MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » pon 13 dub, 2020 7:38 pm

Krolboys píše:Zapoměl jsem napsat, že používám modul DR4018 :oops: Promiň, omlouvám se.


U DR4018 je dekodér defaultně nastaven na impuls. Pro MP1 je nutno nastavit trvalé napájení. Pokud máš centrálu DR5000, pak trvalé napájení výstupu nastavíš tak, že zapneš výstup napájení do kolejí, pak klikneš na "PROG TRACK" a přepneš se na programování na provozní koleji (POM). Poté zadáš adresu "lokomotivy" 9999, zmáčkneš na DR4018 tlačítko (dioda vedle něj se rozsvítí červeně) a nastavíš CV47=6. Pokud bude dioda na dekodéru stále svítit červeně, stiskneš tlačítko pro programování vedle diody a tím ukončíš programovací režim. Tím bys měl nastavit všechny výstupy dekodéru do režimu pro motorické přestavníky.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 3:59 pm

Tedy pánové, udivuje mně zdejší neschopnost držet se původního tématu. Řeším otázku, zda použít MP1 nebo spíš nějaká serva a opravdu jste mi moc nepomohli. Přečetl jsem si 15 stránek plných invektiv, zjistil kdo tu nemá koho rád, vím už, že mé dekodéry nebudou pro ně certifikovány a tak je vlastně nemůžu použít, že kurvítka jsou všude, také budu muset zjistit, zda dal výrobce na vstup dekodéru usměrňovací můstek, ale o MP1 vím jen to, že se občas zasekne. Vskutku přínosná diskuze. Nechci se tu na všechno pořád ptát a snažím se nejdřív číst, ale číst něco takového je očistec.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 4:34 pm

Já jich mám docela dost a jsem s nimi spokojen. Co bys vlastně chtěl o MP1 vědět? Jejich výhodou je nízká kompaktní stavba, poměrně rozsáhlá možnost seřízení a jeden přepínací kontakt v ceně. Další fakt je, že dodávaná struna je hodně tuhá a je třeba ji nahradit. Ještě mě napadla taková drobnost. Existují 2 verze. Starší tříšroubková a novější aktualizovaná dvoušroubková (značená jako V2).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 5:29 pm

Budu je používat pro výhybky Fleischmann picolo, kde je délka chodu jazyků cca 2mm, tak by 3mm chod s měkčí srunou měl vyhovovat. Zajímala mne tedy jejich dlouhodobá spolehlivost a zkušenosti uživatelů. Samozřejmě, ze občas se najde vadný kus a nedělá mi problém jej přiměřeně náročnou opravou, zase zprovoznit. Ale zatím jsem nabyl dojmu, že to asi nebude tak jednoduché a asi kouknu, co se dá vybrat v servech.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 6:01 pm

Určitě kombinace zdvihu 3 mm se strunou 0,6 mm nebude problém ani u slabší desky (nevím jak tlustou ji máš ty). Čím je tloušťka desky, na které jsou položeny koleje, větší, tím může být struna tužší. Jedním z důvodů, proč jsem já volil MP1 byla jejich výška, neb výškou jsem velmi omezen při stavbě kolejiště (zvedá se ke stropu), a šlo mi o to, aby mi zůstala co největší světlá výška ve skrytém nádraží, nad kterým mám umístěnou koncovou stanici. MP1 provozuji asi jeden a půl roku teď již bez problému. V počátcích při použití originální struny se mi stávalo, že se MP1 zasekla (nedojela), ale po náhradě za strunu 0,6 mm se to prakticky nestává.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod Jirkátor » stř 15 dub, 2020 6:46 pm

Se mi to prakticky nestává? To nezní moc povzbudivě. Bude s tim jezdit i můj syn a ten si s nedošlou vyhybkou sám těžko poradí.
Kolejiště teprve vymýšlím, takže tloušťku desky zatím neznám, ale vzhledem k podmínkám budu muset volit lehčí a tudíž tenčí. Líbil se mi ten nápad se strunou ve tvaru "J" vyvedenou dolů, čímž se dá dohnat nějaká pružnost navíc.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » stř 15 dub, 2020 7:42 pm

Nemohl jsem napsat, že se mi to vůbec nestává, neb zrovna minulý týden se mi to po dlouhé době u jedné výhybky stalo. Ale ještě jsem nezkoušel zvětšení vůle kolíčku v drážce dle uživatele Karhu. Ono se to blbě testuje, když se problém projeví jednou za mnoho týdnů, což jsou stovky přehození. Myslím si, že častěji bude mít syn problémy s jinými kolizními stavy na kolejišti. ;) Jinak si myslím, že struna 0,6 je dostatečně pružná i bez ohnutí do J, a to i při tloušťce desky 8 mm. Pod tuto tloušťku desky bych nešel, aby se do ní dalo něco rozumně zašroubovat.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod sidlo » úte 20 dub, 2021 8:58 am

HonzaM píše:Dnes jsem narazil na další problém s MP1, zajímalo by mne, zda se někdo s podobným problémem setkal. Jedna výhybka se přestala přestavovat. Jde o dvě výhybky na kolejové spojce, spojené paralelně na jeden výstup dekodéru, přepínací signál tedy šel na obě. Po otočení jsem se dotkl posuvného prvku a výhybka se přestavila, od té doby se opět přestavuje normálně. Nešlo o mechanickou závadu výhybky, ta chodí zcela volně, pravděpodobně zůstal v mezipoloze koncový spínač v přestavníku. Setkal jste se někdo s touto závadou, nebo je to naprostá výjimka?
Mám nyní důvod co nejdříve realizovat plánovanou, ale zatím stále odkládanou, náhradu MP1 servopřestavníky.

Je to problém poklesu napětí na výstupu dekodéru při současném běhu více přestavníků. Pak se stává, že MP1 nedojede do koncové polohy. V programu JMRI to lze řešit opožděným přestavováním druhé výhybky. S příchodem MPx na trh se začaly montovat do dekodérů UNI16ARD-8VYH http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g182.Dekod%E9r+UNI16ARD+8VYH.html stabilizátory 15 V právě z důvodu současného běhu dvou přestavníků.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MP1

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 20 dub, 2021 9:16 am

sidlo píše:
HonzaM píše:Dnes jsem narazil na další problém s MP1, zajímalo by mne, zda se někdo s podobným problémem setkal. Jedna výhybka se přestala přestavovat. Jde o dvě výhybky na kolejové spojce, spojené paralelně na jeden výstup dekodéru, přepínací signál tedy šel na obě. Po otočení jsem se dotkl posuvného prvku a výhybka se přestavila, od té doby se opět přestavuje normálně. Nešlo o mechanickou závadu výhybky, ta chodí zcela volně, pravděpodobně zůstal v mezipoloze koncový spínač v přestavníku. Setkal jste se někdo s touto závadou, nebo je to naprostá výjimka?
Mám nyní důvod co nejdříve realizovat plánovanou, ale zatím stále odkládanou, náhradu MP1 servopřestavníky.

Je to problém poklesu napětí na výstupu dekodéru při současném běhu více přestavníků. Pak se stává, že MP1 nedojede do koncové polohy. V programu JMRI to lze řešit opožděným přestavováním druhé výhybky. S příchodem MPx na trh se začaly montovat do dekodérů UNI16ARD-8VYH http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g182.Dekod%E9r+UNI16ARD+8VYH.html stabilizátory 15 V právě z důvodu současného běhu dvou přestavníků.


Mám trochu pochybnost zda je to, že nedojede do koncové polohy, podstatou toho problému.
Stává se mi to občas taktéž, převážně u přestavování dvojice přestavníků pod jednou adresou.
Napájení 12V DC, dekodéry DR4018 s výstupy nastavenými s předvolbou pro motorické přestavníky případně mapované na trvalé sepnutí.
Takže by odpojení měl vždy provést koncový vypínač MP1.
Domníval jsem se, že by příčinou mohla být mechanická nepřesnost související např. s tuhostí struny.
V okamžiku kdy se prstem lehce pohne unašečem tak se přestavník rozběhne.
To že se zvýší napětí může samořejmě pomoci i tak, protože se zvýší výkon motorku.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: MP1

Příspěvekod Davca » sob 15 kvě, 2021 7:53 pm

Zdravím,
máte někdo zkušenost s použitím přestavníku MP1 jako náhrady originálních přestavníků mechanických návěstidel Viessmann ? Jestliže ano, je to zkušenost dobrá ? 8)

Děkuji za případné odpovědi.

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: MP1

Příspěvekod radula63 » ned 16 kvě, 2021 9:47 am

Davca píše:Zdravím,
máte někdo zkušenost s použitím přestavníku MP1 jako náhrady originálních přestavníků mechanických návěstidel Viessmann ? Jestliže ano, je to zkušenost dobrá ? 8)
Děkuji za případné odpovědi.
David

Ne zrovna s Viessmann. Ale jako pohon mechanických závor ano a jako pohon mechanických návěstidel od DK-modelu ano. Jen mechanická návěstidla od DK jsou určeny na přestavníky SIBA , tedy s krokem cca 2mm a MP1 má krok 3mm. Bylo tedy nutno malinko prodloužit páku táhla návěstidla. Abych docílil krok 3mm, že se rovná pohyb ramene o 45 stupňů.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: MP1

Příspěvekod Fox » stř 08 čer, 2022 5:12 am

Přemýšlel jsem nad problémem, jak elegantně vyřešit umístění přestavníků řady MPx tam, kde je zrovna málo místa, vadí žebro apod. Není to žádný zázrak techniky, ale někomu se to může hodit.

Příslušenství k přestavníkům řady MPx firmy MTB je určeno k možnosti umístění přestavníků do vzdálené polohy vůči výhybce, zejména při konstrukci kolejových zhlaví. Také v případě nedostatku místa s ohledem na umístění skrytého nádraží, výztuží, montážních a servisních otvorů a podobně. Konstrukce vychází z požadavku na maximální jednoduchost a minimální požadavky na montážní materiál a nářadí. (s výjimkou použití 3D tisku). Ovládání výhybky je pomocí ocelové struny prům. 0,8mm, zahnuté do tvaru L v úhlu 90°. Zkušební vzorek byl testován s montážní vzdáleností přestavník – výhybka cca 110 – 120mm, což může být pro většinu použití dostatečné, tuhost struny jistě umožní bez problémů větší vzdálenost. Podmínkou je zachování polohy struny (táhla) víceméně kolmo k výhybce (resp. v ose spojovací tyče). Určitě by šlo použít i vedení bowdenem (zejména letečtí modeláři mají velké zkušenosti).

Celá idea konstrukce je patrná z obrázků. Podstatný je držák struny, který zamezuje deformaci a stlačování struny směrem dolů při pohybu a zejména v obou krajních polohách.
001_MP1_acc_v1.jpg
002_MP1_acc_v1.jpg

Struna se ohne přesně o 90° tak, aby byly délky obou částí s rezervou dle požadavků. Po vložení struny do držáku se zafixuje přilepením vhodného proužku plastu (například ze zbytku stavebnice, Evergreen apod. – pozor, aby se nepřilepila i struna). Část, která ovládá spojovací tyč výhybky, se následně zakrátí podle skutečné tloušťky a skladby podloží.

Pro uchycení struny na straně MPx je nyní nezbytné upravit kleštinu u přestavníku. Jedná se o minimální zásah, který se dá zvládnout ostrými bočními štípačkami:
• Demontuje se kleština (střední šroubek)
• Ostrými štípačkami se uvnitř odstraní kolíček, který původně definuje pozici kleštiny
• Ostrými štípačkami se po obvodu odstraní zhruba polovina výšky lemování kleštiny
• Kleština se přišroubuje zpět v otočené pozici o 90° tak, aby byl výřez pro strunu 0,8mm rovnoběžně se základnou.

Montáž (pro TT, standardní podklad 8-9mm překližka a jedna nebo dvě vrstvy tlumení):
• V podloží se vyvrtá otvor prům. 8mm, přesně proti střední poloze otvoru ve spojovací tyči. Pokud nelze zajistit přesné vystředění – složitější zhlaví apod., je potřeba otvor lehce profrézovat na obě strany pro pozdější doladění
• Držák se zespodu uchytí dvěma šroubky – otvory umožňují finální korekci cca 1mm (viz předchozí bod)
• Délka struny se finálně zakrátí podle požadavku
• Struna se provizorně zasune do drážky pod kleštinu MPx a lehce se přitáhne šroubkem
• MPx se přišroubuje do požadovaného místa
• Teprve po položení výhybky se přesně vystředí držák proti otvoru spojovací tyče (aby se zajistil přibližně stejný přítlak v obou polohách)
MP005.JPG

Finální seřízení:
Mpx je nastaven na střední zdvih, tj. cca 6mm. Při pohybu vždy dochází k malým překmitům na obě strany. Proto je šířka štěrbiny držáku 7mm, aby nedocházelo k zablokování v krajních polohách. Za předpokladu vystředění otvoru spojovací tyče a osy štěrbiny stačí pro seřízení několikrát přejet obě polohy přestavníku ještě před dotažením kleštiny, aby si táhlo „našlo“ svoje krajní polohy samo.

(další fotky pokračují - omezení na 3 je fakt málo...)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: MP1

Příspěvekod Fox » stř 08 čer, 2022 5:13 am

MP009.JPG
MP010.JPG
MP011.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: MP1

Příspěvekod Fox » stř 08 čer, 2022 5:15 am

MP003.JPG
MP002.JPG
MP004.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: MP1

Příspěvekod Fox » stř 08 čer, 2022 5:18 am

No a nakonec posílám 3D model k volnému použití. Ještě by to šlo různě vytunit. Třeba místo přilepeného plastu k fixaci struny ještě vytisknout jakýsi protikus, který by se přichytil těma dvěma šrouby. Dále bych ještě rád zkusil, jak by se to chovalo se strunou 1mm pro silnější základní desku. atdatd.
MP1_acc_v1.zip
(17.2 KiB) 156 krát

Ještě mi to nedalo a dodělal tiskem i krytku struny. Všechno dohromady drží za upevňovací vruty, ale kdo nepočítá s výměnou struny (třeba já), může po vložení struny oba díly slepit, je s tím pak jednodušší manipulace.
MP1_acc_v1_cover.jpg
MP1_acc_cover_v1.zip
(11.38 KiB) 127 krát
Naposledy upravil Fox dne čtv 09 čer, 2022 5:52 am, celkově upraveno 1
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků