MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod D » úte 31 bře, 2020 10:02 am

MiG:
Děkuji za upřesnění, jde o střední hodnotu. Opravil jsem. Na výsledku to ale nic nemění. Jednocestně usměrněné střídavého napětí proti dvoucestnému zpomalí motor. I když byl druhý bod míněn po splnění prvního bodu, tedy dvoucestném usměrnění, tak i při jednocestném může dojít k negativnímu ovlivnění signálu. Pro informaci, přestavník MTB MP-1 má na motoru reverzní diodu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MP1

Příspěvekod radula63 » úte 31 bře, 2020 10:11 am

MiG píše:Ad 2. - použití pomalé diody při jednocestném usměrnění nezpůsobuje zkrat po zotavovací dobu (to by způsoboval můstek), ale reverzaci směru otáčení motorku spojenou s brzděním motorku a zvětšením proudu.

V daném případě je za Schotkyho diodou odpor 68ohmů a zenerova dioda 3.9Voltů, pak je napájen motorek (paralelně k zenerově diodě je zapojem motorek i "brzdící" odpor 150ohmů). Pokud proběhne přes schottkyho diodu po zotavovací dobu opačný směr proudu, tak přes odpor proběhne jednak opačná polarita na motorek a zároveň i proběhne proud propustným směrem zenerovy diody. Samozřejmě, že se to nebude líbit ani té zenerově diodě.
IMG_20200331_120302.jpg
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: MP1

Příspěvekod D » úte 31 bře, 2020 10:34 am

radula63:
Děkuji za přesné schéma přestavníku.

--

Může mi prosím někdo vysvětlit, proč například Wikipedia, UK, ČVUT (pdf) a GJN tvrdí, že u obdélníkového signálu Ief = Imax, zatímco zde přítomný MiG a třeba i ZČU (pdf), že tomu tak není? Raději SZ, děkuji.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MP1

Příspěvekod sidlo » úte 31 bře, 2020 10:43 am

Hodinky/holínky, o voze/o koze, ...
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MP1

Příspěvekod radula63 » úte 31 bře, 2020 10:58 am

Ještě bych doplnil, že stejné schottkyho diody BAT 54 JFILM https://www.tme.eu/cz/details/bat54jfil ... ectronics/
používá MTB i v plošných spojích v železničních vozidlech a to i v zapojení do můstku před stabilizací jasu LED (za můstkem je odpor cca 1Kiloohm a pak zenerova dioda 5,1V) a běží to i pod DCC signálem. Tak si nemyslím, že by napájení přestavníků (MP1 i MP5 v třívodičovém zapojení) DCC signálem mělo mít nějaká negativa. Tedy krom zatížení zdroje a výstupu DCC centrály, což tu už zaznělo.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » úte 31 bře, 2020 11:13 am

Schottkyho diody jsou rychlé až ultrarychlé, čiže překmitu proudu opačným směrem se bát nemusíme.
https://www.masinky.info/2019/03/diody-pro-dcc/
Naposledy upravil BohousP dne úte 31 bře, 2020 11:26 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » úte 31 bře, 2020 11:23 am

D píše:Může mi prosím někdo vysvětlit, proč například Wikipedia, UK, ČVUT (pdf) a GJN tvrdí, že u obdélníkového signálu Ief = Imax, zatímco zde přítomný MiG a třeba i ZČU (pdf), že tomu tak není? Raději SZ, děkuji.

Efektivní hodnota střídavého proudu je definovaná jako velikost (hodnota) stejnosměrného proudu, který má stejné tepelné účinky ("výkon") jako ten střídavý. Tedy pokud DCC (pravoúhlý signál) usměrníme jednocestně, bude Ief=Im/2, protože poteče jen každá druhá půlvlna. Pokud ale použijeme dvoucestný usměrňovač, bude Ief=Im.
Kdo nevěří, ať integruje ...
Nebral jsem do úvahy úbytky a přechodové jevy, snad mi to odpustí ti pravověrní.
Edit 16.15. Pro jednocestné usměrnění je Ief=Im/√2, tedy Ief=0.7*Im.
Pravdu má kolega MiG.
Naposledy upravil BohousP dne úte 31 bře, 2020 2:20 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod D » úte 31 bře, 2020 1:02 pm

BohousP píše:pokud DCC (pravoúhlý signál) usměrníme jednocestně, bude Ief=Im/2

Děkuji. Přesně to byla moje úvaha, proč by z 15 V na vstupu mělo být zhruba 7 V na výstupu jednocestného usměrnění obdélníkového signálu.
MiG ale tvrdí něco jiného (cituji: jednocestně usměrněné symetrické napětí nemá poloviční efektivní hodnotu proti dvoucestnému usměrnění).



Pokud nevíte, jak se ve skutečnosti přestavník a DCC signál chová při jednocestném a dvoucestném usměrnění DCC signálu rychlými nebo pomalými diodami, podívejte se na video.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MP1

Příspěvekod MiG » úte 31 bře, 2020 1:03 pm

To fakt tak není.
Efektivná hodnota při integraci je odmocnina z plochy mocninného průběhu vztažená na jednu periodu (odmocnina střední hodnoty mocninného průběhu).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » úte 31 bře, 2020 2:16 pm

MiG píše:To fakt tak není.
Efektivná hodnota při integraci je odmocnina z plochy mocninného průběhu vztažená na jednu periodu (odmocnina střední hodnoty mocninného průběhu).

Tak se musím omluvit. Pro jednocestné usměrnění bude skutečně Ief=Im/√2, tedy Ief=0.7*Im. Zapomněl jsem na druhou mocnicu ve vzorci P=R*I^2. To mám zato, že po 40 letech od školy počítám integrál z hlavy při čekání na parkovišti. :lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » úte 31 bře, 2020 3:59 pm

Ono asi bude záležet i na dekodéru. Mám dojem, že některé dekodéry ani nemají samostatný vstup pro napájení příslušenství (výhybky, návěstidla či osvětlení atd.). U některých dekodérů zase výrobci v návodu uvádějí, že DCC napájení lze použít i pro napájení příslušenství. Myslíte si, že dekodér v tomto případě napětí na výstupu upravuje?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod Ivan » stř 01 dub, 2020 8:28 am

To by mne také zajímalo, používám s MP1 dekodér WD10 a zatím jsem pracovne jako zdroj pro napájení provedl do WD10 signál z DCC. Přestavníky fungují a vzhledem k tomu, že mám mini, tak zvažuji že to tak nechám. Nemusím tahat další dráty a připojovat druhé trafo.
Pakliže si však myslíte, že to není dobré řešení, rád to předělám, resp. dodělám, přípravu na to mám i s konektory do kolejiště...
Diky
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod Pater » čtv 02 dub, 2020 9:21 am

To Trix:
Pokud výrobce uvádí, že lze použít DCC napájení, tak ten dekodér vyrobil tak, aby to DCC signál neovlivnilo.
To Ivan:
A jak víte, že výrobce dekodéru (WD10) použil nebo nepoužil v dekodéru rychlé diody (můstky)?
To si můžete změřit osciloskopem.
Geoline taky funguje, takže pokud máte mini a funguje vám, tak proč to řešit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: MP1

Příspěvekod Ivan » pát 03 dub, 2020 4:28 am

Pater píše:To Trix:
Pokud výrobce uvádí, že lze použít DCC napájení, tak ten dekodér vyrobil tak, aby to DCC signál neovlivnilo.
To Ivan:
A jak víte, že výrobce dekodéru (WD10) použil nebo nepoužil v dekodéru rychlé diody (můstky)?
To si můžete změřit osciloskopem.
Geoline taky funguje, takže pokud máte mini a funguje vám, tak proč to řešit.


Nevím zda můstky použil, spíš si myslím že ne, když je to na vstupu odděleno od DCC. Měřit to osciloskopem nemohu, protože ho jednak nemám a jednak bych to ani neuměl.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod Pater » pát 03 dub, 2020 5:33 am

V manuálu WD10 je možnost připojení uvedena v kapitole 3.2. Power from the digital controller.
Je uvedeno: "Nejjednodušší způsob připojení napájení je z digitálního systému. V tomto režimu je však spotřebována „drahá“ digitální energie."
Výrobce s tímto způsobem připojení počítá a určitě ten dekodér vyrobil tak, aby nedegradoval digitální signál. Takže pokud nemáš možnost ověření, nezbývá než věřit výrobci. Potom nevím, co chceš slyšet za radu. Pokud nevěříš, přepojuj.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků