osm výstupů, které odpovídají jednotlivým sloupcům světel.
Přílohy
navestni svetelne signaly.pdf
(234.11 KiB) 246 krát
Naposledy upravil Ondřej dne pon 08 črc, 2019 5:13 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod JiriKTT » ned 07 črc, 2019 9:28 pm

Na řádku 16 má být klidná bílá. Dál jsem to moc nestudoval, ale jsou tam znaky, které by se ve skutečnosti neměly vyskytovat. Mám na mysli nedostatečné typu 60 a opakovaně 40, viz příloha 1 vyhlášky 173/1995, odstavec 14 Rychlostní návěstní soustava, Pro zjednodušení signalizace... Nebo třeba předpis SŽDC D1.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » pon 08 črc, 2019 4:48 am

JiriKTT píše:Na řádku 16 má být klidná bílá. Dál jsem to moc nestudoval, ale jsou tam znaky, které by se ve skutečnosti neměly vyskytovat. Mám na mysli nedostatečné typu 60 a opakovaně 40, viz příloha 1 vyhlášky 173/1995, odstavec 14 Rychlostní návěstní soustava, Pro zjednodušení signalizace... Nebo třeba předpis SŽDC D1.

V případě že se budeme řídit současným předpisem SŽDC D1 tak znemožníme použití dekodéru v jiných epochách a to by bylo špatně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků