MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » pon 13 dub, 2020 7:38 pm

Krolboys píše:Zapoměl jsem napsat, že používám modul DR4018 :oops: Promiň, omlouvám se.

U DR4018 je dekodér defaultně nastaven na impuls. Pro MP1 je nutno nastavit trvalé napájení. Pokud máš centrálu DR5000, pak trvalé napájení výstupu nastavíš tak, že zapneš výstup napájení do kolejí, pak klikneš na "PROG TRACK" a přepneš se na programování na provozní koleji (POM). Poté zadáš adresu "lokomotivy" 9999, zmáčkneš na DR4018 tlačítko (dioda vedle něj se rozsvítí červeně) a nastavíš CV47=6. Pokud bude dioda na dekodéru stále svítit červeně, stiskneš tlačítko pro programování vedle diody a tím ukončíš programovací režim. Tím bys měl nastavit všechny výstupy dekodéru do režimu pro motorické přestavníky.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 3:59 pm

Tedy pánové, udivuje mně zdejší neschopnost držet se původního tématu. Řeším otázku, zda použít MP1 nebo spíš nějaká serva a opravdu jste mi moc nepomohli. Přečetl jsem si 15 stránek plných invektiv, zjistil kdo tu nemá koho rád, vím už, že mé dekodéry nebudou pro ně certifikovány a tak je vlastně nemůžu použít, že kurvítka jsou všude, také budu muset zjistit, zda dal výrobce na vstup dekodéru usměrňovací můstek, ale o MP1 vím jen to, že se občas zasekne. Vskutku přínosná diskuze. Nechci se tu na všechno pořád ptát a snažím se nejdřív číst, ale číst něco takového je očistec.
Jihočech a přeběhlík od HO k N.
Tady plánuji viewtopic.php?f=1&t=12586
Jirkátor

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 4:34 pm

Já jich mám docela dost a jsem s nimi spokojen. Co bys vlastně chtěl o MP1 vědět? Jejich výhodou je nízká kompaktní stavba, poměrně rozsáhlá možnost seřízení a jeden přepínací kontakt v ceně. Další fakt je, že dodávaná struna je hodně tuhá a je třeba ji nahradit. Ještě mě napadla taková drobnost. Existují 2 verze. Starší tříšroubková a novější aktualizovaná dvoušroubková (značená jako V2).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 5:29 pm

Budu je používat pro výhybky Fleischmann picolo, kde je délka chodu jazyků cca 2mm, tak by 3mm chod s měkčí srunou měl vyhovovat. Zajímala mne tedy jejich dlouhodobá spolehlivost a zkušenosti uživatelů. Samozřejmě, ze občas se najde vadný kus a nedělá mi problém jej přiměřeně náročnou opravou, zase zprovoznit. Ale zatím jsem nabyl dojmu, že to asi nebude tak jednoduché a asi kouknu, co se dá vybrat v servech.
Jirkátor

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 6:01 pm

Určitě kombinace zdvihu 3 mm se strunou 0,6 mm nebude problém ani u slabší desky (nevím jak tlustou ji máš ty). Čím je tloušťka desky, na které jsou položeny koleje, větší, tím může být struna tužší. Jedním z důvodů, proč jsem já volil MP1 byla jejich výška, neb výškou jsem velmi omezen při stavbě kolejiště (zvedá se ke stropu), a šlo mi o to, aby mi zůstala co největší světlá výška ve skrytém nádraží, nad kterým mám umístěnou koncovou stanici. MP1 provozuji asi jeden a půl roku teď již bez problému. V počátcích při použití originální struny se mi stávalo, že se MP1 zasekla (nedojela), ale po náhradě za strunu 0,6 mm se to prakticky nestává.
Trixt

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 6:46 pm

Se mi to prakticky nestává? To nezní moc povzbudivě. Bude s tim jezdit i můj syn a ten si s nedošlou vyhybkou sám těžko poradí.
Kolejiště teprve vymýšlím, takže tloušťku desky zatím neznám, ale vzhledem k podmínkám budu muset volit lehčí a tudíž tenčí. Líbil se mi ten nápad se strunou ve tvaru "J" vyvedenou dolů, čímž se dá dohnat nějaká pružnost navíc.
Jirkátor

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 7:42 pm

Nemohl jsem napsat, že se mi to vůbec nestává, neb zrovna minulý týden se mi to po dlouhé době u jedné výhybky stalo. Ale ještě jsem nezkoušel zvětšení vůle kolíčku v drážce dle uživatele Karhu. Ono se to blbě testuje, když se problém projeví jednou za mnoho týdnů, což jsou stovky přehození. Myslím si, že častěji bude mít syn problémy s jinými kolizními stavy na kolejišti. ;) Jinak si myslím, že struna 0,6 je dostatečně pružná i bez ohnutí do J, a to i při tloušťce desky 8 mm. Pod tuto tloušťku desky bych nešel, aby se do ní dalo něco rozumně zašroubovat.
Trixt

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika