Přestavování více výhybek najednou

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod inz » pon 21 led, 2019 9:01 pm

Nazdar modeláři a elektrikáři v jednom!
Existuje nějaký jednoduchý způsob, jak přestavovat více (analogových BTTB) výhybkových přestavníku naráz (= jedním tlačítkem), aniž bych přišel o možnost přestavovat každý zvlášť? Pokud totiž propojím natrvalo jednotlivé kontakty přestavníků, přestavují se pak už všechny naráz, i když chci přestavit jen jeden. Potřeboval bych tedy buď nějaké "multitlačítko", které by suplovalo funkci několika oddělených tlačítek naráz, anebo nějaké chytré elektrické řešení... ;-)
Díky moc za rady!
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod TomasM » pon 21 led, 2019 9:17 pm

Použijte stejnosměrné napájení a diody. Mezi každým tlačítkem a přestavníkem bude jedna dioda. Od jednoho přestavniku může být zapojeno víc tlačítek, každé přes jednu diodu.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod inz » pon 21 led, 2019 9:38 pm

OK. Pokud ponechám stávající napájení střídavým proudem pro ovládání jednotlivých přestavníků a přidám tlačítka pro stavění více přestavníků s diodami, bude to fungovat?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod BohousP » úte 22 led, 2019 6:59 am

inz píše:OK. Pokud ponechám stávající napájení střídavým proudem pro ovládání jednotlivých přestavníků a přidám tlačítka pro stavění více přestavníků s diodami, bude to fungovat?

může a nemusí, záleží na napětí a stavu přestavníků. Nutno vyzkoušet, ale obecně to moc vhodné není.
Další řešení by bylo jedním tlačítkem spínat relé a to by svými kontakty spínalo přestavníky. Ponechat i "sólo" tlačítka pro každý přestavník a přidat jedno společné pro relé.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod inz » úte 22 led, 2019 4:25 pm

Tj. přestavování stejnosměrným proudem přestavníkům BTTB nebude činit problém? Kdesi jsem kdysi zahlédl, že z dlouhodobého hlediska to může mít nějaký negativní vliv...

Mám totiž na jejich ohlasy připojená návěstidla (LED se společným PLUS-pólem) podle schématu (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=10038#p194139) od BohouseP (ještě jednou díky, funguje to bezvadně).
zpohlas.JPG

Pokud bych tedy jako zdroj v tomto schématu použil stejnosměrný proud, má se v něm něco změnit - jinými slovy je tam ještě potřeba ta dioda (jako ochrana před opačným připojením asi jo) a ten kondenzátor? Kde má pak být u svorek zdroje plus a mínus?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod D » úte 22 led, 2019 5:57 pm

inz:
Měl jsem na kolejišti tyto přestavníky spínány tlačítky po dvojicích při napájení střídavým proudem (FZ1, ~ 16 V) a žádný problém s přestavováním neměly – tedy úměrně své kvalitě vůči stejným přestavníkům spínaným zvlášť.

Napájení přestavníku přes jednocestné usměrnění (jednou diodou) nedoporučuji, stejnosměrných 12 V bude trochu lepší. Ale jsou stavěné na ~ 16 V, při kterých budou přestavovat nejjistěji – s dostatečnou sílou.

Kdybys nutně potřeboval přestavovat přestavník na schématu stejnosměrně, pak plus pól bude vpravo (červená), musí souhlasit s kondenzátorem (+).

Rada: zapoj přestavníky paralelně na ~ 16 V.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod MirekTT » úte 22 led, 2019 6:17 pm

Jsem kdysi velmi dávno stavěl na prvním kolejišťátku jedním tlačítkem celé vlakové cesty, bez použití jediného relé. A každý bttb přestavník byl ovládán různými tlačítky vždy současně s jinou skupinou přestavníků. Dokonce tak, že když se zmáčklo jedno tlačítko, u ostatních tlačítek se automaticky vyrušily povely pro přehození přestavníků týkajících se zmáčknutého tlačítka.
Jak?
Mnohapólovými přepínacími tlačítky Izostat. http://www.pesimat.cz/image/showImage.p ... 000637.JPG
Ale nepřejte si vidět tu drátovačku a vše padlo na prvním upadlém drátu. Oprava byla nedohledatelná, byť systém fungoval skvěle.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod MiG » úte 22 led, 2019 11:06 pm

Já bych tam tu diodu nechal.
Protože nedokáži postrčit strýčka googla správným heslem, tak jsem nenašel schema, ale je velmi pravděpodobné, že jsou cívky zapnuty ke kontaktům zpětného hlášení a pak by při rozpojování mohly LED oslepnout vysokými napěťovými špičkami v závěrném směru.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod D » stř 23 led, 2019 1:37 am

MiG:
Netuším, zda reaguješ na mě, ale o žádném vynechání diody u zpětného ohlasu ani jiné úpravě schématu jsem nepsal. Diody na schématu v zelené elipse budou LED. Přestavovací cívky nemají s ohlasem co do činění, kontakt ohlasu je spínán proti prostřednímu pólu (červená).
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod BohousP » stř 23 led, 2019 8:06 am

inz píše:Tj. přestavování stejnosměrným proudem přestavníkům BTTB nebude činit problém? Kdesi jsem kdysi zahlédl, že z dlouhodobého hlediska to může mít nějaký negativní vliv...

Mám totiž na jejich ohlasy připojená návěstidla (LED se společným PLUS-pólem) podle schématu (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=10038#p194139) od BohouseP (ještě jednou díky, funguje to bezvadně).
Pokud bych tedy jako zdroj v tomto schématu použil stejnosměrný proud, má se v něm něco změnit - jinými slovy je tam ještě potřeba ta dioda (jako ochrana před opačným připojením asi jo) a ten kondenzátor? Kde má pak být u svorek zdroje plus a mínus?

Jsem rád, že to dlouhodobě funguje. Pokud jde o stejnosměrné napájení, setkal jsem se s teorií, že stejnosměrný (ss) proud způsobí magnetizaci jádra a přestavník je méně spolehlivý. Osobně tomu nevěřím, ale nemám dost dlouhodobých zkušeností s takovým zapojením.
Při napájení podle schématu (pokud chceme použít ss zdroj) musí být plus pól připojený na prostřední vodič (červený). Přestavníku je to jedno, ale je to proto, abys zachoval funkčnost návěstidel. Nakreslil jsem tam dvě tlačítka pro "sólo" ovládání tohoto přestavníku a jedno tlačítko (horní) pro současné ovládání tohoto a dalšího přestavníku (jen pro jednu polohu). Snad je to pochopitelné. (Poznámka pro rýpaly: U "sólo" tlačítek nejsou ty diody nutné, ale s nimi je celé zapojení "unifikované" a přehledné, navíc přestavník dostává v obou případech stejné napětí.)
Kondenzátor ani dioda ve žlutém oválu už potřebné nejsou, ale klidně tam můžou zůstat. Diodu nestačí vyhodit, musela by se nahradit vodičem nebo odporem. (Odporem pokud bude stejnosměrné napětí vyšší než 16V.)
EDIT: S ohledem na post níže bude skutečně lepší tu diodu ponechat.
Přílohy
zpohlas2.jpg
zpohlas2.jpg (43.56 KiB) Zobrazeno 4373 krát
Naposledy upravil BohousP dne stř 23 led, 2019 10:46 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod MiG » stř 23 led, 2019 10:10 am

D píše:MiG:
Netuším, zda reaguješ na mě, ale o žádném vynechání diody u zpětného ohlasu ani jiné úpravě schématu jsem nepsal. Diody na schématu v zelené elipse budou LED. Přestavovací cívky nemají s ohlasem co do činění, kontakt ohlasu je spínán proti prostřednímu pólu (červená).

Pokud je zapojení stejné, jako u přestavníku Piko H0 ME024, tak přestavovací cívky jsou zapojeny na stejné kontakty přepínače, jako zpětné hlášení. A z toho pro mě plyne, nevyhazovat diodu.
Jak si to kdo udělá je jeho problém nebo výhra.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod D » stř 23 led, 2019 10:42 am

MiG:
Žiji v domnění, že přestavník BTTB 8330 / Tillig 08330 má vnitřní zapojení následující (vpravo):

Obrázek

Jestli ho doma najdu, tak to ověřím. Dostupných on-line zdrojů moc není.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod MiG » stř 23 led, 2019 10:51 am

V tom případě tam dioda není potřebná.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod inz » stř 23 led, 2019 12:30 pm

OK, díky všem za názory a BohousoviP opět za doplněné schéma - chtěl jsem se do něj pustit sám, ale ušetřil jsi mi přemýšlení :-)
Vzhledem k tomu, že při použití stejnosměrného zdroje se to zapojení nijak zásadně nezjednoduší, ponechám asi střídavý.

1) @BohousP: V tom případě se schéma s doplněnými zelenými diodami (kromě výměny zdroje zpět na střídavý) nezmění (orientace diod apod.)?
2) Je to tak, že v tom případě budou díky diodám (i přes střídavý zdroj) přestavníky vždy přestavovány stejnosměrným proudem?

Díky.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Přestavování více výhybek najednou

Příspěvekod MiG » stř 23 led, 2019 12:52 pm

inz píše:2) Je to tak, že v tom případě budou díky diodám (i přes střídavý zdroj) přestavníky vždy přestavovány stejnosměrným proudem?
Díky.

Ne tak úplně. Jde o jednocestně usměrněný proud (pulsující).
Doporučuji vyzkoušet, jestli bude přestavování spolehlivé (raději u všech přestavníků).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků