MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod Ivan » sob 04 dub, 2020 7:21 am

Pater píše:V manuálu WD10 je možnost připojení uvedena v kapitole 3.2. Power from the digital controller.
Je uvedeno: "Nejjednodušší způsob připojení napájení je z digitálního systému. V tomto režimu je však spotřebována „drahá“ digitální energie."
Výrobce s tímto způsobem připojení počítá a určitě ten dekodér vyrobil tak, aby nedegradoval digitální signál. Takže pokud nemáš možnost ověření, nezbývá než věřit výrobci. Potom nevím, co chceš slyšet za radu. Pokud nevěříš, přepojuj.


Děkuji za reakci, návod jsem četl, jde mi spíš o to, zda to přestavníkům nějak neškodí či nezkracuje životnost (bohužel nejsem elektricky moc zběhlý). Návod jsem četl, taky předpokládám že když to tam je, nemělo by to vadit.
Mám 14 přestavníků, ale v provozu vždy max jednu loko, centrálu Lenz LZV100, takže spotřeba je podle mne určitě ok. Jak to mám teď zapojené funguje vše OK.
Jestli už řeším kraviny, tak mne zarazte :D
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » sob 04 dub, 2020 8:57 am

Spotřeba přestavníku je jen krátkodobá, takž pokud jich současně nepřepnete pět, projevit by se to nemělo. Problém vidím v připojování a zejména odpojování elektromagnetu (což je de facto i motorek). To produkuje dost silné napěťové špičky. Ale to je volba každého modeláře. Ušetříte 100 Kč za zdroj a můžete zničit něco dražší.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod Pater » sob 04 dub, 2020 4:54 pm

BohousP píše: Problém vidím v připojování a zejména odpojování elektromagnetu (což je de facto i motorek). To produkuje dost silné napěťové špičky.

Zbytečně strašíš. Na to odpojování elektromagnetu (motoru) přece výrobce ten dekodér vyrobil. Nebo si taky myslíš, že výrobce neošetřil výstupy dekodéru?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: MP1

Příspěvekod Pater » sob 04 dub, 2020 5:03 pm

Ivan píše:... jde mi spíš o to, zda to přestavníkům nějak neškodí či nezkracuje životnost

Přestavníkům to nevadí.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: MP1

Příspěvekod zdeno » sob 04 dub, 2020 5:13 pm

Pater píše:
Ivan píše:... jde mi spíš o to, zda to přestavníkům nějak neškodí či nezkracuje životnost

Přestavníkům to nevadí.

Ono kurvitka jsou vsude, teda predpokladam, ze u modelu budou taky. Jen aby to vydrzelo po dobu zaruky !!
Napriklad u relatek a elektromagnetu vymenujem diody za obousmerne transily.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MP1

Příspěvekod Pater » sob 04 dub, 2020 6:05 pm

zdeno píše:Ono kurvitka jsou vsude, teda predpokladam, ze u modelu budou taky.
...Napriklad u relatek a elektromagnetu vymenujem diody za obousmerne transily.

Čtěte v souvislostech. Jednalo se o rozdíl v napájení dekodéru pomocí DCC nebo externího zdroje. Z výstupu dekodéru to je přestavníkům jedno.
A co se týče přepěťových špiček, tak kdo nevěří výrobcům, může si samozřejmě na výstupy dekodéru ty transily přidat.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » ned 05 dub, 2020 7:33 am

Pater píše:
BohousP píše: Problém vidím v připojování a zejména odpojování elektromagnetu (což je de facto i motorek). To produkuje dost silné napěťové špičky.

Zbytečně strašíš. Na to odpojování elektromagnetu (motoru) přece výrobce ten dekodér vyrobil. Nebo si taky myslíš, že výrobce neošetřil výstupy dekodéru?

Já nepsal o dekodéru. A na výstupu centrály/boosteru? Ano, některé H-můstky ty ochrany mají. Záleží na konstrukci. Jednoduše, napájet z DCC cokoliv kromě trakce nepovažuji za vhodné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod Ivan » ned 05 dub, 2020 8:00 am

Kluci, díky za vaše podněty, nechci tu už rozproudí flame.
Časem to předělám, ale nebude to priorita. Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod Pater » ned 05 dub, 2020 8:26 am

BohousP píše:Já nepsal o dekodéru. A na výstupu centrály/boosteru? Ano, některé H-můstky ty ochrany mají. Záleží na konstrukci. Jednoduše, napájet z DCC cokoliv kromě trakce nepovažuji za vhodné.

Ano záleží na konstrukci a také na velikosti kolejiště. Ale ten přestavník není zapojen na výstup centrály/boosteru, je zapojen až za dekodér. Nebo chceš říci, že výrobce na napájecí vstup dekodéru nedal usměrňovací můstek a kondenzátor a ta napěťová špička projde přes ochranu na výstupu dekodéru, skrz dekodér až do centrály? Proč by potom výrobce psal do manuálu, tuto možnost zapojení?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » ned 05 dub, 2020 8:48 am

Jak znám některé kolegy modeláře, jsou schopni přestavník ovládat bez dekodéru tlačítkem a to napájet z trakce DCC.
Ale nechme toho, máš pravdu, že většinou to fungovat bude.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod Krolboys » pon 13 dub, 2020 11:03 am

sidlo píše:Pokud MP1 nedojel do koncové polohy, tak to může mít několik příčin:

1. Něco vadí v cestě jehly přestavníku -- zkontrolovat volnost cesty jehly a volnost pohybu výměny.

2. MP1 má výrobní vadu -- opravit přestavník nebo ho vyřadit z provozu.

3. Nedostatečné napájení z důvodu měkký zdroj, dutý drát nebo studeňák na spoji -- zkontrolovat napájení a přívodní vodiče.

4. Příliš krátký impulz dekodéru -- MP1 má koncové vypínání, takže může být napájen trvale. Já na dekodéru UNI16ARD-8VYH https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh/motoricky-prestavnik-mtb-mp1 nastavuji dobu přestavení/napájení na 5 vteřin. To je dostatečná doba pro přestavení. Zároveň nehrozí spálení motoru přestavníku v případě, že dojde z jakéhokoliv důvodu k zaseknutí přestavování. Nastavení doby přestavení se provádí pomocí CV nebo pohodlněji v programu JMRI DecoderPro.

Obrázek


Zdravím, kde se prosím nastavuje doba přestavení v JMRI. Nainstaloval jsem druhý přestavník MP1 a jedna z poloh mi nedojíždí do krajní polohy - musím poslat druhý povel pro přestavení, aby dojel na konec a sepnul. Zpět přestavuje napoprvé.
Zkoušel jsem nastavit přímo na DR5000 ale nepomohlo to. První nainstalovaný přestavník funguje bez problémů. Díky za radu.
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: MP1

Příspěvekod sidlo » pon 13 dub, 2020 11:30 am

V dekodéru UNI16ARD-8VYH lze nastavit každý výstup samostatně. Pro motorické přestavníky se nastavuje dvojice výstupů na jednu DCC adresu. Např. výstupy A a B mají nastavené stejné číslo ve sloupci ofset. Spolu s tím má pouze jeden z výstupů nastaveno Reverz. To znamená že reaguje na opačný povel z dvojice povelů Přímo/Do odbočky.

A teď k délce Impulzu, což je odpověď na otázku doba přestavení MP1. Ve sloupci Impulz je číslo. To když vynásobím konstantou 0,128 s dostanu dobu sepnutí výstupu. Když zadám 8, tak je výstup sepnutý 1 s. Když zadám 24, tak je výstup sepnutý 3 s. Když zadám 40, tak je výstup sepnutý 5 s, atd.

V jednom řádku v obou sloupcích Impulz by mělo být stejné číslo. Jeden impulz platí pro přestavení do polohy Přímo a druhý impulz platí pro přestavení do polohy Do odbočky.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MP1

Příspěvekod Krolboys » pon 13 dub, 2020 11:45 am

Zapoměl jsem napsat, že používám modul DR4018 :oops: Promiň, omlouvám se. Díky za vysvětlení s těmi impulzy. Jsem teprve na začatku s programováním i programem JMRI a učím se.....
Problém je, že nemohu tento modu DR4018 najít v JMRI, abych se dostal na nastavení toho impuzu jak píšeš.
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: MP1

Příspěvekod sidlo » pon 13 dub, 2020 11:51 am

DR4018 je jiný dekodér. Ten se určitě nastavuje jinak. Musíš do manuálu/za výrobcem/za prodejcem ať ti poradí.
Hodně zdaru.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » pon 13 dub, 2020 12:01 pm

Krolboys píše:Zapoměl jsem napsat, že používám modul DR4018 :oops: Promiň, omlouvám se. Díky za vysvětlení s těmi impulzy. Jsem teprve na začatku s programováním i programem JMRI a učím se.....
Problém je, že nemohu tento modu DR4018 najít v JMRI, abych se dostal na nastavení toho impuzu jak píšeš.

Nastavení je jednoduché, podívej se do návodu DR4018. JMRI k tomu nepotřebuješ.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků