Analog: detekce obsazeni

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod belgarat » stř 24 říj, 2018 4:34 pm

tondakladno píše:signál, který se následně usměrní na 15 V pro mašinku, přestavníky apod. Proto odpadají přívodní kabely. V dekodéru pravděpodobně bude H můstek pro změnu
směru jízdy a PWM regulace rychlosti, ale může to být úplně jinak. Obdélníkové střídavé napěti je vhodné pro usměrnění, protože odpadá vyhlazovací kondenzátor. To je moje logická úvaha.


Zajimave - tu uvahu jsi asi provedl az po "zjednoduseni schematu pro DDC", kde je znacenych 12V s terminaly + a - pro napajeni kolej ? Protoze pro stridave napeti nedava moc + a - smysl. Neni lepsi proste rict "vytahoval jsem se" nez se zapletat do dalsich a dalsich vytacek ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod tondakladno » stř 24 říj, 2018 4:51 pm

belgarat píše:
tondakladno píše:signál, který se následně usměrní na 15 V pro mašinku, přestavníky apod. Proto odpadají přívodní kabely. V dekodéru pravděpodobně bude H můstek pro změnu
směru jízdy a PWM regulace rychlosti, ale může to být úplně jinak. Obdélníkové střídavé napěti je vhodné pro usměrnění, protože odpadá vyhlazovací kondenzátor. To je moje logická úvaha.


Zajimave - tu uvahu jsi asi provedl az po "zjednoduseni schematu pro DDC", kde je znacenych 12V s terminaly + a - pro napajeni kolej ? Protoze pro stridave napeti nedava moc + a - smysl. Neni lepsi proste rict "vytahoval jsem se" nez se zapletat do dalsich a dalsich vytacek ?


Jenom urážíš, ale potěšil jsi mě, větou "Zajimave - tu uvahu jsi asi provedl az po "zjednoduseni schematu pro DDC". Takže pravděpodobně moje úvaha má správný
směr. Zásadně nekopíruji. Jste tady dva kteří ze mě děláte vola. Volové jsou jinde. A UŽ MI NEPIŠ !!!
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod jipol57 » stř 24 říj, 2018 5:37 pm

tondakladno píše:Znovu podotýká, že je to moje logická úvaha, která nemusí být pravdivá, protože DCC nemám. Koleje jsou napájeny obdelníkovým střídavým napětím,jako v
zásuvce,ale průběh je sínusový. Obdélníkové napětí je nosičem digitálního signálů a z toho mi vyplývá, že při vstupu přes kolečka se v mašince v dekodéru dekóduje
signál, který se následně usměrní na 15 V pro mašinku, přestavníky apod. Proto odpadají přívodní kabely. V dekodéru pravděpodobně bude H můstek pro změnu
směru jízdy a PWM regulace rychlosti, ale může to být úplně jinak. Obdélníkové střídavé napěti je vhodné pro usměrnění, protože odpadá vyhlazovací kondenzátor. To je moje logická úvaha.

Ta vidíš princip znáš. Tak si to ještě vyzkoušej, jak to funguje v praxi. A už to neopustíš.
Napíši tak zběžně, co jsem za poslední dobu viděl od tebe napsáno.

--- Doporučuješ novým uživatelům analog, že je jednodušší.
Tvrdím že ne. Pokud chce začátečník jezdit po nějakém oválu s odstavnými kolejemi s více než jednou mašinkou, Tak je DCC určitě jednodušší. Nemusí řešit izolované koleje. Každá má svůj ovladač a libovolně si s nimi jezdí.

--- Řešilo se obsazení úseků
V digitálu jsou koleje neustále pod napětím, takže neustále může být detekován odběr z kolejí.

Zastavování před návěstidly, se systémem ABC, taky docela ujde.
A ta možnost si rozsvěcovat světla, jak je zapotřebí. Nesvítit červenými, když táhnu vlak. Úžasné. Pravda je, že ne u všech to funguje z výroby. Ale dá upravit.

A na závěr ještě upozornění, že DCC může být jen pro trakci. Příslušenství může být i analogové. To se nevylučuje. Já osobně to tak zatím mám. Nějak mě neoslovilo ovládání z počítače a mobilem apod. Rád mám klasiku s panýlkem.
I když taky digitál, ale není to DCC.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod belgarat » čtv 25 říj, 2018 6:41 am

@tondokladno, tak si to zrekapitulujeme:

* Puvodne byla rec byla o Tvem analogovem kolejisti a jak se resi veci v analogu.
* V tematech "PICAXE v praxi", "Dvojita vratna smycka" jsi se prezentoval jako "elektricky fachman"
* Pozadal jsem o schema pro Tve zapojeni. Nepsal jsem "ja jsem DCC, uprav mi to"
* Dostal jsem schema. Ve schematu se uvadi napajeni jako +- s rozdilem napeti 12V. A spinaci rele. Typicke analogove reseni, super, zadne podezreni na zamenu.
* Schema se jevi nefunkcni.
* Temata, kde rikas jak ti vse super funguje mizi. Udajne pro nezajem.
* Konstatujes, ze je vse v poradku, a chyba neni, proto ji nelze nalezt.
* Zverejnuji prekreslenou cast obvodu. Stale se jevi nefunckni
* Objevuje se popis, jak jsi vlastne zacatecnik - a to i v analogu (DCC je jasne od pocatku)
* TED se objevi tvrzeni, ze schema je zjednodusene a (asi) upravene pro DCC; ale stejne spatne.
* Ukazuje se, ze reseni funguje jen za urcitych podminek

Je dost tezke omylem do diskuse "o analogu" soupnout "digitalni" vec (s chybami) a divis se ze jsou ostatni prekvapeni. Nebo je zcela nahodou stahnout ponekud sebejistou sebeprezentaci, a v tichosti ji nahradit konstatovanim "ja zacinam". Samozrejme ze to JE mozne neumyslne - politovanihodny pripad. Ale...

No, a tady nema smysl pokracovat aspon pro mne. Minimalne proto, ze se jedna o dalsi castecne reseni detekce. Bud zdrav, a uzij si hodne legrace.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod tondakladno » čtv 25 říj, 2018 7:53 am

belgarat píše:@tondokladno, tak si to zrekapitulujeme:

* Puvodne byla rec byla o Tvem analogovem kolejisti a jak se resi veci v analogu.
* V tematech "PICAXE v praxi", "Dvojita vratna smycka" jsi se prezentoval jako "elektricky fachman"
* Pozadal jsem o schema pro Tve zapojeni. Nepsal jsem "ja jsem DCC, uprav mi to"
* Dostal jsem schema. Ve schematu se uvadi napajeni jako +- s rozdilem napeti 12V. A spinaci rele. Typicke analogove reseni, super, zadne podezreni na zamenu.
* Schema se jevi nefunkcni.
* Temata, kde rikas jak ti vse super funguje mizi. Udajne pro nezajem.
* Konstatujes, ze je vse v poradku, a chyba neni, proto ji nelze nalezt.
* Zverejnuji prekreslenou cast obvodu. Stale se jevi nefunckni
* Objevuje se popis, jak jsi vlastne zacatecnik - a to i v analogu (DCC je jasne od pocatku)
* TED se objevi tvrzeni, ze schema je zjednodusene a (asi) upravene pro DCC; ale stejne spatne.
* Ukazuje se, ze reseni funguje jen za urcitych podminek

Je dost tezke omylem do diskuse "o analogu" soupnout "digitalni" vec (s chybami) a divis se ze jsou ostatni prekvapeni. Nebo je zcela nahodou stahnout ponekud sebejistou sebeprezentaci, a v tichosti ji nahradit konstatovanim "ja zacinam". Samozrejme ze to JE mozne neumyslne - politovanihodny pripad. Ale...

No, a tady nema smysl pokracovat aspon pro mne. Minimalne proto, ze se jedna o dalsi castecne reseni detekce. Bud zdrav, a uzij si hodne legrace.


Můj milý Belgarate, ač nerad, musím Ti vyseknou poklonu za upřímné zdělení své povahy ( to by málokterý chlap dokázal ), kterou uvádíš pod svojí čarou. Hlavně
tu poslední charakterisku, kterou prezentuješ na mě. Tak já to beru, protože prostě takový jsi. Tvůj oblíbený tondakladno
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod D » pát 26 říj, 2018 2:24 pm

tondakladnovyzval, abych mu dal kontakt, že mi schéma také pošle. Což jsem učinil. Bohužel změnil názor a slušně mi odepsal, že schéma již poskytovat nebude. Jeho rozhodnutí lituji a respektuji.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Detekce polohy mašinky

Příspěvekod tondakladno » sob 27 říj, 2018 11:28 am

Nabízím ke shlédnutí principiální schéma detekce polohy mašinky v daném úseku. Je jedno z jaké strany vjede mašinka do úseku.
Tento princip se dá použít jak v analogpvém, tak i digitálním řízení kolejiště.
Princip detekce: Jakmile přejede mašinka, která má na podvozku přilepen miniaturní magnet nad Hallovou sondou (snímačem)
dále budu používat zkratku HS, vyšle signál do čipu Picaxe (programovatelný mikrokontrolér v jazyce Basic. zde zkratka PIC).
PIC tento signál přiřadí "vjezd do úseku" a na jednom zvoleném pinu jako výstup se objeví 1. Při projetí nad druhou HS signál PIC zpracuje jako
"opuštění úseku" a na výstupu bude 0. Když mašinka vjede do průjezdného úseku, ale v polovině začne couvat, tak při přejetí nad HS vyšle signál
a na výstupním pinu bude 0 ("úsek opuštěn"). Na slepé koleji stačí jedna HS. HS se nerozlišují na vjezdové nebo výjezdové,
ale slouží pouze k vysílání signálu, který si program v PIC zpracuje a rozpozná. zda mašinka v úseku je, nebo není. Úseky mohou být i přerušeny.
Toto řešení je odzkoušeno na "Loko - polygonu" a bez problému funguje.
Chápu, že to, co zde prezentuji, nebude mít odezvu, protože ne každý z Vás má možnost si zhotovit miniaturní tišťák a naprogramovat PIC.
PS Omlouvám se za ručně nakreslené schéma. PIC může provádět i jiné úkol, např. PWM atd..
Schéma polohy.pdf
(170.71 KiB) 347 krát

Odkaz na technické řešení: https://analog21.rajce.idnes.cz/dp
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod hopeter » sob 27 říj, 2018 11:58 am

No dobrý pro znalce elektroniky. V digitálu koupím detektor obsazení podle návodu připojím, nepotřebuju rozeznat kondenzátor od tranzistoru a lepit magnety na mašiny... :wink:
Fakt nemám nic proti analogu , používám ho taky ale digitálu se nebráním. Napsal bych ti to správného tématu ale ten ti jaksi byl zamčen...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod belgarat » sob 27 říj, 2018 12:38 pm

Poznamky:
* magnety si muzeme "usetrit" pouzitim reflexniho optocidla, napriklad od Cinanu. IR cidla reaguji na vsechno, Hallova sonda jen tam "kde chceme" (= magnet).
* namisto Hallovy sondy jde pouzit i jazyckove rele.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod sidlo » sob 27 říj, 2018 2:33 pm

Zajímavé řešení.
Škoda že to schéma nepřišlo dřív. Mohli jsme si ušetřit jedno zbytečné vlákno.
Teď konečně může začít normální diskuze.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod tondakladno » sob 27 říj, 2018 3:08 pm

belgarat píše:Poznamky:
* magnety si muzeme "usetrit" pouzitim reflexniho optocidla, napriklad od Cinanu. IR cidla reaguji na vsechno, Hallova sonda jen tam "kde chceme" (= magnet).
* namisto Hallovy sondy jde pouzit i jazyckove rele.


Skus si představit dodatečnou montáž snímače do hotového kolejiště. Já si myslím, že Hall.s. poskytuje nejjednodušší montáž.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Detekce polohy mašinky

Příspěvekod Brejla » sob 27 říj, 2018 3:29 pm

tondakladno píše:Nabízím ke shlédnutí principiální schéma detekce polohy mašinky v daném úseku. Je jedno z jaké strany vjede mašinka do úseku.
Tento princip se dá použít jak v analogpvém, tak i digitálním řízení kolejiště.
Princip detekce: Jakmile přejede mašinka, která má na podvozku přilepen miniaturní magnet nad Hallovou sondou (snímačem)
dále budu používat zkratku HS, vyšle signál do čipu Picaxe (programovatelný mikrokontrolér v jazyce Basic. zde zkratka PIC).
PIC tento signál přiřadí "vjezd do úseku" a na jednom zvoleném pinu jako výstup se objeví 1. Při projetí nad druhou HS signál PIC zpracuje jako
"opuštění úseku" a na výstupu bude 0. Když mašinka vjede do průjezdného úseku, ale v polovině začne couvat, tak při přejetí nad HS vyšle signál
a na výstupním pinu bude 0 ("úsek opuštěn"). Na slepé koleji stačí jedna HS. HS se nerozlišují na vjezdové nebo výjezdové,
ale slouží pouze k vysílání signálu, který si program v PIC zpracuje a rozpozná. zda mašinka v úseku je, nebo není. Úseky mohou být i přerušeny.
Toto řešení je odzkoušeno na "Loko - polygonu" a bez problému funguje.
Chápu, že to, co zde prezentuji, nebude mít odezvu, protože ne každý z Vás má možnost si zhotovit miniaturní tišťák a naprogramovat PIC.
PS Omlouvám se za ručně nakreslené schéma. PIC může provádět i jiné úkol, např. PWM atd..
Schéma polohy.pdf

Odkaz na technické řešení: https://analog21.rajce.idnes.cz/dp


Toto jsme v minulém století řešili s využitím jazýčkových kontaktů. V podstatě to byla náhrada nespolehlivých přejezdových kontaktů na "U" kolejivu PIKO, které spínaly i kovová kola vagonů a dělalo to bordel. Ale proč to neudělat složitě, i když ten magnet je stejný.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod belgarat » sob 27 říj, 2018 3:41 pm

tondakladno píše:Skus si představit dodatečnou montáž snímače do hotového kolejiště. Já si myslím, že Hall.s. poskytuje nejjednodušší montáž.

Ad optocleny: Kupovane optocleny obsahuji obvykle soucastky d=5mm - bezne se vymenuji, viz jine prispevky zde na diskusi.

Instalace optoclenu spociva v provrtani naspu mezi prazci vrtakem 3mm shora; 3mm je mezera mezi prazci v TT, k naruseni prakticky nedojde, je-li vrtajici dostatecne mlad. V H0 je situace jeste priznivejsi. Zespoda se pak da prevrtat cca 5mm vrtakem zhruba do vyse zakladu naspu. Fototranzistor a IR LED se nasouvaji zespoda, maji dlouhe nozicky; pro ilustraci napr. ES Pecky, stasi model (Edit: opraveny odkaz, spatny obrazek vyrobku). Po sikovnem navrtani napriklad takto: viewtopic.php?p=28397#p28397

Sam jsem stavel dodatecne do prostoru rozpojovacu protoze mi nedoslo, ze potrebuju nejenom ovladat rozpojeni, ale taky poznat KDY rozpojovac zvednout. Moje kolejiste neni ani nahodou "hotove" protoze mam pouze skrytak. Viz https://vignette.wikia.nocookie.net/tto ... -prefix=cs -- fotka je mizerna, ale mezi prazci na vnejsi strane rozpojovacu lze pri zvetseni najit dvojici LED-fototranzistor. Pak jsem dostal roupy a zachtelo se mi "odpocitat vagony" (kalibrace je na samostatne tema).

Priklad hallovy sondy napriklad zde: https://analog21.rajce.idnes.cz/dp#AAA008.jpg

Priklad jazyckoveho rele napr. zde: http://ho-vlaky.wbs.cz/DCC/relatka/rela ... iginal.jpg

Co se tyce dodatecne zastavby, nemyslim si ze je mezi resenimi TAK velky rozdil. Rozdil je v cene (Hallova sonda - domaci optocidlo - jazyckove rele - cinske optocidlo) a v tom, zda ma reagovat selektivne nebo ne. (Edit: nazor cenzurovan)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Analog: detekce obsazeni (c) Tondakladno

Příspěvekod jipol57 » sob 27 říj, 2018 5:14 pm

Ještě záleží na tom, co od snímače očekává.
Jestli jen indikaci začátku vlaku tj. lokomotivu a zbytek vlaku nesmí být indikovaný. To by bylo pro hlídání krátkých úseků a tak nějak. A tady se hodí jen ta HS, nebo jazýček a lokomotivy s magnety.
Jestli je jedno, že indikuje celý vlak a to ještě přerušovaně, na mezerách mezi vagony, tak může být to optočidlo.

Ještě kdyby byl požadavek jen na snímání lok., tak by to možná s čínským optočidlem šlo taky. Optočidlu nastavit nízkou citlivost a na lokomotivu zespodu nalepit lesklou samolepku - zrcátko.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Ovládací pult a stavění cest

Příspěvekod tondakladno » ned 28 říj, 2018 5:07 pm

V aktivních tématech je téma " ovládací pultík na nádraží " od zdeno. Téma mne inspirovalo k poskytnutí varianty pro analog. Kreslím schémata od ruky.
Toto není el. schéma, ale ukázka principu. Líbí se mi pult s těmi cestami, ledkami, tlačítky, přepínači atd. Pomohl bych s programem, nebo Vám ho zhotovil.
Výhybek může podle potřeby. Na ukázku jsem zvolil čtyři výhybky Pospíchal jsem a tak příloha podle toho vypadá.
Princip: Prvním stisknutím tlačítka označíte pro mikročip Picaxe vjezd a druhým odkud chcete odjet. Pokud zmáčknete tlačítka v pořadí např. 1 a 4, tak program
na to nebude reagovat, protože taková varianta není naprogramovaná. Můžete na to být upozorněn třeba rozsvícením Ledky.
Stavění cesty.pdf
(573.26 KiB) 288 krát
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků