Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » stř 27 úno, 2019 6:20 am

Tady je modul vyhybek. Zdroják si zase musíte přejmenovat na *.ino.
Příkazy pro modul opět najdete na začátku zdrojáku. Schema je jen sken výrobního náčrtu.
Deska s relátky zakoupena zde:https://laskarduino.cz/vystupni-periferie-rele/230008-214-16-kanalu-rele-modul-5vdc-250vac-10a.html#/32-napeti-12vdc
Relé na desce jsou na 12V. Deska má i dost výkonný zdroj 5V, ze kterého se napájí i arduino. Já jsem si na desce vyměnil pinový header za úhlový jen z toho
důvodu, že jsem zrovna neměl úhlovou dutinkovou lištu, takže to určitě dělat nemusíte. Jako další vylepšení jsem si zespodu desky propojil všechny střední
vývody kontaktů relé, abych to nemusel dělat dráty přes konektory, ale to nechám na vás. Důrazně doporučuji použít blokovací diody u každé vyhýbky. Cívky
přestavníků generují takové pecky, že i bez galvanického spojení zdrojů to občas resetuje arduino. Také doporučuji oddělené zdroje pro přestavníky a modul
z téhož důvodu. Já jsem pro přestavníky použil starý zdroj k notebooku (DELL), který má 19,5V a 3,5A.
Optočlen se zenerkou jednak hlídá napětí zdroje pro přestavníky (když ho třeba zapomenete zapnout) a také slouží k "přečtení" poloh vyhýbek. To jde jen u těch, co mají koncové spínače (ROCO Geoline mají) a dokáže detekovat i zkrat nebo vytáhnutý konektor u vyhýbky.
Modul s jedním relé je také na 12V, bez vlastního zdroje a oddělovacího optočlenu a spíná se úrovní LOW. Je to koupené přes Aukro, ale v podstatě je ro relé a spínací PNP tranzistor.
Přílohy
modul_vyhybek_8.pdf
(11.89 KiB) 223 krát
modul_vyhybek_schema.pdf
(338.51 KiB) 228 krát
16 channel relay board.pdf
(55.07 KiB) 214 krát
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » stř 27 úno, 2019 6:24 am

A ještě pár fotek modulu.
Přílohy
modul_vyhybek_4.JPG
modul_vyhybek_3.JPG
modul_vyhybek_1.JPG
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod fulda » stř 27 úno, 2019 7:29 am

JenikPluto píše:Necpe je Hans do těch svých návěstidel?
Jo, do plácaček na mouchy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 03 bře, 2019 8:16 pm

Modul tlačítek s indikací.
Tento modul dovoluje připojit az 30 tlačítek s indikační LED u každého. Při zmáčknutí tlačítka se u něj rozsvítí LED a již nejde zmáčknout znovu. Stisky se v časové posloupnosti zaznamenávají do interního bufferu, který můžeme příkazy po sériové lince číst a nebo smazat. Maximální hloubka je nastavená na 8 tlačítek. Dvěma tlačítkům je přiřazena speciální funkce. To první vymaže po stisku buffer a volba může začít znovu, to druhé uzavře volbu(již nejde nic dalšího stisknout) a nastaví jeden pin arduina do log. HIGH. Tím se signalizuje řídícímu arduinu, že byla provedena volba cesty. Čísla tlačítek s těmito funkcemi si můžeme změnit v sekci "define".
Program si musíte zase přejmenovat, schema je sken výrobního náčrtu, popis příkazů na začátku zdrojáku.
Indikační LED volte se svítivostí větší než 1cd (1000mcd).
Přílohy
modul_spinacu_30.ino.pdf
(11.06 KiB) 180 krát
modul_spinacu_30_schema.pdf
(246.39 KiB) 201 krát
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 03 bře, 2019 8:17 pm

Fotky modulu tlačítek.
Přílohy
modul_spinacu_30_2.JPG
modul_spinacu_30_3.JPG
modul_spinacu_30_4.JPG
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 03 bře, 2019 8:26 pm

Modul sloučení a rozbočení sériové linky.
Funkce je asi jasná ze schématu, jednotlivé Tx výstupy modulů se vedou na vstupy NAND hradla, pullup rezistory zajišťují log HIGH, pokud je vstup nezapojen. Integrovaný obvod je 74LS20, já jsem použil nějaký historický kus ze šuplíku.
Rozbočení sériové linky je čistě pasivní, Tx výstup z řídícího arduina se vede na vsechny Rx vstupy modulů.
Napájení 5v je možné z jakéhokoli arduina nebo samostatným zdrojem.
Přílohy
slucovac_ser_linky_schema.pdf
(211.04 KiB) 199 krát
sluc_ser_linky_2.JPG
sluc_ser_linky_3.JPG
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » úte 05 bře, 2019 4:28 pm

Poslední z modulů je SCOM. Umí obsloužit 18 návěstidel. Modul mám zatím jen na bastlířškém poli, takže fotky budou později, ale zase to bude podobné předchozím modulům.
Ještě jsem chtěl upozornit, že na stánkách s dekodérem S-COM ( https://www.mtb-model.com/elektro/s-com-nav.htm )je drobná chybka v tabulce signálů. Kód návěsti 9 a 10 je prohozený (pokud se do PICu zapíše tam uvedený hex soubor). Nevím, zda je to i na běžně distribuovaných modulech také tak, budete to muset zkusit.
Přikládám zdroják (je nutné ostranit druhou příponu) a výrobní náčrt, podle kterého ho budu dělat. Rezistory v signálovém výstupu mají čistě ochrannou funkci a je možné je vynechat.
Přílohy
modul_SCOM_18.ino.pdf
(11.56 KiB) 190 krát
modul_SCOM_18_schema.pdf
(231.16 KiB) 213 krát
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 10 bře, 2019 6:14 am

Začínám psát program pro poslední, řídící, modul. Dost dlouho jem přemýšlel, jak vytvořit strukturu všech možných, vlakových i posunových cest. To je asi čertovo kopýtko všech těchto zařízení. Nakonec to bude takhle:
Tabulku vlakových a posunových cest udělám pohodlně v excelu. Budou v ní nastavení potřebných vyhýbek, návěstidel a blokovaných kolejí. Také se zde bude definovat jaké LEDky se při zvolení cesty rozsvítí. Aby bylo vytváření komfortní, budou mít v těchto tabulkách všechny prvky označení takové, jaké si zavedete na kolejišti s názvy o délce až 8znaků. Tím by se měla usnadnit kontrola a minimalizace chyb. Pak zde bude ještě několik menších souborů, kde se bude definovat vztah obecného názvu ke konkrétnímu modulu a adrese zařízení (vyhýbka, návěstidlo, kolej). Pak se tyto soubory z excelu vyexportují v csv souborech a uloží na MicroSD kartu.
Arduino řídícího modulu bude mít připojenou čtečku a maticový LCD displej (zobrazení průběhu programu, chyb, akcí ....). Při spuštění se ověří přítomnost požadovaných souborů na kartě a následně se udělá kompilace dat do vzláštních pracovních souborů. Aby se to nedělalo pokaždé, bude si program hlídat změnu některého souboru a nová kompilace se vytvoří pouze při této změně.
Další běh programu už bude čerpat data ze zkompilovaných souborů, což bude dostatečně rychlé a bez zvláštních nároků na paměť arduina. Nakonec to vypadá tak, že to zvládne i obyčejné Uno a nebude třeba používat Mega.
Pokud vás napadne nějaký postřeh nebo vylepšení, tak sem s ním :idea:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod zdeno » ned 10 bře, 2019 8:25 am

Je videt, ze to delas poprve, protoze nejvetsi problem je prave ta administrativa okolo toho a nasledne presunuti do toho procesoru.
Teda neni problem vymyslet program, ale jeho spojeni a spoluprace se zelezem.
Taky je hodne velky problem opravovani a konfigurace vseho mozneho.
---
Pokud to ma bezet na PC, tak bych radsi pouzil hotovy program.
Teda pokud neni cilem si vyzkouset vlastni schopnosti ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 10 bře, 2019 9:08 am

zdeno píše:Je videt, ze to delas poprve, protoze nejvetsi problem je prave ta administrativa okolo toho a nasledne presunuti do toho procesoru.
Teda neni problem vymyslet program, ale jeho spojeni a spoluprace se zelezem.
Taky je hodne velky problem opravovani a konfigurace vseho mozneho.
---
Pokud to ma bezet na PC, tak bych radsi pouzil hotovy program.
Teda pokud neni cilem si vyzkouset vlastni schopnosti ;-)


Sorry, ale nějak to nechápu. Každá stanice je nějak unikátní, takže pro ni musíš udělat tabulku cest a návěstí (závěrovou tabulku). V ní je definováno, jak každá cesta nastaví vyhýbky a návěstidla a které koleje blokuje, podle čehož se následně nedá nastavit konfliktní cesta.
Takže tuhle tabulku udělám podle nějakch pravidel v excelu. Pak ji vyexportuji v csv formátu na MicroSD kartu a je to hotovo. Pomocné soubory napíšu taky v excelu a udělám to samé. Arduino si to přechroustá a vytvoří si samo binární soubry konfigurace s kterými potom pracuje.
Pomcné soubory budou opavdu jednoduché. Například mám v cestě vyhýbku se jménem V101a, která bude do odbočky, do cesty to napíšu zhruba takto: V101a O do dvou následujících buněk (v csv souboru to bude ...;V101a;O;....)
V pomocném souboru vyhýbek budu mít zhruba tohle: V101a V 5 3 < (v csv ..;V101a;V;5;3;<;....) což znamená že symbol V101a je přiřazen vyhybce na modulu s adresou
V5, adresa fyzické vyhýbky je 3 a poloha do odbočky (<).
To je vše co jako uživatel budu řešit.
Jak jsem již psal v úvodu na PC to nepoběží, tak už je těch softů hromada. Já prostě chci panel, ne monitor a myš.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod belgarat » ned 10 bře, 2019 11:54 am

Otazka je, co udelas, kdyz nekde v jech CSV bude chyba nebo nejaky konflikt. Takovou konfiguraci umi bez chyb obvykle spravovat jenom sam vynalezce. Chybove hlaseni na LCD, nebo log soubor na flashce, do pocitace, najit v excelu "zlobive misto" a znovu. Jako za starych casu, kdy po nacteni krabice dernych stitku terminal ohlasil "Syntax error at line 30"

Edit: jinak myslenku pred-zpracovani chvalim. A kdybys to zadavani nechtel udelat nutne v excelu (i kdyz csv taky dobry), ale graficky, a neodrazovala Te instalace Javy na tve PC, tak se muzeme domluvit offline. Tabulko-idni UI s overovanim vstupu a odkazu na symboly, import/exportem do CSV a nejakeho bin formatu urcite spichnout dokazu. Ale Ty napises specifikaci toho bin formatu ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 10 bře, 2019 1:23 pm

Díky za nabídku, to by bylo super. O něčem takovém jsem přemýšlel, ale na PC dokážu tak maximálně nějakou konzolovou aplikaci a tím končím. Kompilaci těch bin souborů v arduinu klidně napíšu, to není problém.
Jestli bys byl ochotný na tom spolupracovat, poslal bych Ti ty soubory v excelu, a nějaké povídání, abys viděl o jakou strukturu mi zhruba jde. Zatím mám jen kousek, tak to musím nějak dotáhnout.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod zdeno » ned 10 bře, 2019 1:44 pm

Prave ze by sis to mel zkusit ve velkem programu na PC. A potom postupne ubirat, co se nehodi a upravovat to.
Podobne programy mam za sebou a bylo jich mnoho a nejvetsi problem je komunikace, prenositelnost a opravitelnost.
Ale nebudu ti kazit iluze, vyzkousej a uvidis sam, na co vsechno si zapomenul.
---
Asi nejsnadnejsi je na to pouzit Booleovu algebru a hradlovou logiku. Teda hradla AND, OR, NOT a EXOR.
Kazdy vstup hradloveho pole predstavuje podminku "zaverove tabulky" a docela snadno se s tim pracuje a potom nasledne prevadi do jineho (vyssiho) jazyka.
Velka vyhoda hradloveho pole je vizualizace, teda je videt, co delas. Dokonce na to existuji simulatory ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod fulda » ned 10 bře, 2019 2:13 pm

belgarat píše:Edit: jinak myslenku pred-zpracovani chvalim. A kdybys to zadavani nechtel udelat nutne v excelu (i kdyz csv taky dobry), ale graficky, a neodrazovala Te instalace Javy na tve PC, tak se muzeme domluvit offline.


Já jsem si na podobnou úlohu udělal celého klienta.
Funguje to asi takhle: V první řádce je na co reaguje - přehození výhybky 4 do odbočky, pokud nastane, jdi na 5; pokud je obsazená kolej 65.1, jdi na 7.
na druhé řádce je krok 5 - přehoď výhybku 5 do odbočky a konec vyhodnocování.
Na třetí řádce je krok 7 - přehoď výhybku 5 do roviny a konec.

Ještě to není hotové, takže to dělá dost hlášek, které nejsou určené pro neznalého.
Přílohy
example.png
example.png (16.7 KiB) Zobrazeno 4414 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod zdeno » ned 10 bře, 2019 2:24 pm

taky dobre, ja mam neco podobne, ale jinak, textovo.
Teda mam navolene a zadefinovane vsechny useky detekce. Napriklad srdc1, srdc2, stan1, stan2 atd
Teda nejdrive vyhodnocujem obsazeni, pokud je neco obsazene, nedela nic a RETURN. A tech obsazenych useku muze byt fakt hodne. ;-)
Pokud je vsechno volne, tak nastavujem vyhybky, neptam se na stav, nastavujem je rovnou prikazem. Nemyslim, ze by se poskodily prikazem rovno, kdyz jsou do rovna ;-)
A nakonec nastavujem navestidlo. Je tam zohlednene, kdyz se cesta nastavuje pres cele nadrazi, teda prujezd.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků