S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod rchlumecky » čtv 18 kvě, 2023 11:36 pm

jipol57 píše:
jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

Pročítal jsem celé vlákno, a s tímhle tvzením se neztotožňuji. Když to porovnám se současnou elektronikou v autech, kde si myslím, že pořád udávají směr vývoje.
Podstatná komunikace mezi hlavními řídícími jednotkami, jako je od motoru, převodovky(automatická), ovládání řízení a podobně, je řešen systémem CAN-BUS. To je obdoba našeho vláčkového DCC. Dvouvodičové.
Ale jedodušší funkce, jako je otevírání oken, multifunkční volant, alarmy a jiné podružné ovládání, mají komunikaci na jednovodičových LIN-BUS. To je podobné, jako náš S-COM.
Pořád si myslím, že má smysl používat S-COM, na nepodstatné (ale dobře fungující) ovládání návěstidel, a nezatěžovat hlavní komunikaci DCC.


Tak s tímhle téměř vším se nemohu ztotožnit zase já a to elektronice vlastně vůbec nerozumím a moc se tady nevyjadřuji, ale fakta :

- S-COM je 3 vodič GND, +, signál
- DCC je 2 vodič, GND, + a jejich nějakou změnou je kódovanej signál
- S-Com dekodér je napojenej na DCC = poslouchá ho - tzn, jakoukoliv změnu na S-Comu musí nejdřív vyvolat povel na DCC (z toho plyne můj nesouhlas s výrokem o nazatěžování DCC)
- CANu v autech v naší analogii odpovídá spíše - Loconet, XpressNet, Ethernet (WiFi)

- souhlasil bych s : používejte oddělené DCC pro trať a DCC pro semafory a podobné - pak by jste "nepřetěžovali" hlavní DCC

Ale je možné, že se ve všem pletu, protože je 2h ráno a mám 7. pivo :) .
Zdraví R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » pát 19 kvě, 2023 6:06 am

rchlumecky píše:Tak s tímhle téměř vším se nemohu ztotožnit zase já a to elektronice vlastně vůbec nerozumím a moc se tady nevyjadřuji

tak to zas elektronike rozumim a taky nesouhlasim s tim, zavadet neco nove nasilu. Je to jen dalsi komplikace na trhu komponentu.
A nic nove to neprinese a nevyresi. Ja osobne preferuji Loconet, aj ked je na to malo vyrobcu a ponuka neni velka.
---
V tomto se mi libi S-Com, ze ma tri draty, plus, zem a zivy vodic.
Ale to same ma Loconet. Pokud by se vyresila kompatibilita orientace vyvodu, nema to chybu.
Napriklad:
https://www.aliexpress.com/item/4000091 ... aecmd=true
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod sidlo » pát 19 kvě, 2023 6:17 am

rchlumecky píše:- souhlasil bych s : používejte oddělené DCC pro trať a DCC pro semafory a podobné - pak by jste "nepřetěžovali" hlavní DCC

Za týden bude výstava v Pečkách. Na výstavě bude modulovka. Trakce bude mít samostatný rozvod. Koncová stanice Třebová bude řízena vlastní centrálou pro výhybky, návěstidla, detekce obsazení a ohlas polohy výhybek. Nad tím bude JMRI PanelPro s panelem CPE JOP pro výpravčí.
Oddělené DCC již dnes nic nemožného.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod jipol57 » pát 19 kvě, 2023 6:46 pm

rchlumecky píše:- S-COM je 3 vodič GND, +, signál
- DCC je 2 vodič, GND, + a jejich nějakou změnou je kódovanej signál
- S-Com dekodér je napojenej na DCC = poslouchá ho - tzn, jakoukoliv změnu na S-Comu musí nejdřív vyvolat povel na DCC (z toho plyne můj nesouhlas s výrokem o nazatěžování DCC)

- Samozřejmě, když píšu jednovodičová komunikace, tak tím je myšleno signál po jednom vodiči. Napájení pro komponenty plus mínus, je v autech taky. Po jednom vodiči by to opravdu nefungovalo protože el. obvod musí být uzavřený.
- V DCC se nedá mluvit o GND. Ten se vytvoří až usměrněním v dekodérech.
- A odlehčení zatěžování DCC, paketem pro návěstidla myslím tak, že dejme tomu v DCC je paket vyslaný jen jednou, zatímco kodér S-COM může signál opakovat nepřetržitě.
Toho využívám při vytažení návěstidla ze šachty. Když ho zasadím zpět, hned ví co má zobrazit za návěst.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod Ondřej » čtv 25 kvě, 2023 6:04 am

Tenhle dekodér jsem spíš zamýšlel jako náhradu scomu za něco, co potřebuje méně kabeláže a dá se snadno ovládat z běžného mikrokontroléru (bez nutnosti si tam vytvářet generátor scomu) nebo terminálu (kvůli testování a hledání poruch). Je to určeno primárně na domácí bastl systém, ne jako náhrada nebo rozšíření současných systémů (tam to není třeba). Prostě pro hračičky, kteří to chtějí mít po svém :P
Momentální idea se již trochu posunula. Scom to nebude vůbec umět, bude galvanicky oddělené napájení od datového rozhraní (optočlen s nízkým proudem), aby se dal napájet i třeba z kolejového obvodu nebo jakéhokoli zdroje, co bude poblíž, komunikační rychlost bude 9600bd (nebo jiná, volitelná při překladu kódu). Komunikační protokol bude textový. Bude to umět (pro každé světlo) rozsvítit, zhasnout, blikat pomalu, blikat rychle, mód pro signalizaci silničního přejezdu. Volba návěstí bude podle rozšířeného standardu scom (Šídlova tabulka) s doplněním kódů pro přejezdy a pak bude i definiční, kde bude v příkazu specifikace pro každé světlo. Dekodér bude mít servisní režim, kde se bude dát nastavit defaultní stav po zapnutí, korigovat svítivost, změnit adresu. Adresa bude taky textová do šesti znaků, aby se daly návěsti nebo přejezdy smysluplně pojmenovat. Komunikace bude pouze jednosměrná, neustále opakovaná (aby se daly moduly odpojit a zapojit za chodu), ale nebude to podmínkou funkce. Procesor bude již zmíněný STM32C011 v SO8 pouzdru. Napájení bude přes 3,3V lineární stabilizátor, pokud by bylo nutné napájet z nějakého extra vysokého napětí, vyřeší se to extra předregulací.
Protože to nebude už SCom, založím tomu extra vlákno, až to budu realizovat.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod zdeno » čtv 25 kvě, 2023 9:14 am

Ondřej píše:Tenhle dekodér jsem spíš zamýšlel jako náhradu scomu za něco, co potřebuje méně kabeláže a dá se snadno ovládat z běžného mikrokontroléru (bez nutnosti si tam vytvářet generátor scomu) nebo terminálu (kvůli testování a hledání poruch).

Kdysi jsem vymyslel system Denet, ktery jsem opustil, po poznani schopnosti a moznosti Loconetu. Neco podobne je aj S-Com.
Je to hracicka pro ty, co chteji neco jinak a po svem, ale nic nove to neprinese.
Dnes ma skoro kazdy procesor USART, tak by byla skoda ho nevyuzivat.
---
Dokonce si dovolim kacirsku myslenku, ze pokud by se dal USART na 4800 Baudu, tak uz to neni Loconet a bylo by to uplne FREE!!!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod HonzaM » čtv 25 kvě, 2023 11:37 am

Ovládání návěstidel po třívodičové sběrnicí, navíc s automatickou volbou návěsti podle rychlostní návěstní soustavy ĆSD/ČD v závislosti na zvolené cestě umožňuje návěstní dekodér MGP, existuje i verze pro Scom.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod zdeno » čtv 25 kvě, 2023 11:47 am

HonzaM píše:existuje i verze pro Scom.

S-Com casem zanikne, neprinasa nic lepsie a vyhodnejsie
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod HonzaM » čtv 25 kvě, 2023 1:16 pm

zdeno píše:
HonzaM píše:existuje i verze pro Scom.

S-Com casem zanikne, neprinasa nic lepsie a vyhodnejsie

Důvodem vzniku této verze byla možnost využití stávajících návěstidel s vestavěnými Scom dekodéry.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod JOHNZ » čtv 25 kvě, 2023 2:29 pm

zdeno píše:S-Com casem zanikne, neprinasa nic lepsie a vyhodnejsie

Závisí od toho, ako sa to vezme. Vzhľadom k spôsobu akým sa obvykle osadzujú návestidlá je S-Com pomerne jednoduchý spôsobom ako riešiť "poslednú míľu" od loconetového dekodéra (robiť LN dekodér na 1 návestidlo mi príde dosť neefektívne).
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod zdeno » čtv 25 kvě, 2023 3:54 pm

JOHNZ píše:
zdeno píše:S-Com casem zanikne, neprinasa nic lepsie a vyhodnejsie

Závisí od toho, ako sa to vezme. Vzhľadom k spôsobu akým sa obvykle osadzujú návestidlá je S-Com pomerne jednoduchý spôsobom ako riešiť "poslednú míľu" od loconetového dekodéra (robiť LN dekodér na 1 návestidlo mi príde dosť neefektívne).

Vsak neni problem udelat z Loconetu trojkablik. Plus/ Minus /Loconet a ten pouzivat misto S-Com. Dokonce muzes pouzit stejne komektory.
A budes presne tam, kde je dnes S-Com, ale s moznostmi Loconetu, teda se zpetnu vazbu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod Bedlisch » úte 30 kvě, 2023 5:40 pm

Jedna věc je ovládání návěstidel a druhá je jejich závislost. Měl bych tedy takový dotaz, jak se tedy bude ovládat závislá rychlostí návěstní soustava? U Scomu je to částečně řešeno pomocí ND4, kde si závislosti nastavím. A u těch systémů, o kterých tady píšete, to bude jak? Předem díky za jakékoli info.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod zdeno » úte 30 kvě, 2023 5:58 pm

Bedlisch píše:Jedna věc je ovládání návěstidel a druhá je jejich závislost. Měl bych tedy takový dotaz, jak se tedy bude ovládat závislá rychlostí návěstní soustava? U Scomu je to částečně řešeno pomocí ND4, kde si závislosti nastavím. A u těch systémů, o kterých tady píšete, to bude jak? Předem díky za jakékoli info.

jak si to kazdy udela !! Stejne to musi ovladat program, S-com to neumi samostatne.
jsou dve moznosti, ovladat kazde svetlo samostane nebo udelat tabulku ako ma S-Com.
Proste jedna adresa bude komplexni prikaz, pritom neni omezen jejich pocet.
---
Dulezite je ale to, ze odpada meziprevod mezi ruznymi sbernicemi a teda nastavovani a kontrola je velmi jednoducha.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod Bedlisch » úte 30 kvě, 2023 7:16 pm

Co jsem mohl čekat, slušně se zeptám, Zdeno mě tu hned "mlátí" vykříčníky :) . Mě jaksi nejde o tabulku návěstí na návěstidle, ale o závislost zobrazení návěstí typicky na vjezdovém návěstidle na návěsti odjezdového návěstidla.
Právě pro tu závislost má Scom řešení v podobě zařízení ND4. Např. když odjezdové ukazuje "40 a volno", tak na vjezdovém musí být buď "očekávej 40", nebo při vjezdu odbočkou pak "40 a očekávej 40". Zkusím otázku ještě jednou podrobněji, jak tedy nastavím tuto závislost (předvěštění) na vjezdovém návěstidle pro odjezdových návěstidlech. Viz strana 8-9 v návodu k ND4. Třeba to jde na nějakých ovládacích programech nastavit komplet celé. Určitě by to šlo u JMRI, nevím jak Rocrail. Ale jak to řešit u Train Controlleru, který je také v CZ docela rozšířen? Já klidně opustím Scom, když bude existovat systém, který mi umožní plnou funkční závislost návěstidel a nebude stát raketu.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod zdeno » úte 30 kvě, 2023 8:04 pm

Bedlisch píše:Já klidně opustím Scom, když bude existovat systém, který mi umožní plnou funkční závislost návěstidel a nebude stát raketu.

mam dojem, ze aj Scom je na trhu dost dlouhou dobu, aby si vytvoril svoje interni zavislosti, asi ako MGP. To ale neni vyhoda, ale bublina, sama do sebe uzavreta.
Proto asi nebude mit velkou sanci se prosadit, protoze to je "one man show".
---
Muj navrh je uplne novy a ceka na sve zakazniky. Ale protoze ma zpetnou vazbu, tak neni nijaky problem vymystet delenu inteligenci, ktera pri "nejakem" prikazu, bude vysilat dalsi prikazy.
Teda prikaz pro jedno zarizeni si dokaze odchytit jine zarizeni a nastavi se podle toho. Nebo samotne zarizeni posle novy prikaz. Nepisem navestidlo, je to myslene vseobecne, daji se pouzit aj detekce obsazeni.
---
Jinak napisane, kazde zarizeni Loconet umi poslouchat sbernici a dokaze na to reagovat podle programu.
Kdo tomu rozumi, tak to pochopil. Ja to delat nebudem, nech se potrapi mladsi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků